czy komornik moze zajac rzeczy syna? - Forum Prawne

 

czy komornik moze zajac rzeczy syna?

mam pytanie nastepujacej tresci: czy komornik, może zająć rzeczy należące do syna dluznika jesli mieszkaja we wspolnym mieszkaniu i syn jest na utrzymaniu rodzicow (nie pracuje, studiuje, oczywiscie jest pelnoletni)? chodzi dokladnie o komputer. czy ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
09-02-2007, 13:05  
krisstian
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie czy komornik moze zajac rzeczy syna?

mam pytanie nastepujacej tresci:
czy komornik, może zająć rzeczy należące do syna dluznika jesli mieszkaja we wspolnym mieszkaniu i syn jest na utrzymaniu rodzicow (nie pracuje, studiuje, oczywiscie jest pelnoletni)? chodzi dokladnie o komputer. czy jesli czesci komputera beda wsytawione na imiennej fakturze na syna czy komornik moze go zajac? syn pobiera stypendium i w moze kupic go z wlasnych funduszy. bardzo bym prosil o odpowiedz czy komornik w takim przypadku moze zajac sprzet.
krisstian jest off-line  
10-02-2007, 11:46  
Toledo
Stały bywalec
 
Posty: 969
Domyślnie

Teoretycznie nie może , ponieważ rzeczy te
nie należą do dłuznika, a ponadto służą do nauki. W praktyce może sie zdarzyć tak, iz komornik to zajmie i wtedy należy złożyć najpierw skargę na czynnosci komornika i wnieśc o umorzenie egzekucji co do rzeczy syna, zawieszenie postep. egzek. co do tej rzeczy do czasu rozstrzygniecia i zasądzenie kosztów.
Jednak najpierw podczas wizyty komornika lub u komornika można spróbowac poinformowac komornika iz nie podlegaja te rzeczy zajeciu.
Toledo jest off-line  
11-02-2007, 12:27  
mada500
Stały bywalec
 
mada500 na Forum Prawnym
 
Posty: 571
Domyślnie

A czy żona dłużnika - dłużnik wyprowadził się w nieznane - może złożyć skargę na czynność komornika ? Chodzi mi o sytuację analogiczną do powyższej, gdyby komornik chciał zająć dziecku komputer . Klauzula jest przeciwko mężowi, ale nie mają rozdzielności majątkowej.Czy to prawo przysługuje tylko stronie ?
mada500 jest off-line  
11-02-2007, 13:39  
MORSKI
Użytkownik
 
Posty: 281
Domyślnie

JEśłi klauzula jest tylko przeciw męzowi, to komonik nie ma prawa zajmować rzeczy syna ani nawet należących do wspólności małżeńskiej, bo przedtem sąd musi wysłuchać małżonki i zgodzić sie na egzekucję ze wspólnoty. Natomiast skargę powinien złożyć właściciel przedmiotu zajętego w tym wypadku syn.
Morski
MORSKI jest off-line  
12-02-2007, 09:21  
Toledo
Stały bywalec
 
Posty: 969
Domyślnie

Komputer jes przedmiotem służącym do nauki, więc jako przedmiot niezbedny jest wyłączony spod egzekucji na podst. art. 829 kpc.
Toledo jest off-line  
12-02-2007, 10:16  
krisstian
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie

dziekuje Toledo
krisstian jest off-line  
12-02-2007, 17:48  
michupocichu
Moderator
 
michupocichu na Forum Prawnym
 
Posty: 2.099
Domyślnie

IMHO komputer nie jest niezbędny do nauki.
michupocichu jest off-line  
12-02-2007, 18:22  
krisstian
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie

a jesli studiuje na kierunku inzynieryjnym? wiekszosc przedmiotow opiera sie na projektowaniu w programach (tymbardziej ze jest to specjalizacja informatyka w inz. mechanicznej).
krisstian jest off-line  
12-02-2007, 19:45  
Krispl
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.182
Domyślnie

Powiedzmy raczej że przepisy nie są dostosowane do współczesnych realiów. Dawniej środkiem masowego przekazu było radio a teraz jest telewizor. z tego co pamiętam to 1 radio jest wolne od zajęcia ale już TV nie . Komputer powinien być wolny od zajęcia jako przedmiot nauki ale problem w tym że są komputery za 1000 zł i są również komputery trochę lepsze za 15 000 zł. A to zasadnicza różnica - dla wierzyciela oczywiście.
Krispl jest off-line  
13-02-2007, 11:36  
Toledo
Stały bywalec
 
Posty: 969
Domyślnie

To co ten komputer nie służy do nauki jeżeli chodzi o Krisstiana to ten komputer według mnie mozna spokojnie wyłączyć spod egzekucji jako narzędzie niezbędne do nauki. Pomijając juz fakt, iż w przedmiotowej sprawie nie jest on nawet własnością dłużnika, więc tym bardziej egzekucji nie podlega. Co do innych komputerów To może znajda sie jakieś orzeczenia. Sama chetnie bym przejrzała.
Michupocichu co to jest IMHO?
Toledo jest off-line  
13-02-2007, 11:48  
michupocichu
Moderator
 
michupocichu na Forum Prawnym
 
Posty: 2.099
Domyślnie

In My Humble Opinion → moim skromnym zdaniem
Oczywiście, że może służyć do nauki - ale nie jest niezbędny do nauki - róznica istotna.
Nie twierdzę, że komornik może zająć ten komputer - twierdzę jedynie (z praktyki), iż nie jest on niezbędny do nauki.

Może się przydać:
[cytat:19t1ybvq]
1968.10.29 uchwała SN III CZP 90/68 OSNC 1969/4/65
przegląd orzeczn.: Sobkowski J. Wengerek E. NP 1970/5/701
przegląd orzeczn.: Siedlecki W. PiP 1970/5/765

1. Z mocy art. 829 pkt 6 k.p.c. nie podlegają egzekucji przedmioty niezbędne do nauki zarówno dla dłużnika, jak i dla będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny.
2. Prowadzenie egzekucji z przedmiotu niezbędnego do nauki dla członka rodziny dłużnika nie stanowi naruszenia jego prawa w rozumieniu art. 841 § 1 k.p.c. : [/cytat:19t1ybvq]
michupocichu jest off-line  
13-02-2007, 12:14  
Toledo
Stały bywalec
 
Posty: 969
Domyślnie

Też właśnie jedynie to znalazłam moze cos jeszcze?
Toledo jest off-line  
13-02-2007, 13:12  
mada500
Stały bywalec
 
mada500 na Forum Prawnym
 
Posty: 571
Domyślnie

Przepisy przepisami a komornik komornikiem.U znajomych komornik chciał zająć laptop, który był własnością firmy, na tym laptopie żona dłużnika pracowała.Czyli komornik podwójnie nie miał prawa zająć laptopa, bo nie był własnością dłużnika, i był narzędziem pracy żony dłużnika.
mada500 jest off-line  
13-02-2007, 15:46  
Toledo
Stały bywalec
 
Posty: 969
Domyślnie

od tego jest właśnie skarga
Toledo jest off-line  
05-06-2011, 16:31  
matuesz1
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie RE: czy komornik moze zajac rzeczy syna?

Potrzebuje pomocy, jestem dlużnikiem, kilka tygodni temu przyszedl asesor komornika do domu i zajal tv, problem jest w tym ze ja mowilam mu ze tv nie jest moj tylko mojego maloletniego syna ktory dostal od rodzicow, po jakims czasie dostalam informacje o licytacji co moge w tym przypadku zrobic, ten asesor nie zanotowal tego!!!
matuesz1 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy wlascicel mieszkania moze zajac moje rzeczy bez wyroku sadu i je sprzedawac (odpowiedzi: 4) Czy wlascicel mieszkania moze zajac moje rzeczy bez wyroku sadu i je sprzedawac. jest zadluzenie I jest z naszej strony deklaracja splaty. w...
§ Ile komornik moze zajac (odpowiedzi: 1) Witam jestem osoba niepelnosprawna chcial bym sie dowiedziec ile procent moze zajac komornik z najnizszej krajowej osobie z taka choroba:(:(
§ czy komornik moze zajac (odpowiedzi: 2) Nie mam nic oprócz renty.Mieszkam w mieszkaniu,którego umowa najmu jest na syna.Czy komornik moze wejść do tego mieszkania jezeli mieszkanie jest...
§ Ile % moze zajac komornik. (odpowiedzi: 2) Witam wszystkich.To moj pierwszy post.Mam takie pytanie mialem problemy ze splata kredytow,Wiadomo koniec koncow komornik.Teraz mam dobra prace.I...
§ ile moze zajac komornik (odpowiedzi: 2) witam mam pytanie ile moze zajac mi z pensji komornik.mam alimenty, zajecia komornicze z tytulu nie splaconych kredytów i zaleglosci alimentacyjne w...
§ czy komornik moze zajac dom?? (odpowiedzi: 1) Witam. Mam komornika na głowie i do spłaty 50tys. spłacam co miesiąc 500zl. Czy jak dostane za pól roku dom w spadku i dalej będę spłacał te 500zl to...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:12.