Mieszkanie spółdzielcze własnościowe, zadłuzenie, eksmisja - Forum Prawne

 

Mieszkanie spółdzielcze własnościowe, zadłuzenie, eksmisja

Dzień dobry. Pytam w imieniu innej osoby. Kolega ma mieszkanie spółdzielcze własnościowe odkupione od rodziców. Przed kupnem mieszkania spółdzielnia wykluczyła rodziców mojego kolegi z powodu zadłuzenia czynszowego. Nastepnie on odkupił od nich mieszkanie poprzez kredyt ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
31-08-2007, 15:20  
kita93
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie Mieszkanie spółdzielcze własnościowe, zadłuzenie, eksmisja

Dzień dobry. Pytam w imieniu innej osoby.
Kolega ma mieszkanie spółdzielcze własnościowe odkupione od rodziców.
Przed kupnem mieszkania spółdzielnia wykluczyła rodziców mojego kolegi z powodu zadłuzenia czynszowego. Nastepnie on odkupił od nich mieszkanie poprzez kredyt wraz z zadłużeniem.
Po otrzymaniu kredytu zadłużenie spłacił. Mieszkanie to jest w kredycie hipotecznym - jest na nim hipoteka bankowa jako zabezpieczenie spłaty oraz hipoteka przymusowa zus.

Jako że nie trzeba być czlonkiem spółdzielni nie zmienił w spółdzielni zmiany właściciela. Czynsz nadal przychodził na jedego z rodziców.Kolega mieszkał nadal razem z rodzicami.

Jeden z rodziców ciężko chorował od dłuższego czasu - skutkiem czego była jego smierć w ubiegłym miesiącu, drugi z rodziców był długo osobą bezrobotną, a ostatnio przeszedł na wcześniejszą emeryturę.

Z powodu tej sytuacji znowu powstało zadłużenie.Obecnie spółdzielnia wystąpiła z wnioskiem o eksmisję do sądu.Co kolega ma zrobić żeby wstrzymać eksmisję? Nie zakończone zostało postepowanie spadkowe po zmarłym rodzicu. Termin rozprawy ma być pod koniec września (zgodnie z wezwaniem). Nie jest w stanie spłacić zadłużenia do terminu rozprawy.

Czy kolega ma wystąpić do spółdzielni która albo wie albo nie wie kto jest właścicielem mieszkania (nie wiadomo czy notariusz po zawarciu aktu notarialnego kupna mieszkania poinformował o tym fakcie spółdzielnie a powinien) o wstrzymanie sprawy???

Kolega ma pomysł na spłatę zadłużenia wobec spółdzielni - ma możliwośc podzielenia mieszkania na dwa, bo mieszkanie składa się z dwóch połączonych wcześniej ale ma jedna ksiegę. Prosimy o pomoc. Co zrobić???? PILNE!!!
kita93 jest off-line  
01-09-2007, 00:38  
crusty25
Stały bywalec
 
Posty: 432
Domyślnie

Ustosunkowując się do ostatniego pomysłu. Opinię w sprawie podziału mieszkania będzie wydawać także spółdzielnia, więc jeżeli jest taka możliwość, należy również zapytać w spółdzielni o dopuszczalność podziału mieszkania.
sprawa sądowa to zawsze koszty, więc ugadanie się ze spółdzielnią jest zawsze jak najbardziej polecane. zawsze może kolega zawrzeć ze spółdzielnią ugodę, dotyczą np formy czy terminów spłaty zadłużenia. przy czym skoro spółdzielnia wystąpiła o eksmisję tzn. że zadłużenie mieszkania jest dość znaczne i prawdopodobnie zbliża się do wartości rynkowej prawa do lokalu. w przeciwnym wypadku spóldzienia nie domagałaby się eksmisji a tylko zapłaty przypadającego na ten lokal zadłużenia.
Nabywca - pana kolega nie musi być członkiem spółdzielni, nie ma takiego wymogu. Postępowanie spadkowe nie ma związku z eksmisją. Podobnie okoliczność, że drugi z rodziców przeszedł na emeryturę. To że są jakieś stałe dochody może skłonić spółdzielnię do rozważenia, czy nie wycofać sprawy.
crusty25 jest off-line  
01-09-2007, 12:32  
kita93
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie

Z tego co się zorientowałem mają oni jakieś 20tys. zadłużenia ale mieszkanie jest około 70 metrów czyli zadłużenie nie przekracza wartości rynkowej całego mieszkania. Jego mama ma około 700zł emerytury a on ciągnie dzialalnośc gospodarczą ale ma straty i chce zakończyć ten interes. Myślę że jakby sprzedali mieszkanie w sensie przywrócenia na dwa (i sprzedali jedno), bo jest taka możliwość to spłaciliby i zadłużenie i kredyt w banku. obecnie to jest warte przecież 170 tys-200tys. a kredytu mają około 60tys. i dług czynszowy 20tys. Tylko jak to zrobić??
kita93 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ mieszkanie spółdzielcze własnościowe z kw a własnościowe (odpowiedzi: 6) Czym różni się mieszkanie spółdzielcze własnościowe z kw od mieszkania własnościowego?
§ Meiszkanie spółdzielcze własnościowe zadłużenie (odpowiedzi: 5) Witam, czy można przepisać zadłużone mieszkanie spółdzielcze własnościowe na bratanice nieletnią? Rodzice zobowiązują się do spłaty zadłużenia (ok...
§ Zakup Mieszkanie spółdzielcze własnościowe a własność wyodrębniona (odpowiedzi: 7) Witam Przez kilka dni przeglądałem forum pod kątem informacji dotyczących zakupu mieszkania z rynku wtórnego /własność wyodrębniona oraz...
§ mieszkanie spółdzielcze własnościowe (odpowiedzi: 1) Witam, Mój były mąż jako główny właściciel nie chce wyrazić zgody na sprzedaż mieszkania,a ja jako współwłaściciel też nie mogę.Czy jeżeli bym go...
§ Spółdzielcze własnościowe a eksmisja (odpowiedzi: 16) Problem przedstawia się następująco: Wierzyciel egzekwuje dług ze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Po licytacji sąd wydaje...
§ Mieszkanie spółdzielcze własnościowe (odpowiedzi: 1) Po jakim czasie od wykupu mieszkania spółdzielczego na własność można je sprzedać?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:13.