Licencja na oprogramowanie niezbędne do sterowania urządzeniem - Forum Prawne

 

Licencja na oprogramowanie niezbędne do sterowania urządzeniem

Dzień dobry, Posiadam urządzenie, które nabyłem legalną drogą kupna, niestety bez oprogramowania. Producent za oprogramowanie do sterowania chce bardzo dużo kasy. Bez niego urządzenie jest bezużyteczne. Czy posiadając urządzenie posiadam również licencję na oprogramowanie? Czy ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
14-04-2021, 18:30  
mykeil
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie Licencja na oprogramowanie niezbędne do sterowania urządzeniem

Dzień dobry,
Posiadam urządzenie, które nabyłem legalną drogą kupna, niestety bez oprogramowania.

Producent za oprogramowanie do sterowania chce bardzo dużo kasy. Bez niego urządzenie jest bezużyteczne.

Czy posiadając urządzenie posiadam również licencję na oprogramowanie? Czy jeśli producent sprzedaje urządzenie wraz z oprogramowaniem to licencja jest "przypięta" do urządzenia? Co jest dowodem posiadania licencji?

Chciałbym zmotywować producenta do przekazania oprogramowania.

Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Pozdrawiam.
mykeil jest off-line  
14-04-2021, 21:28  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 38.915
Domyślnie RE: Licencja na oprogramowanie niezbędne do sterowania urządzeniem

Cytat:
Napisał/a mykeil Zobacz post
... Czy posiadając urządzenie posiadam również licencję na oprogramowanie? Czy jeśli producent sprzedaje urządzenie wraz z oprogramowaniem to licencja jest "przypięta" do urządzenia? ...
Nie w sposób automatyczny, musi to wynikać z umowy. Samo nabycie urządzenia bez oprogramowania nie daje Tobie prawa do licencji
Cytat:
Napisał/a mykeil Zobacz post
... Co jest dowodem posiadania licencji? ...
Oświadczenie licencjodawcy.
LeszsekS jest off-line  
02-05-2021, 17:00  
mykeil
Początkujący
 
Posty: 19
Domyślnie RE: Licencja na oprogramowanie niezbędne do sterowania urządzeniem

Super. Wyjaśniłeś mi sprawę. Dzięki.

Napisałem do dystrybutora, powołałem się na art. 4. rozporządzenia 2009/24/WE
Cytat:
Pierwsza sprzedaż na terytorium Wspólnoty kopii programu komputerowego przez uprawnionego lub za jego zgodą wyczerpuje prawo dystrybucji na terytorium Wspólnoty tej kopii, z wyjątkiem prawa do kontroli dalszych wypożyczeń programu lub jego kopii.
Jest jeszcze klucz sprzętowy do programu. Popatrzyłem w internecie jak inne firmy postępują w przypadku gdy taki klucz zostanie uszkodzony lub zgubiony. Wydają kopię. Trzeba jedynie zapłacić za sam klucz. Jest nadzieja, że tutaj firma postąpi podobnie.

Jeszcze raz dziękuję. Twoja odpowiedź była bardzo pomocna. Pozdrawiam.
mykeil jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ licencja na oprogramowanie (odpowiedzi: 3) Witam wszystkich, W zasadzie nie jestem pewny czy piszę w dobrym dziale, ale nie znalazłem lepszego. Otóż prowadzę jednosobowa działalność...
§ Licencja na oprogramowanie (odpowiedzi: 3) Witam, otóż ponad rok temu kupiłem licencję na oprogramowanie w firmie X. Była to licencja, którą mogłem używać na zewnętrznym sprzęcie, u siebie....
§ Licencja na oprogramowanie (odpowiedzi: 3) Witam, jestem zupełnie nowy na forum więc z góry przepraszam jeśli zamieszczam temat w nieodpowiednim wątku. Chciałbym uzyskać kilka porad...
§ Licencja MIT (X11) a zamknięte oprogramowanie (odpowiedzi: 2) Czy mogę korzystać z kodu chronionego licencją MIT (X11) w moim zamkniętym oprogramowaniu? Wg. wikipedii: Licencja X11 (powszechnie ale...
§ oprogramowanie = licencja? (odpowiedzi: 7) Witam! Bardzo proszę o pomoc. Moja firma otrzymała fundusze unijne na zakup profesjonalnej platformy e-learningowej. We wniosku oraz biznes planie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:06.