Użycie cudzych utworów w celach dydaktycznych. - Forum Prawne

 

Użycie cudzych utworów w celach dydaktycznych.

Witam. Mam pytanie, czy legalne jest użycie cudzych utworów (np. wiersz, piosenka, melodia) poprzez ich publiczne odtworzenie podczas szkolenia dla jego uczestników, oczywiście z podaniem źródła, autora itd… dla celów wyłącznie dydaktycznych jak np. zobrazowanie ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
30-03-2021, 15:04  
a-p
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Użycie cudzych utworów w celach dydaktycznych.

Witam.
Mam pytanie, czy legalne jest użycie cudzych utworów (np. wiersz, piosenka, melodia) poprzez ich publiczne odtworzenie podczas szkolenia dla jego uczestników, oczywiście z podaniem źródła, autora itd… dla celów wyłącznie dydaktycznych jak np. zobrazowanie czy ocena określonych zjawisk, stylów, trendów ect.

Szkolenie jest oczywiście komercyjne a wspomniane utwory stanowią niewielką jego część, ok. 10-15% tematyki szkolenia ma związek z tymi utworami zaś one same (odtworzenie) stanowią mniej niż 1% czasu szkolenia.

Czy w związku z takim odtworzeniem konieczne jest wykonanie jakichś czynności względem praw autorskich i pokrewnych?

Czy gdyby zamiast z dysku komputera zostały odtworzone on-line z youtuba to coś by zmieniło w tej sprawie?
a-p jest off-line  
30-03-2021, 16:32  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 38.915
Domyślnie RE: Użycie cudzych utworów w celach dydaktycznych.

Cel dydaktyczny dotyczy konkretnego korzystania - Art. 27^1. UoPAiPP. O zasadach korzystania z cudzych utworów pisałem wielokrotnie.
LeszsekS jest off-line  
30-03-2021, 17:39  
a-p
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Użycie cudzych utworów w celach dydaktycznych.

A czy w tym zakresie nie ma zastosowania art. 27 – instytucja oświatowa – definiowana zgodnie z art. 6 odsyłającym do art. 2 Prawa oświatowego który to wskazuje jako owe instytucje w pkt.4 „placówki kształcenia ustawicznego oraz centra kształcenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych”, jeśli celem szkolenia jest właśnie "uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych"?
a-p jest off-line  
30-03-2021, 20:51  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 38.915
Domyślnie RE: Użycie cudzych utworów w celach dydaktycznych.

Przeczytaj cały Art. 27.
LeszsekS jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ankiety - tylko związane z prawem i w celach dydaktycznych (odpowiedzi: 62) W związku z faktem, że od jakiegoś czasu userzy konsekwentnie umieszczają na Forum linki do wszelkiego rodzaju ankiet jak również dlatego, że Forum...
§ Opłaty za pobieranie danych ze starostwa w celach dydaktycznych (odpowiedzi: 0) Na myśl, że dzisiaj 'urzędnik' chciał mi policzyć 4zł za jedną działkę z rejestru cen transakcyjnych (gdzie ja potrzebuję całej bazy nieruchomości...
§ filmowe pokazy w celach dydaktycznych (odpowiedzi: 3) witajcie, potrzbuje wsparcia w rozwiazaniu nastepujacej sprawy. Chcemy zorganizowac cykl pokazow filmowych w zakladzie karnym. Pokazy nie maja...
§ używanie krótkich fragmentów filmów w celach dydaktycznych (odpowiedzi: 1) Piszę podręcznik dla osób pracujących z młodzieżą. Jest przeznaczony dla osób pracujących przy parafiach, w świetlicach, fundacjach stowarzyszeniach....
§ Muzyka w celach dydaktycznych - ZAiKS? (odpowiedzi: 5) Witam, pracuję w placówce z dziećmi niepełnosprawnymi umysłowo, która podlega między innymi pod oświatę. Czy jeżeli wykorzystujemy utwory muzyczne w...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:47.