Wczasy,obecne problemy z lataniem a umowa z biurem podróży. Pomocy !! - Forum Prawne

 

Wczasy,obecne problemy z lataniem a umowa z biurem podróży. Pomocy !!

Witam, Jak zapewne wszyscy wiedzą mamy obecnie problem z lotami samolotem w związku z pyłem wulkanicznym. Niedługo (dokładnie 24 kwietnia) mam termin mojej wycieczki do Egiptu. Jak można się domyślić jestem nieco zaniepokojony obecną sytuacją ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
20-04-2010, 15:02  
Mkoijnbhu
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Wczasy,obecne problemy z lataniem a umowa z biurem podróży. Pomocy !!

Witam,
Jak zapewne wszyscy wiedzą mamy obecnie problem z lotami samolotem w związku z pyłem wulkanicznym. Niedługo (dokładnie 24 kwietnia) mam termin mojej wycieczki do Egiptu. Jak można się domyślić jestem nieco zaniepokojony obecną sytuacją więc po rozmowie z żoną doszliśmy do wniosku, że trzeba się dowiedzieć co będzie w przypadku gdyby wycieczka się nie odbyła z powodu przedłużenia się problemu z wulkanem. Zadzwoniliśmy więc do biura podróży aby zasięgnąć informacji w tej sprawie i to co usłyszeliśmy sprawiło, że opadła mi szczęka.
Więc tak, pani powiedziała nam, że narazie nie ma decyzji na temat odwołania wyjazdu i żebyśmy normalnie się pakowali i 24 kwietnia jechali na lotnisko. O odwołaniu wyjazdu prawdopodobnie dowiemy się dopiero na lotnisku. Ale nie w tym problem. Otóż pani powiedziała nam, że jeśli wyjazd nie dojdzie do skutku to jak wynika z umowy nie należy nam się zwrot kosztów za wycieczkę no chyba, że biuro będzie na tyle miłe i zaproponuje nam inny termin wycieczki na który albo się zgodzimy, albo stracimy kasę, bo jak usłyszeliśmy nie wykupiliśmy ubezpieczenia od rezygnacji. (wiadomo było to powiedziane innymi słowami ale sens ten sam).
dodam link do regulaminu tego biura podróży.
Warunki Uczestnictwa Dokumenty

Czy może mi ktoś powiedzieć co wynika z tej umowy w przypadku gdy wycieczka jest odwołana ani nie z mojego powodu ani z biura (bo jak rozumiem wulkan to jak jest napisane w umowie "siła wyższa"). Pani przez telefon ciągle czepiała się pkt 10 a ja czytając cały regulamin mam wrażenie, że pkt 10 odnosi się do tego, że w przypadku odwołania imprezy nie z winy organizatora to nie musi mi wypłacać x2 ceny wycieczki.A pkt 8 wyraźnie mówi, że jeśli impreza nie jest odwołana z winy klienta to należy się mu zwrot kosztów.
Może to przez nerwy nie jestem w stanie ogarnąć tej umowy trzeźwym okiem i proszę o pomoc w określeniu co z tej umowy wynika.
Proszę o pomoc i pozdrawiam
Mkoijnbhu jest off-line  
12-05-2010, 09:33  
Dobromir
Użytkownik
 
Posty: 70
Domyślnie RE: Wczasy,obecne problemy z lataniem a umowa z biurem podróży. Pomocy !!

Cytat:
Napisał/a Mkoijnbhu Zobacz post
Otóż pani powiedziała nam, że jeśli wyjazd nie dojdzie do skutku to jak wynika z umowy nie należy nam się zwrot kosztów za wycieczkę no chyba, że biuro będzie na tyle miłe i zaproponuje nam inny termin wycieczki na który albo się zgodzimy, albo stracimy kasę, bo jak usłyszeliśmy nie wykupiliśmy ubezpieczenia od rezygnacji.
Witaj!

Zapisy umowy nie są w tym momencie istotne, gdyż nie mogą być dla Ciebie mniej korzystne niż zapisy Ustawy o usługach turystycznych (Dz.U. 1997 nr 133 poz. 884 z późn. zmianami).

Ta właśnie ustawa w art. 14 ust. 5 opisuje Twoją sytuację:

Przepis prawny:
5. Organizator, który przed rozpoczęciem imprezy turystycznej jest zmuszony, z przyczyn od niego niezależnych, zmienić istotne warunki umowy z klientem, z zastrzeżeniem art. 17, powinien niezwłocznie o tym powiadomić klienta. W takiej sytuacji klient powinien niezwłocznie poinformować organizatora, czy:
1) przyjmuje proponowaną zmianę umowy albo
2) odstępuje od umowy za natychmiastowym zwrotem wszystkich wniesionych
świadczeń i bez obowiązku zapłaty kary umownej.

Jeśli wskutek pyłu wulkanicznego samolot nie wyleciał w tym dniu, co powinien, zmieniła się data rozpoczęcia imprezy turystycznej, co jest zmianą istotnych warunków umowy. I nie ma tu znaczenia siła wyższa, bo ustawodawca wyraźnie zaznaczył, że przyczyna zmiany warunków umowy nie ma znaczenia.

Zgodnie z powyższym zapisem ustawy biuro powinno Cię spytać czy zgadzasz się na zmianę terminu wylotu czy chcesz zwrotu całej kasy, którą wpłaciłeś.

Jeśli biuro idiotycznie twierdzi coś innego, wystosuj na piśmie (za potwierdzeniem odbioru na kopii) żądanie zwrotu pieniędzy zgodnie z powyższym art. 14 ust. 5 Ustawy o usługach turystycznych. Jeśli w ciągu 14 dni nie oddzadzą kasy lub nie odpowiedzą pozytywnie, sprawę trzeba będzie skierować do sądu w postępowaniu uproszczonym. Ewentualnie można wcześniej poprosić miejskiego rzecznika konsumentów o interwencję w Twojej sprawie.

Wiem o czym piszę, bo miałem podobne przygody w tym czasie (niestety, urlop zmarnowany). I z sukcesem, mimo że biuro podróży miało swoje teorie, niemające odzwierciedlenia w przepisach.

Pozdrawiam,
D
Dobromir jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Umowa z biurem podróży (odpowiedzi: 1) Witam! Proszę o pomoc! Otóż byłam z grupą szkolnych dzieci na wycieczce. W trakcie wycieczki, ze względu na pogodę, musieliśmy zrezygnować z jednego...
§ Umowa z biurem podróży Rainbow Tours (odpowiedzi: 2) Witam proszę o pomoc przy rozwiązaniu problemu z biurem podróży Rainbow Tours. 30.03.14 zarezerwowałem wycieczkę dla 2 osób dorosłych, dziecka 5...
§ problem z biurem podróży (odpowiedzi: 4) Witam, Wybrałam się w tym roku z rodziną na wakacje za granicę. Los padł na przypadkowe biuro podróży, z którym wcześniej nie mieliśmy stycznośći....
§ Problem z biurem podróży oferującym zagraniczne praktyki studenckie, POMOCY!!! (odpowiedzi: 1) Witam, nie wiem czy w dobrym temacie, ale mam ogromny problem. Moja siostra poleciała dzisiaj na praktyki do Grecji jako animator czasu wolnego....
§ Umowa z biurem podróży (odpowiedzi: 1) Na początku chciałbym zaznaczyć że zadaje to pytanie zupełnie z ciekawości. Dziś mój brat w szkole od nauczycielki prawa usłyszał że gdy w umowie...
§ Bezprawna umowa z biurem podróży (odpowiedzi: 1) Witam wszytskich i prosze o pomoc. Kolega zaproponowal mi wyjazd na wakacje polecony przez jego daleka znajoma. Wstepnie sie zgodzilem i moj kolega...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:46.