Jak ma się do tego prawo? Jakie przepisy i kto za co odpowiada i ponosi konsekwencje? - Forum Prawne

 

Jak ma się do tego prawo? Jakie przepisy i kto za co odpowiada i ponosi konsekwencje?

Wczoraj znajomy który zajmuje się dorywczo robieniem stron internetowych kupił sobie nowy program do tego celu. Program przeciętny ale głównym atutem jest nieograniczony dostęp on-line z programu do galerii grafik i zdjęć które można wykorzystać ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
26-04-2021, 19:27  
oksam
Użytkownik
 
Posty: 35
Domyślnie Jak ma się do tego prawo? Jakie przepisy i kto za co odpowiada i ponosi konsekwencje?

Wczoraj znajomy który zajmuje się dorywczo robieniem stron internetowych kupił sobie nowy program do tego celu. Program przeciętny ale głównym atutem jest nieograniczony dostęp on-line z programu do galerii grafik i zdjęć które można wykorzystać przy tworzeniu stron w tym programie.
Licencja programu mówi że można wykorzystywać je wyłącznie w tym programie i wyłącznie do tworzenia stron internetowych. Innych ograniczeń nie ma.

Do przeczytania dokładnego warunków licencji skłoniła mnie zawartość owej galerii. Obok wielu grafik i zdjęć nie budzących wątpliwości jak fotki budynków, przyrody, ewidentnie ustawianych scen z wykorzystaniem modeli itd… w galerii dostępne są zdjęcia znanych powszechnie aktorów, sportowców i polityków (tych ostatnich najwięcej). Są to zdjęcia typu „reporterskiego” z daną osobą uchwyconą w jakiejś sytuacji najczęściej zawodowej. Nie mam co do tego wątpliwości bo w tle widać obrazki znane z programów informacyjnych. Przykładowo fotki pani Merkel w Bundestagu czy Parlamencie Europejskim, pan Bush przemawiający w Iraku itd… Czasem są to zdjęcia pozowane.

Raczej nie przypuszczam, aby te osoby dorabiały jako fotomodele, którzy w umowach zrzekają się swoich praw związanych z wizerunkiem pozwalając agencji na dowolne wykorzystanie fotografii z nimi.

I tutaj zaczynam mieć wątpliwości. Zgodnie z licencją programu mogę fotki z tej galerii wykorzystać dowolnie w ramach tworzonej w nim strony internetowej. Czyli mogę umieścić np. na tle fotki z przywołaną panią Merkel tekst „Zawsze gdy odwiedzam Kraków idę na obiad do restauracji Blabla”.

Rozsądek mi podpowiada, że coś tutaj jest nie tak. Z drugiej strony, jeśli kupuję program z taką a nie inną licencją, to czy to mój problem takie wykorzystanie tych zdjęć czy producenta programu albo dostawcy galerii z którym on zawarł umowę?

Jak ma się do tego prawo? Jakie przepisy i kto za co odpowiada i ponosi konsekwencje?
oksam jest off-line  
26-04-2021, 20:36  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 38.915
Domyślnie RE: Jak ma się do tego prawo? Jakie przepisy i kto za co odpowiada i ponosi konsekwen

A jak Ci się wydaje?

Sądząc po Twojej aktywności uważasz się za znającą prawo, a Twój post ma znamiona kazusu, więc wracam do zadanego pytania.
LeszsekS jest off-line  
27-04-2021, 13:29  
oksam
Użytkownik
 
Posty: 35
Domyślnie RE: Jak ma się do tego prawo? Jakie przepisy i kto za co odpowiada i ponosi konsekwen

Gdybym wiedziała, to bym nie pytała. To co myślę poniekąd zawarłam w przedostatnim akapicie. Nie jestem wszechwiedząca jak niektórzy tutaj i mam pokorę wobec tego faktu. Choć pociesza mnie, że jak widać nasi wszechwiedzący i nieomylni forumowicze też mają ograniczenia .

Co do kazusu to mówiąc wprost, jak wygląda sytuacja od strony prawnej dowiem się z wyroku sądu w konkretnej sprawie, gdy taka się pojawi?

Szczerze mówiąc, to sprawa gdyby była rozpatrywana w rzeczywistości, a nie tak jak tutaj teoretycznie mogłaby być niezwykle skomplikowana. Uzupełniając informację z poprzedniego postu w grę wchodzą jeszcze prawa lokalne bo producentem programu jest firma włoska, dystrybuowany i używany jest w Polsce, zdjęcia polityków są z różnych krajów świata, odbiorcą gotowej strony może być kolejny podmiot z dowolnego kraju. Producent programu zapewne nie jest właścicielem zdjęć tylko wykupił jakiś dostęp do nich od kolejnego podmiotu zajmującego się gromadzeniem takich fotografii który zapewne skupuje je po całym świecie od innych podmiotów czy osób oraz kolejnych pośredników.

Jak znam życie to w praktyce sądowej oberwie najsłabszy czyli zapewne podmiot który będzie używał strony z taką fotką. Będzie mu przysługiwało zadośćuczynienie od twórcy strony który zamieścił tam taki materiał, a temu z kolei skoro działał w dobrej wierze zgodnie z licencją programu od producenta programu który będzie mógł rościć od dostawcy fotek itd... Adwokaci na całym świecie zarobią .

Tak czy inaczej rozmawiałam dzisiaj z kolegą który kupił ten program i postanowiliśmy to pytanie wrzucić na forum programu gdzie wypowiadają się przedstawiciele producenta. Głównie w odniesieniu do problemów technicznych, ale problem prawny chyba jest nie mniej ważny. Jutro tam wrzucimy pytanie. Ciekawe co powiedzą?
oksam jest off-line  
27-04-2021, 14:01  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 38.915
Domyślnie RE: Jak ma się do tego prawo? Jakie przepisy i kto za co odpowiada i ponosi konsekwen

Obowiązują regulacje zawarte w licencji. Pokrzywdzony ma prawo do roszczeń wobec wszystkich naruszycieli, licencjobiorca może dochodzić roszczeń regresem od licencjodawcy. Zgodnie z wyrokiem TSUE, w przypadku naruszeń prawa autorskiego w internecie, pokrzywdzony może dochodzić roszczeń w dowolnym kraju UE. Wszystko to było już tutaj omawiane.
Należy również brać pod uwagę zasady rozpowszechniania wizerunku., które to zagadnienie wielokrotnie było omawiane.


PS.
Szczegółowe odpowiedzi na Twoje pytania zawarte w pierwszym poście padały już w Dziale prawa autorskiego przez te szesnaście lat, a zmiany w prawie były niewielkie.
LeszsekS jest off-line  
08-05-2021, 18:20  
oksam
Użytkownik
 
Posty: 35
Domyślnie RE: Jak ma się do tego prawo? Jakie przepisy i kto za co odpowiada i ponosi konsekwen

Jedno niepozorne pytanie i tyle problemów… Ale mamy wyjaśnienie sytuacji ze strony producenta programu. Chociaż czy to na pewno coś wyjaśnia?


Pytanie jak pisałam powyżej wrzuciliśmy na forum programu. W treści było podobne jak tutaj. Niezłą burzę wywołało. Chyba nikt (albo niewielu) z użytkowników programu nie miał świadomości problemu. Gorzej, że producent również.

Odpowiedzi były ciekawe (przepraszam za bełkot ale kopiuję na żywca – nieco skracając o nieistotne fragmenty - a mam wrażenie że ktoś pisząc na forum mocno wspierał się tłumaczem googla).

Odpowiedź pierwsza (producent programu – obsługa forum):
Dziękujemy za zwrócenie uwagi na problem. Sprawa wydaje się skomplikowana i przekracza kompetencje obsługi forum. Sprawę przekażemy naszym prawnikom i podamy odpowiedź.

Odpowiedź druga (od prawników producenta):
Treść licencji programu akceptowana przez użytkownika jest zbieżna z treścią umowy na mocy której w programie udostępniana jest zawartość galerii zawartej przez producenta z dostawcą w tym przedziale. Dostrzeżony problem przekazujemy do dostawcy celem ustosunkowania. Doraźnie zalecenie dla użytkowników aby nie korzystali z fotografii w sposób opisany dla przezorność prawna.

Odpowiedź trzecia (dostawca galerii):
Na mocy umowy udostępniona został zasób galerii obejmujący przekrój materiałów dostępnych. Postać ich wykorzystania ingerująca w przesłanie nie zależy od dostawcy który w tym zakresie wyłącza swoją odpowiedzialność ze stosunków prawnych. Legalność poszczególnych zastosowań zobowiązana jest brać uwzględnienie stosunków prawo lokalne dla lokalizacji wykorzystania.

Odpowiedź czwarta (od prawników producenta):
Kancelaria prawna w obecnym stanie podtrzymuje wcześniejsze zalecenie dla użytkowników aby nie korzystali z fotografii w sposób opisany dla przezorność prawna.

Odpowiedź piąta (producent programu – obsługa forum):
Po analizie zaistniałego problemu prawnego producent programu podejmie wszelkie starania aby w przyszłych edycjach programu problem taki nie powstał poprzez odpowiednie działania licencyjne i techniczne. Obecnie już nad tym pracujemy. Dziękujemy za zwrócenie uwagi na problem.


Swoją drogą przerażająca jest nieświadomość producenta programu w tym zakresie. Podobnie jak przerażająca jest ta nieświadomość u ludzi którzy na zlecenia firm zawodowo tworzą im strony internetowe. Przez taki niepozorny drobiazg ostatnie ogniwo czyli właściciel strony internetowej może przecież zostać uwikłany w koszmarne problemy.
oksam jest off-line  
08-05-2021, 20:52  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 38.915
Domyślnie RE: Jak ma się do tego prawo? Jakie przepisy i kto za co odpowiada i ponosi konsekwen

Ogólnie przerażająca, w dzisiejszej rzeczywistości, jest nieświadomość ciągłego naruszania cudzych praw. Nieświadomość niestety występuje zarówno po stronie naruszycieli jak i pokrzywdzonych. Najgorsze jest w tej chwili kompletne błędne mniemanie, że jeśli coś jest rozpowszechnione w sieci to już to wolno dowolnie wykorzystywać.


PS.
Powtórzę po raz ostatni, wszystkie Twoje, tutaj opisane problemy były juz wielokrotnie omawiane na FP.
LeszsekS jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Jakie ponosi konsekwencje sędzia, prokurator za skazanie niewinnego? (odpowiedzi: 1) Witam Jakie ponosi konsekwencje prawne po kolei: prokurator, sędzia za skazanie niewinnej osoby na np. 20 lat więzienia? Tu można by podać...
§ Uczeń złamał rękę na lekcji WF'u, jakie konsekwencje ponosi nauczyciel? (odpowiedzi: 7) Witam Uczeń szkoły podstawowej na lekcji wf'u, w trakcie biegu, się potkną. Z pełną prędkością i siłą uderzył w krawędź forum łamiąc rękę. Karetka...
§ Jakie będą tego konsekwencje? (odpowiedzi: 6) Witam, Jestem zatrudniona w urzędzie na umowę na czas nieokreslony. Pracuję tu juz 4,5 roku. Wyjazd za granice planowałam juz od jakiegoś czasu,...
§ Jakie byłyby tego konsekwencje? (odpowiedzi: 5) Witam. Otóż w podziale majątku rodziców mamie przydzielono mieszkanie, ojcu sprzęt, auto (dosc drogie), mama musi jeszcze ojcu spłacic 100 tys. zł....
§ Nie zapłaciłem za rozprawę 450 zł, jakie mogą być tego konsekwencje? (odpowiedzi: 1) Tak jak w temacie, nie zapłaciłem za rozprawę gdyż nie bylo mnie na to stać, chodziło o ustalenie ojcostwa. Sąd nakazuje mi zaplacić do 3 dni, ja po...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:19.