Biuro nieruchomości zaliczka - Forum Prawne

 

Biuro nieruchomości zaliczka

Razem z małżonką chcieliśmy nabyć działkę budowlaną, znaleźliśmy odpowiednią w biurze nieruchomości. Aby, że tak powiem zarezerwować ją wpłaciliśmy zaliczkę. Przy wpłacie zaliczki został wystawiony dowód wpłaty oraz pismo, że w przypadku rezygnacji zaliczka może ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
30-08-2010, 08:58  
drynda
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie Biuro nieruchomości zaliczka

Razem z małżonką chcieliśmy nabyć działkę budowlaną, znaleźliśmy odpowiednią w biurze nieruchomości. Aby, że tak powiem zarezerwować ją wpłaciliśmy zaliczkę. Przy wpłacie zaliczki został wystawiony dowód wpłaty oraz pismo, że w przypadku rezygnacji zaliczka może zostać pobrana na poczet prowizji agenta. Z działki zrezygnowaliśmy z powodów osobistych (rozwód najprawdopodobniej). Czy biuro może pobrać zaliczkę na poczet swojej prowizji. Miała to być zaliczka dla sprzedającego żeby zarezerwować. Dodatkowo ustnie pośrednik powiedział, że jak działkę sprzeda to zaliczkę zwróci. Działka została sprzedana z tego co wiem. Dzisiaj dzwoniąc do niego mówi, że mam się odezwać za 2 tygodnie, bo teraz nawet nie ma żeby oddać, i że nie wie bo podpisałem, że może być pobrana jako jego wynagrodzenie.

Czy biuro może tak postąpić. Dodam że żadna umowa przedwstępna czy coś podobnego nie było sporządzane. Tylko dowód wpłaty i krótkie pismo że wpłacam zaliczkę na poczet działki nr...., i że w przypadku rezygnacji może zostać pobrana na poczet prowizji biura nieruchomości.
drynda jest off-line  
30-08-2010, 09:34  
Mav2007
Użytkownik
 
Posty: 269
Domyślnie RE: Biuro nieruchomości zaliczka

Jesli zaliczka - to w chwili rezygnacji musi byc zwrocona (co innego zadatek). Poza tym - jakie wynagrodzenie posrednika (tzn - za szukanie/znalezienie/umowe? czy jest ono nalezne przy wycofaniu sie?). Ogolnie - sa to sprawy niezalezne - on musi zwrocic Ci zaliczke, ty mu (o ile tak jest) wisisz jakas kase. Jesli zaliczka jest wieksza - to bezwarunkowo powinien ci posredniok zwrocic nadwyzke (a IMHO calosc - a od Ciebie żądać prowizji/wynagrodzenia).
Mav2007 jest off-line  
30-08-2010, 09:59  
drynda
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Biuro nieruchomości zaliczka

Z rozmowy z pośrednikiem ustalone było, że jeśli dojdzie do kupna to prowizję płaci sprzedający. Ogłoszenie znalazłem na stronie internetowej biura także jakieś umowy między mną a biurem co do szukania itp. nie było. Była to zaliczka wpłacona na poczet zakupu nieruchomości. Z tym, że w piśmie które podpisałem i biuro podpisało był zapis, że w razie jak zrezygnuję, zaliczka może być zaliczona na poczet wynagrodzenia biura nieruchomości.

A zaliczka była wpłacona po to aby "zarezerwować" nieruchomość. Niby tylko 1000zł ale chodzi o fakt. Była rozmowa że jak działkę sprzeda to odda. Działkę sprzedał a pieniędzy oddać nie chce. (na to nic nie mam, to była tylko rozmowa)
drynda jest off-line  
30-08-2010, 13:51  
Mav2007
Użytkownik
 
Posty: 269
Domyślnie RE: Biuro nieruchomości zaliczka

"Z tym, że w piśmie które podpisałem i biuro podpisało był zapis, że w razie jak zrezygnuję, zaliczka może być zaliczona na poczet wynagrodzenia biura nieruchomości."

Od ciebie? Skoro prowizje placi sprzedajacy, to nic takiego pobrac nie moga. Wiec domagaj sie natychmiastowego zwrotu calosci.
Mav2007 jest off-line  
22-09-2010, 09:30  
drynda
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Biuro nieruchomości zaliczka

Treśc "Potwierdzenia przyjęcia zaliczki"

Przyjmuję zaliczkę na poczet rezerwacji działki budowlanej nr 123. Położonej w miejscowości ...

Zaliczka została przyjęta w kwocie 1000zł

Jeżeli w ciągu ustalonego terminu strona kupująca nie dokończy transakcji kupna działki opisanej wyżej z powodu braku środków pieniężnych lub z jakiś innych przyczyn zaliczka przepada.

Zaliczka zostanie zwrócona, jeśli nie dojdzie do transakcji z winy strony sprzedającej. Jednocześnie wpłacający przyjmuje do wiadomości, że zaliczka zostanie przyjęta także na poczet ewentualnej prowizji należnej pośrednikowi.

Dodatkowo mam deklaracje woli nabycia nieruchomości w której jest że proponuję warunki zakupu za cenę taką a taką w terminie do, i że wpłacam zaliczkę w kwocie 1000zł.

Czy warto pisać wezwanie do zapłaty ? czy przepadło?
drynda jest off-line  
22-09-2010, 10:58  
Mav2007
Użytkownik
 
Posty: 269
Domyślnie RE: Biuro nieruchomości zaliczka

Taki warunek jest na pewno niezgodny z prawem. Widocznie ktos nie zna pojecia zaliczka - a do tego nastepuje nierowność stron umowy (gdy ty sie wycofujesz - tracisz = jak w zadatku, gdy sprzedajacy sie wycofuje - nie mozesz sie domagac podwojnego = jak w zaliczce).

Skoro jednak ewidentnie przyjmowana jest "zaliczka" - to domagaj sie jej zwrotu.
Mav2007 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Własne biuro nieruchomości (odpowiedzi: 1) Witam. Od kilku miesięcy pracuję w biurze nieruchomości. Właściwie dowiedziałam się najważniejszych rzeczy. Chciałabym teraz pójść na swoje (nie...
§ Biuro nieruchomości (odpowiedzi: 3) Witam proszę o podpowiedz czy po mimo iż mam podpisaną umowę z biurem nieruchomości dotyczącą szukanie przez nich kogoś na najem mojego mieszkania,...
§ Biuro nieruchomości (odpowiedzi: 52) Jak mam napisane w umowie ze zapłacę nieruchomościom pośrednikowi kwotę brutto od najmu(dzierżawy) 123 % jednomiesięcznego czynszu to jaka to...
§ biuro nieruchomości (odpowiedzi: 2) czy biuro nieruchomości może oferować dodatkowo takie usługi jak np. "załatwianie wypisów i wyrysów z dokumentacji w urzędach i sadach, kopie map itp...
§ biuro nieruchomości (odpowiedzi: 3) Czy rozwiązując umowę z wynajmującym zawierana była w biurze nieruchomości trzeba ja także rozwiązywać w tym biurze??? i czy osoba z biura przychodzi...
§ biuro nieruchomości - ważność umowy (odpowiedzi: 1) Witam, Mój mąż podpisał umowę z biurem nieruchomości w celu sprzedaży domu, który jest naszą współwłasnością małżeńską. Ja nic o tym nie wiedziałam....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:26.