Dotpay.pl - naciąganie - nie chcą oddać pieniędzy - Forum Prawne

 

Dotpay.pl - naciąganie - nie chcą oddać pieniędzy

Witam Mam kilka serwisów WWW z płatnościami SMS i on-line. Wyobraźcie sobie, że DotPay.pl odmówił wypłaty środków zgromadzonych dawniej niż 2 lata temu. Jako osoba fizyczna formalnie rozliczam się z DotPay na podstawie umów o ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
29-09-2010, 13:43  
tifosi2
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie Dotpay.pl - naciąganie - nie chcą oddać pieniędzy

Witam
Mam kilka serwisów WWW z płatnościami SMS i on-line. Wyobraźcie sobie, że DotPay.pl odmówił wypłaty środków zgromadzonych dawniej niż 2 lata temu. Jako osoba fizyczna formalnie rozliczam się z DotPay na podstawie umów o dzieło i rachunków, wszystko generowane na ich stronie. Jednak patrzę, że brakuje mi w panelu lat 2007-2008 na sumę co najmniej paru tysięcy złotych. Wysłali lakonicznego maila:
Cytat:
Szanowny Panie,

uprzejmie informujemy, że zgodnie z art. 646 Kodeksu Cywilnego
roszczenia wynikające z umowy o dzieło przedawniają się z upływem lat
dwóch od oddania dzieła, a jeżeli dzieło nie zostało oddane od dnia, w
którym zgodnie z treścią umowy miało być oddane. Dlatego też w panelu
administracyjnym nie ma już możliwości wystawienia rachunku.
Co w tej sytuacji - prawnie mają rację, ale jeśli chodzi o rzetelność - celowo nie ostrzegają o tym klientów. Myślicie, że jest sens iść do sądu - tak czy owak, w latach 2007-2008 korzystano z moich płatnych WWW, dotpay sobie na tym zarobił, a teraz odmawia rozliczenia. Wystąpić do nich o odszkodowanie za korzystanie z www? Czy dać sobie spokój i nagłośnić i rozwiązać sprawę takiego działania - tak się składa, że mam możliwośći
tifosi2 jest off-line  
29-09-2010, 14:00  
rewt
Stały bywalec
 
rewt na Forum Prawnym
 
Posty: 3.635
Domyślnie RE: Dotpay.pl - naciąganie - nie chcą oddać pieniędzy

No to zadzwoń do Jacka żeby wysłał im policję skarbową i szlus.
rewt jest off-line  
02-10-2010, 02:52  
shaper
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie RE: Dotpay.pl - naciąganie - nie chcą oddać pieniędzy

Człowieku, o czym Ty mówisz? Nikt nie korzystał z Twojego WWW. Dostajesz wynagrodzenie z tytułu opracowania raportu. Formalnie: płacą Ci za kliknięcie w link "wygeneruj raport" w ich panelu, a terminem oddania dzieła jest dzień wysłania listu poleconego z rachunkiem - którego nie wysłałeś, więc to Ty odmówiłeś rozliczenia. Miałeś to zrobić 7-go dnia następnego miesiąca po miesiącu, za który generowałeś raport.

Wysokość Twojego wynagrodzenia zależna jest od ruchu w serwisach SMS, dla których raport generujesz. Ze swojego WWW korzystałeś sam, we własnym zakresie promując serwisy SMS obsługiwane przez Dotpay. To tak jakby mi Coca-Cola płaciła za to, że noszę ich logo na koszulce i nakłaniam wszystkich do picia, a im więcej osób z mojego polecenia się napije, tym więcej mi płacą. To nie znaczy, że Coca-Cola chodzi w mojej koszulce.

Btw. przesłany przez Ciebie cytat pracownika BOK Dotpay jest treścią chronioną (przeczytaj stopkę, którą masz w tym mailu). Nawet jeżeli posiada charakter czysto informacyjny, jest przeznaczony dla Ciebie, jako właściciela konta Dotpay, a nie dla całego forum.

Kod:
***********************************************************************
Wiadomość ta oraz wszelkie załączone do niej pliki są tajemnicą nadawcy 
i mogą być prawnie chronione. Jeżeli nie jest Pan/Pani zamierzonym 
adresatem niniejszej wiadomości, nie może Pan/Pani jej ujawniać, 
kopiować, dystrybuować ani tez w żaden inny sposób udostępniać lub 
wykorzystywać. O błędnym zaadresowaniu wiadomości prosimy niezwłocznie 
poinformować nadawcę i usunąć wiadomość.
***********************************************************************
shaper jest off-line  
03-10-2010, 17:13  
tifosi2
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Dotpay.pl - naciąganie - nie chcą oddać pieniędzy

Cytat:
Formalnie...)
No właśnie, ten zasadniczy fakt powoduje, że odpowiednie organy (nie tylko UOKIK) mogą sprawdzić pod kątem celowości zastosowanie umowów proponowanych przez w/w firmę.

PS
Cytat:
przesłany przez Ciebie cytat pracownika BOK Dotpay jest treścią chronioną(...)
Spokojnie, treść ta stanowi opis typowej działalności przedsiębiorcy i gdyby jakikolwiek niepoczytalny właściciel jakiejkolwiek firmy miał pretensje o ujawnienie takiej treści, żaden sąd nie przyzna mu ewentualnego żądanego odszkodowania. Abstrahując od twoich powiazań z w/w firmą, jeszcze nie zatrudnili cię tam za rzecznika prasowego, więc nie martw się tak o ich interesy. Poza tym, jako prawowity odbiorca, mam prawo dysponować korespondecją, w tym upubliczniać ją bez wiedzy i zgody nadawcy. A to, co z nią zrobię, to już będzie wyłącznie moja dyspozycja. Na razie czekam na odpowiedź ws. reklamacji i póki co wypowiadanie się w temacie zawieszam.
tifosi2 jest off-line  
03-10-2010, 20:43  
shaper
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie RE: Dotpay.pl - naciąganie - nie chcą oddać pieniędzy

Zdajesz sobie sprawę z tego, że Twoja reklamacja (o ile została przesłana listem poleconym) zostanie w terminie do 90 dni przekazana z Krakowa (bo rozumiem, że tam ją właśnie wysłałeś) do Londynu, gdzie w terminie do 180 dni zostanie odrzucona, ponieważ nie została napisana w języku urzędowym właściwym dla lokalizacji systemu prawnego, któremu podlega spółka, prawda? Bo przecież napisałeś po polsku do londyńskiej spółki, a oni nie mają obowiązku tłumaczyć korespondencji.

Nienawidzę marketingu i tego całego chłamu, dzięki któremu kapitaliści żerują na zwykłych ludziach. Ale jeszcze bardziej nie trawię ludzi, którzy bez odpowiedniej wiedzy pchają się w robienie interesów, o których nie mają pojęcia i potem są zdziwieni i rozżaleni, bo ktoś wykorzystał ich głupotę. O tych pieniądzach zapomnij - zawaliłeś i tyle. Więcej tego błędu nie popełnisz.
shaper jest off-line  
04-10-2010, 14:46  
tifosi2
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Dotpay.pl - naciąganie - nie chcą oddać pieniędzy

Jeśli tak zrobią, to najzwyczajniej w świecie skorzystam ze swoich licznych praw, i nawet fakt ich teoretycznej racji (wygaśnięcie roszczeń o umowę cywilnoprawną) nie będzie miało znaczenia. Co do reklamacji, to na ich miejscu nie robiłbym tego, ponieważ reklamację złożyłem do Eurokoncept sp. z.o.o. z siedzibą w Krakowie (Polska) z którą takowe umowy podpisuję. Z pewnością w granicach dopuszczalnych prawem w razie odmowy polubownego załatwienia sprawy nagłośnię problem w stopniu znacznym i wcale nie mam na myśli głupiego pisania na forach czy kontakt tvn24

edit: już nie chodzi o tę kasę, ja naprawdę jej nie potrzebuję, tu chodzi o tzw. zasady fair play
tifosi2 jest off-line  
04-10-2010, 23:41  
shaper
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie RE: Dotpay.pl - naciąganie - nie chcą oddać pieniędzy

Ale to jest fair play. Umowę miałeś przed oczami cały czas, regulamin też, prawo chyba znasz, skoro się za biznes bierzesz. Wszelkie sprawy nieuregulowane w umowie opisane są w regulaminie i prawem cywilnym. W przypadku usług SMS (na kontach osób prywatnych) reklamacje rozpatruje Dotpay Ltd. z siedzibą w Londynie (zapis w regulaminie). Podpisana przez Ciebie z Eurokoncept umowa dotyczy udostępniania infrastruktury technicznej, która umożliwia generowanie raportów SMS dla Dotpay Ltd. Po otrzymaniu rachunku za wystawienie raportu Dotpay wydaje dyspozycję wypłaty wynagrodzenia, którą to wypłatę realizuje Eurokoncept. Do tej spółki możesz sobie kierować reklamacje, ale ona nie jest organem decyzyjnym w sprawie wypłaty Tobie jakiegokolwiek wynagrodzenia i ma prawo, zgodnie z w/w artykułem, wszelkich roszczeń odmówić. A z nagłaśnianiem masz rację - nagłaśniaj gdzie się da. Niech ludzie wiedzą, że za biznes bez odpowiedniej wiedzy się brać nie opłaca.
shaper jest off-line  
05-10-2010, 15:34  
mrx2
Użytkownik
 
Posty: 32
Domyślnie RE: Dotpay.pl - naciąganie - nie chcą oddać pieniędzy

dotpay nieźle sobie pogrywa
mrx2 jest off-line  
05-10-2010, 22:52  
tifosi2
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Dotpay.pl - naciąganie - nie chcą oddać pieniędzy

Cytat:
(...)A z nagłaśnianiem masz rację(...)
I tak zrobić zamierzam. Skorzystali ze swojego prawa, ok, nie zamierzam ich nawet ciągnąć do sądu. Inaczej - sprawę mocno nagłośnię dla uprzedzenia innych klientów, którzy mogą być podobnie jak ja niezorientowani w szczegółach. Inna sprawa, że uderzę do paru instytucji w celu sprawdzenia, czy nie próbują obchodzić przepisów, rozliczając się "za raporty" a nie za rzeczywiste działania - usługi SMS. Jednocześnie, jako osoba mieszkająca w Warszawie i wykonująca jeden z zawodów zaufania publicznego, nie omieszkam pogadać nt. ich praktyk z operatorami i firmami, z którymi współpracują. Wszystko zamierzam robić zgodnie z prawem.
tifosi2 jest off-line  
05-10-2010, 23:53  
shaper
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie RE: Dotpay.pl - naciąganie - nie chcą oddać pieniędzy

tifosi2, ale oni niczego nie obchodzą. W świetle prawa (konkretnie wg ustawy z 12 września 2002 o elektronicznych instrumentach płatniczych) SMS środkiem płatniczym nie jest - jest usługą telekomunikacyjną świadczoną przez operatora sieci GSM, na rzecz subskrybenta tej sieci (tj. abonenta lub użytkownika prepaid). Nie może więc być mowy o "płatności za pomocą SMS" (może być mowa o "mikropłatności SMS", bo takiego pojęcia w ekonomii i prawie nie ma - jest czysto-marketingowym laniem wody), nie możesz wystawiać faktur za taką "sprzedaż" (bo fakturę za tą płatność wystawia już operator GSM, albo i nie), nie możesz tego nawet nazwać sprzedażą (bo wg artykułu 535 kc bez płatności nie ma mowy o sprzedaży, a przesłanie SMS nie jest środkiem płatniczym).

Dotpay (albo raczej Eurokoncept Jakieśtam NiePamiętam pod marką Dotpay) wykupuje konektor (numer dostępowy - utrzymanie takiego to średnio 20 000,- PLN / miesiąc) i operator GSM płaci im za obsługę wiadomości na tym konektorze (czyli za odciążenie sieci w tej konkretnej infrastrukturze) - im mocniej siec jest odciążana, tym większe wynagrodzenie dla Dotpay. W związku z tym Dotpay (a dokładniej Eurokoncept S.A. na podstawie umowy z Eurokoncept Cośtam) udostępnia część swojej infrastruktury swoim użytkownikom, którzy (podobnie jak w przypadku umowy pomiędzy Dotpay i operatorem GSM) otrzymują wynagrodzenie zależne od ruchu w udostępnianej części infrastruktury. Meritum jest takie, że jedyne co robisz dla Dotpay i na podstawie umowy z Dotpay (Eurokoncept), to korzystasz z ich infrastruktury w celu opracowania raportu z ruchu SMS/MMS/PPC/whatever jaki odbywa się w tym obsługiwanym przez Ciebie wycinku. Reklamujesz tą usługę we własnym zakresie i dla własnych celów, bo to Ci się opłaca, tj. im większy ruch na raportowanych przez Ciebie serwisach, tym korzystniejszy raport - tym większe wynagrodzenie Dotpay - a więc i większe wynagrodzenie Twoje. Koniec końców, Ty tylko generujesz raport, tyle, fini, ende. A że opłaca Ci się robić wokół tego promocyjną szopkę, to robisz - za darmo. Jest późno i nie wiem, czy napisałem to z sensem, ale nie chce mi się poprawiać. Dobranoc.
shaper jest off-line  
06-10-2010, 00:10  
tifosi2
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Dotpay.pl - naciąganie - nie chcą oddać pieniędzy

Ciekawe ile osób straciło bezpowrotnie kasę z panelu dotpay w wyniku takiego niedopatrzenia?
tifosi2 jest off-line  
07-10-2010, 19:29  
shaper
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie RE: Dotpay.pl - naciąganie - nie chcą oddać pieniędzy

Na pewno wiele. A ile osób w Polsce bezpowrotnie straciło w ten sposób wynagrodzenie za wykonane dzieło, to już szkoda mówić. Pewnie z milion albo kilka. Jak ktoś głupi, to mu statystyka nie pomoże, ale plusy tego zjawiska są takie, że w ten sposób na własną niewiedzę naciąć się można tylko raz - bo przecież mądry Polak po szkodzie.
shaper jest off-line  
13-04-2017, 09:10  
cygii
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Dotpay.pl - naciąganie - nie chcą oddać pieniędzy

Ja mam ten sam problem. Miałem zebrane SMSy z paru lat. Dzwonię na infolinię a konsultant mówi, że mogą wypłacić tylko z okresu 2 lat. Szok.
Ale piszę reklamację do Eurokoncept w tej sprawie. Także dałem się naciągąć firmie Eurokoncept. Nie dość, że kasują*spore prowizje za usługę to jeszcze skasowali za parę lat 100 % zarobku. Jeśli ktoś miał ten problem niech pisze co można jeszcze zrobić
cygii jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Naciąganie internetowe. (odpowiedzi: 4) Później opiszę główny problem, póki co chciałbym uogólnić o co chodzi. Kiedyś jak byłem młodszy z nudów na stronie internetowej która zajmuje się...
§ Brak elementu zestawu. Czy muszę go dostarczyć ? Chcę oddać pieniądze. (odpowiedzi: 7) Witam serdecznie. Prowadzę sklep komputerowy i jako firma ( konto firmowe na allegro ) wystawiłem do sprzedaży kamerkę internetową. Jej...
§ Po reklamacji nie chcą oddać pieniędzy. (odpowiedzi: 11) Witam, 3 miesiące temu kupiłem buty w sklepie Kazar. Po 2 miesiącach zaczęły pękać. Niezwłocznie poszedłem je zareklamować. Po dwutygodniowym...
§ Pożyczyłem pieniądze, a chcę oddać w akcjach (odpowiedzi: 4) Pożyczyłem pieniądze (umowa pożyczki), a chcę oddać w formie akcji. Na podstawie jakiego dokumentu mogę to zrobić ? Słyszałem o "umowie...
§ Teściowie nie chcą oddać pieniędzy (odpowiedzi: 6) Witam, Proszę o inforamcję co mogę zrobić w poniższej sytuacji. Sprawa wygląda mniej więcej tak: Dziadek mojej obecnej żony jako prezent ślubny...
§ Aster - naciąganie (odpowiedzi: 1) Mam problem z Aster City. W lutym zaproponowano mi telefonicznie przedłużenie umowy (internet, kablówka, telefon stacjonarny) . Zgodziłem się. Po...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:57.