zachowek po babci - Forum Prawne

 

zachowek po babci

Witam! Mam taką sytuację: Babcia miała 3 dzieci. Po smierci mojego ojca (17lat temu) dwie siostry przekonaly babcię aby darowała im należne jej części kamienicy ( ok 7 lat temu). Tym samym omijając mnie i ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
21-03-2010, 17:22  
caroline1
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie zachowek po babci

Witam! Mam taką sytuację: Babcia miała 3 dzieci. Po smierci mojego ojca (17lat temu) dwie siostry przekonaly babcię aby darowała im należne jej części kamienicy ( ok 7 lat temu). Tym samym omijając mnie i moją siostrę z dziedziczenia części po babci. Babcia zmarła 7 miesięcy temu. Pytanie: czy jest podstawa prawna, abu domagać sie zachowku. Nadmienię, że po babci odziedziczyliśmy również inną malą działkę, o której w tej darowiźnie nie bylo mowy. (Nie wiem, czy to jest istotne). Jesli tak, jak to rozegrać?
caroline1 jest off-line  
22-03-2010, 08:11  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.343
Domyślnie RE: zachowek po babci

Twój ojciec, a Ty jako jego spadkobierca, masz prawo do uzupełnienia zachowku - bowiem jeśli babcia nie zostawiła testamentu, dziedziczą jej dzieci (Ty - jako żyjący spadkobierca jednego z dzieci) po 1/3.

[quote Art. 1000 KC § 1. Jeżeli uprawniony nie może otrzymać od spadkobiercy należnego mu zachowku, może on żądać od osoby, która otrzymała od spadkodawcy darowiznę doliczoną do spadku, sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku. Jednakże obdarowany jest obowiązany do zapłaty powyższej sumy tylko w granicach wzbogacenia będącego skutkiem darowizny.
§ 2. Jeżeli obdarowany sam jest uprawniony do zachowku, ponosi on odpowiedzialność względem innych uprawnionych do zachowku tylko do wysokości nadwyżki przekraczającej jego własny zachowek.
§ 3. Obdarowany może zwolnić się od obowiązku zapłaty sumy potrzebnej do uzupełnienia zachowku przez wydanie przedmiotu darowizny. [/quote]
Tomu jest off-line  
22-03-2010, 19:51  
caroline1
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: zachowek po babci

Bardzo dziekuje za odpowiedź. Czy takie sprawy bardzo długo trwają? czy są bardzo kosztowne? Jesli babcia zrobiła darowiznę udziału w kamienicy, czy jest konieczna wycena? czy wystarczy jak dostane spowrotem udzial? kamienica nie ma bowiem dokonanego podzialu.
caroline1 jest off-line  
23-03-2010, 08:32  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.343
Domyślnie RE: zachowek po babci

To zależy wszystko od tego, co zrobi druga strona - przyzna roszczenie, czy będzie je kwestionować. Może trwać nawet ze 2 lata.

Co do wyceny - jeśli spór będzie, to nie ma sensu samemu zlecać wyceny, bo i tak sąd na potrzeby postępowania zleci to biegłemu, a koszt pokryjecie razem (zaliczki - w końcowym rozliczeniu koszty powinny obciążyć przegrywającego).
Tomu jest off-line  
23-03-2010, 19:58  
caroline1
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: zachowek po babci

Bardzo Ci dziękuję Tomu Zaczynam dzialać.
caroline1 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zachowek po babci (odpowiedzi: 1) witam ! Moja sprawa wygląda następująco. Babcia jeszcze żyjąca( mąż babci już nie żyje ) miała 4 synów ( w tym mojego ojca) . Mój ojciec zmarł...
§ Zachowek po babci (odpowiedzi: 14) Witam. Mam taki problem 2007 roku babcia darowała w umowie darowizny z ograniczonym prawem rzeczowym mieszkanie swojemu wnukowi gdzie póżniej tego...
§ zachowek po babci? (odpowiedzi: 4) Witam serdecznie. Prosze o porade, rozwiodlam sie z mezem rok temu. Mamy 2 dzieci, ja jestem opiekunem, z ktorym dzieci zamieszkuja, orzecz sadu....
§ zachowek po babci (odpowiedzi: 3) witam, mam taką sytuację : babcia miała 2 synów, jeden - mój ojciec zmarł i od tego czasu liczy się tylko dla niej drugi syn, doszły mnie słuchy że...
§ Zachowek po babci (odpowiedzi: 5) Mój ojciec przejął w testamencie dom, po teściowej. Córka teściowej nie żyje. Zmarła przed matką. Jestem wnukiem babci w pierwszej linii i staram się...
§ Zachowek po babci (odpowiedzi: 2) Dzien dobry Mam pytanie odnośnie zachowku. Babcia i dziadek mają (mieli) 2 dzieci - córkę i syna. Córka (ciocia) ma 3 córki (w tym Anetę) i syna, a...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:51.