Broda... - Forum Prawne

 

Broda...

Witam Nęka mnie od roku pewna sprawa a mianowicie, w regulaminie mojej szkoły jest pewna wzmianka na temat wyglądu ucznia przytoczę cytat "chłopcy maja być schludnie uczesani i ogoleni" gdzieś usłyszałem ze ten paragraf jest ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
12-09-2010, 01:45  
fireli
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Broda...

Witam
Nęka mnie od roku pewna sprawa a mianowicie, w regulaminie mojej szkoły jest pewna wzmianka na temat wyglądu ucznia przytoczę cytat "chłopcy maja być schludnie uczesani i ogoleni" gdzieś usłyszałem ze ten paragraf jest niezgodny z konstytucją czy to prawda? Chciałbym "zapuścić" taka brode lecz za nieprzestrzeganie tego paragrafu grożą dwie godziny prac na rzecz szkoły. Czy jest sposób by bez łamania "prawa" szkoły tego dokonać?
Pozdrawiam
fireli jest off-line  
12-09-2010, 11:06  
gryffinian
Przyjaciel forum
 
gryffinian na Forum Prawnym
 
Posty: 18.617
Domyślnie RE: Broda...

Zapisując się do szkoły akceptujesz jej regulamin. Ten przepis wymaga od Ciebie schludności, ale nie pisze w nim o zakazie posiadania brody. Proponuję zapytać dyrektora.
gryffinian jest off-line  
12-09-2010, 12:46  
TSG
Przyjaciel forum
 
TSG na Forum Prawnym
 
Posty: 3.216
Domyślnie RE: Broda...

Cytat:
Napisał/a gryffinian Zobacz post
Ten przepis wymaga od Ciebie schludności, ale nie pisze w nim o zakazie posiadania brody.
Ale przecież...
Cytat:
Napisał/a fireli Zobacz post
przytoczę cytat "chłopcy maja być schludnie uczesani i ogoleni"
Jak dla mnie człowiek ogolony to człowiek bez zarostu na twarzy (tj. brody i wąsów niezależnie czy byłby to zarost "jednodniowy" czy zarost na wzór Marksa).
Cytat:
Napisał/a fireli Zobacz post
gdzieś usłyszałem ze ten paragraf jest niezgodny z konstytucją czy to prawda?
Konstytucja RP nie reguluje bezpośrednio tego, że człowiek może mieć włosy lub/i zarost dowolnej długości, ozdabiać ciało (tatuaże, kolczyki itp.) itp.
Zacytuję ustawę zasadniczą (podkreślenie moje):
Przepis prawny:
Art. 31. 2. Każdy jest obowiązany szanować wolności i prawa innych. Nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje.

Wewnętrzne regulaminy i statuty szkół nie są źródłami prawa więc można uznać, że nakaz bycia schludnie uczesanym i ogolonym jest niezgodny z konstytucją jeśli mamy do czynienia za szkołą państwową (która musi działać wg konkretnych zasad opisanych w akrach prawnych). Najlepiej porozmawiać z dyrektorem, przedstawić swoje argumenty, starać się doprowadzić do tego, że regulamin zostanie zmieniony itd. a jeśli już będą te dwie godziny pracy na rzecz szkoły do warto okazać poszanowanie dla "prawa" jakie panuje w szkole (przynajmniej dopóki nie zostanie ono zmienione) - na Twoim miejscu zapytałbym jaka jest podstawa prawna do egzekwowania tej kary. Ogólnie to wszędzie panują jakieś zasady i trudno np. oskarżać o brak tolerancji i łamanie konstytucji stowarzyszenie skupiające absolwentów danego wydziału danej uczelni kiedy chce się wstąpić do tego stowarzyszenia nie spełniając warunków członkostwa opisanym w statucie ("wewnętrznym prawie").
TSG jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Broda, dowód osobisty (odpowiedzi: 2) Witam. W dowodzie osobistym mam zdjęcie zrobione 2 lata temu. Teraz zapuściłem brodę, ciężko zauważyć podobiznę porównując twarz z dowodu, czy...
§ Broda i długie włosy (odpowiedzi: 2) Witam, jestem obecnie na studiach prawniczach i z takim dylematem tutaj przychodzę. Jak pracodawcy patrzą na ludzi noszacych brodę i dłuższe...
§ Broda w szkole (odpowiedzi: 17) Dyrektor szkoly zabrania chlopakom zapuszczania brody, poniewaz uwaza, ze "mlody mezczyzna powinienem wygladac schludnie" i dlatego mamy sie golic....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:15.