Dziedziczenie po bracie - Forum Prawne

 

Dziedziczenie po bracie

Trzy lata temu zmarł brat( mieszkał za granicą) który wszedł w posiadanie domu i działki naszej matki prawdopodobnie w wyniku darowizny lub testamentu? (nikt go nie widział). Matka mieszkała w tym domu, rok temu zmarła. ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
18-08-2010, 17:45  
mawak
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Dziedziczenie po bracie

Trzy lata temu zmarł brat( mieszkał za granicą) który wszedł w posiadanie domu i działki naszej matki prawdopodobnie w wyniku darowizny lub testamentu? (nikt go nie widział). Matka mieszkała w tym domu, rok temu zmarła. Okazuje się, że w tej chwili właścicielem jest żona zmarłego brata i dom chce sprzedać. Czy mi się coś należy po bracie? Czy mogę zablokować sprzedaż do czasu wyjaśnienia dość podejrzanych działań brata i matki sprzed paru lat?

mawak@gmail.com
mawak jest off-line  
18-08-2010, 21:20  
Lewanna
Moderator globalny
 
Lewanna na Forum Prawnym
 
Posty: 14.909
Domyślnie RE: Dziedziczenie po bracie

Niestety...Po bracie dziedziczy żona i/lub jego dzieci.
Lewanna jest off-line  
18-08-2010, 21:32  
mawak
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Dziedziczenie po bracie

Dzięki...smutna prawda, nic nie można podważyć? Rodzina nie wiedziała o przekazaniu majątku przez matkę bratu!
mawak jest off-line  
18-08-2010, 21:50  
Lewanna
Moderator globalny
 
Lewanna na Forum Prawnym
 
Posty: 14.909
Domyślnie RE: Dziedziczenie po bracie

Zaraz zaraz...

Testament lub darowizna była tylko na brata, czyli stanowiła jego odrębny majątek.
Poza tym, w tym wypadku spadkodawca przeżył spadkobiercę...

A skąd wiadomo, że matka darowała wszystko bratu skoro nikt nie widział testamentu tudzież aktu notarialnego?

Postaram się poszukać informacji chyba, że ktoś mądrzejszy ode mnie wypowie się w tym czasie
Lewanna jest off-line  
18-08-2010, 21:59  
anuschka1
Stały bywalec
 
Posty: 568
Domyślnie RE: Dziedziczenie po bracie

Lewanna, a zachowek? Nie bedzie mozna wniesc o zachowek? Czy byl juz zlozony wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po zmarlej mamie? co jest w kw? kto jest wpisany, jako wlasciciel domu? jesli zmarly przed mama jej syn (a Twoj brat), to sprawdz w KW (ale w aktach, nie ujawnionych rejestrach) na jakiej podstawie zmieniono wlasciciela? Jesli darowizna, to kiedy dokonana. Nie pamietam ile lat do tylu, ale kolacze mi sie po glowie, ze darowizna dolicza sie do obliczania zachowku. zachowek to oczywiscie kasa, a nie fizycznie dom, ale to zawsze cos.
co do powazania aktu notarialnego, to z doswiadczenia - to mega trudna sprawa (ale nie niemozliwa).
spece od spadkow na pewno podpowiedza cos w temacie. moze poczytaj forum w zakresie spadkow i moze bedzie post z podobnym pytaniem.
pozdrawiam
anuschka1 jest off-line  
18-08-2010, 22:13  
Lewanna
Moderator globalny
 
Lewanna na Forum Prawnym
 
Posty: 14.909
Domyślnie RE: Dziedziczenie po bracie

Chyba coś znalazłam:

Art. 927
§ 1. Nie może być spadkobiercą osoba fizyczna, która nie żyje w chwili otwarcia spadku, ani osoba prawna, która w tym czasie nie istnieje.

Chwilą otwarcia spadku jest moment śmierci spadkodawcy.
Lewanna jest off-line  
18-08-2010, 22:18  
anuschka1
Stały bywalec
 
Posty: 568
Domyślnie RE: Dziedziczenie po bracie

ok, to gdyby byl testament. nie wiemy tez czy byla juz sprawa o stwierdzenie nabycia spadku?
a jesli byl przekazany darowizna, za zycia i mamy i jej syna? to tak, jak napisalam, czy inaczej myslisz?
anuschka1 jest off-line  
18-08-2010, 22:31  
Lewanna
Moderator globalny
 
Lewanna na Forum Prawnym
 
Posty: 14.909
Domyślnie RE: Dziedziczenie po bracie

Cytat:
Napisał/a anuschka1 Zobacz post
Lewanna, a zachowek? Nie bedzie mozna wniesc o zachowek?


W pierwszej kolejności spadek przypada dzieciom i małżonkowi zgodnie z (Art. 931 § 1 K.C.)
Jest on dzielony w częściach równych na każde dziecko, ale gdy do spadku przystępuje również małżonek to jego część nie może być mniejsza niż ¼ całego spadku.

W przypadku braku dzieci spadek może przypaść małżonkowi, rodzicom i rodzeństwu. (Art. 932 § 1 K.C.)

anuschka, założyłam (nie wiem czemu), że brat i bratowa mają dzieci. Jeżeli ich jednak nie mają, to zachowek jak najbardziej bratu się należy.
Lewanna jest off-line  
18-08-2010, 22:39  
anuschka1
Stały bywalec
 
Posty: 568
Domyślnie RE: Dziedziczenie po bracie

ale ja nie mysle o spadku po bracie (on zmarl pierwszy), tylko o spadku po mamie. popraw mnie, jesli sie myle, ale ja ide w ta strone ( przy darowiznie):
jakis czas temu mama dala synowi w formie darowizny dom, darowizna zostala przyjeta. po czym syn zmarl, zostawiajac zone (i byc moze dzieci??) tu oczywiscie, ze rodzenstwo brata niewiele moze.nastepnie zmarla mama, po niej dziedziczy maz i dzieci - z czego jedno z nich zmarlo wczesniej (otrzymal darowizne), a drugie z dzieci? Ja mam na mysli, ze drugie z dzieci (pytajacy/a) moze wniesc o zachowek z wartosci domu, jaki zostal przekazany darowizna. wniosek o pieniadze z zachowku bylby skierowany do dziedziczacych po zmarlym bracie (obdarowanym synu).
co o tym myslisz?
anuschka1 jest off-line  
18-08-2010, 22:54  
Lewanna
Moderator globalny
 
Lewanna na Forum Prawnym
 
Posty: 14.909
Domyślnie RE: Dziedziczenie po bracie

anuschka, nie mylisz się i w dobrą stronę idziesz

Tak jak napisałam wyżej-Nie może być spadkobiercą osoba fizyczna, która nie żyje w chwili otwarcia spadku (czyli zmarły brat), a chwila otwarcia spadku następuje z chwilą smierci spadkodawcy (czyli mama, która zmarła po bracie).

Tak więc, teraz chyba nastąpi dziedziczenie ustawowe ale po matce, a nie po bracie.

Może jakaś mądrzejsza głowa nas poprawi, ale podejrzewam, że dobrze kombinujemy
Lewanna jest off-line  
19-08-2010, 08:48  
adamlukass
Stały bywalec
 
Posty: 3.467
Domyślnie RE: Dziedziczenie po bracie

Dobrze kombinujecie - pytającemu co do zasady należy się zachowek
adamlukass jest off-line  
19-08-2010, 13:10  
Lewanna
Moderator globalny
 
Lewanna na Forum Prawnym
 
Posty: 14.909
Domyślnie RE: Dziedziczenie po bracie

Dzięki adamlukass

Tak podejrzewałam. To dobra wiadomość dla autora postu.
Lewanna jest off-line  
19-08-2010, 19:55  
anuschka1
Stały bywalec
 
Posty: 568
Domyślnie RE: Dziedziczenie po bracie

super
anuschka1 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Dziedziczenie długu po bracie (odpowiedzi: 1) Moj brat zmarl 4 miesiace temu dzieci jego odrzucili dlugi po ojcu a ja jestem jego bratem on zmienil nazwisko mieszkal gdzie indziej nie ze mna czy...
§ dziedziczenie ustawowe po bracie (odpowiedzi: 3) Opowiem od początku mój brat po śmierci żony / zaznaczam nie mieli dzieci/ złożył dokumenty do sądu o stwierdzenie spadku po żonie. spadek...
§ dziedziczenie po bracie. (odpowiedzi: 7) Witam mam pytanie mój wujek, bart mojej mamy zmarł we wrześniu, babcia w testamencie wszystko przepisała na mamę i wujka, który tak jak nadmieniłam...
§ Dziedziczenie po zmarłym bracie (odpowiedzi: 2) Witam wszystkich. Mam pytanie odnośnie dziedziczenia po zmarłym bracie. Sprawa wygląda tak: w 2004r. został otwarty testament, na podstawie którego...
§ Dziedziczenie po bracie. (odpowiedzi: 1) Witam. Mój problem przedstawia się tak: Zmarły brat sprzedał dom z działką - to co zapisali mu rodzice. Za te pieniądze kupił mieszkanie, gdzie...
§ Dziedziczenie po bracie (odpowiedzi: 4) Mam pytanie! Mój brat zmarł miesiąc temu,pozostawiając po sobie masę długów.Nie miał żony, ale ma niepełnoletnią córkę przebywającą za granicą.Czy ja...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:47.