Czy umieszczanie "wiataminek" jest w Polsce karalne? - Forum Prawne

 

Czy umieszczanie "wiataminek" jest w Polsce karalne?

Witam, Mam forum GSM, na którym nie ma żadnych linków do nielegalnych stron czy programów, ale ostatnio użytkownicy pytają mnie czy mogą zamieszczać linki do samych "witaminek" nie programów. Serwer jest dedykowany (ze względu na ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
04-11-2009, 01:32  
lukas_bi
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Czy umieszczanie "wiataminek" jest w Polsce karalne?

Witam,

Mam forum GSM, na którym nie ma żadnych linków do nielegalnych stron czy programów, ale ostatnio użytkownicy pytają mnie czy mogą zamieszczać linki do samych "witaminek" nie programów. Serwer jest dedykowany (ze względu na niższe koszty) stoi w niemczech, polska jest tylko domena. Czy zamieszczanie takich linków jest naruszeniem obecnego prawa?, czy wystarczy dać taką informację.


Zgodnie z polskim prawem ściągnięte pliki posiadające prawa autorskie można przechowywać na dysku przez 24h. Administrator nie odpowiada za znajdujące się tu pliki. Jeśli chcesz pobrać pliki musisz po 24h (od momentu pobrania ich na dysk) skasować je ze swojego komputera. "Pamiętaj, że pliki objęte prawem autorskim wolno zgrywać z sieci jedynie, jeżeli posiada się ich oryginalną wersję, a ściągniętą kopię będzie się traktować jako zapasową"! Autor nie ponosi żadnej odpowiedzialności za niezgodne z prawem wykorzystywanie zasobów znajdujących się na tej stronie!

USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych Art. 23. 1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Art. 231. Nie wymaga zezwolenia twórcy przejściowe lub incydentalne zwielokrotnianie utworów, niemające samodzielnego znaczenia gospodarczego Art. 34. Można korzystać z utworów w granicach dozwolonego użytku pod warunkiem wymienienia imienia i nazwiska twórcy oraz źródła. Podanie twórcy i źródła powinno uwzględniać istniejące możliwości. Twórcy nie przysługuje prawo do wynagrodzenia.




Proszę o odpowiedź osoby, które znając dobrze temat bo odpowiedzi w necie typu "chyba, może, wydaje mi się" jest pełno dlatego zadałem to pytanie na tym forum.
lukas_bi jest off-line  
04-11-2009, 07:43  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 17.829
Domyślnie RE: Czy umieszczanie "wiataminek" jest w Polsce karalne?

Cytat:
Napisał/a lukas_bi Zobacz post
Zgodnie z polskim prawem ściągnięte pliki posiadające prawa autorskie można przechowywać na dysku przez 24h. Administrator nie odpowiada za znajdujące się tu pliki. Jeśli chcesz pobrać pliki musisz po 24h (od momentu pobrania ich na dysk) skasować je ze swojego komputera. "Pamiętaj, że pliki objęte prawem autorskim wolno zgrywać z sieci jedynie, jeżeli posiada się ich oryginalną wersję, a ściągniętą kopię będzie się traktować jako zapasową"! Autor nie ponosi żadnej odpowiedzialności za niezgodne z prawem wykorzystywanie zasobów znajdujących się na tej stronie!
Powyższa informacja z punktu prawnego nic nie wnosi dla admina i użytkowników forum, ponadto jest kompletnie niezgodna z faktycznym stanem prawnym.
Nie ma żadnej "reguły 24 godzin", a czy plik można legalnie z sieci pobrać w ogóle nie zależy od tego, czy posiada się jego "oryginalną wersję" - cóż to w ogóle jest "oryginalna wersja"?

Możesz doprecyzować, co to są te "witaminki"?
Ripper jest off-line  
04-11-2009, 07:45  
drzemik
Stały bywalec
 
Posty: 5.287
Domyślnie RE: Czy umieszczanie "wiataminek" jest w Polsce karalne?

Te 24h nigdzie w polskim prawie nie występuje - nie skąd ludzi ciągle to biorą...
Zresztą cały ten tekst jest o kant...

Poczytaj o "deep-link" - zdania są co prawda podzielone, ale większość przemawia za tym, że jest to rozpowszechnianie, czyli jest to nielegalne (bez zgody właściciela praw).
drzemik jest off-line  
04-11-2009, 08:18  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 17.829
Domyślnie RE: Czy umieszczanie "wiataminek" jest w Polsce karalne?

Cytat:
Napisał/a drzemik Zobacz post
...skąd ludzi ciągle to biorą...
Jak to skąd?
Właśnie z takich forów internetowych
Ripper jest off-line  
04-11-2009, 08:26  
lukas_bi
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Czy umieszczanie "wiataminek" jest w Polsce karalne?

Cytat:
Napisał/a Ripper Zobacz post
Powyższa informacja z punktu prawnego nic nie wnosi dla admina i użytkowników forum, ponadto jest kompletnie niezgodna z faktycznym stanem prawnym.
Nie ma żadnej "reguły 24 godzin", a czy plik można legalnie z sieci pobrać w ogóle nie zależy od tego, czy posiada się jego "oryginalną wersję" - cóż to w ogóle jest "oryginalna wersja"?

Możesz doprecyzować, co to są te "witaminki"?
"Witaminki" to taka ładna polska nazwa na "cracki". W ogóle to czym ja się przejmuje skoro takie duże serwisy jak Peb czy Chomik działają już tyle czasu w Polsce?

pozdrawiam
lukas_bi jest off-line  
04-11-2009, 08:49  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 17.829
Domyślnie RE: Czy umieszczanie "wiataminek" jest w Polsce karalne?

Z crackami sytuacja również nie jest całkowicie jasna.
Moim zdaniem prawo polskie nie zabrania używania, posiadania czy rozpowszechniania cracków (chyba, że ich autor na to nie zezwala).
Są natomiast tacy, którzy cracki podciągają pod Art. 118/1 ustawy o prawie autorskim - moim zdaniem to karygodne nadużycie, ale to tylko moje niewiele znaczące zdanie.
Ripper jest off-line  
04-11-2009, 08:52  
lukas_bi
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Czy umieszczanie "wiataminek" jest w Polsce karalne?

Cytat:
Napisał/a Ripper Zobacz post
Z crackami sytuacja również nie jest całkowicie jasna.
Moim zdaniem prawo polskie nie zabrania używania, posiadania czy rozpowszechniania cracków (chyba, że ich autor na to nie zezwala).
Są natomiast tacy, którzy cracki podciągają pod Art. 118/1 ustawy o prawie autorskim - moim zdaniem to karygodne nadużycie, ale to tylko moje niewiele znaczące zdanie.
Wg. mnie karygodne jest że te serwisy działają w państwie prawa. Co do cracków producenci zezwalają na kopie bezpieczeństwa dla posiadaczy oryginalnych produktów tylko taka kopia użyta bez cracka jest nic nie warta.
lukas_bi jest off-line  
04-11-2009, 09:28  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 17.829
Domyślnie RE: Czy umieszczanie "wiataminek" jest w Polsce karalne?

Cytat:
Napisał/a lukas_bi Zobacz post
Co do cracków producenci zezwalają na kopie bezpieczeństwa dla posiadaczy oryginalnych produktów
Z tym akurat bywa różnie. Sam mam kilka gier, w których licencjach jest wyraźnie zabronione sporządzanie i przechowywanie kopii zapasowej w jakiejkolwiek formie.
Ripper jest off-line  
04-11-2009, 09:40  
_chris_
Stały bywalec
 
Posty: 4.499
Domyślnie RE: Czy umieszczanie "wiataminek" jest w Polsce karalne?

Proszę zauważyć, że Pan jako prowadzący serwis (administrator) nie odpowiada za treści na nim zamieszczane przez użytkowników strony (bezpośrednio odpowiada Pan jedynie za treści umieszczane tam przez siebie) - mówi o tym ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Oczywiście, po uzyskaniu wiarygodnej informacji o naruszeniu - powinien Pan zareagować. Jeśli Pan nic nie uczyni - wtedy dopiero może Pan zostać pociągnięty do odpowiedzialności na równi z użytkownikiem za owo naruszenie. Tyle teorii.

W sumie więc, użytkownicy mogą teoretycznie zamieszczać na swoich profilach dowolne rzeczy, gdyż bezpośrednia odpowiedzialność ciąży na nich.

A co do cracków - to raczej spokojnie 118^1.1 i 118^1.2, tylko, że jak to bywa w życiu, pytanie, co się bardziej opłaca producentowi programu - reklama z powodu cracka (część użytkowników 'witaminek' i tak w końcu kupi 'ten' oryginał) czy mniejsza popularność programu... problem zdaje się być tylko w wymiarze finansowym...
_chris_ jest off-line  
22-07-2011, 14:06  
formatyk
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Czy umieszczanie "wiataminek" jest w Polsce karalne?

witam, dopisze sie do tematu .
Czy można udostępniac cracki z włąsnego serwera ?
w celach edukacyjnych oraz do uruchomienia legalnej kopi zgodnej z licencją [która kopia bez cracka by nie działała ]
?
Dziękuje za odp
formatyk jest off-line  
24-07-2011, 10:42  
gnus345
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie RE: Czy umieszczanie "wiataminek" jest w Polsce karalne?

Cytat:
Napisał/a Ripper Zobacz post
Z tym akurat bywa różnie. Sam mam kilka gier, w których licencjach jest wyraźnie zabronione sporządzanie i przechowywanie kopii zapasowej w jakiejkolwiek formie.
To że licencja zabrania wykonania i przechowywania kopii zapasowej to wcale nie znaczy, że wykonać jej nie można.
Polskie prawo pozwala na wykonanie takiej kopii w momencie, kiedy nie masz przez producenta zapewnionej kopii i nie jest on w stanie umożliwić Ci użytkowania programu bez przerwy(niezależnie od licencji, natomiast zależnie od nośnika-jeżeli program producent udostępnia program przez internet[można go pobrać przez www] wtedy kopia zapasowa jest niezasadna, natomiast jeżeli program/gra jest na nośniku optycznym to kopię bezpieczeństwa można wykonać prawie zawsze).
Pamiętać trzeba, że żadna licencja nie może być ponad polskim prawem!
O potwierdzenie mojej opinii zwróciłem się do miejskiego rzecznika praw konsumenta i potwierdzenie takie otrzymałem(pisemne).
Temat taki był na forum poruszany już niejednokrotnie i tak doświadczony użytkownik jak Ripper nie powinien wprowadzać ludzi w błąd.
gnus345 jest off-line  
24-07-2011, 11:52  
Ripper
Moderator globalny
 
Posty: 17.829
Domyślnie RE: Czy umieszczanie "wiataminek" jest w Polsce karalne?

Cytat:
Napisał/a gnus345 Zobacz post
...tak doświadczony użytkownik jak Ripper nie powinien wprowadzać ludzi w błąd.
Możesz mi wyjaśnić, w jaki sposób moja wypowiedź wprowadza w błąd? Mi trudno się w niej doszukać czegokolwiek niezgodnego z prawdą.
Ripper jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ "powinno" = "byłoby dobrze, gdyby" czy "bezwzględnie musi"? (odpowiedzi: 3) Pytanie: Co w języku prawnym dokładnie znaczy wyraz "powinno"? "Byłoby dobrze, gdyby" czy "bezwzględnie musi"? Dotyczy: Rozporządzenia ministra...
§ jak w zeznaniu napisać poszczególne osoby w ciągu "i","oraz","a, takze (odpowiedzi: 1) Dzień dobry Wiem, że to jest forum prawne, ale zwracam się do forumowiczów jaka jest różnica w zdaniu, gdy występuje kilka rzeczy, osób,...
§ "Zerowa" stawka VAT. Sprzedaż do firmy zagranicznej a dostawa w Polsce. (odpowiedzi: 2) Witam. Bardzo proszę o pomoc, bo kompletnie się pogubiłem, a niestety nie dysponuję wystarczającą wiedzą z zakresu VAT. Jako przedsiębiorca...
§ jakie kroki podjąć by "wykonać" irlandzki wyrok w Polsce (odpowiedzi: 1) Witam! Mam trochę złożony problem. :( Nie wnikając w szczegóły: zostałam okradziona w Irlandii. Przypadek był skomplikowany, więc musiałam sama...
§ "Groźby karalne" (odpowiedzi: 1) Witam, Mam następujący problem i związane z tym problemem pytanie, które będzie poniżej. Moja mama dostała wezwanie na policje w charakterze...
§ Czy ogłoszenie np. w internecie "zabiję za pieniądze" jest karalne ? (odpowiedzi: 2) Dostałem dzisiaj klina, zadano mi pytanie czy ogłoszenie "zabiję za pieniądze" jest karalne ? Proszę o pomoc. pozdrawiam


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:43.