Tłumaczenie programu komputerowego - Forum Prawne

 

Tłumaczenie programu komputerowego

Dzień dobry, chciałabym zapytać, czy można legalnie, bez zgody twórcy programu przetłumaczyć zawsze i każdy program komputerowy? Dziękuję....



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
04-12-2009, 12:28  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Tłumaczenie programu komputerowego

Dzień dobry,

chciałabym zapytać, czy można legalnie, bez zgody twórcy programu przetłumaczyć zawsze i każdy program komputerowy?

Dziękuję.
 
04-12-2009, 16:13  
JotEmKa
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Tłumaczenie programu komputerowego

Przetłumaczyć możesz, ale tylko na własny użytek. Jeśli chcesz to rozprowadzać, to musisz mieć zgodę właściciela programu.
Możesz poczytać sobie ten wątek
JotEmKa jest off-line  
10-01-2010, 02:34  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Tłumaczenie programu komputerowego

Dziękuję za odpowiedź,

rzeczywiście, z tego co ostatnio jest mi wiadome, co do zasady, programu komputerowego bez zgody jego właściciela przetłumaczyć nie wolno. A czy tak samo jest w przypadku komputerowych baz danych?


Dziękuję.
 
10-01-2010, 14:18  
_chris_
Stały bywalec
 
Posty: 4.499
Domyślnie RE: Tłumaczenie programu komputerowego

Witaj,

bazy danych chronione są z tytułu:

USTAWY z dnia 27 lipca 2001 r. "o ochronie baz danych";
USTAWY z dnia 4 lutego 1994 r. "o prawie autorskim i prawach pokrewnych" (upaipp).

Wyciąg z Art.2. upaipp. (podkreślenie moje)
Przepis prawny:
1. Opracowanie cudzego utworu, w szczególności tłumaczenie, przeróbka, adaptacja, jest przedmiotem prawa autorskiego bez uszczerbku dla prawa do utworu pierwotnego.

2. Rozporządzanie i korzystanie z opracowania zależy od zezwolenia twórcy utworu pierwotnego (prawo zależne), chyba że autorskie prawa majątkowe do utworu pierwotnego wygasły. W przypadku baz danych spełniających cechy utworu zezwolenie twórcy jest konieczne także na sporządzenie opracowania.
oraz Art. 17^1. upaipp.
Przepis prawny:
Opracowanie lub zwielokrotnienie bazy danych spełniającej cechy utworu, dokonane przez legalnego użytkownika bazy danych lub jej kopii, nie wymaga zezwolenia autora bazy danych, jeśli jest ono konieczne dla dostępu do zawartości bazy danych i normalnego korzystania z jej zawartości. Jeżeli użytkownik jest upoważniony do korzystania tylko z części bazy danych, niniejsze postanowienie odnosi się tylko do tej części.
_chris_ jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Licencja programu komputerowego (odpowiedzi: 1) Witam, kupiłam program księgowy przed założeniem dg licencja wystawiona jest na moje imię i nazwisko. Natomiast chcę go używać w ramach prowadzonej...
§ Sprzedaż programu komputerowego (odpowiedzi: 1) Swego czasu stałem się posiadaczem programu Subiekt GT firmy Insert. Ponieważ program nie spełniał moich oczekiwań, przeleżał trochę na półce i...
§ Prawo do programu komputerowego (odpowiedzi: 8) Szukam firmy która napisze program CRM specjalnie dla mojej firmy wg mojego pomysłu, wskazówek dokładnego opisu tego programu itd. ponieważ nie ma w...
§ Sprzedaż programu komputerowego (odpowiedzi: 4) Witajcie! Mam pytanie, chciałbym sprzedawać różne programy, tzn. dystrybucje tych programów czyli: nośnik, czas, energię.... Jak to jest z...
§ Modyfikacje programu komputerowego (odpowiedzi: 4) Witam, mam nadzieję rozwiać tu wszystkie wątpliwości, jakie narosły wokół tematu dozwolonej modyfikacji programu komputerowego. 1. Czy w świetle...
§ Prawa do programu komputerowego (odpowiedzi: 3) Witam. Zleciłem napisanie dla programisty napisanie programu komputerowego na potrzeby włase ale okazuje sie że sporo osób po tym jak zobaczyło ten...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:58.