zabezpieczenie prawne produkcji np figurek - Forum Prawne

 

zabezpieczenie prawne produkcji np figurek

Witam Korzystając z możliwości działalności nierejestrowanej chciałbym trochę dorobić. Nie chcę na razie opisywać pomysłu, więc posłużmy się przykładem, niech to będą np drukowane 3d figurki zwierzątka do postawienia na półkę. Mała skala ale wiadomo, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
04-01-2022, 02:06  
Therio
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie zabezpieczenie prawne produkcji np figurek

Witam

Korzystając z możliwości działalności nierejestrowanej chciałbym trochę dorobić. Nie chcę na razie opisywać pomysłu, więc posłużmy się przykładem, niech to będą np drukowane 3d figurki zwierzątka do postawienia na półkę.

Mała skala ale wiadomo, że nie wiadomo czy i jak to może się rozwinąć, więc chciałbym zabezpieczyć prawnie swoją pracę, tylko nie wiem jak to zrobić realnie.
Gdybym chciał produkować jeden model nie ma problemu, wzór przemysłowy i jazda.

Problem jest taki że ma to sens tylko mając w ofercie różne modele, np żubr, bóbr nawet łoś, lis, wilk itp. Początkowo zaprojektowałem 10 modeli 3d do produkcji. Każdy z nich chciałbym robić w kilku rozmiarach.

A oto kilka z problemów:
1 - W jaki sposób chronić gotowy wyrób, tak żeby nie musieć rejestrować każdego gatunku zwierzątka osobno a kilka razem- koszt kilku zgłoszeń mnie przerasta, nawet jedno to dla mnie sporo.
Można rejestrować 10 odmian w jednym zgłoszeniu, ale nie potrafię ocenić czy figurki różnych gatunków zwierząt są odmianami. Co w przypadku wzorów przemysłowych oznacza słowo "odmiana"?

2 - Czy rozmiar ma znaczenie
Figurki chciałbym produkować w kilku rozmiarach, czy jak zrobię figurkę, to muszę w zgłoszeniu określać jej wielkość? Czy posiadając zgłoszenie mogę robić dowolny rozmiar np 5,10,15 cm i dalej ile dusza zapragnie?
Zależy mi abym mógł robić figurki rozciągnięte, np wysokość i szerokość stała, ale długość zmienna. Model komputerowy ten sam, ale po prostu rozciągnięcie w jednej osi, lub kilku. To już inna odmiana figurki, czy mogę sobie proporcje wymiarów zmieniać dowolnie? Przykładowo zgłoszenie jest na figurkę ośmiornicy o proporcjach 5x5x5cm inna wersja 5x5x7, 5x7x8cm itp. Ten sam model 3d tylko opcja rozciągnij. Czy każdą z takich rozciąganych wersji też muszę zgłaszać?

3 Czy jest opcja jakiejkolwiek ochrony bez rejestracji i kosztów które tu są ogromną przeszkodą?
Np wprowadzam figurkę na rynek, dokumentuję pierwsze ogłoszenie (opis data) na aukcji i to mnie chroni udowadniając że to ja jestem autorem? Jeśli tak to w jakiej formie?

Krótko mówiąc, jak w małej skali ochronić produkt tego typu, aby koszt nie był większy niż wartość 10 lat produkcji?
Therio jest off-line  
05-01-2022, 22:16  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.467
Domyślnie RE: zabezpieczenie prawne produkcji np figurek

1., 2. Na stronie UPRP znajdziesz dokładnie wyjaśnione zasady uzyskiwania ochrony na wzór przemysłowy.
3. Sam projekt może być przedmiotem prawa autorskiego, nie są do tego wymagane żadne formalności.

O zabezpieczaniu autorstwa utworu napisano tutaj bardzo wiele postów, poszukaj, poczytaj.


Zawsze można wnieść o ustalenie istnienia praw autorskich w oparciu o Art. 189. kpc, o czym pisałem wielokrotnie.
LeszsekS jest off-line  
06-01-2022, 14:16  
Therio
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: zabezpieczenie prawne produkcji np figurek

Jednak jest tam jakaś uznaniowość co mnie niepokoi co urzędnik uzna za odmianę a na co każe zrobić osobny wniosek, dalej nie wiem.

Jednak powyższe na razie pomińmy, LeszsekS dziękuję za wskazanie innego podejścia do tematu.
Chodzi tak naprawdę o dwie kwestie.
1)Uniemożliwienie jego zastrzeżenie przez innych, żebym się nie dowiedział że na swój produkt muszę wykupić licencję bo ktoś zastrzegł, bo takie historie były.
2) Zablokowanie zwyczajnego kopiowania figurek na sprzedaż, przez innych.

Wychodzi na to, że lepiej chronić komputerowy model 3d takiego produktu a nie sam produkt. Wystarczy sama publikacja takiego modelu 3d? Oraz czy publikacja z podpisem o autorze nie pozwoli komuś tego zastrzec?
Therio jest off-line  
06-01-2022, 15:32  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.467
Domyślnie RE: zabezpieczenie prawne produkcji np figurek

Przeczytaj Art. 102. i następne PWP.
LeszsekS jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zabezpieczenie prawne na ewentualność kradzieży (odpowiedzi: 1) Witam Piszę ponieważ mam pewne wątpliwości. Od kilku lat prowadzę firmę produkcyjno-handlowa i od dłuższego czasu działam na rynku europejskim,...
§ Zabezpieczenie prawne (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie :) Wynajmuję lokal, ktory jest bardzo dobrze położony. Moja kuzyna zaproponowala w tym wynajmowany przeze mnie lokalu otwarcie...
§ zabezpieczenie prawne projektu (odpowiedzi: 1) Witam. Mam pytania dotyczące dotyczące prawa autorskiego. Zrobiłem projekt grafiki na koszulkę i chce ją wydrukować w drukarni. 1. Jakie mam...
§ zabezpieczenie prawne pożczyki (odpowiedzi: 2) Witam, Prosze Was o pomoc, prowadze o kilku lat działalność jednososobowa. Mam mozliwosc wziecia pozyczki od prywatnej osoby, jednak ona chce...
§ Elektroniczne zabezpieczenie prawne (odpowiedzi: 4) Witam. Pracuję nad projektem amatorskim, jednak główny Koordynator zarządził, że aby uczestniczyć w nim trzeba "podpisać" email, który do nas wysłał....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 01:32.