Postepowanie w wypadku wspolwiny - Forum Prawne

 

Postepowanie w wypadku wspolwiny

Witam Poniewaz jestem nowy na forum chcialem pozdrowic wszystkich, ktorym bede w stanie pomoc oraz tych ktorzy pomoga mi. Pierwsza sprawa ktora chcialem poroszyc jest sprawa wypadku motocyklowego ktory mialem ponad rok temu. Jadac droga ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
30-11-2010, 20:09  
C2AKI
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Postepowanie w wypadku wspolwiny

Witam
Poniewaz jestem nowy na forum chcialem pozdrowic wszystkich, ktorym bede w stanie pomoc oraz tych ktorzy pomoga mi.

Pierwsza sprawa ktora chcialem poroszyc jest sprawa wypadku motocyklowego ktory mialem ponad rok temu.

Jadac droga z pierwszenstwem w terenie zabudowanym z predkoscia ok 70km/h zostalo mi wymuszone pierwszenstwo przez osobe wyjezdzajaca z parkingu i skrecajaca w lewo (na moj pas ruchu). Poniewaz zderzenie nastapilo na moim pasie i uderzony zostal tyl samochodu dla Policji nie bylo to juz zwykle wymuszenie. Sprawa trafila do sadu a ja zostalem oskarzony o spowodowanie zagrozenia bezpieczenstwa w ruchu drogowym przez niedostosowanie predkosci do panujacych warunkow i uszkodzenie samochodu (wykroczenie z art 86 par 1 kw w zw z art 19 PoRD).
Poniewaz ja niedostosowalem predkosci a kierujaca samochodem wymusila pierwszenstwo ozeczona zostala wspolwina jednak w ten sposob ze poniewaz to ja bylem oskarzony uznano mnie winnego j/w (w wyroku napisano ze 'Przyczynil sie do kolizji').
Nie ma w wyroku jednak slowa o wymuszeniu pierwszenstwa poniewaz osoba ktora mi wyjechala byla oskarzycielka posilkowa.

W zwiazku z tym z TU powiedzieli ze nie przysluguje mi odszkodowanie.

Jak w tym wypadku udowodnic TU ze jest to wspolwina? Czy powodztwo cywile osoby, ktora mi wymusila pierwszenstwo to jedyne rozwiazanie?

Z gory dziekuje za wszystkie odpowiedzi.
C2AKI jest off-line  
05-12-2010, 21:46  
C2AKI
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Postepowanie w wypadku wspolwiny

naprawde nikt sie nie spotkal z podobna sprawa??
C2AKI jest off-line  
06-12-2010, 08:17  
Fiend
Użytkownik
 
Fiend na Forum Prawnym
 
Posty: 195
Domyślnie RE: Postepowanie w wypadku wspolwiny

"Przyczynił się" wyklucza "ponosi wyłączną winę". Odpowiedzialność (na zasadzie ryzyka) posiadacza pojazdu mechanicznego wyłączona jest wtedy, gdy wyłączną winę ponosi poszkodowany (art. 436 §1 w zw z art. 435 §1 KC).
Fiend jest off-line  
10-03-2011, 23:08  
C2AKI
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Postepowanie w wypadku wspolwiny

Po dlugim czasie TU rozpatrzylo moje odwolanie na podstawie powyzszych wskazowek i uznalo je bezpodstawnym z racji tego ze kierujaca samochodem nie zostala w wyroku sadu wskazana jako wspolwinna. Sprawa byla przeciwko mnie wiec to oczywiste.
Co jednak w tym przypadku musze zrobic aby 'udowodnic' ze jako drogi uczestnik kolizji przyczynila sie do wypadku? Jakis pozew cywilny wspolwinnej czy zgloszenie sprawy do TU? Jakie sa kroki w tym postepowaniu?
C2AKI jest off-line  
19-03-2011, 14:21  
C2AKI
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Postepowanie w wypadku wspolwiny

Witam. Prosze mnie chociaz nakierowac bo przeszukuje internet i nie moge nic w tym temacie znalesc. Jakie hasla wpisac w google aby cos wyszukac. Moze sie to jakos fachowo nazywa??
C2AKI jest off-line  
28-03-2011, 17:55  
C2AKI
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Postepowanie w wypadku wspolwiny

help?
C2AKI jest off-line  
29-03-2011, 09:36  
Fiend
Użytkownik
 
Fiend na Forum Prawnym
 
Posty: 195
Domyślnie RE: Postepowanie w wypadku wspolwiny

Rozumiem że dochodzi Pan odszkodowania z tytułu odpowiedzialności cywilnej kierującego samochodem? Czy z tytułu własnego autocasco?
W pierwszym przypadku proszę albo złożyć kolejne odwołanie (jeżeli w ostatniej odpowiedzi poinformowano o możliwości ponownego wniesienia odwołania) w którym powołując się na przywołane w poście poprzedzającym przepisy wywiedzie Pan, że brak jest podstaw by uznać Pana jako wyłącznie winnego (nie może być także mowy o wyłącznej winie osoby trzeciej) i w tym stanie odpowiedzialność kierującego samochodem wynika wprost z KC, albo, jeżeli pozostała droga sądowa - złożyć przeciwko TU pozew o zapłatę, powołując omawianą argumentację w związku z wyrokiem sądu karnego, w którym wyraźnie użyto sformułowania "przyczynił się".
Jeżeli zaś chodzi o Pana własne autocasco to odpowiedzi należy szukać w pierwszej kolejności w o.w.u - są tam zawsze zapisy o okolicznościach wyłączających odpowiedzialność TU i jeżeli stanu faktycznego nie można dopasować do tych okoliczności, wówczas TU zobowiązane jest do wypłaty odszkodowania. Proszę także zwrócić uwagę na najpewniej zawarty w o.w.u. współczynnik przyczynienia.
W obu przypadkach należy podnieść, że kwestia współwiny kierującego pojazdem nie została przez sąd karny rozstrzygnięta, co jednak nie oznacza, że współwiny on nie ponosi. TU nie ma prawa przeciągać likwidacji szkody do czasu wydania orzeczenia sądu karnego, przesądzającego o odpowiedzialności danego podmiotu za zdarzenie powodujące odpowiedzialność ubezpieczeniową.
Fiend jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Uszczerbek na zdrowiu po wypadku zdiagnozowany kilka dni po wypadku (odpowiedzi: 8) Witam, liczę na poradę odnośnie opisanej sytuacji. Teściowa brała udział w wypadku komunikacyjnym; samochód jadący za jej pojazdem uderzył w tył jej...
§ Ustawa regulujaca postepowanie w wypadku przyłącza kanalizacyjnego. POMOCY (odpowiedzi: 1) Witam. Czy może ktoś mnie naprowadzić na ustawy, materiały regulujące sprawy dotyczące kanalizacji. Mam problem z przyłączem sąsiada które zostało...
§ Postepowanie (odpowiedzi: 7) Witam Jako ze jest to mój pierwszy post to korzystając z okazji się przywitam. Wracając jednak do tematu chciałbym się dowiedzieć następujących...
§ Postepowanie (odpowiedzi: 4) Witam wszystkich serdecznie, Sprawe postaram sie opisac krotko. Jakis czas temu ok marca automat z kawa w firmie, w ktorej pracowalem zepsul sie, a...
§ Spowodowanie wypadku przez osobę bez prawa jazdy, i oświadczenie sprawcy wypadku. (odpowiedzi: 1) Witam, dziś wjechał we mnie na szczęście jadący z niewielką prędkością Fiacik, kierowca wymusił pierwszeństwo uderzając w bok samochodu. Kierowcą...
§ postepowanie prawne po wypadku (odpowiedzi: 2) witam jestem tu nowy i jak cos zle jest to prosze o poprwe. otoz gdt jechalem skuterem z miejscowosci A do B zostalem potracony przez sam0chod...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:15.