Usunięcie postów - prawo autorskie do postów - Forum Prawne

 

Usunięcie postów - prawo autorskie do postów

Pojawiło się wczoraj ogłoszenie... http://forumprawne.org/wsparcie-tech...ub-postow.html Nie żebym miał chęć usuwać swoje posty, ale czytając je włącza mi się przekora :P. Pierwsze primo (netykieta/zwyczaje internetowe): Ogłoszenie pojawiło się wczoraj. W regulaminie wciąż nie ma nic na ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
04-01-2010, 13:27  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Usunięcie postów - prawo autorskie do postów

Pojawiło się wczoraj ogłoszenie...

http://forumprawne.org/wsparcie-tech...ub-postow.html

Nie żebym miał chęć usuwać swoje posty, ale czytając je włącza mi się przekora :P.

Pierwsze primo (netykieta/zwyczaje internetowe):
Ogłoszenie pojawiło się wczoraj. W regulaminie wciąż nie ma nic na ten temat. Czy obowiązkiem każdego rejestrującego się usera jest przeczytanie wszystkich przyklejonych tematów? Zwłaszcza, że dział wsparcie techniczne jest niewidoczny przed rejestracją robi się ciekawie. . Czy te zmiany obowiązują dla postów napisanych od wczoraj, czy od początku istnienia forum?

Drugie primo (prawo):
Aczkolwiek ja w stopce mam napisane wprost o sposobie udzielenia licencji, to jest to jak podejrzewam "domyślny" sposób (nie ma w regulaminie niczego co by mówiło na ten temat). Tutaj jak widzę nie ma odniesienia do prawa, jak przy danych osobowych ;> .


Wiem, że usuwanie swoich postów potrafi psuć wątki, sam miałem przyjemność odpowiadać komuś, kto po załatwieniu sprawy usunął własne pytania, ale skoro to ma być FORUM PRAWNE, to spróbujmy to załatwiać w zgodzie z prawem(autorskim).

Trzecie primo:
Don't be evil.


P.S.
W sumie, to gdzie są informacje wymagane przez ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną ?
 
04-01-2010, 15:00  
Rubisz
Administrator
 
Rubisz na Forum Prawnym
 
Posty: 1.389
Domyślnie RE: Usunięcie postów.

Adammada widzę, że uznajesz swoją wypowiedź za utwór w rozumieniu art. 1 ustawy o prawie autorskim. Nie obraź się, ale znamion utworu to nie wyczerpuje i nie każde słowo które wypowiadasz taką ochronę mieć może. Gdyby ktoś pisał na forum wiersze czy udostępniał fragmenty innej twórczości to owszem. Na tym forum jednak chyba takich rzeczy nie ma.

Nie zgadzam się więc z Twoim podpisem
Rubisz jest off-line  
04-01-2010, 16:01  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Usunięcie postów.

Uważasz więc, że posty na tym forum nie podlegają prawu autorskiemu?

Np jest taki post:

http://forumprawne.org/prawo-autorsk...wo-cytatu.html

Colder się napracował, ale to utworem nie jest, bo nie jest to obrazek machnięty w Paincie, ani nie ma rymów?

Co ciekawsze, nie ma nawet osobistych praw autorskich do tego, można wszystko z forumprawne kopiować, nawet autorstwa/źródła nie podając?
 
04-01-2010, 16:53  
Rubisz
Administrator
 
Rubisz na Forum Prawnym
 
Posty: 1.389
Domyślnie RE: Usunięcie postów.

Na przytoczony przez Ciebie przykład podałbym setki takich, które przeczą Twej opinii. Nie napisałem, że nic takiej ochrony nie posiada. Opracowanie Coldera i inne temu podobne można zakwalifikować jako utwór. Twierdzę natomiast, że choćby nasze wypowiedzi z tego tematu nie są utworami. I takch jest przeważająca większość na tym forum. Każdy przypadek należy oceniać jednak indywidualnie.

Umieszczając w swoim podpisie notkę, iż wszystko co piszesz jest tak twórcze, że zasługuje na ochronę jest nadużyciem. Sam też zauważyłeś, że użytkownik ma możliwość zmiany swej wypowiedzi w każdej chwili. Niech się nikomu nie wydaje, że dowolnej rzeczy, którą wymyśli od razu należy się ochrona, tak dobrze nie ma. Na szczęście.
Rubisz jest off-line  
04-01-2010, 17:02  
Rubisz
Administrator
 
Rubisz na Forum Prawnym
 
Posty: 1.389
Domyślnie RE: Usunięcie postów.

Polecam podobną do mojej opinię Olgierda Rudaka Olgierd Rudak > Wpisy na forum a prawo autorskie > Lege Artis > bblog.pl
Rubisz jest off-line  
05-01-2010, 08:47  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Usunięcie postów.

Cytat:
Nie napisałem, że nic takiej ochrony nie posiada. Opracowanie Coldera i inne temu podobne można zakwalifikować jako utwór.
Dobrze, czyli zgadzasz się, że nawet jeśli nie wszystkie, to część postów na forum jest utworami chronionymi przez prawo autorskie. I, w takim wypadku, istnieje możliwość usunięcia ich z forum?

Cytat:
Twierdzę natomiast, że choćby nasze wypowiedzi z tego tematu nie są utworami.
No i tutaj się nie zgadzamy. Chciałbym poznać Twoją definicję utworu, przez którą to co napisał Colder i "tym podobne" jest uznane jako utwór, a moje wypowiedzi tutaj utworami nie są.

Jeśli chodzi o wypowiedź Olgierda Rudaka, to jak on sam zauważył, nie podał jednoznacznej odpowiedzi. Co więcej, ogólnie się z nim zgadzam. Tylko najwyraźniej inaczej rozumiemy to co napisał:
Cytat:
1) przejaw działalności twórczej
2) o indywidualnym charakterze.
Uważasz, że np. mój pierwszy post nie spełnia tych warunków? Masz do dyspozycji google, uda Ci się znaleźć drugi taki post, napisany przez kogoś innego?

W art.1 masz też, że nie liczy się wartość (a więc nawet jeśli uważasz, że post nie ma wartości artystycznych czy tam innych), ani przeznaczenie (nawet jeśli jest napisany tylko do dyskusji, a nie do opublikowania w książce) to jak długo jest twórczy i indywidualny to jest utworem.

Cytat:
Reasumując - i to chyba najważniejsze zdanie dzisiejszej lekcji, zakonotujcie je sobie - trzeba zapamiętać, że na miano utworu w rozumieniu prawa autorskiego zasługuje tylko efekt indywidualnej pracy twórczej człowieka, którą da się dostatecznie odróżnić od innego przejawu działalności ludzkiej.
No i dokładnie z tym się zgadzam. Posty typu "Tak" , "Nie" , "Bzdura", "Udzielam ostrzeżenia" - których można znaleźć multum, nie są utworami. Jednak każdy jeden mój post w tym temacie jest niepowtarzalny.

Cytat:
Ale zwykłe ple-ple (a 99% internetowych pogaduszek to wyłącznie ple-ple) na miano utworu nigdy nie zasłuży.
Cóż, co do tej statystyki się nie wypowiadam, bo nie przeczytałem 100% internetowych pogaduszek aby sobie zdanie wyrobić.

Ale z podsumowaniem:
Cytat:
Nie każde trzy zdania na krzyż stanowią utwór, do którego należałoby stosować ustawę.
Zgodzę się. Rzeczywiście, nie każde trzy zdania, bo trafiają się tak sztampowe i typowe, że w oczywisty sposób nie są utworami. Jednak na forumprawne większość postów jest utworami, bo nie są tylko stwierdzeniem "niebo jest niebieskie" ,"PO leci sobie w kulki", czy "art. 226KK".

Cytat:
Umieszczając w swoim podpisie notkę, iż wszystko co piszesz jest tak twórcze, że zasługuje na ochronę jest nadużyciem.
Może nie każdy jeden mój post, ale z 90% i owszem. W tym temacie każdy jeden. Stopkę możesz potraktować też w ten sposób - nawet jeśli sam się z tym nie zgadzasz, to moją wolą jest aby moje posty były przez administrację forum traktowane tak jakby utworami były. Taka forma umowy, na wypadek sporów interpretacyjnych co utworem jest a co nie jest.


Moje podejście jest następujące: jeśli czujesz, że wypowiedź jest na tyle oryginalna, że należy w razie zacytowania jej podawać autora, ew. uważasz, że gdyby ktoś się Twoją posłużył, to powinien podać, że jesteś autorem (bo ta wypowiedź jest indywidualna, oryginalna) - to jest to utwór.

Cytat:
Umieszczając w swoim podpisie notkę, iż wszystko co piszesz jest tak twórcze, że zasługuje na ochronę jest nadużyciem.
Eeee tam. To się chyba nazywa "ostrożność procesowa" czy coś tak. W każdym razie w dobie napisów na stronach sejmowych zabraniających wykorzystywania dokumentów urzędowych, napisów na książkach zabraniających kopiowania nawet fragmentów bez pisemnej zgody, umieszczania przez np. GW na cudzych zdjęciach swojego '(C)' myślę, że dodanie tej stopki do tych 10% moich postów nie będących utworami aż takie straszne nie jest.

Cytat:
Sam też zauważyłeś, że użytkownik ma możliwość zmiany swej wypowiedzi w każdej chwili.
Miał, ale już nie ma.


A, i wypowiedź prawnika bliższa mojemu zdaniu:
http://prawo.vagla.pl/node/7220
 
05-01-2010, 11:38  
Rubisz
Administrator
 
Rubisz na Forum Prawnym
 
Posty: 1.389
Domyślnie RE: Usunięcie postów.

Zgadzam się po części z Tobą i jak mówiłem są posty, które można by zakwalifikować jako utwór. Stajemy jednak przed problemem interpretacji co jest utworem a co nie. Oryginalność i niepowtarzalność nie są kryteriami decydującymi o tym. Nie jest nim też długość wypowiedzi. Jest całe mnóstwo utworów nieoryginalnych i powstałych w wyniku inspiracji czy na podstawie czyjejś twórczości. I niekoniecznie muszą być utworami zależnymi. Ja inaczej rozumiem słowo twórcze o indywidualnym charakterze. Odpowiedź na pytanie, której udzielasz jest podyktowana Twoją bogatą wiedzą, a nie twórczością.

Obecnie panuje tendencja, I ABSOLUTNIE NIE MAM NA MYŚLI TWOICH WYPOWIEDZI I TWOJEJ OPINII, że każde za przeproszeniem "pierdnięcie" zaraz jest okrzyknięte chronionym utworem ze wszystkimi tego konsekwencjami. Dobry przykład podajesz z tymi dokumentami urzędowymi. Ja jestem bardziej liberalny w tym zakresie na rzecz korzystającego z utworu.

"Twórczość" forumowa jest możliwa do usunięcia przez autora poprzez kliknięcie przycisku "edytuj". Czy ta opcja nie jest dostępna dla użytkownika?

A i przenoszę temat na prawo autorskie
Rubisz jest off-line  
05-01-2010, 11:50  
Rubisz
Administrator
 
Rubisz na Forum Prawnym
 
Posty: 1.389
Domyślnie RE: Usunięcie postów - prawo autorskie do postów

Sprawdziłem, edycja postu jest możliwa
Rubisz jest off-line  
05-01-2010, 12:00  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Usunięcie postów - prawo autorskie do postów

Cytat:
Sprawdziłem, edycja postu jest możliwa
To moce administracyjne muszą być, bo ja jako zwykły user mogę tylko przez 10 minut po opublikowaniu.
 
05-01-2010, 13:49  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.851
Domyślnie RE: Usunięcie postów - prawo autorskie do postów

Cytat:
Napisał/a adammada Zobacz post
ja jako zwykły user mogę tylko przez 10 minut po opublikowaniu.
http://forumprawne.org/sugestie-doty...a-czasowa.html
Bedek jest off-line  
05-01-2010, 13:57  
Rubisz
Administrator
 
Rubisz na Forum Prawnym
 
Posty: 1.389
Domyślnie RE: Usunięcie postów - prawo autorskie do postów

Ok, nie było mnie w tamtym czasie więc nie wiedziałem, że taką zasadę wprowadziliście. Pomyślimy
Rubisz jest off-line  
05-01-2010, 14:05  
_chris_
Stały bywalec
 
Posty: 4.498
Domyślnie RE: Usunięcie postów - prawo autorskie do postów

@ adammada: choć miewamy różne zdania w toczonych dyskusjach, to powiem, że ta dyskusja jest dla mnie interesująca, i po większej części podzielałbym Twoje argumenty - choć na sam temat praw autorskich do postów i możliwości ich kasowania mam swoje własne zdanie.
_chris_ jest off-line  
06-01-2010, 16:45  
k&K
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Usunięcie postów - prawo autorskie do postów

Rozumiem więc że wszelkie opisy w działach typu "nasze doświadczenia" są chronione przez prawo...? Powiedzcie mi proszę, czy mam prawo domagać się usunięcia profilu i postów, jeżeli forum pod którym zatwierdziłem regulamin zniknęło, a cała baza danych przeniosła się na inne, które łączy tematyka i administracja, ale adres nowego forum jest inny, nazwa nowego forum jest inna, no i różny jest regulamin? Dodam że regulamin poprzedniego forum nie przewidywał zniknięcia forum, ani tym bardziej przeniesienia wszelkich postów na inne. Czy właściciel tych for miał do tego prawo?
k&K jest off-line  
07-01-2010, 01:07  
Kamulec
Użytkownik
 
Posty: 79
Domyślnie RE: Usunięcie postów - prawo autorskie do postów

Cytat:
Napisał/a Fragment orzeczenia SN
Inne przesłanki decydują w przypadku dzieła literackiego (np. poetyckość języka, dobór środków stylistycznych i wersyfikacji), inne zaś w odniesieniu do utworów o charakterze referencyjnym, jakim jest SIWZ.
http://orzecznictwo.net/wp-content/u...csk-033708.doc

Moim zdaniem sugeruje to, że nie każdy tekst jest twórczy - decyduje m.in. forma. Forma większości postów nie jest twórcza. Moim zdaniem post = wypowiedź. Zwykle nie mówi się "utworami".

k&K - nie obowiązuje Cię nowy regulamin (chyba, że go zatwierdziłeś), ale zwróć uwagę, że obecny z nim prawdopodobnie nie koliduje, jeżeli nie mówi czegoś innego na temat zamieszczonych postów.
Kamulec jest off-line  
07-01-2010, 15:48  
k&K
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Usunięcie postów - prawo autorskie do postów

Nowy regulamin zatwierdzasz rejestrując się, tak więc niejako z urzędu. Chodzi mi jednak o to czy właściciel nowego forum, bedący właścicielem starego, może sobie bez niczyjej zgody przenosić bazę danych i wszystkie posty z jednego forum na inne, które jakkolwiek łączy tematyka, jak i właściciel, lecz adres jest inny jaki i regulamin. Dodam że regulamin poprzedniego nie przewidywał możliwości przeniesienia postów, więc zgody nie wyraził żaden z użytkowników. Czy wolno mu było? Czy w takiej sytuacji mam prawo domagać się usunięcia postów?
k&K jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kasowanie postów na forum/ usunięty użytkownik. (odpowiedzi: 1) Witajcie. Mam pytanie. Użytkownik mojego forum przez ostanie miesiące udostępniał na forum swoje artykuły, takie amatorskie dziennikarstwo. Teraz...
§ Żądanie usunięcia postów na forum (odpowiedzi: 3) Chciałbym się dowiedzieć czy użytkownik ma prawo zażądać usunięcia postów na forum, które sam napisał pomimo regulaminu forum zakazującego takiego...
§ prawo autorskie do postów na forum (odpowiedzi: 1) Pracując w firmie na umowę o pracę podejmowałam szereg inicjatyw mających na celu promocję tej firmy i oferowanych przez nią produktów. Udzielałam...
§ Żądanie usunięcia swoich postów (odpowiedzi: 6) Czy mam prawo żądać usunięcia kilku moich postów, jeśli mam podstawy do obaw o wykorzystanie informacji podanych w nich przez konkurencję?
§ Regulamin forum a żądanie usunięcia postów (odpowiedzi: 1) Witajcie, Prowadzę wspólnie z paroma osobami spore forum o tematyce motoryzacyjnej. Niedawno jeden z zasłużonych użytkowników zażądał usunięcia...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:49.