Łamanie praw autorskich - Forum Prawne

 

Łamanie praw autorskich

Witam. Sprzedaję kurs wykonywania biżuterii. Pokazuję w nim jak wykonać różne kolczyki naszyjniki itd. W paru przypadkach zainspirowałam się biżuterią ze strony internetowej pewnej osoby. W sumie to po prostu pokazałam jak wykonać niektóre rzeczy ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
18-11-2009, 23:00  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Łamanie praw autorskich

Witam. Sprzedaję kurs wykonywania biżuterii. Pokazuję w nim jak wykonać różne kolczyki naszyjniki itd. W paru przypadkach zainspirowałam się biżuterią ze strony internetowej pewnej osoby. W sumie to po prostu pokazałam jak wykonać niektóre rzeczy z tej strony gdzie jest napisane: Zdjęcia, prace jak i treść są własnością autorki lub osób wymienionych w blogu. Wykorzystanie, kopiowanie i rozpowszechnianie zdjęć i wzorów autorskich w jakikolwiek sposób jest możliwe tylko za zgodą autora.

Można powiedzieć że wykorzystałam wzory autorskie jednak takie kolczyki można również kupić na allegro gdzie takiej notki apropo praw autorskich już nie ma.

Teraz ta osoba odezwała się do mnie przez e-mail.

Treść wiadomości:
Hej
nie wiem czy wiesz, ale sprzedaż przedmiotów, które nie są Twoją własnością jest nie zgodna z prawem. Takie są między innymi schematy, których nie Ty jesteś autorem.
Pozdrawiam

Jakie mogą być konsekwencje moich czynów i jak ciężko je wyegzekwować ?
Czekam na szybką odpowiedź bo nie wiem co odpisać.

I jeszcze jedno pytanie czy jeżeli ta osoba wymyśliła szablon(kolczyki) I zmienię w nich jeden koralik czyli dam np. 4 a nie 5 w jednym rządku czy to już będzie inny szablon?
 
19-11-2009, 11:58  
_chris_
Stały bywalec
 
Posty: 4.498
Domyślnie RE: Łamanie praw autorskich

Cytat:
Napisał/a palcopstryk Zobacz post
Można powiedzieć że wykorzystałam wzory autorskie jednak takie kolczyki można również kupić na allegro gdzie takiej notki apropo praw autorskich już nie ma.
bo nie musi być nic napisane - dzieło spełniające kryteria ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej zwana upaipp) w zakresie bycia utworem (Art.1.) jest chronione z mocy ustawy. Proszę więc najpierw poczytać, tak dla ogólnego rozeznania, tematy przyklejone:
http://forumprawne.org/prawo-autorsk...zyj-tutaj.html
http://forumprawne.org/prawo-autorsk...wo-cytatu.html

Trudno tak coś na odległość powiedzieć konkretnie nie widząc tego kursu, ale jeśli użyła tam Pani tychże kolczyków (np. ich zdjęć...) lub wykonała mniej lub bardziej dokładne kopie (czyli jakieś opracowania) to powinna Pani uzyskać zgodę na wykorzystanie tych konkretnych wzorów. Chyba, że z kontekstu kursu wynika uprawnienie do skorzystania z prawa cytatu. Ale to, to już tylko Pani może rozstrzygnąć. Odpowiedzialność za naruszenie praw autorskich - Art.78,79,115,116,117. upaipp.

Inspiracja jest wtedy, gdy ilość elementów zaczerpniętych bezpośrednio z dzieła pierwotnego jest mało istotna (można powiedzieć - nieznacząca) w stosunku do własnego wkładu artystycznego wkładu autora nowego dzieła.
Cytat:
I zmienię w nich jeden koralik czyli dam np. 4 a nie 5 w jednym rządku czy to już będzie inny szablon?")
znowuż trzeba by to zobaczyć, ale sądząc z opisu - to opracowanie dzieła pierwotnego, a więc na jego rozpowszechnianie trzeba mieć znowuż zgodę autora dzieła pierwotnego.
_chris_ jest off-line  
19-11-2009, 14:44  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Łamanie praw autorskich

Art. 29. 1. Wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości.

Nie jestem prawnikiem i nie do końca rozumiem te wszystkie artykuły. Tu napisane jest o nauczaniu a mój kurs jest po to aby ludzi uczyć. W wyjaśnieniu tego artykułu jest napisane:

-w zakresie uzasadnionym wyjaśnieniem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości - ta część przepisu mówi nam o celu cytatu - jest to katalog zamknięty i tylko taki cel powoduje, że cytat jest dozwolony. "Wyjaśnianie,analiza krytyczna oraz nauczania" zakładają, że cytat ma służyć jako źródło informacji, być ugruntowaniem własnego poglądu, uczynieniem własnych wywodów bardziej zrozumiałymi. "Prawo gatunku twórczości" oznacza posługiwanie się cytatem we własnych utworach z odniesieniem do cudzych utworów - ma to miejsce w działalności parodystycznej, kabaretowej, satyrycznej, różnego rodzaju wariacjach.
Celem cytatu nie może być upiększanie własnego utworu - np. zastosowanie zdjęć albo fragmentów tekstu musi mieć uzasadnienie merytoryczne (wymienione powyżej). Mało prawdopodobne, by ktoś z tego powodu chciał pozywać takiego naruszyciela. Granica między uatrakcyjnianiem tekstu, a celami wymienionymi w artykule często jest trudna do wyznaczenia i zależy od osoby interpretującej dany stan faktyczny.

Historia wygląda tak że zobaczyłam kolczyka na stronie tej Pani i samodzielnie pokazałam krok po kroku (na własnych zdjęciach nie pokazując zdjęć tej Pani) jak zrobić taki kolczyk krok po kroku. Sytuacja dotyczy 4 elementów a mój kurs ich zawiera około 40 elementów więc jest to zdecydowana mniejszość. Czy jeśli podam tam adres strony z której wzięłam inspiracje i podam imię i nazwisko autorki tych kolczyków to będzie można to potraktować jako cytat?
 
19-11-2009, 15:00  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Łamanie praw autorskich

I jeszcze jedno. Obawiam się że to sprawka konkurencji ponieważ napisano do mnie z konta które dopiero co powstało. Nazwa jest taka jak pseudonim autorki tych kolczyków ale z podkreślnikami w nazwie więc to może być każdy. Czy mogę jakoś poprosić żeby mi udowodniono że ten kto napisał tego maila jest autorem tych zdjęć? Bo pozwać w razie czego może mnie tylko autor?
 
19-11-2009, 16:16  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Łamanie praw autorskich

Z tą obawą to już nie aktualnie potwierdziłem że to autorka prac do mnie pisze. Prosze się wypowiedzieć jak to wyglada z tym cytowaniem. Naprawde zależy mi na czasie!
 
20-11-2009, 01:42  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Łamanie praw autorskich

przeglądając inne wątki znalazłam coś.

Ktoś poprosił o przełożenie na łatwiejszy język:

OBWIESZCZENIE MARSZAŁKA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 17 maja 2006 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych

(Dz. U. Nr 90, poz. 631)
rozdział I art. 2 paragraf 4.
Za opracowanie nie uważa się utworu, który powstał w wyniku inspiracji cudzym utworem.

I uzyskał taką odpowiedź:
Przepis oznacza, że jeśli tylko inspirowałeś się utworem, lecz nie wykorzystywałeś go, to nie potrzebujesz zgody właściciela praw autorskich, gdyż to nie stanowi naruszenia praw autorskich

Mogę to jakoś wykorzystać w swojej sytuacji? Podkreślam że w moim kursie nie ma żadnych zdjęć tej osoby wszystko zrobiłam i sfotografowałam samodzielnie. Są tylko np. Kolczyki wyglądające tak samo jak te które są na stronie tej osoby.
 
20-11-2009, 10:42  
_chris_
Stały bywalec
 
Posty: 4.498
Domyślnie RE: Łamanie praw autorskich

hm, jak pisałem, ciężko się ustosunkowywać, nie znając szczegółów sprawy. Bez wątpienia jednakże wykorzystała Pani jakiś oryginalny wzór kolczyka - i, jak dla mnie trudno tu mówić o inspiracji, gdyż, jak sama Pani napisała, wykonała Pani taki sam kolczyk.

Więc wydaje mi się, że w takiej sytuacji, bardziej należałoby może rozważyć zastosowanie prawa cytatu - naukę określonych czynności na bazie określonego wyrobu (utworu) ( oczywiście wtedy powinien być wyraźnie zaznaczony autor oryginału). Ale to nie jest takie oczywiste...

Ale tu musi Pani sama zdecydować, bo sama też musi Pani swych racji bronić...
_chris_ jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy to złamanie praw autorskich? (odpowiedzi: 4) Witam, Jestem moderatorem na jednym z serwisów fotograficznych. Mamy tu galerię, do której użytkownicy wstawiają wykonane przez siebie zdjęcia. ...
§ Złamanie praw autorskich (odpowiedzi: 1) Witam, Mam pytanie co do złamania praw autorskich. Zatrudniłem się jako konsultant pewnej firmy. Dodatkowym atutem przy aplikacji był tekst,...
§ łamanie praw autorskich (odpowiedzi: 1) Witam. Pracuje w branży artystycznej- teatralno cyrkowej Ułozyłem numer iluzjonistyczny. Znalazłem ostatnio podobny numer w internecie tzn jest ta...
§ Złamanie praw autorskich (odpowiedzi: 5) Witam jakiś czas temu wykonałam dla znajomej grafikę na stronę internetową (CMS JOOMLA). Nie umieściłam na stronie zastrzeżeń o swoich prawach...
§ Złamanie praw autorskich? (odpowiedzi: 4) Witam, czy ktoś sie orientuje co grozi za sprzedaż zeskanowanych materiałów (kserówek z różnych książek) otrzymanych na kursie niemieckiego? Z góry...
§ Łamanie praw autorskich-jak dochodzić swych praw? (odpowiedzi: 1) Sprzedaję na Allegro, sam tworzę opisy i miniaturki. Inny sklep je sobie skopiował i lekko zmodyfikował krój czcionki itd. Sama treść jest jednak nie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:17.