wspolnota mieszkaniowa - Forum Prawne

 

wspolnota mieszkaniowa

Dzień dobry. Proszę o pomoc w poniższych sprawach. 1, Czy zarzadca wspolnotymieszkaniowej może wysłać do właścicieli małej wspólnoty roczne sprawozdanie i propozycje nowych uchwał pisząc" nie złożenie podpisanych propozycji uchwał do dnia 30,04.2010 r będzie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne

Prawo cywilne - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
10-06-2010, 10:31  
Emanuel
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie wspolnota mieszkaniowa

Dzień dobry. Proszę o pomoc w poniższych sprawach.
1, Czy zarzadca wspolnotymieszkaniowej może wysłać do właścicieli małej wspólnoty roczne sprawozdanie i propozycje nowych uchwał pisząc" nie złożenie podpisanych propozycji uchwał do dnia 30,04.2010 r będzie traktowane jako zgoda włąsciciela na proponowane zmiany"?

2.Mam w mieszkaniu 3 liczniki na wodę ,ktore sama kupiłam i zainstalowałam.
Do sierpnia 2006 r liczniki były raz w -mu odczytywane i na tej podstawie opłacałam rachunki. Od m-c09.2006 r zarządca wprowadził naliczanie ryczaltowe za zuzytą wodę . Nie podpisałam aneksu do regulaminu zmieniającego zasady naliczeń. W dokumentach u zarządcy leży moj aneks z datą 27.01.207 r z adnotacją " nie zastano w domu".
Mimo nie dopelnienia przez zarządcę powyższego obowiązku nadal dostaję ryczałtowe wyliczenie zużycia wody.Czy zarządca wspolnoty może podejmować takie decyzję nie mając zgody wszystkich wlścicieli.?
3.Otrzymałam wezwanie do zapłaty za nie zaplacone zużycie wody. Zarządca nie jest w stanie podac mi dokladnie daty od kiedy zalegam z opłatami. Na moja prośbę o podanie dokladnie terminu od kiedy zalegam -podano mi rok 2002.
Czy zarządca może żadać przedstawienia moich dowodów wplaty od 2002 roku.? Jak dlugo nalezy przetrzymywać rachunki - dowody wpłat. ?
Ja opłat dokonywaqłam przez mój bank,który powiedział ,że jest mozliwe dotarcie do dowodów opłat ,ale będzie mnie to dużo kosztować. Kto wobec tego ma ponieść koszty opłaty , jeżeli błąd jest w księgowości prowadzonej przez zarządcę. A jest na peweno ,bo w tym samym czasie dostalam informację o zaleganiu z zapłatą , i rozliczenie zuzycia wody za ostani okres - gdzie mam nadpłatę,
Pogubilam się w tym bardzo - prosze o pomoc .
Emanuel jest off-line  
10-06-2010, 10:43  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.299
Domyślnie RE: wspolnota mieszkaniowa

1.
Nie może.
Przepis prawny:
Art. 23. 1. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania.
2. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
2a. Jeżeli suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo większość udziałów należy do jednego właściciela bądź gdy obydwa te warunki spełnione są łącznie, głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej.
3. O treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie.


2. Jeśli uchwała odnośnie zmiany sposobu rozliczania zużycia wody została prawidłowo przyjęta przez odpowiednią ilość właścicieli, i nie została uchylona przez sąd - to obowiązuje. Sam fakt, że Ty jej nie podpisałeś, nie zwalnia Cię z obowiązku przestrzegania i podporządkowania się jej.

3. To niech dalej wzywa. Jak będzie chciał pozwać - musi mieć konkretne dokumenty, wykazy zaległości - kiedy, ile. Ty zadbaj o komplet wydruków wpłat, jakie dokonywałeś.

Może żądać dowodów wpłat - ale w postępowaniu cywilnym to on musi wykazać, że jesteś dłużnikiem wspólnoty, a nie Ty udowodnić że tak nie jest. Co nie zmienia faktu - jak złożysz swoje potwierdzenia wpłat, to sąd nie da wiary jego twierdzeniom najpewniej.

Ty dowodzisz, że pokryłeś należności - więc musisz zdobyć wydruki, niestety, płacąc za to. Nie masz możliwości przez www wykonania wydruków transakcji z konta
Tomu jest off-line  
10-06-2010, 21:51  
Emanuel
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: wspolnota mieszkaniowa

Serdecznie dziękuje za informacje ,ale mam jeszcze 3 pytania
1. Czy przy małej wspolnocie nie jest tak ,ze wszyscy wlaściciele muszą wyrazić zgodę na proponowane zmiany?
2.Zarządca nie wprowadził uchwałą zmiany zasad naliczania zużycia wody tylko aneksem do regulaminu,czyli z tego co rozumiem zrobił to nie prawnie i nie zgodnie z przepisami,tak?
3. Zarządca nie poinformował wlascicieli małej wspolnoty pisemnie o treści podjetych uchwał w drodze indywidualnego zbierania głosów ,ale już przysłał nowe ceny naliczania funduszu remontowego ,kosztów zarządu itp- od dnia 01,04.2010. Czy tak może ?
Proszę o informację
Emanuel jest off-line  
11-06-2010, 08:18  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.299
Domyślnie RE: wspolnota mieszkaniowa

1. Nie. W małych wspólnotach ma zastosowanie
Przepis prawny:
Art. 19. Jeżeli liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych, należących nadal do dotychczasowego właściciela, nie jest większa niż siedem, do zarządu nieruchomością wspólną mają odpowiednie zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego o współwłasności.

czyli KC - w którym jest art. 210:
Przepis prawny:
210 KC Do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności

Co nie stoi na przeszkodzie, w braku zgody wymaganej większości, zgodnie z 199 KC określona ilość członków wystąpiła o zastąpienie tej zgody orzeczeniem sądu.

2. Tak.

3.
Przepis prawny:
art. 23 3. O treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie.
Tomu jest off-line  
11-06-2010, 14:19  
Emanuel
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: wspolnota mieszkaniowa

Bardzo dziekuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź . Pozdrawiam . Emanuel
Emanuel jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wspolnota mieszkaniowa (odpowiedzi: 9) Witam Mam problem i zarazem pytania.Proszę o udzielenie mi odpowiedzi: Czy osoba będąca zarządcą WM może zatrudnić na umowę o dzieło swojego męża...
§ Wspolnota mieszkaniowa (odpowiedzi: 20) Witam.Moje mieszkanie wlasne administruje TBS.Jestem we Wspolnocie Mieszkaniowej Problem polega na tym,ze maja nam remontowac balkony.Mieszkania od...
§ Wspolnota mieszkaniowa.... (odpowiedzi: 13) Witam Mam problem z zarzadzajacymi wspolnota w ktorej mieszkam. Co zrobic zeby odwolac zarzad albo zeby zabrali sie do roboty. Mam mala wspolnote...
§ wspolnota mieszkaniowa (odpowiedzi: 5) witam mam kilka pytan mianowicie wspolnoty mieszkaniowe... mieszkam w bloku 6 rodzinnym + 2mieszkania obok gdzie dzielimy na siebie podworko i...
§ Wspolnota mieszkaniowa (odpowiedzi: 6) Bardzo proszę o pomoc. W czym problem.... Mam mieszkanie własnościowe, w bloku w ktorym mieszkam jest Wspólnota mieszkaniowa, część mieszkań jest...
§ Czy spoldzielnia mieszkaniowa powinna rozliczyc sie z fundusz.wspolnota mieszkaniowa (odpowiedzi: 1) Od 10 lat jestesmy wspolnota mieszkaniowa tzn.odlaczylismy sie od spoldzielni poniewaz jest bardzo niegospodarna. Czy prezes spoldzielni powinien...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:42.