Cytat:
Napisał/a matti82 Dzięki Ludzki - umowa jednak zobowiązywała kupującego do odbiorów określonych ilości pod rygorem kary - brak było oznaczenia konkretnych terminów dostaw, które miały iść na każde zamówienie. Pomyślałem o istocie tej umowy - na czas oznaczony. Co do zasady nie można takiej umowy wypowiedzieć, prawda? Po to są umowy na czas nieokreślony (np. w umowie najmu, o pracę, itp.). Może walić w nieważność zapisu z uwagi na niezgodność z istotą umowy? |
A dlaczego nie można wypowiedzieć ramowej umowy terminowej zawartej pomiędzy przedsiębiorcami w ramach swobody umów? Wspomniane przez Ciebie umowy najmu, o pracę itp nie mają tutaj żadnego zastosowania.
Umowa ramowa ma na na celu organizowanie procesu zawierania umów w przyszłości,czyli tak jak u A i B ustalany jest w niej sposób zawierania umów wykonawczych. Nie wynika z niej zobowiązanie do zawarcia umowy wykonawczej, ale obowiązek, by dołożyć należytych starań do jej zawarcia. Gdy starania te zostaną zniweczone, wówczas takie zachowanie może być zagrożone sankcją odszkodowawczą.
Oczywiście w umowie ramowej można zawrzeć pewne ogólne postanowienia kształtujące treść umów sukcesywnie zawieranych w tym kar umownych. Jednakże wg mnie zastrzeżenie kary umownej przy zapisie , ze "umowa zobowiązywała kupującego do odbiorów określonych ilości pod rygorem kary " jest wątpliwa i można to odczytywać w ten sposób, że owszem będę brał odpowiednią ilość ale wówczas jak się dogadamy co do ceny, jakości,ilości terminów itp. Dopiero jak dojdzie do finalizacji danej partii i jej nie odbiorę to zapłacę karę umowną. Ale można też to interpretować, tak że masz w ramach umowy ramowej zamówić określoną ilość rzeczy i tyle.
Ponadto jeśli to wynika z umowy to w ramach art. 353[1]
kc można ją wypowiedzieć z zachowaniem 14 dniowego terminu, bez podania przyczyny jak w w/wym przypadku.
--
dementii