Prawo własności intelektualnej, wyłączność. - Forum Prawne

 

Prawo własności intelektualnej, wyłączność.

Zajmuje się projektami urządzeń elektronicznych i oprogramowaniem mikroprocesorów (jestem samozatrudniony). Kilka lat temu dla jednego z klientów zaprojektowałem urządzenie wg jego wytycznych. Klient zapłacił za opracowanie i wykonanie prototypu, czyli za mój czas jaki poświęciłem ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
14-04-2019, 10:39  
daro_prawo
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie Prawo własności intelektualnej, wyłączność.

Zajmuje się projektami urządzeń elektronicznych i oprogramowaniem mikroprocesorów (jestem samozatrudniony).

Kilka lat temu dla jednego z klientów zaprojektowałem urządzenie wg jego wytycznych. Klient zapłacił za opracowanie i wykonanie prototypu, czyli za mój czas jaki poświęciłem na cały projekt i program sterujący.

Nie podpisywałem z nim żadnej umowy na wyłączność, umowy o prawa autorskie, czy jakiegokolwiek porumienienia że urządzenie ma na wyłączność, czy że projekt i program jest jego własnością.

Przez 4 lata sprzedawałem mu te urządzenia. Po 4 latach postanowiłem wykonać nową wersję tego projektu, którą ten sam klient zaakceptował i zamawiał przez kilka miesięcy. Całą modernizacja i projekt to mój pomysł, po starym projekcie zostały takie same otwory montażowe, układ wyświetlaczy i zbliżony układ gniazd połączeniowych. Generalnie projekt zmienił się dość znacznie także z programem.

Po wykonaniu nowej wersji urządzenia zacząłem ją sprzedawać innemu klientowi który okazał się ścisłą konkurencją dla mojego dotychczasowego klienta (nie wiedziałem o tym). Na tyle ścisłą, że skopiował (podobno ukradł) wszystkie jego rozwiązania.

Tan stary klient ma teraz pretensje że sprzedaję te urządzenie konkurencji. W całej historii e-maili nie znalazłem informacji czy żądań klient, że zastrzega sobie prawo produkowania tego urządzenia tylko dla niego.

Dodam, że na urządzeniach w nowej wersji jest moje logo, a żaden z klientów nie ma wyłączności na produkcję, bo żaden z nich nie zapłacił za nowy projekt.

Czy ten stary klient wg pomysłu którego powstała starsza wersja urządzenia może ubiegać się o jakiekolwiek prawa autorskie prawa do własności intelektualnej itp do nowej wersji urządzenia-które opierała się na jego pierwotnych wytycznych?

Po przeczytaniu postu, punkt 2 https://forumprawne.org/prawo-autors...zyj-tutaj.html wydaje, mi się że nie, gdyż pomijając fakt że nie zapłacił za wyłączność, to sam pomysł i wytyczne nie są objęte prawem autorskim, tym bardziej nowego projektu który opracowałem samodzielnie.

Z góry dziękuję za informację.
daro_prawo jest off-line  
14-04-2019, 11:52  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 33.384
Domyślnie RE: Prawo własności intelektualnej, wyłączność.

Prócz prawa do korzystania z nie nabył żadnych praw do Twoich utworów.
LeszsekS jest off-line  
19-04-2019, 22:57  
daro_prawo
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: Prawo własności intelektualnej, wyłączność.

Dziękuję za informację.

A co jeśli klient zakupi dokumentacje tego urządzenia oraz kod źródłowy?

Czy sama sprzedaż tych utworów upoważni go to samodzielnego rozpowszechniania.

Czy sprzedaż swoją drogą, a właściwy zapis o przekazaniu praw autorskich to inna, dodatkowa sprawa?
daro_prawo jest off-line  
20-04-2019, 09:00  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 33.384
Domyślnie RE: Prawo własności intelektualnej, wyłączność.

1. Tylko i wyłącznie będzie go posiadał i korzystał zgodnie z przeznaczeniem.
2. Nie.
3. Tak. Przeniesienie praw autorskich majątkowych wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności. Co do zasady umowa przeniesienia powinna zawierać wszystkie regulacje wymagane Ustawą.
LeszsekS jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Prawo do własności intelektualnej (odpowiedzi: 5) Witam. Wykonałem zdjęcia na terenie zakładu produkcyjnego wyrobów drewnianych - sp. z o.o. Byłem tam na spotkaniu biznesowym. Dostałem zgodę na...
§ Prawo własności intelektualnej - literatura dla laika (odpowiedzi: 2) Witajcie :) Możecie polecić jakąś literaturę z zakresu ochrony własności intelektualnej i przemysłowej? Ale jakąś taką dla laika? Pytam bo mam...
§ Prawo oraz prawo własności intelektualnej i nowych mediów (odpowiedzi: 0) Witam serdecznie. Mam pytanie do osób studiujących prawo oraz tych, którzy już skończyli oraz mają pojęcie o potrzebach rynku, szansach na...
§ Prawo i ochrona własności intelektualnej (odpowiedzi: 3) Witam, czy mogłabym prosić o pomoc w zadaniu zaliczeniowym? Dosłownie tonę w Ustawie o prawach autorskich oraz Konwencji Berneńskiej.. §10 ...
§ Prawo Własności Intelektualnej (odpowiedzi: 3) Witam Posiadam pomysl na stworzenie fajnego programu komputerowego w tym celi zarejestrowalem firme i znalazlem programiste z ktorym chcialbym...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:58.