UMowa slowna - Forum Prawne

 

UMowa slowna

Mam ogormny problem przez pewnien czas spotykalam sie z meszczyzna bylismy w dobrych stosunkach .MOj konkubent chcial zamontowac gaz w samochodzie ale mial tyle kredytow ze nie mogl go wziasc na raty wiec ja wzielam ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
24-01-2010, 15:17  
malutka198918
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie UMowa slowna

Mam ogormny problem przez pewnien czas spotykalam sie z meszczyzna bylismy w dobrych stosunkach .MOj konkubent chcial zamontowac gaz w samochodzie ale mial tyle kredytow ze nie mogl go wziasc na raty wiec ja wzielam to na siebie. On oczywiscie mial to splacac.I mam teraz problem gdyz sie rozeszlismy i niestety obowiazek splaty rat przeszedl na mnie gdyz on sie nie wywiazuje z tego co mam w takim razie zrobic?? W dodatku pozyczylam mu rowniez pewna sume pieniedzy ktorej rowniez nie chce oddac??? Czy ktos mi pomoze?
malutka198918 jest off-line  
24-01-2010, 16:12  
Michal A.
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie RE: UMowa slowna

Niestety w pani przypadku z powodu nie zawarcia umowy w formie pismnej może mieć pani problemy z odzyskaniem pożyczonych pieniędzy, oraz ze spłatą zaciągniętego kredytu. Wedle Art. 66. (29) § 1. Oswiadczenie drugiej stronie woli zawarcia umowy stanowi oferte, jeżeli okresla istotne postanowienia tej umowy.Czyli każde złozone oświadczenie woli drugiej stronie może potencjalnie stanowić umowę, a wrazie nie wywiązania się z głównych jej postanowień osoba poszkodowana może wystąpić do sądu z roszczeniem o naprawienie wynikłej z tego tytułu szkody. Natomiast w pani przypadku w związku z tym, iż umowa nie została zawarta na piśmie z tego co zrozumiałem postąpiłbym w następujący sposób:
1. Wystosował do dłużnika początkowo wewanie do zapłaty, w którym zwróciłbym się grzecznie o zwrot pożyczonych pieniędzy wraz z koniecznością spłaty kredytu.
2. Jeżeli nie odniesie to skutku, napisałbym ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty w którym zastrzegłbym, iż w razie nie wywiązania się z wykonania ciążęcego na konkubencie zobowiązania dotyczącego jak powyżej, sprawa zostanie skierowane na drogę początkowo sądową a następnie egzekucyjna co narazi go na dodatkowe koszta.
3. Oczywiście konkubent może się przestraszyć i pieniądze odda, natomiast jeżeli stawierdzi (i to zresztą niestety bedzie miał rację) ,że nie ma panii żadnego dowodu na to iż to on miał spłacać kredyt oraz miał również oddać pożyczone pieniądze to znajdzie się pani w trudniejszej sytuacji z której nie jestem pewien czy jest jakies wyjście.
4. Z pewnego doświadczenia wiem że takie wezwania zapłaty służą jako "straszak" na dłużników uchylających sie od spłaty zaciągniętych zobowiązań.
5. Art. dot. naprawienia szakody z powodu nie wywiązania się z zobowiązania przez dłużnika:
Art. 471. Dłużnik obowiazany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiazania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest nastepstwem okolicznosci, za które dłużnik odpowiedzialnosci nie ponosi.
Art. 477. § 1. W razie zwłoki dłużnika wierzyciel może żadac, niezależnie od wykonania zobowiazania, naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki.
§ 2. Jednak że gdy wskutek zwłoki dłużnika swiadczenie utraciło dla wierzyciela całkowicie lub w przeważajacym stopniu znaczenie, wierzyciel może swiadczenia nie przyjac i żadac naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiazania.
Art. 481. § 1. Jeżeli dłużnik opóznia sie ze spełnieniem swiadczenia pienieżnego, wierzyciel może żadac odsetek za czas opóznienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóznienie było nastepstwem okolicznosci, za które dłużnik odpowiedzialnosci nie ponosi.
§ 2. Jeżeli stopa odsetek za opóznienie nie była z góry oznaczona, należa sie odsetkiustawowe. Jednakże gdy wierzytelnosc jest oprocentowana według stopy wyższej niż stopa ustawowa, wierzyciel może żadac odsetek za opóznienie według tej wyższej stopy.
§ 3. W razie zwłoki dłużnika wierzyciel może nadto zadac naprawienia szkody na zasadach ogólnych.
Michal A. jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Umowa slowna o prace a brak zatrudnienia (odpowiedzi: 5) 27.09 dostalam skierowanie od dyr przedszkola prywatnego na badania do medycyny pracy gdyz mialam ropoczac prace jakonauczyciel stazysta wychowania...
§ umowa slowna (odpowiedzi: 4) Witam zawarlem niby unowe slowna z pracodawca firmy kurierskiej, chce sie zwolnic i moje pytanie czy przy takiej formie istnieje okres wypowiedzenia?...
§ umowa slowna najmu pokoju (odpowiedzi: 1) witam mam nastepujace pytanie zawarlem umowe slowna dotycznaca najmu mieszkania zadzwonilem Do pana X od ktorego chcialem najac pokuj powiedzial cene...
§ Umowa slowna / zniewazenie (odpowiedzi: 1) Witam! Mam pytanie odnosnie umowy slownej... Moja sytuacja wyglada nastepujaco: Zaprosilam kolezanke do siebie w celu pomocy w znalezieniu...
§ czy slowna umowa jest ważna? (odpowiedzi: 4) Witam, mam pewien problem z uzyskaniem zapłaty za wykonaną praca. Niestety (teraz juz to wiem) nie została zawarta żadna umowa pisemna, lecz...
§ Niedotrzymana umowa slowna-jak odzyskac pieniadze (odpowiedzi: 2) Prosze o pomoc w odzyskaniu pieniedzy zainwestowanych w mieszkanie matki. Po smierci ojca matka zaproponowala mi przeprowadzenie sie z rodzina do...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:43.