Wdrożenie projektu interfejsu graficznego a opracowanie utworu - Forum Prawne

 

Wdrożenie projektu interfejsu graficznego a opracowanie utworu

1. Czy zaimplementowanie projektu interfejsu graficznego w aplikacji / na stronie internetowej będzie stanowiło opracowanie utworu jakim jest projekt wykonany przez grafika? 2. Czy w takim razie w umowie, o ile nie przenosi ona pełni ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
01-09-2020, 18:48  
Żelisław
Użytkownik
 
Posty: 144
Domyślnie Wdrożenie projektu interfejsu graficznego a opracowanie utworu

1. Czy zaimplementowanie projektu interfejsu graficznego w aplikacji / na stronie internetowej będzie stanowiło opracowanie utworu jakim jest projekt wykonany przez grafika?

2. Czy w takim razie w umowie, o ile nie przenosi ona pełni praw majątkowych, musi znaleźć się zapis pozwalający na rozpowszechnianie opracowania tego projektu, aby móc w pełni legalnie dystrybuować taką aplikację?

3. Czy zmiana proporcji / umiejscowienia elementu interfejsu graficznego będzie opracowaniem utworu?

4. Jeżeli tak, to czy rozpowszechnianie takiego opracowania (jako np. strona internetowa) wraz z informacją o autorze wersji oryginalnej w stopce strony, ale bez wskazania, że ta konkretna wersja zawiera zmiany niewprowadzone przez tego autora będzie w jakiś sposób naruszała prawa pierwotnego twórcy?
Żelisław jest off-line  
01-09-2020, 20:49  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.055
Domyślnie RE: Wdrożenie projektu interfejsu graficznego a opracowanie utworu

1. To zależy co zostanie zrobione z ową grafiką podczas implementacji. Implementacja bez ingerencji w grafikę nie stanowi opracowania.
2. Wykonywanie praw zależnych zawsze wymaga odpowiedniego zapisu w umowie.
3. Jak najbardziej.
4. Jeśli na rozpowszechnienie opracowania autor nie wyraził zgody to jak najbardziej, zarówno prawa osobiste jak i majątkowe. Ba, będzie to przestępstwo.
LeszsekS jest off-line  
02-09-2020, 18:12  
Żelisław
Użytkownik
 
Posty: 144
Domyślnie RE: Wdrożenie projektu interfejsu graficznego a opracowanie utworu

Ad. 1. Ad. 3. Jakby nie patrzeć, w projekcie dany element ma sztywny rozmiar podany w pikselach lub innych specyficznych jednostkach, a w aplikacji rozmiar elementu zależy chociażby od długości treści, np. postu użytkowników. W dodatku realne proporcje układu zależą także od rozmiaru ekranu czy gęstości pikseli, nie mówiąc już o tym, że użytkownik końcowy może sobie okno sam zeskalować. Czyli mimowolnie dochodzi tu do opracowania utworu?

Ad. 2. Jeżeli zaimplementowany projekt nie jest opracowaniem to o jakich prawach zależnych mowa?
Żelisław jest off-line  
02-09-2020, 20:52  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.055
Domyślnie RE: Wdrożenie projektu interfejsu graficznego a opracowanie utworu

Biorąc pod uwagę powyższe w umowie należy zawrzeć stosowne regulacje przewidujące tego typu problemy. Każda zmiana grafiki dokonana przez osoby trzecie stanowi opracowanie, sposób wyświetlania grafiki na urządzeniu końcowym odbiorcy nie jest opracowaniem.

Cytat:
Napisał/a Żelisław Zobacz post
... Jakby nie patrzeć, w projekcie dany element ma sztywny rozmiar ...
Grafika obiektowa nie ma takich ograniczeń, jest w pełni skalowalna.


PS.
Profesjonalnie wykonany projekt graficzny do aplikacji czy też portalu przewiduje wygląd elementów przy każdej interakcji interfejsu z użytkownikiem.
LeszsekS jest off-line  
02-09-2020, 22:43  
Żelisław
Użytkownik
 
Posty: 144
Domyślnie RE: Wdrożenie projektu interfejsu graficznego a opracowanie utworu

Cytat:
Napisał/a LeszsekS Zobacz post
Grafika obiektowa nie ma takich ograniczeń, jest w pełni skalowalna.
Niezbyt dostrzegam w jaki sposób wykorzystanie grafiki wektorowej zamiast rastrowej (co w sumie jest standardem) miałoby rozwiązać potencjalny problem dokonania opracowania utworu. Chyba, że co innego miałeś na myśli. Różnice techniczne pomiędzy tymi dwoma sposobami reprezentowania danych znam akurat bardzo dobrze.

Niemniej jednak temat zdaje się być wyczerpany. Dziękuję za odpowiedź.
Żelisław jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ingerencja / opracowanie / użycie cudzego utworu (odpowiedzi: 11) Rzecz jest następująca: Dokonując przekładu (tłumaczenia) cudzego utworu, przed jego publikacją muszę mieć indywidualną zgodę autora - to dla mnie...
§ Pliki źródłowe projektu graficznego (odpowiedzi: 2) Dzień dobry! Zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc. Sprawa dotyczy tzw. plików otwartych, czyli plików, których powstają np. reklamy w formie PDF,...
§ Prawo do projektu Graficznego (odpowiedzi: 5) Witam serdecznie. Współpracuję z jedną z polskich firm "X" i na potrzeby rynku UK oraz IE chcemy zmnienić obecne opakowania produktów firmy "X". ...
§ Opracowanie utworu muzycznego 70 lat po śmierci autora (odpowiedzi: 1) Witam, z tego co mi wiadomo, prawa autorskie do utworu wygasają 70 lat po śmierci jego autora (zgon nastąpił w 1893r). Stworzyłem opracowanie...
§ Plagiat? projektu graficznego (odpowiedzi: 1) Witam. Chciałbym otrzymać poradę w pewnej kwestii. Otóż jakiś czas temu wraz ze znajomym zaprojektowaliśmy wygląd pewnej rzeczy (wygląd graficzny...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:28.