wypadek w szkole - Forum Prawne

 

wypadek w szkole

Witam. Mój syn ulegl wypadkowi podczas szkolnej przerwy. Czy mogę starać się o odszkodowanie z oc szkoły? Czy szkoły mają obowiązek posiadania oc?...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
09-02-2010, 13:25  
kasia_bla
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie wypadek w szkole

Witam. Mój syn ulegl wypadkowi podczas szkolnej przerwy. Czy mogę starać się o odszkodowanie z oc szkoły? Czy szkoły mają obowiązek posiadania oc?
kasia_bla jest off-line  
09-02-2010, 13:50  
dosia1987
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: wypadek w szkole

Nie jestem fachowcem ale wiem tyle że.W gimnazjum złamałem sobie palca na lekcji w-f.Od szkoły nie dostałem odszkodowania ponieważ nie zapłaciłem ubezpieczenia w szkole tylko byłem ubezpieczony w innej firmie.
Jeśli Pani zapłaciła ubezpieczenie w szkole co zazwyczaj się robi na początku roku szkolnego.To odszkodowanie powinna zapłacić szkoła.
Podkreślam nie jestem fachowcem i lepiej niech się wypowie ktoś kto się na tym zna.
dosia1987 jest off-line  
28-01-2013, 23:14  
00monia00
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: wypadek w szkole

Mój syn 11 lat uczeń klasy IV doznał wypadku w szkole. Schodząc po schodach na stołówkę został popchnięty przez starszego gimnazjalistę i upadł doznając urazu kończyny dolnej. Syn jest osobą nieśmiałą więc nie zgłaszał nikomu tego wydarzenia. Nie skorzystał też z pomocy pielęgniarki szkolnej. Po skończonych lekcjach wrócił do domu. Jednak zauważyłam że ruchomość kończyny jest ograniczona, a on ma wielkie trudności ze stawianiem stopy. Pojechaliśmy do szpitala na SOR. Wykonano mu 2 x prześwietlenie chorej nogi i 1raz zdrowej. Stwierdzono: Skręcenie z naderwaniem więzadeł. Założono opatrunek gipsowy na 3 tygodnie i wypisano nas z zaleceniami zakazu obciążania kończyny, elewacja oraz kontrola w por. chir. za 3 tyg. I znów zestaw prześwietleń pewnie.

Moje pytanie brzmi:
Kto ponosi odpowiedzialność za ucznia w czasie przerwy między lekcjami?
Czy mogę ubiegać się o jednorazowe świadczenie z tytułu zadośćuczynienia przez szkołę? (stres, ból, dodatkowe koszty...)
Jakie dokumenty są wymagane i gdzie należy złożyć taki wniosek ( u ubezpieczyciela szkoły, czy w szkole?
00monia00 jest off-line  
28-01-2013, 23:58  
LawoK
Zbanowany
 
Posty: 6.550
Domyślnie RE: wypadek w szkole

1. Szkoła (ale tutaj ona nie zawiniła).
2. Od szkoły nie, od sprawcy tak.
3. To nie był wypadek w szkole, to jest np. uraz na w-fie, poślizgniecie się na mokrej podłodze lub inny uraz powstający bez udziału osoby trzeciej.

W twoim przypadku roszczenie powinnaś kierować do rodziców sprawcy urazu twego dziecka.
LawoK jest off-line  
29-01-2013, 06:11  
Alchemik28
Stały bywalec
 
Posty: 1.420
Domyślnie RE: wypadek w szkole

....może ta podłoga była jednak śliska?....byłoby znacznie prościej o odszkodowanie
Alchemik28 jest off-line  
29-01-2013, 09:16  
00monia00
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: wypadek w szkole

Właśnie otrzymałam inf. od radcy prawnego iż uczeń jest pod opieką szkoły przez cały czas czy to na zajęciach, lekcjach, czy na przerwie, czy na stołówce, czy nawet na wycieczce szkolnej itp. Odpowiedzialność szkoły trwa od momentu zaczęcia zajęć do ukończenia. Po wyjściu z budynku po skończonych lekcjach szkoła już nie odpowiada.
Szkoła i nauczyciele ponoszą odpowiedzialność cywilną za wypadki uczniów na zasadzie winy, która polega na niezapewnieniu właściwego nadzoru nad podopiecznymi. Aby uzyskać odszkodowanie, poszkodowany uczeń powinien wykazać zaniedbania ze strony szkoły, z powodu których doszło do wypadku.
Syn doznał upadku podczas zbiegającego tłumu uczniów po schodach na obiad i jeden z nich przez nieuwagę, a nawet niechcąco popchnął go, po czym pobiegł dalej. Syn upadł i nie mógł wstać. A gdzie była pomoc nauczyciela, gdzie dyżur nauczycielski. Przecięż każda przerwa jest nadzorowana przez nauczyciela.

To nie był wypadek w szkole, to bzdura - przecięż to było w szkole w trakcie zajęć

A jeszcze się wrócę do sytuacji.
Nawet jeśli dwóch uczniów się pobije w szkole, w trakcie zajęć lub na przerwie to też za to odpowiada szkoła - taką inf. otrzymałam od radcy prawnego.
00monia00 jest off-line  
15-05-2014, 13:33  
kaja3223
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: wypadek w szkole

Witam

Syn w szkole uległ wypadkowi, tzn spadł z kręcącej się karuzeli, uderzając głową w nawierzchnię. Okazało się że ma niewielkie wstrząśnienie mózgu. Spędził w szpitalu 3 dni w wypisie jako uraz głowy ) PZU odmówiło wypłaty odszkodowania z powodu, którego treść trudno mi zrozumieć Kodeks 5 ust.1 oraz art. 120 kodeksu 1 kodeksu pracy.

Chciałabym się odwołać, ale nie bardzo rozumiem ich uzasadnienie odwołania .
Proszę o pomoc.
kaja3223 jest off-line  
23-05-2014, 13:58  
n-l gość
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: wypadek w szkole

Syn podczas chwilowej nieobecności nauczyciela na lekcji wyszedł z ławki i uszkodził sobie wargę - jakie są konsekwencje nauczyciele, a jakie syna?
n-l gość jest off-line  
23-05-2014, 14:08  
n-l gość
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: wypadek w szkole

Mój syn podczas chwilowej nieobecności nauczyciela na lekcji wyszedł z ławki i rozciął wargę. Jakie są konsekwencje nauczyciela, a jakie syna?
n-l gość jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ wypadek w szkole (odpowiedzi: 7) Dzień dobry, na lekcji doszło do sprzeczki słownej pomiędzy moim bratem a jego kolegą. Kolega użył przemocy fizycznej w stosunku do mojego brata co...
§ wypadek w szkole (odpowiedzi: 2) Pomocy Mój syn podczas lekcji złamał sobie dwa zęby (jedynki 8 lat). Nauczycielka pisała coś w dzienniku i nie widziała tego. Wysłała dziecko do...
§ Wypadek w szkole (odpowiedzi: 2) Witam, mam 16 lat byłem ubezpieczony w szkole i miałem wypadek na lekcji wfu w maju i mam parę pytań odnośnie odszkodowania a mianowicie: -Wypadek...
§ Wypadek w szkole. (odpowiedzi: 1) Witam, Mam takie pytanie, otóż dokładnie 6 grudnia 2011r. miałem wypadek w szkole. (Całe leczenie skończyło się 09.2012) Po tym zdarzeniu,...
§ wypadek w szkole (odpowiedzi: 3) Dzień dobry! Moja córka miała wypadek w szkole. Była w bibliotece. Niektóre pozycje książkowe są w szafkach zamykanych szklanymi drzwiczkami. I...
§ wypadek w szkole (odpowiedzi: 1) witam. jakis tydzien temu moj syn podczas zabawy w szkole na przerwie wybiegal z klasy i wpadl na kolege,okazalo sie,ze chlopiec mial naruszone 2...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:38.