Pozew o wydanie nakazu zapłaty - braki formalne - Forum Prawne

 

Pozew o wydanie nakazu zapłaty - braki formalne

Witam, Jestem przedsiębiorcą i od pół roku czekam na zapłatę przez mojego kontrahenta kilku faktur. Złożyłem właśnie w tej sprawie pozew o wydanie nakazu zapłaty i dziś otrzymałem z sądu wezwanie do uzupełnienia braków formalnych ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
23-04-2010, 22:10  
hpx
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Pozew o wydanie nakazu zapłaty - braki formalne

Witam,

Jestem przedsiębiorcą i od pół roku czekam na zapłatę przez mojego kontrahenta kilku faktur. Złożyłem właśnie w tej sprawie pozew o wydanie nakazu zapłaty i dziś otrzymałem z sądu wezwanie do uzupełnienia braków formalnych pozwu. Chodzi o złożenie zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej mojej i pozwanego.

Czy faktycznie jest on wymagany za każdym razem i przy każdej takiej sprawie? Podpisując między naszymi firmami umowę w zeszłym roku nie dołączaliśmy do niej żadnych wypisów z EDG czy KRS. Czy to także oznacza, że teraz za każdym razem mając nowego klienta i podpisując z nim umowę będę musiał żądać od niego wypisu z rejestru i taki sam swój przedstawiać jemu? Z jakiego przepisu to wynika?? Odwołuję się do Państwa doświadczenia przy takich postępowaniach przed polskimi sądami.

Z góry bardzo serdecznie dziękuję!!!
hpx jest off-line  
23-04-2010, 22:22  
dementii
Stały bywalec
 
Posty: 1.726
Domyślnie RE: Pozew o wydanie nakazu zapłaty - braki formalne

W sytuacji, w której mocodawcą jest osoba prawna działająca przez swoje organy (art. 39 KC), wykazanie umocowania pełnomocnika/lub osoby działającej w imieniu przedsiębiorcy może nastąpić tylko przez jednoczesne przedstawienie stosownych dokumentów potwierdzających, że osoba udzielająca pełnomocnictwa/lub reprezentująca firmę składającą pozew, jest uprawniona do działania za mocodawcę. Takim potwierdzeniem jest właśnie albo zaśw. z ew. dz. gosp. lub odpis z KRS.

Co do obowiązku załączania w/wym dokumentów za pozwanego, to raczej to wynika z praktyki sądów niż z podstawy prawnej.
--
dementii
dementii jest off-line  
23-04-2010, 22:27  
hpx
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Pozew o wydanie nakazu zapłaty - braki formalne

Cytat:
Napisał/a dementii Zobacz post
W sytuacji, w której mocodawcą jest osoba prawna działająca przez swoje organy (art. 39 KC), wykazanie umocowania pełnomocnika/lub osoby działającej w imieniu przedsiębiorcy może nastąpić tylko przez jednoczesne przedstawienie stosownych dokumentów potwierdzających, że osoba udzielająca pełnomocnictwa/lub reprezentująca firmę składającą pozew, jest uprawniona do działania za mocodawcę.
A co jeśli zarówno ja jak i mój kontrahent prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą i zostało to jasno wyartykułowane w umowie na samym jej początku (czyli jesteśmy osobami fizycznymi a nie prawnymi)? Ponadto nasze podpisy zostały potwierdzone pieczątkami, na których również jasno widać że nie jesteśmy spółkami.
hpx jest off-line  
23-04-2010, 22:45  
dementii
Stały bywalec
 
Posty: 1.726
Domyślnie RE: Pozew o wydanie nakazu zapłaty - braki formalne

Tak jak pisałem wyżej, należy załączyć zaśw. z ew. dz. gosp, który jako dokument urzędowy wykaże, że był Pan uprawniony do złożenia podpisu pod pozwem. A w przypadku pozwanego załączenie zaświadczenia z ew., jest koniecznie dla oceny czy sprawa kwalifikuje się zapewne do trybu gospodarczego.
--
dementii
dementii jest off-line  
23-04-2010, 22:50  
hpx
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Pozew o wydanie nakazu zapłaty - braki formalne

Dziękuję bardzo!

Czy mogę później dochodzić zwrotu kosztów wydania tych zaśwaidczeń (mojego + dla strony)?

Pozdrawiam i raz jeszcze serdecznie dziękuję za odpowiedzi!
hpx jest off-line  
24-04-2010, 09:55  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.856
Domyślnie RE: Pozew o wydanie nakazu zapłaty - braki formalne

Reguluje to treść :
Przepis prawny:
Art. 98 § 1. Strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu).
2. Do niezbędnych kosztów procesu prowadzonego przez stronę osobiście lub przez pełnomocnika, który nie jest adwokatem, radcą prawnym lub rzecznikiem patentowym, zalicza się poniesione przez nią koszty sądowe, koszty przejazdów do sądu strony lub jej pełnomocnika oraz równowartość zarobku utraconego wskutek stawiennictwa w sądzie. Suma kosztów przejazdów i równowartość utraconego zarobku nie może przekraczać wynagrodzenia jednego adwokata wykonującego zawód w siedzibie sądu procesowego.
§ 3. Do niezbędnych kosztów procesu strony reprezentowanej przez adwokata zalicza się wynagrodzenie, jednak nie wyższe niż stawki opłat określone w odrębnych przepisach i wydatki jednego adwokata, koszty sądowe oraz koszty nakazanego przez sąd osobistego stawiennictwa strony.
§ 4. Wysokość kosztów sądowych, zasady zwrotu utraconego zarobku lub dochodu oraz kosztów stawiennictwa strony w sądzie, a także wynagrodzenie adwokata, radcy prawnego i rzecznika patentowego regulują odrębne przepisy.


A tak na marginesie sprawy dodam, iż jako kwalifikowany przedsiębiorca - współpracując z kontrahentem na zasadzie udzielania tzw. "kredytu kupieckego" - winien Pan wiedzieć, iż posiadanie stosownego i aktualnego potwierdzenia prowadzenie dzialalności gospodarczej przez tego kontahenta - to podstawa.
Bedek jest off-line  
24-04-2010, 11:16  
hpx
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Pozew o wydanie nakazu zapłaty - braki formalne

Dziękuję za podstawę prawną. Chyba chodzi Panu o ustawę o kosztach sądowych, tak? Nie przytoczył Pan źródła.

Odnośnie kredytu kupieckiego - ja świadczę usługę (regularnie co miesiąc taką samą) mojemu kontrahentowi a nie sprzedaję mu towar. Płatność zawsze następowała po wykonaniu usługi z terminem 14 dni na fakturze. Czy to też jest "kredyt kupiecki", gdyż po raz pierwszy słyszę o takim podejściu?

Pozdrawiam
hpx jest off-line  
24-04-2010, 19:58  
Bedek
Ekspert
 
Bedek na Forum Prawnym
 
Posty: 10.856
Domyślnie RE: Pozew o wydanie nakazu zapłaty - braki formalne

Ad 1 Kpc
Ad 2 Jak najbardziej
Bedek jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Pozew do sądu o wydanie nakazu zapłaty (odpowiedzi: 19) Witam Mam dłużnika który uchyla się od spłacania długu (umowa pożyczki) w wysokości 28 000zł. Dłużnik uznał dług (na wezwanie do zapłaty wysłane...
§ pozew o wydanie nakazu zapłaty a powolna spłata przez dłuznika (odpowiedzi: 3) Witam Od ok roku moj dluznik nie spłacil mojej faktury. Spłaca mnie powoli ( po kilkaset zlotych co kilka miesiecy ) i twierdzi ze nie ma kasy....
§ pozew o wydanie nakazu zapłaty-koszt opłaty (odpowiedzi: 1) Witam, chcielibyśmy złożyć pozew do sądu o wydanie nakazu zapłaty na kwotę 9 268zł: - jaki jest koszt opłaty sądowej - i do jakiego Sądu...
§ Jak napisać pozew o wydanie nakazu zapłaty (odpowiedzi: 1) Witam, proszę o informację jakie dokumenty powinnam dołączyć do pozwu o wydanie nakazu zapłaty wobec osoby fizycznej nie prowadzącej działalności...
§ Pozew o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym (odpowiedzi: 18) Witam serdecznie Moja mama dziś otrzymała "Pozew o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym". Sytuacja wygląda następująco, w 01.12.1998...
§ pozew o wydanie nakazu zapłaty - gdy nie znamy adresu pozwanego (odpowiedzi: 1) Proszę o poradę, co należy zrobić, gdy adres pozwanego nie jest znany (najprawdopodobniej wyjechał do Anglii)?????? Złożyłem pozew o wydanie nakazu...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:05.