Udostępnianie artykułów z czasopism starszych niż 70 lat - Forum Prawne

 

Udostępnianie artykułów z czasopism starszych niż 70 lat

Witam, Chciałbym udostępniać na stronie internetowej artykuły z czasopism, które są starsze niż 70 lat (wydane w 1947 roku i wcześniej). Czy jest to legalne?...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
11-01-2018, 23:12  
lj2m
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Udostępnianie artykułów z czasopism starszych niż 70 lat

Witam,

Chciałbym udostępniać na stronie internetowej artykuły z czasopism, które są starsze niż 70 lat (wydane w 1947 roku i wcześniej). Czy jest to legalne?
lj2m jest off-line  
12-01-2018, 11:12  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 31.248
Domyślnie RE: Udostępnianie artykułów z czasopism starszych niż 70 lat

Nie wiek artykułu ma znaczenie a życie autora. Autorskie prawa majątkowe trwają 70 lat od śmierci autora, a to jest związane z obowiązkiem uzyskiwania zgody na dalsze rozpowszechnianie.
LeszsekS jest off-line  
12-01-2018, 19:42  
lj2m
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Udostępnianie artykułów z czasopism starszych niż 70 lat

Art 36. pkt. 3 mówi o tym że "autorskie prawa majątkowe gasną z upływem lat siedemdziesięciu: w odniesieniu do utworu, do którego autorskie prawa majątkowe przysługują z mocy ustawy innej osobie niż twórca". Pytanie tutaj czy prawa majątkowe artykułów w czasopismach posiadają wydawcy czy też autorzy artykułów?

Przeszukując wiadomości na ten temat znalazłem 4 źródła, które mówią, że w przypadku czasopism po upływie 70 lat od daty publikacji czasopisma wygasają prawa majątkowe:

Biblioteki cyfrowe – zagrożenie dla praw autorskich czy legalna alternatywa dla korzystania zutworów?
"Wygaśniecie czasu ochrony stosuje się więc w następujący sposób:
- do czasopism i wydawnictw zbiorowych (jak encyklopedie) – gdy upłynęło 70 lat od daty ich wydania – art. 11. prawa autorskiego."

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS - 6. Czas trwania autorskich i pokrewnych praw majątkowych
"W przypadku utworów zbiorowych (encyklopedii, czasopism, leksykonów, słowników, ksiąg pamiątkowych itp.), do których autorskie prawa majątkowe z mocy ustawy przysługują wydawcom lub producentom, 70 lat liczymy od daty rozpowszechnienia utworu (najczęściej publikacji), a gdyby do rozpowszechnienia nie miało dojść, od daty jego ustalenia, czyli nadania mu ostatecznego kształtu, formy przez wydawcę. W przypadku rozpowszechniania takiego utworu w częściach, odcinkach, fragmentach lub wkładkach, bieg terminu wygaśnięcia autorskich praw majątkowych liczy się oddzielnie od daty rozpowszechnienia każdej z części."

http://archiwa.org/as/as_img/uploaded/Udostepnianie%20materialow%20archiwalnych.pdf
"Czasopismo to materiał przeznaczony do szerokiego rozpowszechniania: nie jest
to dokument o charakterze prywatnym – nie musimy więc rozstrzygać kwestii
związanych z prawem do ochrony wizerunku, ochroną danych osobowych itp.
Materiał ten był już publikowany, dlatego jedyne pytanie jakie musimy sobie
zadać to: kiedy powstał. Do publikacji wydanych ponad 70 lat temu wygasły
autorskie prawa majątkowe i są one zaliczane do tzw. domeny publicznej.
Ponieważ „Siew” opublikowano w 1941 roku, z początkiem roku
2012 możemy ten materiał upubliczniać."

lib.amu.edu.pl/konferencja2/materialy/K.../Gazety.%20K.%20Lewandowski.doc
"Gazeta, jako utwór zbiorowy, podlegać też będzie innym zasadom niż utwory pierwotne, co do czasu ochrony autorskich praw majątkowych. Zgodnie z art.36 pkt.3) pr.aut., autorskie prawa majątkowe do gazety gasną z upływem 70 lat od daty rozpowszechnienia utworu, czyli pierwszego legalnego publicznego udostępnienia (a nie od daty śmierci twórców) a gdyby nie miała być rozpowszechniona, od jej ustalenia (nadania gazecie formy zdatnej do publicznej prezentacji). Czas ochrony liczymy odrębnie dla każdego kolejnego numeru gazety i to w latach pełnych, następujących po roku rozpowszechnienia."

Jak to w końcu jest?
lj2m jest off-line  
12-01-2018, 21:18  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 31.248
Domyślnie RE: Udostępnianie artykułów z czasopism starszych niż 70 lat

Cytat:
Napisał/a lj2m Zobacz post
... Jak to w końcu jest?
Art. 36. Prawa autorskiego jasno i wyraźnie określa zasady wyznaczania czasu trwania praw autorskich majątkowych, reszta to nadinterpretacja. Data rozpowszechnienia dotyczy wyłącznie dwóch przypadków, a nabycie praw z mocy ustawy dotyczy wyłącznie utworu pracowniczego. W odniesieniu do utworów zbiorowych warto czytać przepis prawny dokładnie i ze zrozumieniem - Art. 11. : "... a do poszczególnych części mających samodzielne znaczenie – ich twórcom. ..." Zatem konkretny artykuł z czasopisma ma samodzielne znaczenie.

PS.
To, że artykuł został opublikowany w czasopiśmie w żaden sposób nie oznacza automatycznie, że wydawca w ogóle posiadał do niego prawa autorskie majątkowe.
LeszsekS jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Dalsze udostępnianie udostępnionych dokumentów publicznych. (odpowiedzi: 1) Sytuacja: Jest pewna spółka, której 100% właścicielem jest powiat. Spółka ta posiada m.in. publicznie dostępne archiwum (w formie dokumentów...
§ Udostępnianie czasopism sprzed kilku dekad. (odpowiedzi: 3) Witam. Jestem w posiadaniu sporej ilości gazet i magazynów, najstarsze z lat 20 XX wieku, do lat 70. Czy udostępnianie ich treści poprzez na...
§ Udostępnianie na FB (odpowiedzi: 1) czy udostępnianie zdjęć w taki sposób jest zgodne z prawem? https://www.facebook.com/ArchitekturaInspiracji?fref=ts czyli kopiujemy zdjęcie i...
§ artykuł i udostępnianie go innym przed opublikowaniem (odpowiedzi: 8) Witam, potrzebuję "podkładki prawnej" dla swojego problemu. Robię doktorat, niedawno wzięłam udział w konferencji naukowej, na której wygłosiłam...
§ Udostępnianie pliku wcześniej udostępnionego (odpowiedzi: 1) Witam. Przeszukałem forum (głownie pod względem tematów z torrentami) i nie znalazłem porządanych informacji. Dlatego zdecydowałem się napisać.. ...
§ Udostępnianie MP3 (odpowiedzi: 4) Witam. Mam pytanie, czy mogę np stworzyć serwis www, który udostępnia muzykę ? słyszałem, że można mieć mp3 tylko na 24h, a po 2 widziałem już trochę...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:34.