Opłata egzekucyjna + opłata stosunkowa? - Forum Prawne

 

Opłata egzekucyjna + opłata stosunkowa?

Witam Otrzymałem dzisiaj "Zawiadomienie o wszczęciu egzekucji" od komornika. Druga podpięta kartka to ODPIS z "Zajęcia wynagrodzenia za pracę oraz wierzytelności zasiłku chorobowego i wezwanie do dokonywania potrąceń." I teraz tak w zawiadomieniu mam: - ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne

Prawo cywilne - aktualne tematy:

  • § Konkubinat
    Witam.Jestem w konkubinacie od 13 lat. Od kilku miesiecy nie potrafimy sie dogadywac w wielu sprawach.Sytuacja chwilami...
  • § Zakup działki bez rozdzielnośc...
    Dzień dobry. W związku z zaoszczędzoną pewną sumą pieniędzy chciałam zainwestować w działkę. Niestety,...
  • § Rejestracja samochodu po zmarł...
    Mąż zmarł w sierpniu ,mam jednego syna ,chcę by przerejestrować samochód ,przyczepke i ciągnik na syna .Około...

Odpowiedz
 
01-02-2010, 18:32  
Drah
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie Opłata egzekucyjna + opłata stosunkowa?

Witam
Otrzymałem dzisiaj "Zawiadomienie o wszczęciu egzekucji" od komornika.
Druga podpięta kartka to ODPIS z "Zajęcia wynagrodzenia za pracę oraz wierzytelności zasiłku chorobowego i wezwanie do dokonywania potrąceń."

I teraz tak w zawiadomieniu mam:
- grzywna - 100,- zł
- koszty sądowe - 110 zł
- opłata egzekucyjna - 257,83 zł
Pod spodem tłustym drukiem:
Do każdej przekazywanej kwoty należy doliczyć opłatę za przelew 6,- zł i opłatę stosunkową w wysokości 15%.

Natomiast w odpisie ZAJĘCIA mam:
- grzywna - 100,- zł
- koszty sądowe - 110 zł
- opłata egzekucyjna - 257,83 zł
- wydatki gotówkowe - 16,95 zł
Pod spodem tłustym drukiem:
Do każdej przekazywanej kwoty należy doliczyć opłatę za przelew 6,- zł i opłatę stosunkową w wysokości 15%.

Mam 3 pytania:
1. Co mam robić? Czekać aż ściągną z poborów, czy może samemu gdzieś wpłacić? A może uda się dogadać z wierzycielem (Sąd Grodzki - mandat) i ominąć komornika (Trybunał Konstytucyjny - 8maja 2006r.).

2. Dlaczego ktoś mi naliczył opłatę egzekucyjną i jeszcze chce dodatkowo 15% opłaty stosunkowej od tych podanych kwot? Czy opłata egzekucyjna to nie stosunkowa? Czy aby nie za dużo ten komornik by chciał? Wydaje mi się że powinien wziąć 1/10 przeciętnego wynagrodzenia i to wszystko.

3. Co mnie obowiązuje? Ta pierwsza kartka - ZAWIADOMIENIE czy ten odpis ZAJĘCIE? Są tam różne kwoty. Oba pisma przyszły w 1 liście i mają te same daty. Mam teraz pisać 2 zażalenia i płacić 2x 100zł? Do którego pisma składać ewentualne zażalenie?

Bardzo proszę o poradę

Pozdrawiam i z góry dziękuję
Drah
Drah jest off-line  
01-02-2010, 22:12  
Krispl
Przyjaciel forum
 
Posty: 3.428
Domyślnie RE: Opłata egzekucyjna + opłata stosunkowa?

1. Nie ma znaczenia - zapłaci Pan takie same koszty. Pracodawca "załatwi" za Pana spłatę zadłuzenia.

2.Pomyłka w zajęciu. Pana opłata stosunkowa wynosi 15 % z kwot do zapłaty ale nie mniej niż 257,83 zł. Tak ustawa o komornikach sądowych i egzekucji.

3.Oba pisma powinny być jednakowe w zakresie kwot jeśli sporządzane są w tym samym dniu.Zażalenie nie ma njmniejszego sensu.
Krispl jest off-line  
02-02-2010, 07:50  
Drah
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Opłata egzekucyjna + opłata stosunkowa?

Dziękuję z odpowiedź. Czyli co mam zrobić? Dzwonić do tego komornika i powiedzieć, że popełnił pomyłkę doliczając jeszcze 15% do opłaty egzekucyjnej i żeby to sprostował wysyłając drugie pismo do pracodawcy.
A co z tymi opłatami gotówkowymi? W jednym piśmie one są w drugim nie.

pozdrawiam
Drah
Drah jest off-line  
02-02-2010, 18:08  
Krispl
Przyjaciel forum
 
Posty: 3.428
Domyślnie RE: Opłata egzekucyjna + opłata stosunkowa?

Zawiadomienie o wszczęciu egzekucji ma charakter informacyjny
i nie musi zawierać pełnych kosztów egzekucyjnych ... (KPC):
...
Art. 805. § 1. Przy pierwszej czynności egzekucyjnej doręcza się dłużnikowi zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, z podaniem treści tytułu wykonawczego i wymienieniem sposobu egzekucji.
§ 2. Na żądanie dłużnika komornik powinien okazać mu tytuł wykonawczy w oryginale.
...
Zajęcie z kolei musi być bardzo precyzyjne ponieważ powinno zawierać świadczenie wierzyciela (grzywna, koszty sądowe) a także pełne koszty egzekucyjne ( w tym wydatki gotówkowe za listy) tak by pracodawca mógł sobie wyliczyć ile ma w sumie potrącić z pensji np. jednorazowo. W Pana przypadku wyrażenie "i opłatę stosunkową w wysokości 15%." jest zbędne i prawdopodobnie pracownik biura komornika sporządzający zajęcie zapomniał je usunąć z treści.
Krispl jest off-line  
14-06-2010, 20:28  
Drah
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Opłata egzekucyjna + opłata stosunkowa?

Witam ponownie
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Powracam do tego tematu gdyż w ubiegły piątek otrzymałem AKTUALIZACJĘ Zajęcia wynagrodzenia za pracę oraz wierzytelności zasiłku chorobowego i wezwanie do dokonywania potrąceń

W lutym pracodawca przelał komornikowi kwotę: 490,78 zł z moich poborów.
Czyli wszystko co było w piśmie o zajęciu. Myślałem, że to koniec sprawy.
11 czerwca b.r. przychodzi do mnie pismo od tego samego komornika jak wyżej - Aktualizacja Zajęcia...
W tej aktualizacji są 2 kwoty: koszta egzekucyjne w wysokości 127,30 zł oraz koszty gotówkowe w wysokości 5,50 zł. O co tu chodzi? Co oni jeszcze ode mnie chcą? Co to za opłaty? Po 5 miesiącach coś im przypomniało się czy jak?

Co mam zrobić? Czy pracodawca za mało potrącił mi z poborów? Dzwoniłem dzisiaj do komornika i komornik stwierdził, iż nie opłaciłem pełnej opłaty egzekucyjne?!!

Proszę o pomoc, co mam z tym fantem zrobić

pozdrawiam
Drah
Drah jest off-line  
14-06-2010, 21:24  
lokata
Ekspert
 
Posty: 5.138
Domyślnie RE: Opłata egzekucyjna + opłata stosunkowa?

1. Ustalić z pracodawcą czy faktycznie przekazał komornikowi te 490,78zł.
2. Jeżeli tak, to ponownie skontaktować się z komornikiem i wymóc na nim informację dokładnie o jaką opłatę chodzi (z którego art.), gdyż z tego co Pan nam tu podał wynika, iż potrącenie ww. kwocie powinno załatwić sprawę i do zapłacenia mogą pozostać ew. tylko koszty z tytułu wydatków gotówkowych za doręczenie korespondencji, ale ich wysokość nie powinna przekraczać kilkunastu złotych.
lokata jest off-line  
24-12-2010, 16:23  
yam1530
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Opłata egzekucyjna + opłata stosunkowa?

Witam
Mam podobny problem jak kolega powyżej.
Mianowicie dostałem mandat(foto) od straży miejskiej, zgłosiłem się do straży miejskiej oraz przyznałem się że to ja prowadzę. Pani strażnik powiedziała że za późno się zgłosiłem i nie może wypisać mandatu.Sprawa musi iść do sądu. Poinformowała mnie że dołączy moje oświadczenie o przyznaniu się do winy i nie powinno być żadnych kosztów sądowych bo w takiej sprawie nie potrzebne jest posiedzenie sądu.
Z powodu tego iż mieszkam na wsi , a moja poczta jest czynna od godziny 10.00 do godziny 16.00 nie odebrałem dwóch awizo(prawdopodobnie z sądu).
Dzisiaj odebrałem list polecony od komornika.
Okazało się że jest to ZAWIADOMIENIE O WSZCZĘCIU EGZEKUCJI oraz ZAJĘCIE.
Dwa te pisma są datowane na 22.11.2010r ale widnieją na nich dwie różne kwoty opłaty egzekucyjnej.
Co mam teraz zrobić wpłacić komornikowi 451,61zł czy czekać aż pobierze z mojego wynagrodzenia 332,79zł?Czy może wpłacić mojemu wierzycielowi. Proszę coś poradzić.
Poniżej wklejam zdjęcia pism.
[IMG][/IMG]
yam1530 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Opłata stosunkowa (odpowiedzi: 7) Witam. Przejdę od razu do rzeczy. Otrzymałam 2 pisma w jednej kopercie od komornika. 1 o umorzeniu postępowania z mocy prawa atr 823 kpc...
§ opłata stosunkowa art 49.1 (odpowiedzi: 1) proszę o pomoc ...opłata stosunkowa art 49.1 a wiec moja sprawa się ma dziwnie gdyż naliczona jest opłata stosunkowa z art 49.1 2 raz po 15%..od...
§ Opłata stosunkowa (odpowiedzi: 2) Dzień dobry, Po spłaceniu należności otrzymano od komornika postanowienie o jego kosztach. Wysokość należności 10000zł. z odsetkami w wys. 6300zł....
§ opłata stosunkowa (odpowiedzi: 2) dostałam wezwanie do zapłaty na którym była " -należność główna 250zł -oraz kilka pozycji dodatkowych związanych z czynnościami komorniczymi ...
§ opłata stosunkowa (odpowiedzi: 1) Witam Mam pewien problem i bardzo proszę o pomoc. Mianowicie wyrokiem z bodajże maja 2012 miałam zapłacić koszta sądowe w wysokości 250zł....
§ Opłata egzekucyjna a opłata stosunkowa. Pomocy!!! (odpowiedzi: 7) Witajcie :) Krótko i na temat: komornik sądowy wszczyna egzekucję - o czym informuje mnie i zakład pracy (na "dzień dobry" do ściągnięcia z poborów...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:42.