Prawo zamówień publicznych - rozw. umowy - Forum Prawne

 

Prawo zamówień publicznych - rozw. umowy

Witam serdecznie, Mam takie uprzejme zapytanie: Czy w ustawie Prawo zamówień publicznych zawarty jest w przepisach zakaz rozwiązania umowy z zachowaniem terminu wypowiedzenia przez każdą ze stron, czy też jest to dopuszczalne prawem? Stosuje się ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
29-11-2007, 11:32  
HOWARD
Użytkownik
 
Posty: 202
Domyślnie Prawo zamówień publicznych - rozw. umowy

Witam serdecznie,

Mam takie uprzejme zapytanie:

Czy w ustawie Prawo zamówień publicznych zawarty jest w przepisach zakaz rozwiązania umowy z zachowaniem terminu wypowiedzenia przez każdą ze stron, czy też jest to dopuszczalne prawem? Stosuje się wprost jakkolwiek przepisy KC?

Znalazłem jedynie art 139 PZP.

Mogą Państwo coś poradzić?
HOWARD jest off-line  
29-11-2007, 16:36  
Użytkownik
Gość
Domyślnie

Jeśli dobrze zrozumiałem pytanie to chodzi o dopuszczalność zawarcia w umowie możliwości jej wypowiedzenia przez którąkolwiek ze stron bez powodu z zachowaniem umownych okresów wypowiedzenia. Jeśli tak to: umowy takie można zawrzeć tylko na czas określony (142 PZP). Wyjątki pomijam. Większość prawników z którymi rozmawiałem na ten temat uważa że zawarcie takiej klauzuli w umowie będzie sprzeczne z art. 142, gdyż możliwość jej wypowiedzenia w każdym czasie czyni wątpliwą oznaczoność okresu trwania umowy.
 
30-11-2007, 08:53  
HOWARD
Użytkownik
 
Posty: 202
Domyślnie

Dziękuję za odpowiedź.
Miałem na myśli możliwość rozwiązania umowy przez którąkolwiek ze stron, za wypowiedzeniem, np. miesięcznym terminem.

Z art. 145 PZP wynika, że uprawnienie do odstąpienia od umowy ma zamawiający, ale czy wykonawca również. czyli czy obie strony?

Jak się ma do tego art. 492-494 KC..
HOWARD jest off-line  
30-11-2007, 09:09  
Użytkownik
Gość
Domyślnie

Uprawnienie z art. 145 ma tylko zamawiający. W PZP nie ma możliwości aby Wykonawca lub Zamawiający mieli możliwość odstąpienia od umowy ot tak sobie (nawet przy zachowaniu dłuższego okresu wypowiedzenia). Umowy są zawierane na ściśle określony czas i powinny być przez cały ten czas realizowane. Co innego wspomniane art. 491-494 kc - jeśli zaistnieją przesłanki w nich określone wykonawca może od umowy odstąpić o ile umowa nie przewiduje wyłączenia obowiązywania powyższych przepisów. Moim zdaniem strony mogą ustanowić dla siebie inne uprawnienia niż odstąpienie od umowy w sytuacjach opisanych w art. 491-494 kc i wtedy oczywiście Wykonawca nie będzie mógł z nich skorzystać. Ale jeśli umowa nie modyfikuje tych przepisów to nie widzę problemów z wykorzystaniem ich przez wykonawcę.
 
30-11-2007, 09:31  
HOWARD
Użytkownik
 
Posty: 202
Domyślnie

Aha, czyli przy umowach zawieranych w trybie PZP, nie ma generalnie zakazu stosowania prawa do odstąpienia za np. miesięcznym wypowiedzeniem jeśli jest taki zapis o odstąpieniu zawarty w umowie (korzystając z przepisów KC w tym wypadku). PZP nie wyklucza czegoś takiego, jak rozumiem.
HOWARD jest off-line  
20-09-2009, 18:29  
p0105
Użytkownik
 
Posty: 120
Domyślnie RE: Prawo zamówień publicznych - rozw. umowy

a czy w sytuacji gdy był przetarg nieograniczony umowa na czas nieokreslony apotem kilka aneksów i ostatni z nich zmiania paragraf w ten sposob ze umowa wygasa z dniem x?
czy jest taka mozliwośc aby nagle zakonczyc umowe w ten sposob jakie sa mozliwości?bardzo prosze o pomoc
p0105 jest off-line  
22-09-2009, 18:00  
p0105
Użytkownik
 
Posty: 120
Domyślnie RE: Prawo zamówień publicznych - rozw. umowy

?
p0105 jest off-line  
09-09-2010, 17:49  
Daria88
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Prawo zamówień publicznych - rozw. umowy

Witam,
mam pytanie czy jeśli przyjęto zamówienie na roznoszenie gazetek reklamowych to po zawarciu umowy obowiazuje prawo zamówień publicznych, chciałabym się dowiedzieć jaki paragraf mówi o 25% możliwym ubytku przy tego typu zleceniu. Jeśli dostałam 10 tysięcy gazetek mam prawo na podstawie jego nie wywiązać się w 100% lecz mogę ująć tu 25% tj. 2,5 tysiąca gazetek jako możliwy, dopuszczalny ubytek. Jaki paragraf o tym mówi????
Z góry dziękuję za odpowiedz.
Daria88 jest off-line  
13-09-2012, 16:20  
demetris
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Prawo zamówień publicznych - rozw. umowy przez wykonawcę

obecnie realizuję dostawe warzyw w/g zasad umowy w wyniku wygranego przetargu.przetarg ten jest dla mnie bardzo niekorzystny ze względu na raząco niską cene minimalna,ktora jest zalezna od internetowego serwisu cenowego.A znacznie odbiega od rzeczywistosci.jest to dla mnie nie oplacalne i prowadzi do strat w interesie.
w zwiazku z powyższym czy jest jakas możliwosc dopuszczajaca zmian cen,negocjacji czy tez psosobu rozwiazania tej niekorzystnej umowy przeze mnie jako dostawcę z zamawiajacym tak by nie poniesc kar umownych?
Borykam sie z dodatkowym problemem jakim jest strata w plonie-plantacja zaatakowana przez szkodniki,czego nie zauważylem wczesniej cyklicznie badajac jakosc warzyw.straty te nie pozwolą mi na wywiazanie sie z tej umowy,co robic?
jak mogę poradzic sobie w tej trudnej sytuacji?
demetris jest off-line  
22-09-2012, 19:16  
demetris
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Prawo zamówień publicznych - rozw. umowy

prosze o pilna odp na powyszy problem;
demetris jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Prawo zamówień publicznych (odpowiedzi: 1) Witam, potrzebuję pomocy dotyczącej postępowań przetargowych. A mianowicie kwestia jest taka: Podmiot biorący udział w przetargu nie złożył...
§ Prawo zamówień publicznych - dwie umowy (odpowiedzi: 1) Witam, czy zgodne z prawem jest to że na jeden asortyment zostały zawarte dwie umowy w wyniku dwóch różnych przetargów? Pierwsza umowa jest zawarta...
§ prawo zamówień publicznych - korzystanie z osób trzecich (odpowiedzi: 1) Witam! Proszę o pomoc w sprawie korzystania z osób trzeciech w przetargach. Niedługo nastąpi sytuacja, gdzie nie będziemy mieć ważnego zaświadczenia ...
§ Prawo zamówień publicznych (odpowiedzi: 1) Pilnie potrzebuję skryptu/notatek z wykładów/notatek z ćwiczeń z zakresu prawa zamówień publicznych. Będę wdzięczny za każdą pomoc Dziękuję.
§ Prawo Zamówień Publicznych dzielenie zamówień na zakup materiałów by uniknąć PZP (odpowiedzi: 1) Witam Mam pytanie odnośnie interpretacji Prawa Zamówień Publicznych w kwestii zakupu materiałów promocyjnych. Budżet na dany rok przewiduje...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:37.