Publikacja zdjęcia bez zgody + publikacja wizerunku osoby prywatnej. - Forum Prawne

 

Publikacja zdjęcia bez zgody + publikacja wizerunku osoby prywatnej.

Witam, bo to mój pierwszy post na tym forum. Jestem profesjonalnym fotografem i posiadam stronę z próbkami moich sesji fotograficznych. Jedno ze zdjęć zostało opublikowane na stronie głównej jednego z największych polskich portali internetowych zarówno ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
28-10-2009, 12:50  
Marek Z
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Publikacja zdjęcia bez zgody + publikacja wizerunku osoby prywatnej.

Witam, bo to mój pierwszy post na tym forum.

Jestem profesjonalnym fotografem i posiadam stronę z próbkami moich sesji fotograficznych. Jedno ze zdjęć zostało opublikowane na stronie głównej jednego z największych polskich portali internetowych zarówno bez zgody mojej, jak i bez zgody modelki do tego zdjęcia pozującej. Nie ukrywam, że podjąłem już pierwsze próby ugody z serwisem internetowym, ponieważ wstępowanie na drogę sądową traktuję jako ostateczność, ale ich stanowisko nie daje mi praktycznie żadnych nadziei na podjęcie negocjacji, poniewać jest ono zbyt rozbieżne. Standardowa cena małej sesji zdjęciowej w moim wykonaniu (10 -12) zdjęć z prawem do publikacji wynosi u mnie pomiędzy 2000, a 2500 zł. Wykorzystane zostało co prawda tylko jedno zdjęcie z tej sesji, ale niestety sesji naruszonej już w żaden sposób nie sprzedam, więc tak naprawdę ukradziono mi całą sesję. Ponadto za pomocą programów graficznych wycięto ze zdjęcia znak (w sumie można go uznać, za podpis), który pozostawiam na tych próbkach właśnie ze względu na uniemożliwienie kopiowania bez zgody (wersję bez znaku wysyłam dopiero po wpłynięciu pieniędzy na konto). Zdjęcie zostało następnie opisane, jako "fotografia własna".

Na tym problem się nie kończy. Kolejna zawiłość wiąże się z tym, że zdjęcie ma zabarwienie erotyczne. Jest po prostu aktem. Jest na nim trochę nagości, oraz zdecydowany podtekst erotyczny w spojrzeniu modelki itp. Problem w tym, że modelka (prywatnie moja dziewczyna) ma zastrzeżone prawo do weryfikacji miejsca, gdzie zdjęcie się pojawia. Nie mam prawa go nawet sprzedać, bez konsultacji i zgody od niej samej. Natomiast zdjęcie z twarzą i w mocno dwuznacznej pozycji znalazło się na stronie głównej bardzo popularnego portalu, co mocno komplikuje jej życie towarzyskie, czy nawet zawodowe. Przygotowując tę sesję absolutnie nie myśleliśmy o publikacji w takim miejscu i prawdopodobnie serwis ten nie otrzymałby praw do publikacji tej sesji nawet w przypadku całkiem legalnej próby nabycia tych zdjęć.

Moje wstępne roszczenia opiewają na:
- 10 000 złotych dla mnie za sesję zdjęciową. (cena sesji + odszkodowanie)
- 50 000 złotych dla modelki za publikację wizerunku stawiającego ją w niekorzystnym świetle, bez jej zgody.
- przeprosiny za plagiat na stronie głównej serwisu, z wymienieniem mojego imienia i nazwiska, oraz linkiem do strony internetowej z moimi pracami.

Jak wspomniałem wcześniej, serwis podjął próbę ugody. Stwierdzono w odpowiedzi, że zdjęcie zostało dostarczone przez ich fotografa i nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za jego publikację, ale są skłonni wypłacić mi standardową opłatę za zdjęcie w ich serwisie w wysokości 60 zł, oraz usunąć zdjęcie z serwisu.

Moje pytanie brzmi kogo w takim układzie pozwać. Nie ukrywam, że zdawałem sobie sprawę, że moje roszczenia są przesadzone, ale chciałem sobie po prostu stworzyć pole do negocjacji w przypadku woli ugody. Niestety 60 złotych nie satysfakcjonuje mnie absolutnie w żadnym stopniu i nie widzę żadnego wyjścia, poza skierowaniem sprawy na drogę sądową.
Marek Z jest off-line  
28-10-2009, 13:40  
_chris_
Stały bywalec
 
Posty: 4.498
Domyślnie RE: Publikacja zdjęcia bez zgody + publikacja wizerunku osoby prywatnej.

Witam,
Cytat:
Moje pytanie brzmi kogo w takim układzie pozwać.
osobę rozpowszechniającą oczywiście, czyli portal. A portal, jeśli sam nie dokonał pobrania i opracowania zdjęcia, niech sobie dochodzi na własną rękę odszkodowań od osoby, która dostarczyła im (opracowane) zdjęcie.

Z Pana opisu wynika, że sprawa jest dużo poważniejsza, niż się portalowi wydaje. Zakładając, że posiada Pan wszystkie osobiste oraz majątkowe prawa autorskie, a także prawo do zezwalania na realizację praw zależnych do pańskich prac, to moim zdaniem, licząc po kolei:

#1. naruszenie autorskich praw osobistych (Art.16. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych - dalej zwanej upaipp) przez brak sygnowania zdjęcia pańskim nazwiskiem (zwrot "fotografia własna" może oznaczać źródło pochodzenia zdjęcia,np. archiwum portalu, a nie autorstwo)

#2. naruszenie majątkowych praw autorskich (Art.17. upaipp) poprzez publikację zdjęć bez zgody posiadacza praw autorskich

#3. naruszenie prawa do zezwalania na realizację prawa zależnego poprzez rozpowszechnienie opracowania utworu (Art.2. upaipp), czyli usunięcia znaku fotografa.

#4. rozpowszechnienie wizerunku osoby bez jej zgody (Art.81. upaipp) - jednakże, tylko w przypadku, jeśli modelka za pozowanie nie pobrała wynagrodzenia. Proszę zaznajomić się szczegółowo z brzmieniem Art.81. upaipp. Oczywiście znaczenie mieć będzie również umowa, jaką ma Pan z modelką o wykorzystanie jej wizerunku. Wystąpić by mogła przeciwko portalowi jednakże modelka, a nie Pan.

#5. naruszenie dóbr osobistych osoby na zdjęciu. Tu jednakże należałoby dokładnie prześledzić pańską umowę.
Cytat:
- 10 000 złotych dla mnie za sesję zdjęciową. (cena sesji + odszkodowanie)
wg upaipp mógłby Pan rościć maksymalnie trzykrotność wynagrodzenia, czyli 6.000 - 7.500 zł, zakładając, że tak jak Pan mówi opublikowanie tego zdjęcia równa się jednocześnie z niemożliwością opublikowania całej serii (czyli zdjęcia dystrybuowane mogą być wyłącznie jako zestaw).
Co do ewentualnego odszkodowania dla modelki - to tu sprawa jest otwarta. Wystąpić by mogła przeciwko portalowi jednakże modelka, a nie Pan.

#6. jeśli portal jest zarejestrowany jako wydawnictwo prasowe mogłoby dochodzić do tego jeszcze ewentualnie naruszenie ustawy o prawie prasowym z powyższych dwu powodów.

A, żeby było wiadome, o czym mówimy, upaipp:
Rozdział 8 Ochrona autorskich praw osobistych Art. 78.
Rozdział 9 Ochrona autorskich praw majątkowych Art. 79. do 80.
Rozdział 14 Odpowiedzialność karna Art. 115. do 123.

Naruszenia ochrony prawnoautorskiej raczej nie powinny budzić wątpliwości, ale jeśli idzie o wizerunek i dobra osobiste modelki tu powinien się Pan koniecznie skonsultować z prawnikiem, zwłaszcza, że wygląda na to, że jest się o co bić i czym dzielić.
_chris_ jest off-line  
28-10-2009, 16:16  
Marek Z
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Publikacja zdjęcia bez zgody + publikacja wizerunku osoby prywatnej.

Dziękuję bardzo za zainteresowanie i pomoc.

Tak, jak napisałem wcześniej - liczyłem się z tym, że te 10 tys. to kwota zawyżona, ale przygotowując listę tych roszczeń miałem na uwadze, że portal może podjąć próbę negocjacji, zatem chciałem sobie zostawić trochę miejsca na ewentualne "zejście się po środku". Jednak w tym przypadku rozbieżność jest zdecydowanie zbyt duża.

Co do szczegółów umowy, to może być problem. Jak już pisałem, modelka jest prywatnie moją dziewczyną, więc i umowa była wyłącznie ustna. Za sesję nie pobrała żadnego wynagrodzenia, bo i po co, skoro budżet mamy wspólny i tylko by się trzeba z podatkami szamotać. W umowie ustnej było natomiast zaznaczone, że przed ewentualną sprzedażą tej sesji skonsultuję z nią, komu można te prawa sprzedać. W razie czego bez problemu istnieje możliwość spisania tej umowy ustnej i jej zamiana w pisemną z antydatą, ale to już faktycznie po konsultacji z prawnikiem.

Zainteresował mnie Pan szczególnie tym artykułem o odpowiedzialności karnej, bo o tym nie miałem żadnego pojęcia. To może być argument, który skłoni portal do przemyślenia jeszcza raz swojego stanowiska, zanim wkroczę na drogę sądową.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
Marek Z jest off-line  
28-10-2009, 16:36  
_chris_
Stały bywalec
 
Posty: 4.498
Domyślnie RE: Publikacja zdjęcia bez zgody + publikacja wizerunku osoby prywatnej.

jeśli przepisy prawa nie wymagają formy pisemnej umowy, wtedy umowa ustna jest tak samo ważna, jak zawarta w formie pisemnej, tyle tylko, że w razie czego trudniej jest cokolwiek udowodnić.
_chris_ jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Publikacja zdjęcia i oczernienie wizerunku (odpowiedzi: 1) Witam. Na wstępie powiem, że sprawa miała miejsce dość dawno, bo 2 lata temu. 2 lata temu dostałem wiadomość od znajomego, który wynalazł stronę...
§ Publikacja zdjęcia bez zgody osoby na nim przedstawionej (odpowiedzi: 5) Gazeta opublikowała zdjęcia mojego męża w internecie w czasie pracy, dokładnie na swojej stronie. Osoba, która robiła to zdjęcie nie zapytała się o...
§ Publikacja wizerunku bez zgody (odpowiedzi: 3) Witam, ostatnio dowiedziałem się od znajomego, że na pewnym funpag'u na facebook'u został upublikowany mój wizerunek, zdziwiłem się, ale sprawdziłem...
§ Publikacja wizerunku, zdjęcia z Google (odpowiedzi: 5) Cześć, Czy można opublikować zdjęcie osoby (prelegata na seminiarium, gościa w programie telewizyjnym), którego zdjęcie jest opublikowane na...
§ Publikacja wizerunku bez zgody własciciela (odpowiedzi: 2) Na stronie internetowej pewnego placu zabaw znalazłam wczoraj duże, wyraźne, od frontu icon_wink.gif zrobione zdjęcie mojej córki. Oczywiście o zgodę...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:38.