zmiana sędziego - Forum Prawne

 

zmiana sędziego

proszę o rade.Jestem w trakcie sprawy o podział majątku,trwa to już 1,5roku i raczej nie widać końca.Sprawe założył mój były mąż a konkretnie dotyczy podziału domu jednorodzinnego który został wybudowany w trakcie trwania małżeństwa ale ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
26-10-2010, 20:02  
IWONA1908
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie zmiana sędziego

proszę o rade.Jestem w trakcie sprawy o podział majątku,trwa to już 1,5roku i raczej nie widać końca.Sprawe założył mój były mąż a konkretnie dotyczy podziału domu jednorodzinnego który został wybudowany w trakcie trwania małżeństwa ale na gruncie należącym tylko do mnie.I tu problem,jak i na pierwszą tak na pozostałe rozprawy nie dostałam żadnego wezwania ani powiadomienia.O pierwszej rozprawie dowiedziałam się od wspólnych znajomych tydzień przed sprawą -oczywiście udałam się do sądu by potwierdzić tą wiadomośc a tam stwierdzono iż adwokat mojego byłego męża pomylił adres w pozwie.Na rozprawę się zjawiłam i powiadomiłam sędziego o tej pomyłce.Myślałam że zostało to już sprostowane jednak to nie był koniec pomyłek na kolejne rozprawy nie dostałam też powiadomienia i gdyby nie fakt że uparcie co jakiś czas dzwoniłam do sądu z zapytaniem o kolejny termin to odbyły by się one z pewnością beze mnie.O wizycie rzeczoznawcy który przyszedł wycenić budynek też nie zostałam powiadomiona-dowiedziałam się o tym fakcie od własnego dziecka które zadzwoniło do mnie do pracy i powiedziało że przyjechał jego ojciec z jakiś panem i chodzą po całym domu(mąż od kilku lat nie mieszka w tym domu)Wszystkie moje uwagi i pytania dla czego tak jest są zbywane przez sędziego.Czy z uwagi na to że nie stać mnie na adwokata sędzia może mnie tak lekceważyć?Czy jest możliwość zmiany sędziego?Czy jako strona w sporze i właściciel budynku ale bez wsparcia adwokata jestem z góry skazana na przegraną?
IWONA1908 jest off-line  
26-10-2010, 21:17  
moskitos1
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: zmiana sędziego

niestety w p. cywilnym tak jest, sędzia nie jest od tego by uczyć cię prawa czy kierować twoim postepowaniem. on czeka na twój ruch i tyle.
myslę, że zmiana sędziego niewiele da. cwaniactwo procesowe się liczy a za gapowe płaci i to słono bo można przegrać proces za "czeski błąd".
zainwestuj w KPC i start, do poduchy lepsze niż seriale.
moskitos1 jest off-line  
27-10-2010, 11:05  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.342
Domyślnie RE: zmiana sędziego

1. Sąd nie weryfikuje adresów pozwanego, jakie powód wskazuje w pozwie. Jednakże, skoro wyraźnie na rozprawie sprostowałaś to i wskazałaś swój adres - to warto pójść do sądu i z tego tytułu awanturkę zrobić, bo najwyraźniej jakiś mało rozgarnięty sekretarz uparcie wysyła wszystko na adres z pozwu (niektórzy dalej do akt nie zaglądają...).

2. O rzeczoznawcy sąd nie zawiadamia - natomiast (i powinno to wynikać wprost z postanowienia dowodowego) to rzeczoznawca powinien zawiadomić strony o terminie planowanej wyceny. Przy założeniu, że strony na rozprawie wniosły o to, aby odbyła się ona w ich/ich pełnomocników obecności. W takiej sytuacji - o ile wycena się odbyła pod Twoją nieobecność i nie byłaś zawiadomiona, wnoś do sądu o powtórzenie tych czynności z wyraźnym obowiązkiem zawiadomienia Ciebie o ich terminie.

3. Jeśli uważasz, że są przesłanki do wyłączenia sędziego...
Przepis prawny:
Art. 48. § 1. Sędzia jest wyłączony z mocy samej ustawy:
1) w sprawach, w których jest stroną lub pozostaje z jedną ze stron w takim stosunku prawnym, że wynik sprawy oddziaływa na jego prawa lub obowiązki;
2) w sprawach swego małżonka, krewnych lub powinowatych w linii prostej, krewnych bocznych do czwartego stopnia i powinowatych bocznych do drugiego stopnia;
3) w sprawach osób związanych z nim z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli;
4) w sprawach, w których był lub jest jeszcze pełnomocnikiem albo był radcą prawnym jednej ze stron;
5) (3 w sprawach, w których w instancji niższej brał udział w wydaniu zaskarżonego orzeczenia, jako też w sprawach o ważność aktu prawnego z jego udziałem sporządzonego lub przez niego rozpoznanego oraz w sprawach, w których występował jako prokurator.
§ 2. Powody wyłączenia trwają także po ustaniu uzasadniającego je małżeństwa, przysposobienia, opieki lub kurateli.
§ 3. (39) Sędzia, który brał udział w wydaniu orzeczenia objętego skargą o wznowienie, nie może orzekać co do tej skargi.

Art. 49. (40) Niezależnie od przyczyn wymienionych w art. 48, sąd wyłącza sędziego na jego żądanie lub na wniosek strony, jeżeli istnieje okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności sędziego w danej sprawie.

Art. 50. § 1. Wniosek o wyłączenie sędziego strona zgłasza na piśmie lub ustnie do protokołu w sądzie, w którym sprawa się toczy, uprawdopodabniając przyczyny wyłączenia.
§ 2. Strona, która przystąpiła do rozprawy, powinna uprawdopodobnić ponadto, że przyczyna wyłączenia dopiero później powstała lub stała się jej znana.
§ 3. Aż do rozstrzygnięcia sprawy o wyłączenie sędzia może spełniać tylko czynności nie cierpiące zwłoki.

Art. 51. Sędzia powinien zawiadomić sąd o zachodzącej podstawie swego wyłączenia i wstrzymać się od udziału w sprawie.

Art. 52. § 1. O wyłączeniu sędziego rozstrzyga sąd, w którym sprawa się toczy, a gdyby sąd ten nie mógł wydać postanowienia z powodu braku dostatecznej liczby sędziów - sąd nad nim przełożony.
§ 2. Postanowienie wydaje sąd w składzie trzech sędziów zawodowych po złożeniu wyjaśnienia przez sędziego, którego wniosek dotyczy. Postanowienie może być wydane na posiedzeniu niejawnym.

Art. 53. (41) (utracił moc).

Art. 531. (42) Ponowny wniosek o wyłączenie sędziego oparty na tych samych okolicznościach lub wniosek oczywiście bezzasadny podlega odrzuceniu bez składania wyjaśnień przez sędziego, którego dotyczy. O odrzuceniu orzeka sąd rozpoznający sprawę. Przepis art. 51 stosuje się odpowiednio. Postanowienie może być wydane na posiedzeniu niejawnym.
Tomu jest off-line  
02-04-2012, 16:36  
elloco8
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: zmiana sędziego

Zgłoś do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez sędziego, polegającą na rażącej stronniczości i nadużyciu stanowiska. Złuż wniosek do sądu o wyłączenie sędziego i dołącz to zawiadomienie. Zmiana sędziego nastąpi na 100%. Wykluczony już sędzia może się jednak odgryzać, prywatnie. Prokuratura zazwyczaj umaża zawiadomienie a sędzia może czuć się obrażony. Ale w tamtej sprawie już go nie będzie.
elloco8 jest off-line  
02-04-2012, 17:17  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.469
Domyślnie RE: zmiana sędziego

rzebyś ty hociarz umił to bes błenduw napisać...
rafal_26 jest off-line  
02-04-2012, 18:07  
cameleonix11
Stały bywalec
 
cameleonix11 na Forum Prawnym
 
Posty: 5.364
Domyślnie RE: zmiana sędziego

Cytat:
Napisał/a elloco8 Zobacz post
Zgłoś do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez sędziego, polegającą na rażącej stronniczości i nadużyciu stanowiska. Złuż wniosek do sądu o wyłączenie sędziego i dołącz to zawiadomienie. Zmiana sędziego nastąpi na 100%. Wykluczony już sędzia może się jednak odgryzać, prywatnie. Prokuratura zazwyczaj umaża zawiadomienie a sędzia może czuć się obrażony. Ale w tamtej sprawie już go nie będzie.
hehehe, dobre. Może jakiś inny dowcip?? A słyszałeś o odpowiedzialności karnej za złożenie zawiadomienia o niepopełnionym przestępstwie??
cameleonix11 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Zmiana sędziego (odpowiedzi: 2) Sędzia który prowadził moją sprawę przez dwa lata, został zmieniony. Sprawa już była zakończona i miało być podane jedynie orzeczenie. Czy nowy...
§ zmiana sędziego (odpowiedzi: 4) witam serdecznie mam pytanie do znawców prawa,a mianowicie czy moge sie domagać zmiany sedziego który prowadzi moja sprawe art.107 kw? pare...
§ Zmiana sędziego (odpowiedzi: 5) Podczas rozprawy rozwodowej zostało wydane postanowienie z zabezpieczenia na które napisałam zażalenie.Tym samym skrytykowałam decyzję sędziego.Boję...
§ Zmiana sędziego (odpowiedzi: 2) Od 2012 roku toczy sie wobec mnie sprawa karna, następny termin rozprawy mam na 25 lutego 2014 roku w sądzie rejonowym. W tym okresie ten sam sedzia...
§ zmiana sędziego (odpowiedzi: 3) W jakich przypadkach można wystąpić o zmianę sędziego. W mojej sprawie sędzia nie rozumie, co w pozwie jest napisane, odrzuca pozew, wyższa instancja...
§ Zmiana sędziego (odpowiedzi: 1) Moja kuzynka jest oskarżona z ar.107 za złośliwe nękanie.Oskarżona jest przez byłą żonę swojego kochanka.Kuzynka jest mężatką. Sędzina na wniosek...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:44.