To zależy od rodzaju współuczestnictwa. Jeśli jest to współuczestnictwo jednolite, to czynności współuczestników działających są skuteczne również względem niedziałających. Wynika to z art. 73 par. 2 k.p.c.
- Przepis prawny:
Art. 73. § 1. Każdy współuczestnik działa w imieniu własnym.
§ 2. W wypadku jednak, gdy z istoty spornego stosunku prawnego lub z przepisu ustawy wynika, że wyrok dotyczyć ma niepodzielnie wszystkich współuczestników (współuczestnictwo jednolite), czynności procesowe współuczestników działających są skuteczne wobec nie działających. Do zawarcia ugody, zrzeczenia się roszczenia albo uznania powództwa potrzeba zgody wszystkich współuczestników.
Natomiast jeśli jest to inny rodzaj współuczestnictwa, to nakaz zapłaty uprawomocni się w stosunku do tego współuczestnika, który sprzeciwu nie złożył.
Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 20 maja 1966 r. III CZP 24/66
Wniesienie przez jednego lub niektórych tylko pozwanych zarzutów przeciwko nakazowi zapłaty, zasądzającemu w postępowaniu nakazowym należność od kilku pozwanych dłużników solidarnych, nie uzasadnia rozpoznania sprawy na rzecz pozwanych, którzy w przepisanym terminie zarzutów nie wnieśli.
Natomiast zastanawia mnie to, czy w takim przypadku ten współuczestnik, który nie złożył sprzeciwu, może domagać się od tego, który złożył i wygrał, zwrotu części spełnionego świadczenia (art. 376 k.c.). To raczej wydaje mi się niemożliwe, gdyż ten który złożył sprzeciw, w ogóle nie jest zobowiązany względem wierzyciela, a więc tym bardziej i względem "współdłużnika".