Koszty zastępstwa procesowego -kto je ponosi? - Forum Prawne

 

Koszty zastępstwa procesowego -kto je ponosi?

Ja tez mam zapytania o koszty zastępstwa procesowego,mam podobny dylemat. Wygrałam tydzien temu sprawę z Ubezpieczycielem Allianz o odszkodowanie,około 24 tys.Mój kolejny adwokat wniósł apelację,którą wygrał. Umówilśmy się wówczas na następujące koszty napisanie apelacji 1500 ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne

Prawo cywilne - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
03-02-2010, 09:08  
anet_77
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie Koszty zastępstwa procesowego -kto je ponosi?

Ja tez mam zapytania o koszty zastępstwa procesowego,mam podobny dylemat.
Wygrałam tydzien temu sprawę z Ubezpieczycielem Allianz o odszkodowanie,około 24 tys.Mój kolejny adwokat wniósł apelację,którą wygrał.
Umówilśmy się wówczas na następujące koszty napisanie apelacji 1500 PLN, wniesienie sprawy 3000 PLN i 10% od wygranej sumy.Zapłaciłam adwokatowi do tej pory 4500 PLN.Alianz bardzo szybko przelal mi na konto wygrane pieniądze. Teraz chciałam sie ostatecznie rozliczyć z ta kwota 10% od wygranej sumy i adwokat wyskoczył z kosztami zastępstwa procesowego,że mam mu je również zapłacić.Więc stąd moje pytanie-czy słusznie?Skoro wygralismy te sprawe i czy ja to mam płacic od mojej wygranej sumy??czy czasem nie powinna placic strona przegrana?
Jak to sprawdzić czy Allianz przelewajac mi pieniadze na konto ,umiescil kwote dla adwokata za zastepstwo procesowe?Czy jak adwokat wystawi mi rachunek za usługi to czy moge zwrocic sie z tym do
Allianz o zwrot tych kosztów?chciałabym doddac ze
wczesniej mialam innego adwokata ktory od ponad roku bezskutecznie prowadzil te sprawe i ja przegral i jemu tez zaplacilam spore pieniadze.Czy mogę je odzyskać od
Allianza? Ten obecny adwokat jest drugim,ktory ja wygrał,wiec juz sama nie wiem o co w tym wszystkim chodzi.Proszę o podpowiedz jakąs bo mam wrażenie ze ciagle płace i płacę....
anet_77 jest off-line  
03-02-2010, 17:22  
prowian
Użytkownik
 
Posty: 219
Domyślnie RE: Koszty zastępstwa procesowego -kto je ponosi?

Zastępstwo procesowe i wszelkie opłaty to sprawa dość skomplikowana i zależna od wielkości kwoty spornej, procentowym wygraniu lub przegrani procesu oraz co najważniejsze uznaniu przez Wysoki Sąd, który w punkcie IV wyroku na mocy art.98 k.p.c. zasądza je zgodnie z zasadą odpowiedzialności za wynik sporu. Sąd może w jakiś granicach podnieść wynagrodzenie pełnomocnika (czytaj adwokata, radcy prawnego) ale postępuje tak bardzo, bardzo rzadko. Regułą jest stosowanie taryfikatora z:
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI z dnia 28 września 2002 r.
w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.
§ 6. Stawki minimalne wynoszą przy wartości przedmiotu sprawy:
1) do 500 zł - 60 zł;
2) powyżej 500 zł do 1.500 zł - 180 zł;
3) powyżej 1.500 zł do 5.000 zł - 600 zł;
4) powyżej 5.000 zł do 10.000 zł - 1.200 zł;
5) powyżej 10.000 zł do 50.000 zł - 2.400 zł;
6) powyżej 50.000 zł do 200.000 zł - 3.600 zł;
7) powyżej 200.000 zł - 7.200 zł.
Piszesz, że wygrałeś w drugiej instancji czyli w Sądzie Okręgowym 24.000 PLN (nie wiem o jaką kwotę był ten proces), jeśli apelowałeś o 24.000 i je wygrałeś to wygrałeś proces w 100% i należy ci się od strony przegranej (czyli TU Allianz) co najmniej 24000zł plus odsetki ustawowe od dnia który określił Sąd w wyroku do daty zapłaty. Ponadto poniesione przez ciebie koszty jak:
1.-1200zł jako 5% kwoty sporu za I instancję
2.-2400zł wynagrodzenie adwokata za I instancję.
3.-1200zł jako 5% kwoty sporu za II instancję.
4.-600zł wynagrodzenie adwokata za II instancję ( 25% kwoty należnej za I inst..
5.-Drobne opłaty np. pełnomocnictwo, odpisy, wypisy itd.
Możesz liczyć tylko na takie kwoty ze strony TU Allianz, gdyż ubezpieczyciel nie jest zobowiazany zwrócić ci więcej jak zasądził Sąd w wyroku. Zobowiazania z Twojej umowa z pełnomocnikiem będziesz musiał regulować sam. Zastrzegam się, ze te obliczenia nie muszą być apsolutnie preczyzyjne gdyż przedstawiłeś bardzo mało informacji o tym wyroku i sporze.
prowian jest off-line  
05-02-2010, 07:39  
anet_77
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Koszty zastępstwa procesowego -kto je ponosi?

Dziękuję bardzo za informację.Kontaktowałam się już z TU Allianz w Wa-wie, aby przesłali wyszczególnienie przelewu(poszczególnie jakie kwoty ujęli w kwocie). Obecnie czekam na informację od nich- ich pracownik nie był w stanie tego sprawdzić telefonicznie.Wówczas wiedziałabym więcej jak mam się ustosunkować.
Apelacja była dokładnie o 17.000 PLN plus odsetki ,Allianz wypłacił mi około 24.000 PLN.Poprzedniemu adwokatowi,który przegrał tę sprawę w pierwszej instancji zapłaciłam 4000 PLN.
anet_77 jest off-line  
06-02-2010, 00:20  
prowian
Użytkownik
 
Posty: 219
Domyślnie RE: Koszty zastępstwa procesowego -kto je ponosi?

To jest uwaga nie tylko do Ciebie ale do wszystkich, którzy o cokolwiek pytają. Udzielacie strasznie mało informacji a oczekujecie porad na 100%. Weźmy na przykład Ciebie do tej pory nie wiadomo o jaką kwotę był spór w pierwszej instancji. Trudno więc ocenić czy adwokat żądając od ciebie 4000 zł wziął dużo czy mało. Może ta uwaga nie powinna być w twoim temacie ale będę go pisał w każdym. Wasz post nie znika, dlatego moja prośba nawet gdyby to było kilka miesięcy później znajdźcie swoje pytanie i napiszcie jaki był finał waszej sprawy. Pomijam satysfakcję wam doradzającym, chodź to też ważne Ci ludzie oddają wam swoją wiedzę doświadczenie i czas za przysłowiowe „FRICO”. Podziękujcie im informacją co i jak załatwiliście. To pomoże też następnym, bo gdy znajdą tzw. ”GOTOWE ROZWIĄZANIE” to nie będą pytać o te same sprawy. Ubezpieczalnie walą nas wszystkich zawsze tak samo, a jeśli jedna coś wymyśli to za chwile druga to stosuje. Odbywa się to tak długu, aż zareaguje Rzecznik Ubezpieczonych wnioskiem do Sądu Najwyższego, albo media, lub my ubezpieczeni pozwami. Wtedy trzeba wymyśleć coś nowe i ta zabawa będzie istniała do końca świata, ale każdy jej kolejny etap poprawia prawo, szkoda tylko , że my za to płacimy.
prowian jest off-line  
26-02-2010, 06:18  
anet_77
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Koszty zastępstwa procesowego -kto je ponosi?

Witam,oczywiście masz rację.Piszesz,że udzieliłam mało informacji,może dlatego,że nie mam przekonania do rozpisywania sie na portalach ,nie znam się na prawie,nie wiem,które informacje są dla prawników cenne.
Z adwokatem się rozliczyłam,uważam że uczciwie. Bardzo dziękuję Tobie za pomocne informacje.
Dodam tylko ,że do tej pory nie można sie doprosić od ALLIANZU pisemnego rozliczenia odnośnie wypłaconego mi odszkodowania, ba zadzwonili do mnie z pięć razy w sobotni poranek,za każdym razem przełączając mnie do innego działu,tłumacząc iż ''połączą mnie z konkretną osobą'' ,po 20 minutach powtarzania tego samego do kolejnej osoby-straciłam cierpliwość i wybuchłam gdy usłyszałam,że nic nie wiadomo o wypłaconych mi pieniądzach To było najlepsze Mija kolejny tydzień,mieli zadzwonić,wyjaśnić i cisza.

pozdrawiam
anet_77 jest off-line  
31-03-2010, 09:56  
anet_77
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Koszty zastępstwa procesowego -kto je ponosi?

Witam serdecznie,

Mam jeszcze pytanie odnosnie obliczeń kosztów,ponieważ

ALLIANZ poinformował , iż na sumę przelana na konto składają się następujące kwoty:
- 17729 zł z ustawowymi odsetkami od 26/09/2008 do dnia zapłaty (tj do dnia 29/01/2010)
- 1846,90 zł tytułem kosztów procesu
- 1775 - tytułem kosztów procesu w instancji odwoławczej

Chciałabym dodać,iż w APELACJI były wnioski o:zmiane wyroku i uwzglednienie powodztwa,uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy sadowi I instancji do ponownego rozpoznania ,zasadzenie od pozwanego na rzecz powoda zwrotu kosztow postepowania apelacyjnego w tym zwrotu kosztow zastepstwa adwokackiego wedlug norm przepisanch.Wartosc przedmiotu zaskarżenia w APELACJI wynosila dokladnie 21.350,00 PLN
W pozwie do SĄDU REJONOWEGO wartosc przedmiotu sporu była taka sama-25.000 PLN

Wobec powyższego mam pytanie ,czy ALLIANZ wyplacil mi wszystkie nalezne pieniadze??Bo sie pugubilam w tych obliczeniach i wnioskach?Prosze o odpowiedz.
anet_77 jest off-line  
31-03-2010, 09:59  
anet_77
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Koszty zastępstwa procesowego -kto je ponosi?

Przepraszam wkradl sie bład w mojej wczesniejszej wypowiedzi.

Wartosc przedmiotu zaskarzenia w apelacji wynosila 25.000 PLN ,w pozwie do Sadu Rejonowego wartosc przedmiotu sporu byla identyczna.A ALLIANZ dokladnie wyplacil mi 21.350,00 PLN po wygranej sprawie.
anet_77 jest off-line  
31-03-2012, 01:18  
MICH4Ł
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Koszty zastępstwa procesowego -kto je ponosi?

witam to moze ja dołacze sie do pytania, moja sprawa wyglada tak nie znam zbytnio rpawa i nie wiem dokładnie jak to wygląda i nie bede uzywał fachowego nazewnictwa prosze mi wybaczyć, miałem naprawiany samochód po olizji i warsztat źle wykonuje naprawe tzn było pare poprawek i nadal jest źle sama naprawa trwała 4 miesiace a z firmą tą juz trwa to ponad pół roku , samochód ciagle wraca do nich , kiedy jest mi wydawany pojawiają sie nowe usterki, więc chcę powołać rzeczoznawce i dać sprawe do sądu co powinienem zrobić i kto poniesie tego koszta w przypadku mojej wygranej tzn kto zapłaci za rzeczoznawce adwokata itd? podkręslam jesli wygram prosze o odpowiedź
MICH4Ł jest off-line  
31-03-2012, 15:40  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.856
Domyślnie RE: Koszty zastępstwa procesowego -kto je ponosi?

Cytat:
Napisał/a MICH4Ł
kto zapłaci za rzeczoznawce adwokata itd? podkręslam jesli wygram
Koszty zastępstwa procesowego oraz koszty powołania biegłego wyznaczonego przez sąd - poniesie strona pozwana.
Podstawa prawna : art. 98 i nast. kpc
Przepis prawny:
Art. 98. § 1. Strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu).
(...)
Bedek jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Koszty zastępstwa procesowego (odpowiedzi: 3) Witam, Proszę o rozstrzygnięcie takiej kwestii. 1.Jeśli przegram sprawę w I instancji, a wygram w drugiej to zostaną mi zwrócone koszty...
§ Koszty zastępstwa procesowego (odpowiedzi: 11) Czy zawsze muszę je płacić ? Jeżeli Spółdzielnia zdecydowała się podać sprawę do sądu na kwotę 3000 zł, czy niema wyjścia i trzeba zapłacić koszty...
§ Koszty zastępstwa procesowego i koszty sądowe błędnie dostarczonego nakazu zapłaty (odpowiedzi: 2) Jakiś czas temu otrzymałam pismo o komornika o wszczęciu egzekucji wobec mnie. Okazało się, że wszelka wcześniejsza korespondencja z sądu kierowana...
§ Koszty zastępstwa procesowego (odpowiedzi: 17) Witam wszystkich, mam pewne wątpliwości odnośnie kosztów związanych ze egzekucją długu. Umówiłem się z kancelarią, że będzie prowadzić sprawę,...
§ Koszty zastępstwa procesowego (odpowiedzi: 1) Pozwałem b. zakład pracy o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne. Sędzia przedłużył sprawę poza termin wypowiedzenia. Na kolejnym posiedzeniu (po...
§ kto ponosi koszty zastępstwa procesowego? (odpowiedzi: 2) Witam !!! Mam problem i szukam pomocy. Ze względu na rażące zaniedbania pracodawcy wobec pracownika zwolniłem sie na mocy art.55 par1 pkt1....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:43.