kredyty,kredyty i brak środkow na ich spłate - Forum Prawne

 

kredyty,kredyty i brak środkow na ich spłate

Witam Bardzo się wstydze mojego pytania i nie wiem w jakiej Dziedzinie je zadać. Brałam kredyty od 2005 roku na rózne zakupy , (telewizor , samochód , pralka ,lodówka , kołdry poduszki i materace z ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
28-03-2011, 05:49  
Agata Pandy
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie kredyty,kredyty i brak środkow na ich spłate

Witam
Bardzo się wstydze mojego pytania i nie wiem w jakiej Dziedzinie je zadać. Brałam kredyty od 2005 roku na rózne zakupy , (telewizor , samochód , pralka ,lodówka , kołdry poduszki i materace z wełny , gary z Zeptera , wyjezdzałam na wakacje za granice .... i kredytami spłacałam kredyty . Do 2009 roku wyszło tego 137 000,- Teraz spłacam i spłacam i wychodzi na to,ze na dzień dzisiejszy mam do spłacenia około 148 000,- ( odsetki,prowizje...) Ale nie o to chodzi .
Problem jest taki,że od zeszłego roku juz nie pracuje i jestem tylko na emeryturze . Mimo wszelkich starań nie mogę dostac żadnej pracy ze względu na wiek. Emerytury mam tyle, że wystarczyloby na spłate 1/3 rat w m-cu . A gdzie życie ?
Nie mam nikogo kto móglby mi pomóc. Z mężem mam rozdzielnośc majątkową od kilku lat ( jeszcze przed kredytami) zresztą on ma rente inwalizką najniższą z najniższych ( miał swoją działalność i płacił najniższe składki).
Spłacić kredyty muszę i chcę. Nie unikam spłaty. Ale nie mogę spłacić z mojej emerytury czterech kredytów na raz. Pisałam w tej sprawie do Komisji Nadzoru Finansowego, prosiłam,żeby pomogli mi uzyskać kredyt jeden konsolidacyjny albo kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania. Odpisali mi na odczepke,żebym sie dogadała z Bankami i w tych Bankach szykała jakiegoś rozwiązania. Pisałam do wszystkich Banków, wszystkie mi odpowiedziały,że w sprawie kredytow mam się zgłosić do Oddziałów , zgłosiłam się ale wszędzie miałam odmowe . Mie ma banku w Polsce gdzie nie pytałam o kredyt konsolidacyjny lub hipoteczny. Wszędzie odmowa z powodu niskiej emerytury i wieku.
W tych Bankach pracują automaty a nie ludzie . Automaty nakręcane , do których nic nie dochodzi. Przeciez nie ma innego wyjscia jak jeden kredyt ,którym spłace te cztery. Mogę spłacac tylko jeden z odpowiednią ratą . Może być ubezpieczony na wypadek mojej śmierci. Ja nie widze innej możliwości. Nawet jak wejdzie mi komornik na emeryture to Banki dostana jeszcze mniej ,bo komornik bierze większą część raty.
Mam spłacone kredyty do dnia 30.04.2011 , potem mogą zacząć się problemy. Chcę ich uniknąc. Jeśli do tej pory nie znajde banku , który mi udzieli kredytu hipotecznego to muszę sprzedać mieszkanie . I teraz mam pytanie : czy mogę sprzdeać męzowi ,żeby uniknąć ewentualnej egzekucji , czy muszę sprzedać zupełnie obcej osobie / Czy może to być wnuczka ? Czy bratanek? Czy ktoś z innym nazwiskiem ? Prosze o porade w tej kwesti.
Agata Pandy jest off-line  
28-03-2011, 06:06  
Kanas
Moderator globalny
 
Kanas na Forum Prawnym
 
Posty: 23.810
Domyślnie RE: kredyty,kredyty i brak środkow na ich spłate

Pisze Pani, że ludzie pracujący w Bankach to automaty. Oni wykonują swoją pracę. Bez urazy, to Pani powinna pomyśleć, nim nabrała tyle kredytów. Co da kredyt konsolidacyjny ?
Tylko ułatwienie, że zamiast 4 razy miesięcznie wpłacać po przykładowo 300 złotych do różnych Banków, trzeba wpłacić raz 1200 tylko do jednego. Może troszkę zmniejszą odsetki i wydłużą okres kredytowy co minimalnie zmniejszy ratę.
Można sprzedać mieszkanie osobie obcej.
Przepis prawny:
Art. 530. Przepisy artykułów poprzedzających stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy dłużnik działał w zamiarze pokrzywdzenia przyszłych wierzycieli. Jeżeli jednak osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową odpłatnie, wierzyciel może żądać uznania czynności za bezskuteczną tylko wtedy, gdy osoba trzecia o zamiarze dłużnika wiedziała.

Przepis prawny:
Art. 527. § 1. Gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.
§ 2. Czynność prawna dłużnika jest dokonana z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeżeli wskutek tej czynności dłużnik stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed dokonaniem czynności.
§ 3. Jeżeli wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli uzyskała korzyść majątkową osoba będąca w bliskim z nim stosunku, domniemywa się, że osoba ta wiedziała, iż dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli.

Jednak należy pamiętać, że długi się dziedziczy.
Kanas jest off-line  
28-03-2011, 07:17  
Agata Pandy
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: kredyty,kredyty i brak środkow na ich spłate

Pouczanie mnie o tym ,że wiedziałam co robie biorąc kredyty jest nie stosowne . Tak , popełniłam błąd, ale każdy człowiek popełnia błędy , najwazniejsze,żeby tego żałować i poprawić je i jakość żyć dalej. Proszę was o pomoc a nie wytykanie pomyłek z przeszłości i bezmyślnie wracanie do nich. To akurat już nic nie da i w niczym mi nie pomoże. sama wiem ,że zrobiłam zle.
Długi się dziedziczy ? Nie chce zostawić żadnych długów! Moja corka i wnuczka są w Kanadzie.Brat z rodziną w USA. Mąż ma bogatą siostre w Sosnowcu , ale to świnia i mnie nie pomoże - jakby ona miała splacac moje długi to ja bym się cieszyła.
Ale już mówiłam ,że nie oto chodzi. Zadałam inne pytanie i nie otrzymałam odpowiedzi. Więć pytam jeszcze raz ; Jak wyjść z tej sytuacji ? Sprzedać mieszkanie osobie obcej czy mogę wnuczce lub bratankowi , którzy NIC NIE WIEDZĄ O MOICH DŁUGACH i nie maja czasu ,zeby się dowiadywac czy ja mam długi czy nie. Ale skoro Sądy w polsce mogą stwierdzic,że MOGLI sie dowiedzieć a nie zrobili tego , to w takim razie rozumiem ,ze musze to sprzedać osobie zupełnie obcej . Jest to wyjscie ostateczne ,tylko w tedy jeśli nie otrzymam kredytu hipotecznego ,albo konsolidacyjnego. Bo jeszcze raz podkreślam,że nie chce się uchylac od spłaty. Ja CHCĘ spłacać,ale Polskie prawo- tnz prawo Bankowe- nie daje mi możliwości. Czy dobrze rozumiem?
Agata Pandy jest off-line  
28-03-2011, 07:31  
Agata Pandy
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: kredyty,kredyty i brak środkow na ich spłate

Jeszcze jedno: Czy można w jakis sposób niepodważalny udowodnić Sądowi,że osoba której sprzedam mieszkanie (mąż,wnuczka,bratanek) nie wiedziała o moich kredytach? Miałam rozdzielnosc majątkową jak brałam kredyty. Brałam sama,bez zgody męza. zarabiałam tyle,ze nie musiałam mieć niczyjej zgody,ani żadnych zabezpieczeń. Czy Sądy dają wiare tylko swoim przekonamiom?
Agata Pandy jest off-line  
28-03-2011, 08:01  
matti82
Ekspert
 
Posty: 4.525
Domyślnie RE: kredyty,kredyty i brak środkow na ich spłate

Cytat:
Napisał/a Agata Pandy Zobacz post
telewizor , samochód , pralka ,lodówka , kołdry poduszki i materace z wełny , gary z Zeptera , wyjezdzałam na wakacje za granice
Żartuje Pani, prawda?
Cytat:
Napisał/a Agata Pandy Zobacz post
Emerytury mam tyle, że wystarczyloby na spłate 1/3 rat w m-cu . A gdzie życie ?
Sugeruję sprzedać TV, samochód, gary, itp.
Cytat:
Napisał/a Agata Pandy Zobacz post
Pisałam w tej sprawie do Komisji Nadzoru Finansowego, prosiłam,żeby pomogli mi uzyskać kredyt jeden konsolidacyjny albo kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania. Odpisali mi na odczepke,żebym sie dogadała z Bankami i w tych Bankach szykała jakiegoś rozwiązania.
KNF nie jest od tego - strata czasu pisać do nich.
Cytat:
Napisał/a Agata Pandy Zobacz post
czy mogę sprzdeać męzowi ,żeby uniknąć ewentualnej egzekucji , czy muszę sprzedać zupełnie obcej osobie / Czy może to być wnuczka ? Czy bratanek? Czy ktoś z innym nazwiskiem ? Prosze o porade w tej kwesti.
Kolega wyżej dobrze wskazał przepisy - sprzeda Pani komukolwiek mieszkanie a banki wytoczą stosowne powództwo (tzw. skargę pauliańską) i zażądają uznania tej sprzedaży za bezskuteczną. Nie mówię już o tym, że takie działanie może się kwalifikować jako przestępstwo:
Cytat:
Art. 300. § 1. Kto, w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Kto, w celu udaremnienia wykonania orzeczenia sądu lub innego organu państwowego, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku zajęte lub zagrożone zajęciem,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 3. Jeżeli czyn określony w § 1 wyrządził szkodę wielu wierzycielom, sprawca
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 4. Jeżeli pokrzywdzonym nie jest Skarb Państwa, ściganie przestępstwa określonego w § 1 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Art. 301. § 1. Kto będąc dłużnikiem kilku wierzycieli udaremnia lub ogranicza zaspokojenie ich należności przez to, że tworzy w oparciu o przepisy prawa nową jednostkę gospodarczą i przenosi na nią składniki swojego majątku,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto będąc dłużnikiem kilku wierzycieli doprowadza do swojej upadłości lub niewypłacalności.
§ 3. Kto będąc dłużnikiem kilku wierzycieli w sposób lekkomyślny doprowadza do swojej upadłości lub niewypłacalności, w szczególności przez trwonienie części składowych majątku, zaciąganie zobowiązań lub zawieranie transakcji oczywiście sprzecznych z zasadami gospodarowania,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Art. 302. § 1. Kto, w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, nie mogąc zaspokoić wszystkich wierzycieli, spłaca lub zabezpiecza tylko niektórych, czym działa na szkodę pozostałych,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Kto wierzycielowi udziela lub obiecuje udzielić korzyści majątkowej za działanie na szkodę innych wierzycieli w związku z postępowaniem upadłościowym lub zmierzającym do zapobiegnięcia upadłości,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 3. Tej samej karze podlega wierzyciel, który w związku z określonym w § 2 postępowaniem przyjmuje korzyść za działanie na szkodę innych wierzycieli albo takiej korzyści żąda.
matti82 jest off-line  
28-03-2011, 08:23  
Agata Pandy
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: kredyty,kredyty i brak środkow na ich spłate

czyli dalej same grozby i żadnej porady. Acha sprzedac samochod? Teraz ma wartośc może 1000,-zł Lodowka,telawizor,pralka ? wszystko miało wartośc w 2006 -2007 jak to kupowałam. Teraz ta sprzedaz byłaby na JEDNĄ rate. Więc sprzedam mieszkanie i będzie jeszcze na 10 rat. I co dalej?
Czy do nikogo nie dociera to,że ja chcę spłacic moje kredyty ?
Czy nikt nie potrafi mi udzielic SENSOWNEJ porady?
Ja uważam ,że najmądrzejszym rozwiązaniem jest kredyt hipoteczny,ktorym spłaciłabym wszystkie kredyty. Albo banki nie dostaną całej raty np 800,-zł/m-c tylko po 200,-zł i nich sobie licza odsetki. Innego wyjscia nie widze. No chyba ,że pojde do więzienia to wtedy mam spokojną głowe o byt. Podatnicy będą placić na moje utrzymanie. Prawda?
Agata Pandy jest off-line  
28-03-2011, 08:29  
Agata Pandy
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: kredyty,kredyty i brak środkow na ich spłate

Jeśli chodzi o "skarge paulinską" to rozumiem,że chodzi o kogos z rodziny, a nie o osobę obcą,która nabedzie mieszkanie Notarialnie,zapłaci podatek,a mnie odpowiednią kwote ? Właściwie jak sprzedam to osobie obcej to mnie nie obchodzi czy jej to potem zabiora . Dziwne to prawo.
Agata Pandy jest off-line  
28-03-2011, 09:33  
Kanas
Moderator globalny
 
Kanas na Forum Prawnym
 
Posty: 23.810
Domyślnie RE: kredyty,kredyty i brak środkow na ich spłate

Ja Pani nie pouczam, jednak jak sądzę, nie ma Pani 10 lat i swój rozum posiada.
Jak się brało kredyty, trzeba je spłacić.
Cytat:
Ja CHCĘ spłacać,ale Polskie prawo- tnz prawo Bankowe- nie daje mi możliwości. Czy dobrze rozumiem?
Jak już napisałem wcześniej, to nie wina Banku, że popadła Pani w długi, to wyłącznie wina osoby, która kredyty brała.
Cytat:
czyli dalej same grozby i żadnej porady
To nie są groźby, to tylko próba wytłumaczenia Pani sytuacji. Co do rady, pozostaje sprzedać mieszkanie i spłacić długi.Jak się domyślam, oczekuje Pani odpowiedzi na pytanie jak się wymigać z tych zobowiązań. Przykro mi, nie znam na to odpowiedzi.
Kanas jest off-line  
28-03-2011, 10:34  
Agata Pandy
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: kredyty,kredyty i brak środkow na ich spłate

Jestem realistką,nie licze ,ze się wymigam. ale zrobie wszystko,żeby uchronić mieszkanie. Bankom będe spłacac,ale w takiej wysokości na jaka mnie stac - i cały czas usiłuję to wytłumaczyć. I znowu podkreslam ,że najlepszym ,najsensowniejszym rozwiązaniem jest kredyt hipoteczny (wytłumacze jak krowie na granicy : jak nie będę tego spłacała to wtedy mi zabiorą mieszkanie).
Czy to jest naprawde takie ciężkie do zrozumienia?
I jeszcze raz pytam: Co jest lepsze : udzielić mi kredytu hipotecznego pod zastaw mojego mieszkania
czy wsadzić mnie do więzienia,umorzyć kredyt i odsetki (same straty) a mnie utrzymywać w więzieniu(jeszcze wieksza strata dla Panstwa). Albo zabrac mi mieszkanie i dać jakieś socjalne. Co jest lepsze. Ja uwazam ,że kredyt hipoteczny.
I proszę mi nie wmawiać ,że ja usiłuję się wymigać od spłaty. To bzdura !!!
Agata Pandy jest off-line  
28-03-2011, 10:48  
Kerimus
Moderator w spoczynku
 
Kerimus na Forum Prawnym
 
Posty: 10.460
Domyślnie RE: kredyty,kredyty i brak środkow na ich spłate

Cytat:
I teraz mam pytanie : czy mogę sprzdeać męzowi ,żeby uniknąć ewentualnej egzekucji , czy muszę sprzedać zupełnie obcej osobie / Czy może to być wnuczka ? Czy bratanek? Czy ktoś z innym nazwiskiem ? Prosze o porade w tej kwesti.
Ja tu widzę próbę działania na szkodę wierzycieli.
Widzę że obraża Pani innych użytkowników którzy próbują Panią ściągnąć z obłoków i przedstawić sprawy jakimi są.
To że nie może Pani pogodzić się z rzeczywistością nie daje mandatu do wylewania swojej frustracji na osoby które lepiej się znają na przepisach i realiach życia niż Pani.
Kerimus jest off-line  
28-03-2011, 10:56  
mustang-full
Użytkownik
 
Posty: 85
Domyślnie RE: kredyty,kredyty i brak środkow na ich spłate

No tak... sprawa nie jest łatwa... przyznaję..
...wiem, że prawo w Polsce jest dla równych i równiejszych...
...jeżeli ma Pani tak niską emerturę, to komornik na nią "wejść" nie może..
..wiem, że minimun socjalne jakie musi Pani "zostać" na życie wynosi trzysta kilkadzisiąt złotych...
..a banki.. raczej nie ma szans by którykolwiek bank udzielił Pani kredytu konsolidacyjnego, ze względu na brak pracy, i niskie "dochody"..
...no i wiem, że oczywiście przy zaciąganiu kredytu, banki pobierają "ubiezpieczenia od straty pracy" i takie tam..
..ale jak przychodzi co do czego.. wychodzi na to jak by ich nie było...

..a jeszcze co do mieszkania...
..jeżeli mieszkanie jest zadłużone i sprzedałaby je Pani komuś z rodziny.. ale potencjalnie ten "ktoś" by nie wiedzial o tych długach.. to i tak nic z tego...
..wydaje mi się, że czy wiedział, czy nie.. i tak będą z "mieszkania" czy też potencjalnego przyszłego właściciela mieszkania "ściągać" owe długi..
..jedynie że by (chyba) sądownie udowodnił i wybronił się, że faktycznie nic nie wiedział itd...
mustang-full jest off-line  
28-03-2011, 13:45  
Bartata
Moderator globalny
 
Bartata na Forum Prawnym
 
Posty: 5.962
Domyślnie RE: kredyty,kredyty i brak środkow na ich spłate

Cytat:
Napisał/a Agata Pandy Zobacz post
czyli dalej same grozby i żadnej porady
Proszę liczyć się ze słowami. Jeżeli nie zna Pani znaczenia słowa GROŹBA to albo słownik albo lepiej nic nie pisać.
Bartata jest off-line  
28-03-2011, 14:10  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: kredyty,kredyty i brak środkow na ich spłate

A ja jednej rzeczy nie rozumiem: czy Pani chce to mieszkanie sprzedać
- naprawdę i za uzyskane pieniądze spłacić (najlepiej od razu w całości) swoje długi - co należy uznać za godne pochwały;
- czy na niby, czyli w celu pokrzywdzenia wierzyciela.
Odniosłem wrażenie, że odpowiadający, którzy cytowali art. 527 kc i 300 kk, z góry założyli to drugie.
 
28-03-2011, 14:15  
Bartata
Moderator globalny
 
Bartata na Forum Prawnym
 
Posty: 5.962
Domyślnie RE: kredyty,kredyty i brak środkow na ich spłate

Cytat:
Napisał/a Agata Pandy Zobacz post
czy mogę sprzdeać męzowi ,żeby uniknąć ewentualnej egzekucji , czy muszę sprzedać zupełnie obcej osobie / Czy może to być wnuczka ? Czy bratanek? Czy ktoś z innym nazwiskiem ? Prosze o porade w tej kwesti.
Moim zdaniem nie pozostawia to wątpliwości.
Bartata jest off-line  
28-03-2011, 14:16  
Kerimus
Moderator w spoczynku
 
Kerimus na Forum Prawnym
 
Posty: 10.460
Domyślnie RE: kredyty,kredyty i brak środkow na ich spłate

Cytat:
Odniosłem wrażenie, że odpowiadający, którzy cytowali art. 527 kc i 300 kk, z góry założyli to drugie.
No ale jak rozumieć poniższe?

Cytat:
czy mogę sprzdeać męzowi ,żeby uniknąć ewentualnej egzekucji , czy muszę sprzedać zupełnie obcej osobie / Czy może to być wnuczka ?
Po co ta wyliczanka - jakiej osobie?
Możliwe że autorce nie o to chodzi ale z powyższego cytatu raczej ta gorsza wersja się nasuwa.

PS: Bartata mnie wyprzedził ale widać iż podobna konkluzja tu się nasuwa.
Kerimus jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ kredyty (odpowiedzi: 1) ojciec po smierci zostawił po sobie tylko długi:( razem z siostrami odrzuciłyśmy spadek ,ale jest pewien problem:( ojciec brał kredyty w różnych...
§ Kredyty i błędne koło (odpowiedzi: 5) Witam. Bardzo proszę o pomoc i możliwe rozwiązanie problemu. Sprawa jest następująca: Mama 65 lat na emeryturze, zaciągała kredyty rzekomo na...
§ kredyty (odpowiedzi: 2) witam mam pytanie... kolezanki mama nabrala kredytow nie splaca ich i ma komornika na rencie czy komornik moze wejsc na wyplaty dzieci ??
§ Kredyty (odpowiedzi: 1) Witam opiszę najpierw sprawę Mój brat nabrał kredytów i nie spłaca ich jest u mnie zameldowany lecz tylko zameldowany mieszkam z nasza mamą co...
§ Kredyty (odpowiedzi: 24) Witam, jestem podchorążym na wat wojskowa akademia techniczna, mam ok 80 tys kredytów. Nie płace już od roku ponieważ raty wynoszą 3200 a ja mam...
§ kredyty (odpowiedzi: 3) Witam wszystkich!!!czy ktos moze mi udzielic porady na temat niesplacanych kredytow!!!!moja mama zaciagnela 3 kredyty swojej siostrze.siostra nie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:59.