odwołanie darowizny, czy to rażąca niewdzięczność - Forum Prawne

 

odwołanie darowizny, czy to rażąca niewdzięczność

witam, wiem, że temat darowizny jest bardzo szeroki i już troche poczytałam na forum na ten temat, ale każdy przypadek jest inny. Oto mój: W 2002 roku moja babcia wykupiła mieszkanie. Dokładniej ujmując z mojej ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
16-06-2011, 21:52  
agula233
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie odwołanie darowizny, czy to rażąca niewdzięczność

witam, wiem, że temat darowizny jest bardzo szeroki i już troche poczytałam na forum na ten temat, ale każdy przypadek jest inny. Oto mój:
W 2002 roku moja babcia wykupiła mieszkanie. Dokładniej ujmując z mojej książeczki mieszkaniowej zrobiliśmy cesję na babcię i całą pozostała kwotę (ok 20 tyś.) dałam również ja. Po czasie ok 1 roku babcia dokonała darowizny mieszkania na mnie. Byłam jedyną osobą, którą w tym czasie było stać wyłożyć takie pieniądze (bo nie było wiadomo co będzie dalej z cenami wykupu mieszkań) i uzgodniliśmy z rodziną (moją mamą i wujkiem), że nie będą zgłaszać roszczeń w stosunku do mnie i mieszkanie będzie moje.
Od 4 lat mieszkam z dziadkami w "moim" mieszkaniu. Tzn. mieszkanie jest 3 pokojowe: babcia zajmuje duży pokój, dziadek mały, a ja z mężem i dwójką małych dzieci zajmujemy także mały pokój (ok 10m2).
Wszytko układałoby się myślę w dalszym ciągu bezproblemowo, gdyby nie mój wujek. 3 lata temu rozwiódł się, stracił pracę, pije i mieszka z nami (z babcią pokoju). Toleruję go tylko i wyłącznie ze względu na babcię.
Sytuacja jest jednak nie do zniesienia, bo wielokrotnie, od czasu jak z nami zamieszkał, słyszę jaka to ja jestem oszustka i zła wnuczka (wnuczka- suczka). I w ogóle to mieszkanie to jest jego mieszkanie i jemu się należy. Hmmm, szkoda tylko, że przez ten czas jaki tu z nami mieszka (czy raczej koczuje) nie dołożył nic na utrzymanie tego mieszkania. Wujek mąci babci w głowie i doszło do tego, że chce odwołać darowiznę. Dochodzi między nami na tym tle do kłótni. Kłótnie z babcią to jedna sprawa, ale do kłótni dochodzi też z wujkiem i nawet w 2 albo 3 przypadkach interweniowała policja wzywana przeze mnie. Oczywiście babcia murem stoi za synem i jestem tą najgorszą.
Do całej te historii dodam, że unikam bycia w domu, choćby nawet ze względu na dzieci. Rano wychodzimy, bo idę do pracy i wracamy dopiero ok 19.

1. Proszę o informację czy mogę zostać oskarżona moim zachowaniem o rażącą niewdzięczność?, bo tylko tak może być odwołana darowizna.
2. Czy dobrze wyczytałam, że darowizny nie można cofnąć po upływie 10 lat?
3. Czy to dobry pomysł, aby pomyśleć o przepisaniu (dokonaniu darowizny) mieszkania na dziecko?
4. Jak najlepiej pozbyć się "pasożyta"? (jedyną osobą, która jest za nim to babcia, nawet dziadek nie chce go już dłużej widzieć).
agula233 jest off-line  
16-06-2011, 22:10  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: odwołanie darowizny, czy to rażąca niewdzięczność

Ad. 1
Z tego co piszesz, to nie sądzę, by były powody do odwołania darowizny.
Cytat:
Zgodnie z orzecznictwem sądu najwyższego rażąca niewdzięczność to jest takie zachowanie obdarowanego, które było skierowane wobec darczyńcy świadomie i w nieprzyjaznym zamiarze. Takie zachowanie może polegać np. na pozostawienie darczyńcy bez koniecznej pomocy, obmawianie darczyńcy wobec osób trzecich o postępowanie, które godzi w jego dobre imię. Zwykłych życiowych konfliktów i sprzeczek nie można uznać za powód odwołania darowizny. Musi to być działanie o dużej intensywności z dużym nasileniem złej woli. Zawsze ważne jest z jakich motywów i intencji określone zachowania są przez obdarowanego podejmowane. Nie będzie rażącej niewdzięczności na przykład wtedy zwłaszcza wtedy kiedy czynów takich dopuścił się obdarowany nie był świadomy pokrzywdzenia darczyńcy.

Zachowanie obdarowanego powinno zawsze dotyczyć darczyńcy. Za rażącą niewdzięczność można uznać również niepowstrzymanie przez obdarowanego innych osób przed działaniem skierowanym przeciwko darczyńcy jeśli oczywiście darczyńca ma taką możliwość (na przykład podjudzanie osób mu bliskich do działań przeciwko darczyńcy) lub nawet tolerowanie takich zachowań.

Należy pamiętać zawsze, iż na mocy art. 899 par 3 „darowizna nie może być odwołana po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego.” Oznacza to, iż jeśli o określonych nieprzyjaznych zachowaniach darczyńca dowiedział się ponad rok od daty w której chce odwołać darowiznę, tego typu zachowania nie mogą stanowić podstawy do odwołania darowizn.
Ad. 2
Te 10 lat dotyczy roszczeń o zachowek.
Jako, że nie jesteś spadkobiercą babci, bo Twój rodzic będący dzieckiem żyje, ma tu zastosowanie poniższy przepis:
Przepis prawny:
Art. 994 § 1. Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.

Czyli jeśli z upływem 10 lat żyć będzie Twój rodzic będący dzieckiem babci i żyć będzie babcia (rozumiem, że mieszkanie darowała tylko babcia, a nie babcia z dziadkiem?), to po śmierci darczyńcy roszczenie o zachowek się "przedawnia".
 
16-06-2011, 22:20  
BOHO
Stały bywalec
 
Posty: 7.278
Domyślnie RE: odwołanie darowizny, czy to rażąca niewdzięczność

ja tu nie widzę rażącej niewdzięczności.
BOHO jest off-line  
17-06-2011, 13:04  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.343
Domyślnie RE: odwołanie darowizny, czy to rażąca niewdzięczność

Oczywiście, że nie ma.
Tomu jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odwołanie darowizny. Rażąca niewdzięczność? (odpowiedzi: 2) Witam. Moja teściowa miała działkę. W 2002 roku zmarł jej mąż, i do teściowej zgłosił się jej brat który twierdził, że miał interesy...
§ odwołanie darowizny bez rażącej niewdzięczności (odpowiedzi: 7) Matka podarowała synowi dom. Zmianę właściciela ujawniono w księdze wieczystej. Następnie strony dowiedziały się, że syn będzie zobowiązany do...
§ Rażąca niewdzięczność/ odwołanie darowizny (odpowiedzi: 5) Moja babcia wraz z mężem dokonała umowy darowizny w postaci aktu notarialnego na rzecz syna. Przekazali w ten sposób gospodarstwo rolne z...
§ Rażąca niewdzięczność i odwołanie darowizny (odpowiedzi: 1) WITAM Czytałam różne artykuły dotyczące tematu cofnięcia darowizny, nadal mam jduże wątpliwości i będę wdzięczny za ich rozwianie. Sytuacja jest...
§ odwołanie darowizny,rażąca niewdzięcznośc (odpowiedzi: 1) Witam, Przedstawię sytuacje.Dokonałam darowizny mieszkania na rzecz syna.Po skończeniu 18 lat (IV/2012)syn sprowadził do mieszkania swojego ojca,a...
§ Odwołanie darowizny na podstawie rażącej niewdzięczności (odpowiedzi: 21) Witam. Moze zaczne od początku 18 wrzesnia 2006 podpisałam akt notrialny z dziadkiem, dzieki ktoremu stalam sie włascicielem mieszkania w ktorym...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:18.