Prawo Wodne - Forum Prawne

 

Prawo Wodne

Witam. Wiosną zeszłego roku, właściciel kilku sąsiednich działek, podniósł teren o ponad 0,5m. Spowodowało to zalewanie wszystkich sąsiednich działek po nawet najmniejszym opadzie deszczu. Wraz z sąsiadami zwróciliśmy się do Prezydenta Miasta o reakcję zgodnie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
06-03-2010, 18:42  
r-a-d
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie Prawo Wodne

Witam.

Wiosną zeszłego roku, właściciel kilku sąsiednich działek, podniósł teren o ponad 0,5m. Spowodowało to zalewanie wszystkich sąsiednich działek po nawet najmniejszym opadzie deszczu. Wraz z sąsiadami zwróciliśmy się do Prezydenta Miasta o reakcję zgodnie z art. 29 ust. 3 -Prawo wodne z 2001 r. Prezydent Miasta stwierdził, że nie należy to do zakresu jego obowiązków i poradził nam sądzenie sięz właścicelem podniesionych gruntów.

Jednakże Sąd Najwyższy w uchwale z 27 czerwca 2007 r. (sygn. III CZP 39/07) wyjaśnił, iż miasto musi zareagować na taką sytuację.

Również cytuje "Także Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 20 marca 2006 r. (sygn. IV SA/Wa 1836/05) wyraźnie stwierdził, że organy administracji nie mogą tolerować niezgodnych z prawem zachowań i jeśli wskutek działań właściciela gruntu doszło do naruszenia stanu wód ze szkodą dla działek sąsiednich, muszą skorzystać ze swojego prawa do ingerencji."

Co możemy zrobić w tej sytuacji?

Pozdrawiam

Radek
r-a-d jest off-line  
06-03-2010, 19:17  
dementii
Stały bywalec
 
Posty: 1.724
Domyślnie RE: Prawo Wodne

W tym przypadku ma Pan doczynienia z tzw. imisjami. Jeśli w Pana ocenie przekraczają tzw. dopuszczalną miarę, to należy wystąpić do Sądu z powództwem negatoryjnym na podstawie art. 144 kc w zw. z art. 222 § 2 kc.

W pozwie może Pan domagać się zaprzestania naruszeń i przywrócenie stanu zgodnego z prawem- przez właścicieli gruntów, z których dochodzi do naruszania Pana własności. Przywrócenie stanu zgodnego z prawem może polegać na zaprzestaniu naruszeń (zaniechaniu działań stanowiących źródło niedozwolonych oddziaływań) lub na zastosowaniu takich środków, które doprowadzą do ograniczenia immisji

Kwestia legalności lub bezprawności działań sąsiada, ma tylko znaczenie dla oceny sposobu usunięcia lub ograniczenia naruszeń.
--
dementii
dementii jest off-line  
06-03-2010, 19:34  
r-a-d
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Prawo Wodne

Dziękuję za odpowiedz.

Przejżałem już troszkę internet w tym temacie i znalazłem dwa wyroki w takich sprawach i z tego co zrozumiałem z uzasadnień nie mamy możliwości domagać się od sprawcy zalań przywrócenia do poprzedniego stanu. A nie interesują nas żadne odszkodowania tylko brak jezior po domami. Są to:

Sąd Najwyższy w uchwale z 27 czerwca 2007 r. (sygn. III CZP 39/07)
oraz

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 20 marca 2006 r. (sygn. IV SA/Wa 1836/05)Sąd Najwyższy w uchwale z 27 czerwca 2007 r. (sygn. III CZP 39/07) wyjaśnia:

Sprawy o ochronę własności są sprawami cywilnymi (art. 1 k.p.c.). W
sprawach cywilnych zasadą jest dopuszczalność drogi sądowej (art. 2 § 1 k.p.c.),
ustawodawca dopuszcza jednak wyjątki, stanowiąc w art. 2 § 3 k.p.c., że nie są
rozpoznawane w postępowaniu sądowym sprawy cywilne, jeżeli przepisy
szczególne przekazują je do właściwości innych organów. Takim przepisem szczególnym jest art. 29 ust. 3 Pr.wod., zgodnie z którym, jeżeli spowodowane
przez właściciela gruntu zmiany stanu wody na gruncie szkodliwie wpływają na
grunty sąsiednie, wójt, burmistrz lub prezydent miasta może w drodze decyzji
nakazać właścicielowi gruntu przywrócenie stanu poprzedniego lub wykonanie
urządzeń zapobiegających szkodom.
r-a-d jest off-line  
06-03-2010, 20:42  
r-a-d
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Prawo Wodne

Czy art. 2 § 3 k.p.c. nie wyklucza roszczenia negatoryjnego?

Z drugiej strony, czy jest prawna możliwość zmuszenia Prezydenta Miasta do interwencji zgodnej z art. 29 ust. 3 Pr.wod.?
r-a-d jest off-line  
06-03-2010, 21:24  
dementii
Stały bywalec
 
Posty: 1.724
Domyślnie RE: Prawo Wodne

Przysługuje Panu droga sądowa tj. roszczenie negatoryjne, co również potwierdza w/cyt. wyrok.

Jednak z w/cyt orzeczenia SN wynika, że w tylko sytuacji, gdy roszczenie negatoryjne o przywrócenie stanu zgodnego z prawem przybiera inną postać niż żądanie przywrócenia stanu poprzedniego lub wykonania urządzeń zapobiegających szkodom.

Oznacza to tym samym , że choć formalnie droga sądowa Panu przysługuje ,to praktycznie uregulowanie Pana stanu faktycznego, z pewnością wymagać będzie wykonania urządzeń na gruntach sąsiednich.

W tej sytuacji , należy wystąpić w trybie art. 29 ust. 3 Pr.wod. do wójta/ burmistrza/prezydenta/ z wnioskiem, o wszczęcie postępowania adm., które winno być zakończone wydaniem decyzji. Następnie negatywną decyzję należy zaskarżyć do org. wyższego stopnia względnie potem do wsa.

Co do słowa wójt/b/p .."może" to w w/cyt wyroku SN wyjaśnia, że:
Cytat:
W przypadku szkodliwego oddziaływania na grunty sąsiednie art. 29 ust. 3 Pr.wod. przewiduje administracyjny tryb postępowania dla rozstrzygnięcia sporu. Mylny jest pogląd, że sformułowanie "wójt może nakazać" wprowadza swobodę organu administracji w kwestii podjęcia lub niepodjęcia decyzji. Słowo "może" należy interpretować jako zapewniające możliwość wyboru formy reakcji na zmianę stanu wody przez nałożenie obowiązku przywrócenia stanu poprzedniego lub przez nakazanie wykonania urządzeń zapobiegających szkodom.
Powinien Pan w tym wniosku do organu adm. powołać się na ten właśnie wyrok.

Na marginesie dodam, że każde postępowanie adm /z wyjątkami/ musi się zakończyć wydaniem decyzji - vide:art.104 kpa w terminach określonych w art.35 kpa.
--
dementii
dementii jest off-line  
06-03-2010, 21:32  
r-a-d
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Prawo Wodne

Dziękuję za pomoc.

W czwartek mam kolejne spotkanie z Prezydentem po jego kolejnych konsultacjach z radcami prawnymi Urzędu. Ale po dotychczasowych decyzjach urzędu sądzę że skończy się właśnie w org. wyższego stopnia.

Pozdrawiam

Radek
r-a-d jest off-line  
06-03-2010, 21:34  
dementii
Stały bywalec
 
Posty: 1.724
Domyślnie RE: Prawo Wodne

proszę ustnie nic nie konsultować, a jeśli już to również wystosować odpowiednie pismo, a najlepiej wniosek o wszczęcie postępowania adm. Potem nie będzie Pan miał, żadnych dowodów na to , że wnosił Pan formalnie o wszczęcie post. w tej sprawie.
--
dementii
dementii jest off-line  
06-03-2010, 21:49  
r-a-d
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Prawo Wodne

Czy petycja mieszkańców + odpowiedź negatywna na nią się liczy?
r-a-d jest off-line  
06-03-2010, 21:55  
dementii
Stały bywalec
 
Posty: 1.724
Domyślnie RE: Prawo Wodne

Niech Pan wniesie w imieniu swoim lub też w swoim i w imieniu mieszkańców /wraz z ich podpisami/ formalny wniosek o wszczęcie postępowania adm. w tej sprawie. Teoretycznie taka petycja winna być potraktowana jako wniosek, ale z organami administracji różnie bywa,co najlepiej widzi Pan na swoim przykładzie.
--
dementii
dementii jest off-line  
06-03-2010, 22:00  
r-a-d
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Prawo Wodne

A czy potrzebne mi jest jakieś upoważnienie ze strony innych poszkodowanych do reprezentowania nas w tej sprawie? Bo to zwykle tak jest że wszyscy chcą mieć sucho ale najlepiej jak ktoś to za nich zrobi, a nie ukrywam że z całego sąsiedztwa jak jestem zalany najbardziej. Wielu z nich pisało pisma do Urzędu (prezydent, wydział ochr. środowiska, spółki wodne) więc mogę uzbierać sporą kupkę papieru.
r-a-d jest off-line  
07-03-2010, 11:03  
dementii
Stały bywalec
 
Posty: 1.724
Domyślnie RE: Prawo Wodne

Jeśli pisze Pan w ich imieniu - to musi się Pan legitymować pełnomocnictwem.
--
dementii
dementii jest off-line  
13-06-2010, 22:40  
dorcia3
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Prawo Wodne

Witam ,jestem tutaj nowa ,potrzebuję fachowej porady ,sąsiad wypompowuje sobie na moją działkę wodę z piwnicy dokładniej to wypompowuje sobie to na swojej działce ale tak podniósł teren że wszystko momentalnie spływa do mnie ,rozmawiałam z nim kilkukrotnie za każdym razem udawał że jakiś kranik mu się odkręcił.....a jak mam bagienko na działce w końcu poprosiłam o pomoc Straż Miejską ,profilaktycznie , zbajerował ich że robi to bardzo rzadko ,bo nie ma pieniędzy żeby podnieść teren przy płocie ....po 4 dniach podciągnął wąż jeszcze bardziej do granicy działki i dawaj .....na moje zapytanie dlaczego zalewa nas powiedział ze to tylko woda ....kiedy zaczęłam robić zdjęcia jak to wszystko wygląda(żeby mieć dowód) wpadł w furie zaczął się odgrażać .....że nie mam się zbliżać do jego płotu,co mam robić iść do Urzędu Gminy czy też od razu do sądu ??Proszę o pomoc . .Dodam tylko że przedtem tą wodę wypompowywał na ulicę .Jestem wstanie zapłacić za fachową pomoc prawną .
dorcia3 jest off-line  
03-10-2010, 18:23  
himeron
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Prawo Wodne

Witam. Mam pewne pytanie dotyczące Prawa wodnego. Posiadam staw 16 arowy istniejący od 25 lat i kilka dni temu ze Starostwa Powiatowego otrzymałem pismo, że staw jest zaopatrywany w wodę bez wymaganego pozwolenia wodno- prawnego. Działkę 10 lat temu kupiliśmy wraz ze stawem. Nie wiedziałem wtedy, że potrzebne są pozwolenia. Nie wiem teraz co zrobić. Czy są jakieś przepisy odnoszące się do tego, że do starych stawów, które zostały wykopane przed ustanowieniem Parwa wodnego nie potrzeba pozwoleń na operat wodno- prawny? Proszę o odpowiedz
himeron jest off-line  
07-06-2011, 12:28  
Dorka2010
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Prawo Wodne

Witam,
Mam bardzo ważne pytanie dotyczące Prawa wodnego - czy jest dokładnie określone na jak długi okres usługowca (rejonowe spółki wodne) mogą całkowicie wstrzymać dostarczanie wody do odbiorców? Wstrzymanie dostaw wody tłumaczone jest ciągłymi problemami technicznymi.
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź!
Dorka2010 jest off-line  
07-06-2011, 14:01  
Łukasz_SM
Stały bywalec
 
Posty: 1.441
Domyślnie RE: Prawo Wodne

Cytat:
Napisał/a Dorka2010 Zobacz post
Witam,
Mam bardzo ważne pytanie dotyczące Prawa wodnego - czy jest dokładnie określone na jak długi okres usługowca (rejonowe spółki wodne) mogą całkowicie wstrzymać dostarczanie wody do odbiorców? Wstrzymanie dostaw wody tłumaczone jest ciągłymi problemami technicznymi.
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź!

To nie jest sprawa z zakresu Prawa wodnego
Łukasz_SM jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Prawo wodne (odpowiedzi: 7) Witam! Mam takie pytanie, czy jeżeli kupiłem jezioro wraz z otaczającą je łąką. To czy mogę ogrodzić łąkę, faktycznie na chwilę obecną jest to...
§ Prawo wodne art. 27 (odpowiedzi: 1) Mam dość skomplikowaną, z punktu widzenia urzędu, sprawę: jestem jedną z kilkudziesięciu właścicieli działek rekreacyjnych na terenie woj....
§ prawo wodne a prawo budowlane budowa mostu przepustu (odpowiedzi: 1) Witam posiadam działkę budowlaną bez dostępu do drogi publicznej działkę od drogi oddziela potok górski moja działka leży w innym powiecie innej...
§ Prawo wodne . (odpowiedzi: 2) Sprawa jest nieco skomplikowana, ale postaram się ją przybliżyć. Samotna kobieta przez lata korzystała z ujęcia wody ze studni, wykopana przez jej...
§ Prawo wodne (odpowiedzi: 3) Witam Zostalem spadkobierca gospodarstwa rolnego ze stawem rybnym w ktorym to tez hoduje ryby, moi rodzice posiadali Prawo Wodne do rowu...
§ Prawo wodne. (odpowiedzi: 2) Witam, proszę o pomoc. Jakie konsekwencje można ponieść w przypadku naruszenia art.27 ustęp 1, ustawy z dn.18.07.2001r - prawo wodne, tekst...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:38.