"Mała Mi" chce kasy - Forum Prawne

 

"Mała Mi" chce kasy

Witam wszystkich, prowadzę działalność gospodarczą i zajmuję się handlem internetowym (między innymi na znanym serwisie aukcyjnym) odzieżą. W dniu dzisiejszym otrzymałem pismo od "Kancelarii Radców Prawnych" wzywające mnie do natychmiastowego zaprzestania sprzedaży odzieży z wizerunkiem ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
19-09-2016, 20:09  
Vexatus
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie "Mała Mi" chce kasy

Witam wszystkich,

prowadzę działalność gospodarczą i zajmuję się handlem internetowym (między innymi na znanym serwisie aukcyjnym) odzieżą.
W dniu dzisiejszym otrzymałem pismo od "Kancelarii Radców Prawnych" wzywające mnie do natychmiastowego zaprzestania sprzedaży odzieży z wizerunkiem "Małej Mi" i żądaniem zapłacenie kwoty 500PLN na rachunek bankowy tejże kancelarii. W załączniku jest też rzekome pełnomocnictwo od firmy Moomin Characters uprawniające kancelarię do występowania w jej imieniu.

Na tymże serwisie aukcyjnym jest 17 stron ogłoszeń z odzieżą z "Małą Mi" i pewnie znacznie więcej łącznie z innymi postaciami z "Muminków".

Pytanie podstawowe jest takie, czy w ogóle mają prawo do takich żądań, a w szczególności zapłacenia czegokolwiek i jaka jest podstawa wyliczenia jakiejkolwiek kwoty?

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam wszystkich.
Vexatus jest off-line  
19-09-2016, 21:34  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.157
Domyślnie RE: "Mała Mi" chce kasy

Również zacznę od pytania podstawowego, Twój producent posiada odpowiednią licencję na korzystanie tego utworu ?
Cytat:
Napisał/a Vexatus Zobacz post
... Pytanie podstawowe jest takie, czy w ogóle mają prawo do takich żądań, a w szczególności zapłacenia czegokolwiek i jaka jest podstawa wyliczenia jakiejkolwiek kwoty? ...
Jeśli faktycznie posiadają pełnomocnictwa uprawnionego to jak najbardziej.
LeszsekS jest off-line  
20-09-2016, 05:58  
Vexatus
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: "Mała Mi" chce kasy

Kupowałem u hurtownika, który nie wysłał nic.Faktycznie z odzieżą licencjonowaną dostaję papiery.
Ok, w takim razie w jaki sposób mogę sprawdzić autentyczność pełnomocnictwa? Napisać do właściciela praw?
Jaka jest podstawa wyliczenia i w ogóle żądania jakichkolwiek pieniędzy? Skąd mam wiedzieć, że trafią tam gdzie mają (na podstawie ważnego pełnomocnictwa pewnie)?

Pozdrawiam
Vexatus jest off-line  
20-09-2016, 06:50  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.157
Domyślnie RE: "Mała Mi" chce kasy

Cytat:
Napisał/a Vexatus Zobacz post
... Napisać do właściciela praw? ...
To jest dobre posuniecie.
Cytat:
Napisał/a Vexatus Zobacz post
... Jaka jest podstawa wyliczenia i w ogóle żądania jakichkolwiek pieniędzy? ...
Przepis prawny:
Art. 79.
[Odpowiedzialność cywilna]

1. Uprawniony, którego autorskie prawa majątkowe zostały naruszone, może żądać od osoby, która naruszyła te prawa:
1) zaniechania naruszania;
2) usunięcia skutków naruszenia;
3) naprawienia wyrządzonej szkody:
a) na zasadach ogólnych albo
b) poprzez zapłatę sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej dwukrotności, (a w przypadku gdy naruszenie jest zawinione – trzykrotności)* stosownego wynagrodzenia, które w chwili jego dochodzenia byłoby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie
z utworu;

4) wydania uzyskanych korzyści.
*Wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dn. 23.VI.2015r. Sygn. akt SK 32/14 uznany za niezgodny z art. 64 ust. 1 i 2 w związku z art. 31 ust. 3 w związku z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

2. Niezależnie od roszczeń, określonych w ust. 1, uprawniony może się domagać jednokrotnego albo wielokrotnego ogłoszenia w prasie oświadczenia o odpowiedniej treści i formie lub podania do publicznej wiadomości części albo całości orzeczenia sądu wydanego w rozpatrywanej sprawie, w sposób i w zakresie określonym przez sąd.

3. Sąd może nakazać osobie, która naruszyła autorskie prawa majątkowe, na jej wniosek i za zgodą uprawnionego, w przypadku gdy naruszenie jest niezawinione, zapłatę stosownej sumy pieniężnej na rzecz uprawnionego, jeżeli zaniechanie naruszania lub usunięcie skutków naruszenia byłoby dla osoby naruszającej niewspółmiernie dotkliwe.

4. Sąd, rozstrzygając o naruszeniu prawa, może orzec na wniosek uprawnionego o bezprawnie wytworzonych przedmiotach oraz środkach i materiałach użytych do ich wytworzenia, w szczególności może orzec o ich wycofaniu z obrotu, przyznaniu uprawnionemu na poczet należnego odszkodowania lub zniszczeniu. Orzekając, sąd uwzględnia wagę naruszenia oraz interesy osób trzecich.

5. Domniemywa się, że środki i materiały, o których mowa w ust. 4, są własnością osoby, która naruszyła autorskie prawa majątkowe.

6. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku usuwania lub obchodzenia technicznych zabezpieczeń przed dostępem, zwielokrotnianiem lub rozpowszechnianiem utworu, jeżeli działania te mają na celu bezprawne korzystanie z utworu.


7. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio w przypadku usuwania lub zmiany bez upoważnienia jakichkolwiek elektronicznych informacji na temat zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi, a także świadomego rozpowszechniania utworów z bezprawnie usuniętymi lub zmodyfikowanymi takimi informacjami.
http://forumprawne.org/prawo-autorsk...tml#post660884
LeszsekS jest off-line  
29-09-2016, 14:22  
Vexatus
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: "Mała Mi" chce kasy

Ok, ustaliłem, że pełnomocnictwo jest autentyczne.

Na zapytanie, skąd wzięła się kwota, jakiej ode mnie żądają, otrzymałem następującą odpowiedź:
Cytat:
W odpowiedzi na Pana pytanie dotyczące wysokości odszkodowania, informujemy, że kwota 500 zł stanowi zryczałtowane koszty jakie ponosi nasz klient w związku z tym naruszeniem, w tym koszty monitorowania naruszenia, pomocy prawnej oraz uszczerbku na sprzedaży.
Tylko zapłata tej kwoty spowoduje, że uznamy całą sprawę za zamkniętą.
No więc jak to się ma do przytoczonych wyżej przepisów?

I kolejna sprawa - dlaczego do odpowiedzialności pociągany jestem ja jako detalista, a nie np. hurtownik, czy producent?
Vexatus jest off-line  
29-09-2016, 14:33  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.157
Domyślnie RE: "Mała Mi" chce kasy

Cytat:
Napisał/a Vexatus Zobacz post
... No więc jak to się ma do przytoczonych wyżej przepisów? ...
Jest też:
Cytat:
a) na zasadach ogólnych
czyli w oparciu o Art. 415. Kodeksu cywilnego. To poszkodowany decyduje jaki sposób naprawienia szkody stosuje.
Cytat:
Napisał/a Vexatus Zobacz post
... dlaczego do odpowiedzialności pociągany jestem ja jako detalista, a nie np. hurtownik, czy producent?
Naprawdę chciałbyś taką odpowiedzialność ponieść
Przeczytaj dokładnie zacytowany powyżej przepis prawny.
LeszsekS jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ "powinno" = "byłoby dobrze, gdyby" czy "bezwzględnie musi"? (odpowiedzi: 3) Pytanie: Co w języku prawnym dokładnie znaczy wyraz "powinno"? "Byłoby dobrze, gdyby" czy "bezwzględnie musi"? Dotyczy: Rozporządzenia ministra...
§ "Po odejściu od kasy reklamacji nie uwzględnia się" (odpowiedzi: 1) Witam, chciałabym dowiedzieć się czy zgodna z prawem jest polityka prowadzona przez niektóre sklepy. Mianowicie, czy jeśli umieszczają one...
§ "Kradzież" pieniędzy z kasy, a odpowiedzialność materialna. (odpowiedzi: 1) Witam, Moja narzeczona pracuje w księgarni, na umowę zlecenie. Nie ma tam wzmianki o odpowiedzialności materialnej. W dniu dzisiejszym została...
§ Kasy Fiskalne "Rostowskiego" (odpowiedzi: 2) Uszanowania Chciałbym zapytać z racji tego iż nowa ustawa została już wprowadzona i przedsiębiorcy Ci którzy mają stare kasy, mają czas do...
§ Poprawa bezpieczeństwa, czy "trzepanie kasy"?... (odpowiedzi: 41) Witam. Często słyszymy mocne - i w sumie zasadne - argumenty na temat konieczności poprawienia bezpieczeństwa w ruchu drogwym. Miało m.in. temu...
§ pozyczylem "koledze" 300zl. nie chce oddac od lutego 2009. ale mam "dowod". (odpowiedzi: 6) pieniadze pozyczone w lutym 2009. wlasnie sobie przypomnialem, ze jedyny dowod jaki mam od niego, to to, ze mam sms zapisany na karcie w telefonie z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:12.