Wykorzystanie opracowań instytucji publicznych - Forum Prawne

 

Wykorzystanie opracowań instytucji publicznych

Witam. Nie wiem czy poprawnie użyłem pojęcia "instytucje publiczne", ale mam na myśli polskie ministerstwa, GUS oraz CBOS. W tej chwili piszę pracę inżynierską i wspomniane instytucje posiadają interesujące mnie dane. Czy takie dane (zazwyczaj ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo autorskie


Odpowiedz
 
08-01-2010, 16:06  
ykes
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie Wykorzystanie opracowań instytucji publicznych

Witam.
Nie wiem czy poprawnie użyłem pojęcia "instytucje publiczne", ale mam na myśli polskie ministerstwa, GUS oraz CBOS.
W tej chwili piszę pracę inżynierską i wspomniane instytucje posiadają interesujące mnie dane. Czy takie dane (zazwyczaj pojedyncze kolumny z tabel) mogę skopiować tylko ze wskazaniem źródła? W niektórych opracowaniach CBOSu można przeczytać że:
Cytat:
Przedruk i rozpowszechnianie materiałów CBOS w całości lub części oraz wykorzystanie danych empirycznych jest dozwolone wyłącznie z podaniem źródła.
Czyli tutaj sprawa jest raczej jasna. Ale czy to samo jest z pozostałymi instytucjami?
ykes jest off-line  
08-01-2010, 19:21  
_chris_
Stały bywalec
 
Posty: 4.498
Domyślnie RE: Wykorzystanie opracowań instytucji publicznych

Witaj,

w ogólności jest Art.4 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 1994 roku (podkreślenie moje):
Przepis prawny:
Art. 4.
Nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego:
1) akty normatywne lub ich urzędowe projekty;
2) urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole;
3) opublikowane opisy patentowe lub ochronne;
4) proste informacje prasowe.
określający, że dokumenty instytucji państwowych nie posiadają ochrony prawno-autorskiej, a więc można je w ogólności wykorzystywać. Ale należy sprawdzić, czy same te instytucje nie wprowadzają jakichś dodatkowych warunków, jak wspomniany CBOS, do których należy się zastosować.

Inna rzecz, że w działalności naukowej i dydaktycznej dozwolone jest w określonych sytuacjach korzystanie z fragmentów lub całości rozpowszechnionych utworów bez konieczności otrzymania zgody od właściciela praw autorskich do tych utworów. Więcej - vide http://forumprawne.org/prawo-autorsk...wo-cytatu.html
_chris_ jest off-line  
08-01-2010, 19:28  
ykes
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Wykorzystanie opracowań instytucji publicznych

Wszystko jasne, dzięki wielkie.
ykes jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wykorzystywanie opracowań na forum bez zgody autora (odpowiedzi: 8) Witam, mam pewien problem z administratorami wydawałoby się dość dużego i uznanego polskiego forum. Byłam na nim zarejestrowana ok 2 lat. Jako osoba...
§ Wpis Instytucji publicznych w katalogu stron (odpowiedzi: 2) Witam, Jestem w trakcie tworzenia lokalnego katalogu firm i Instytucji publicznych. Czy można dodać bez zgody drugiej strony wpis z podaniem: ...
§ Wykorzystanie wizerunku osób publicznych (odpowiedzi: 1) Witam! Zajmuję się pisaniem opowiadań. W związku z pomysłem na kolejne mam kilka pytań: 1. Czy mogę w opowiadaniu umieścić postacie prawdziwych...
§ Pisanie opracowań na zlecenie -wysłany plagiat. (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie, Chciałbym się dowiedzieć w jakiej sytuacji jestem postawiony z perspektywy prawnej. Otóż zleciłem pewnej firmie znalezionej na...
§ Wykorzystanie wizerunku osób publicznych (odpowiedzi: 1) Witam, zamierzam wydać małą broszurkę z życiorysami kilku osób i sprzedawać ją. Życiorysy napisałbym sam na podstawie dostępnej literatury -...
§ wykonywanie opracowań przez pracowników gminy lub starostwa (odpowiedzi: 3) Mam pytanie czy na przykład pracownik gminy lub starostwa gdzie rozpatrywany jest mój wniosek może na moje zlecenie wykonać na przykład raport...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:49.