Odzyskanie przez żyranta należn. od dłużnika - Forum Prawne

 

Odzyskanie przez żyranta należn. od dłużnika

Witam, mam następujące pytanie. Moja teściowa została żyrantem pożyczki pobranej w banku przez inną osobę. Dłużnik nie spłacił pożyczki i nie poszedł z bankiem na ugodę. Bank nie zgodził się na ugodę z poręczycielem, bo ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
29-11-2007, 13:09  
niks
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie Odzyskanie przez żyranta należn. od dłużnika

Witam,

mam następujące pytanie.
Moja teściowa została żyrantem pożyczki pobranej w banku przez inną osobę. Dłużnik nie spłacił pożyczki i nie poszedł z bankiem na ugodę.
Bank nie zgodził się na ugodę z poręczycielem, bo wniosek był złożony juz po wszczęciu egzekucji. Dlatego komornik ściąga zaległość z dłużnika i żyranta. Więcej z żyranta, bo dłużnik jest już zadłużony i na rencie, więc są ograniczenia co do egzekucji.
Pytanie:
1. Czy żyrant może, już po wszczęciu egzekucji i zabraniu kilkunastu poborów, próbować ugody z komornikiem? Argument - żyrant spłaca inne kredyty pobrane przez siebie, niskie dochody.
2. Czy żyrant może wytoczyć sprawę dłużnikowi o odzyskanie należności, które zabrał mu komornik za niepłacenie długu przez dłużnika?
3. Jeśli tak, to czy musi czekać na zakończenie spłaty długu?
4. Czy może ubiegać się o odzyskanie całej kwoty zabranej przez komornika plus odsetki?
5. Jakie są szanse na odzyskanie i czy to w Sądzie Gospodarczym? Właściwym wobec miejsca zamieszkania dłużnika?
6. Czy może dochodzić swoich praw także wobec spadkobierców dłużnika i na mieniu?

Z góry dzięki i pozdrawiam!
niks jest off-line  
29-11-2007, 15:02  
Wojciech_południe
Użytkownik
 
Posty: 209
Domyślnie

1.Nie
2.Tak
3.Nie, ale lepiej zebrać większą"kwotę" na pozew.Np opłaty sądowa może być zryczałtowana i wynieś tyle samo dla sprawy o 500 zł co dla sprawy o 2.000 zł Wynagrodzenie radcy lub awdokata też jest ryczałtowe i zależy od wartości sporu.
4.Nie
5a) Nie gospodarczy wydział tylko Cywilny 5b) Tak,
6.Tak ale to już inna bajka.
Wojciech_południe jest off-line  
29-11-2007, 15:11  
niks
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie

Dzięki Wojciech za odpowiedź.

[cytat="Wojciech_południe"]
4.Nie
[/cytat]

Czyli tylko kwota, którą zabierze komornik. Że tak powiem dewaluacja kwoty po latach nie ma tu nic do rzeczy?
A czy mogę od komornika po spłacie otrzymać jakieś poświadczenie, jaką kwotę pobrał w jakim terminie itp itd.?
A czy jeśli dłużnik znów nie będzie chciał spłacać tego długo, to komornik naliczy odsetki, które będą przekazane żyrantowi??

[cytat="Wojciech_południe"]
6.Tak ale to już inna bajka.[/cytat]

A co w wypadku, jeśli dzieci, zrzekną sie spadku? Nie ma wtedy możliwości ściągnięcia na nich długo po matce?

Pozdrawiam!
niks jest off-line  
30-11-2007, 07:12  
Wojciech_południe
Użytkownik
 
Posty: 209
Domyślnie

Cd 3 Po wpłacie do komornika jakieś części podżyrowanej pożyczki wzywa się dłużnika do zwrotu wpłaconych sum wraz z odsetkami liczonymi od dnia wpłaty do komornika i określa sie termin np 7 dni od daty otrzymania wezwania ( oczywiście pisemnie listem poleconym za potwierdzeniem odbioru) Jeżeli nie zapłaci składasz pozew do Sądu z "żądaniem" wydania wyroku nakazującego zwrot wpłaconych pieniędzy do komornika wraz z odsetkami liczonymu jak wyżej.
Mając taki wyrok, w przypadku śmierci dłużnika, możesz ścigać jego spadkobierców, oczywiście wcześniej musisz uzyskać klazulę na spadkobierców.Ale w pierwszej kolejności, na podstawie takiego wyroku, powinieneś złożyć wniosek o egzekucję przeciwko dłużnikowi.
Wojciech_południe jest off-line  
30-11-2007, 14:08  
niks
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie

[cytat="Wojciech_południe"]wzywa się dłużnika do zwrotu wpłaconych sum wraz z odsetkami liczonymi od dnia wpłaty do komornika [/cytat]

Czy ustawa, bądź inny akt określa w jakiej wysokości można naliczyć odsetki?
I raczej będzie to - zgodnie z Twoją radą - po zakończeniu wszystkich wpłat do komornika. Jak wtedy liczyć odsetki, skoro komornik co miesiąc pobierał jakąś kwotę?
Czy mam te słowa rozumieć, jako: od dnia ostatniej wpłaty do komornika?

[cytat="Wojciech_południe"] Jeżeli nie zapłaci składasz pozew do Sądu z "żądaniem" wydania wyroku nakazującego zwrot wpłaconych pieniędzy do komornika wraz z odsetkami liczonymu jak wyżej.[/cytat]

Czyli Sąd przeprowadza normalny przewód z udziałem pozwanego i pozywającego, czy też w trybie - nazwijmy to - administracyjnym wydaje taki wyrok?

[cytat="Wojciech_południe"]
Mając taki wyrok, w przypadku śmierci dłużnika, możesz ścigać jego spadkobierców, oczywiście wcześniej musisz uzyskać klauzulę na spadkobierców.[/cytat]

Taką klauzulę określa w wyroku Sąd prawda? Czy mogę się o nią ubiegać od razu, czy tez muszę czekać aż do śmierci dłużnika?

I czy komornik ma obowiązek wydać zaświadczenie o kwocie jaką pobrał i czasie poboru oraz z jakiego tytułu? Bo bez tego to chyba nie mam po co iść do Sądu.


Pozdrawiam
niks jest off-line  
01-12-2007, 09:05  
Wojciech_południe
Użytkownik
 
Posty: 209
Domyślnie

Odsetki ustawowe zgodnie z art...KC ( wybacz nie mam czasu szukać nr. art. a w sądzie nie musisz powoływać przepisu) Odsetki można naliczyć od daty każdego portącenia i od kwoty potrącenia albo np "hurtem" od całości ale od daty ostatniego potrącenia.Na oba sposoby sąd się zgodzi, gdyż pierwszy jest właściwy a drugi sposób uszczupla ewentualną rekompensatę dla powoda.

Odbędzie się zwykły proces cywilny.

Sąd nadaje klazulę wykonalności na prawomocny wyrok.Wyrokm jest prawomocny gdy strona przeciewna go nie zaskarży w etrmnie przewidzianym na wniseinie odwołania albo droga sądowa zostanie wyczerpana np. po rozpatrzenie apelacji.
Wojciech_południe jest off-line  
05-12-2007, 13:14  
pawelholo
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie

Można skutecznie w sądzie domagac sie zapłaty. można wnieśc pozew i będziesz miał zasądzone kwoty sciągnięte
pawelholo jest off-line  
05-12-2007, 15:27  
niks
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie

Właśnie dowiedziałem się w tej sprawie, że:

1. Ściągają tylko z poręczyciela, bo dłużnik ma inne zajęcie
2. Najprawdopodobniej więc moja teściowa zapłaci całą kwotę, a to jeszcze dwa lata spłaty
3. Zastanawiamy się zatem nad złożeniem pozwu już w tej chwili, bo zanim mama spłaci, to ją wyrzuca z mieszkania, bo coś za coś
4. Zastanawiam się tylko jak Sąd rozstrzygnie tą kwestię, bo do oddania kwota, którą już moja mama zapłaciła. Ale jak się ustosunkuje do przyszłych potrąceń? Wyda wyrok obejmujący te kwoty? Nie rozumiem tego. Możecie mi pomóc?
5. Ile może kosztować - mniej więcej - adwokat w takiej sprawie?
6. Czy jest jakaś kolejność zajęć komorniczych? Tzn. jeśli dłużnikowi już komornik zajmuje rentę, być może kolejni czekają, to jak mama wygra sprawę jest następna w kolejce, czy inni komornicy mogą mieć przed nią pierwszeństwo?

Dzięki za dotychczasowe porady. Bardzo pomogły!!
niks jest off-line  
06-12-2007, 19:20  
pawelholo
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie

koszty sprawy wynoszą 5 % wartosci przedmiotu sporu ( wartości sciągniętych do chwili obecnej należności wraz zkosztami komorniczymi - komornik może wystawić ile ściągnięto z poręczyciela) kwoty nie objęte pozwem można domagac sie dopiero po ściągnięciu w drugim pozwie. Jeżeli ma się wyrok sądu i jest kilku wierzycieli nawet wcześniejszych to i tak wszelkie spłaty dzieli sie na wszystkich po równo. Wynagrodzenie radcy jest uzależnione od wartości dochodzonego roszczenia
pawelholo jest off-line  
08-12-2007, 20:54  
niks
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie

Dzięki za odpowiedź, ale jedno mi się nie zgadza.

[cytat="pawelholo"] Jeżeli ma się wyrok sądu i jest kilku wierzycieli nawet wcześniejszych to i tak wszelkie spłaty dzieli sie na wszystkich po równo. [/cytat]

Dłużnik w tej sprawie, który jest na rencie, ma już inne zajęcie komornicze przez komornika z miejsca zamieszkania. Komornik, który prowadzi tą sprawę (a jest spoza miejsca zamieszkania dłużnika) powiedział nam, że pierwszeństwo ma tamten (ze względu właśnie na terytorium) i dlatego z dłużnika nie może ściągnąć nic (pewnie jeszcze z powodu ograniczenia z tytułu renty) i dochodzi całej kwoty na mojej mamie.
Jak to się więc ma do tego, co napisałeś wyżej? Czy, jeśli mama wygra sprawę, też nie będzie musiała czekać w kolejce na ściągnięcie ewentualnych innych długów (a pewnie jest ich nie mało), choć sprawę pewnie weźmie komornik z miejsca zamieszkania dłużnika?

[cytat="pawelholo"] kwoty nie objęte pozwem można domagac sie dopiero po ściągnięciu w drugim pozwie. [/cytat]

To lipa, bo podwaja koszty, które i tak już są wielkie. Liczyłem, że Sąd wyda decyzję, co do całości, czyli również na poczet ewentualnych dalszych ściągnięć z poręczyciela, a nie dłużnika.

Z reguły ile może trwać od momentu złożenia pozwu do wyroku? Widziałem, że pełnomocnik banku załatwił całą sprawę z Sądem w ciągu chyba tygodnia, ale pewnie miał doświadczenie i nieodparte argumenty.

Jeszcze jedno, czy na taka sprawę, jest wzywany pozwany? Czy musi sie stawić, czy Sąd może wydać wyrok bez obecności pozwanego?

Pozdrawiam
niks jest off-line  
10-12-2007, 16:48  
pawelholo
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie

Sąd orzeka co do płatnosci do dnia wyroku i nie może zasądzic zwrotu nalezności, która jeszcze nie została ściągnięta ( dłużnik może przecież wszystko sam zapłacic). Można taką sprawę załatwic bez obecności obydwu stron tylko na podstawie przedłożonych dokumentów. Można to załatwic zalezy od sądu 2-4 miesiące. Jeżeli będzie wyrok to można ściągac wspólnie z innymi ale z ograniczeniami np do minimalnej wysokosci renty i byc może dlatego komornik nie siąga od niego
pawelholo jest off-line  
12-12-2007, 19:53  
niks
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie

Ok. Na dzień dzisiejszy to chyba wszystko w tej sprawie.
Jako że jestem pierwszy raz korzystam z pomocy tego forum, to chciałem podziękować tym wszystkim, którzy pomagają swoimi odpowiedziami, nie tylko mnie, ale i innym zagubionym w zawiłościach prawnych.
Wielkie dzięki!!
Pozdrawiam i tak trzymajcie,
niks jest off-line  
16-12-2007, 20:03  
YATES
Użytkownik
 
Posty: 71
Domyślnie

Nie chcę zakładać nowego tematu,a mam podobną sprawę tylko,że ja już spłaciłem za dłużnika kredyt wraz z kolegą jako poręczyciele solidarni.Własnie kończę pozew i tu pytanie:
Spłaciliśmy dług po połowie gdyż byliśmy we dwoje poręczycielami solidarnymi.Czy można napisać tylko jeden pozew o zapłatę i połączyć nasze roszczenie czy może każdy z nas ma napisać osobny pozew i dochodzić swoją część spłaty ???? Proszę o krótką odpowiedz.
YATES jest off-line  
17-12-2007, 05:03  
Baba Jaga
Przyjaciel forum
 
Posty: 767
Domyślnie

[cytat="niks"] Z reguły ile może trwać od momentu złożenia pozwu do wyroku? Widziałem, że pełnomocnik banku załatwił całą sprawę z Sądem w ciągu chyba tygodnia, ale pewnie miał doświadczenie i nieodparte argumenty.
[/cytat]

Trwać może różnie, zależy od obłożenia konkretnego sądu sprawami. W przypadku pełnomocnika banku, była to raczej kwestia prowadzenia sprawy z Bankowego Tytułu Egzekucyjnego, który korzysta z szybkiej i uproszczonej ścieżki prawnej.

Ja natomiast mam pytanie do znawców zagadnień prawnych, związane z tym przypadkiem.

Komornik podczas prowadzenia egzekucji, zajmuje prawa majątkowe dłużnika, czyli także ewentualne kwoty pozyskane z prowadzonych egzekucji, gdzie dłużnik występuje w roli wierzyciela. Czy nie będzie tak, że odzyskane z regresu kwoty zostaną w tym przypadku znowu zajęte przez komornika na poczet spłaty zadłużenia, nazwijmy je, pierwotnego ?
Baba Jaga jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Dochodzenie należności przez żyranta (odpowiedzi: 2) Czy żyrant może dochodzić zwrotu należności od pożyczkobiorcy (pożyczka z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych) na drodze sądowej?
§ Egzekucja z dłużnika i żyranta. (odpowiedzi: 4) Witam serdecznie. Ponad rok temu mojej babcia i dziadkowi (brali wspólny kredyt, a ja byłam żyrantem) komornik zajął część z obu emerytur (łącznie...
§ odzyskanie przez poręczyciela należności od dłużnika (odpowiedzi: 1) Witam, potrzebuję wzór roszczenia regresywnego. Znajomy wpakował mnie jako poręczyciela. dług spłacony, chcę wnieść pozew do sądu. kwota powyżej 10...
§ Niespłacana pożyczka z pracy - odzyskanie pieniędzy przez żyranta (odpowiedzi: 8) 4 lata pożyrowaliśmy sobie wzajemnie z koleżanką z pracy 8-letnią pożyczkę udzielaną przez zakład pracy. Ostatnio koleżanka została zwolniona i...
§ Zajęcie przez komornika samochodu nie należącego już do dłużnika (odpowiedzi: 7) Witam, W dniu 20 maja 2011 roku kupiliśmy samochód od Pana Krzysia. 8 letnie auto miało zabrany dowód rejestracyjny za brak przeglądu. W dniu...
§ odzyskanie przez poręczyciela należności od dłużnika (odpowiedzi: 3) Witam, mm następujący problem. 4 lata temu żyrowałam pożyczkę szwagierce. Nie spłacała jej, więc po sprawie sądowej komornik całą należność z...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:07.