Unieważnienie umowy darowizny - Forum Prawne

 

Unieważnienie umowy darowizny

Witam W roku 1999 dostałem na osiemnaste urodziny darowiznę od mojej babci, był to malutki drewniany domek z 1915 roku i kawałek ziemi. Został sporządzony akt notarialny z udziałem notariusza. Wszystko było oki do momentu, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
01-02-2008, 23:09  
Rysiu z Klanu
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Unieważnienie umowy darowizny

Witam
W roku 1999 dostałem na osiemnaste urodziny darowiznę od mojej babci, był to malutki drewniany domek z 1915 roku i kawałek ziemi. Został sporządzony akt notarialny z udziałem notariusza. Wszystko było oki do momentu, kiedy moja babcia zmarła. Wtedy to niespodziewanie pojawiła się siostra mojej babci ze świstkiem papieru na którym widniał rzekomy podpis mojej babci i notka w której napisane było ze moja babcia zawarła ze mną umowę ustną, która brzmiała:

"zawarłam umowę ustną z moim wnukiem, że będzie sie on mną opiekował w razie potrzeby, jednak on tego nie robił, opiekowała się mną moja siostra. Z uwagi na powyższe proszę o pilne anulowanie umowy darowizny"

Pod tym tekstem widniał podpis mojej babci lub kogoś, kto podpisał sie w sposób podobny jak moja babcia. Siostra mojej babci znalazła sobie kilku świadków, którzy potwierdzają że rzekomo opiekowała sie ona moją babcią (znajomi siostry mojej babci).

Odbyły się już dwie rozprawy, na drugiej rozprawie zrozumiałem ze z moim adwokatem jest coś nie tak, nie zadawał on żadnych pytań siedział tylko i wyglądał jak by myślami był zupełnie gdzieś indziej. Po rozprawie zapytałem go dlaczego jest taki bierny i wcale sie nie odzywa, na to pytanie adwokat odpowiedział:

"dlaczego pan się tak przejmuje to tylko stara rudera i kawałek trawy nie warte zachodu"

W tym momencie zrozumiałem ze adwokat wziął pieniądze, ale wcale nie zamierza mnie bronic
Od starszego pana, który oglądał rozprawę dowiedziałem sie, że jeśli nie będę sie bronił to prawdopodobnie przegram, muszę bronic sie sam ale nie znam sie na prawie i nie bardzo wiem jakich argumentów powinienem użyć broniąc sie.


W notarialnej umowie darowizny nie było żadnych wytycznych ze muszę coś robić albo czegoś nie robić inaczej darowizna zostanie mi odebrana.
Rysiu z Klanu jest off-line  
01-02-2008, 23:10  
Rysiu z Klanu
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie

Proszę o wskazówki jak powinienem sie bronic i jakich argumentów użyć, z góry dziękuje za każda pomoc
Rysiu z Klanu jest off-line  
02-02-2008, 00:21  
damastes
Stały bywalec
 
Posty: 783
Domyślnie

wypowedz pełnomocnicto adwokatowi - odwołanie daowizny jest mozłiwe tylko na wypadek niewdzięczności

Darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności.

Art. 899. § 1. Darowizna nie może być odwołana z powodu niewdzięczności, jeżeli darczyńca obdarowanemu przebaczył. Jeżeli w chwili przebaczenia darczyńca nie miał zdolności do czynności prawnych, przebaczenie jest skuteczne, gdy nastąpiło z dostatecznym rozeznaniem.
§ 2. Spadkobiercy darczyńcy mogą odwołać darowiznę z powodu niewdzięczności tylko wtedy, gdy darczyńca w chwili śmierci był uprawniony do odwołania albo gdy obdarowany umyślnie pozbawił darczyńcę życia lub umyślnie wywołał rozstrój zdrowia, którego skutkiem była śmierć darczyńcy.
§ 3. Darowizna nie może być odwołana po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego.

zapytaj kiedy siostra babci dowiedziała sie o rzekomej niewdzięczności?? i idź tym tropem + spróbuj podwazyć wiareygodność ppodpisu babci
Art. 900. Odwołanie darowizny następuje przez oświadczenie złożone obdarowanemu na piśmie.
damastes jest off-line  
01-02-2012, 20:01  
BeMaBa
Użytkownik
 
Posty: 124
Domyślnie RE: Unieważnienie umowy darowizny

Witam mam pytanie dotyczące umowy darowizny spisanej na zwykłej kartce papieru a dotyczącej ciągnika rolniczego.
Mój mąż kupił ciągnik rolniczy w trakcie związku małżeńskiego kupiony za pieniądze podarowane przez mojego ojca i reszta pieniędzy była dołożona ze wspólnego kąta bankowego.
Obecnie bez mojej wiedzy podarował ciągnik swojemu ojcu zgłosił umowe darowizny w US i w wydziale komunikacji przerejestrował go.
Proszę o pomoc gdzie mam się zgłosić żeby odzyskać ciągnik lub część pieniadzę które wydaje się że są moje.
Zaznaczę że nie mamy rozdzielności majątkowej ani rozwodu.
BeMaBa jest off-line  
01-02-2012, 20:15  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Unieważnienie umowy darowizny

Rysiu, nie wykonanie umowy co do opieki a rażąca niewdzięczność to różne sprawy.
Najpierw podważaj istnienie takiej umowy, najlepiej wiarygodność siostry babci i światków, jednocześnie złóż zawiadomienie do prokuratury o sfałszowaniu dokumentu. A ponad to znajdź sobie mecenasa z innego miasta lub jakiegoś pewnego.
 
01-02-2012, 20:41  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Unieważnienie umowy darowizny

Cytat:
Mój mąż kupił ciągnik rolniczy w trakcie związku małżeńskiego kupiony za pieniądze podarowane przez mojego ojca i reszta pieniędzy była dołożona ze wspólnego kąta bankowego.
Czy pieniądze te Twój ojciec darował tylko Tobie, tylko mężowi, czy zarówno Tobie jak i mężowi?

Jeśli pieniądze zostały podarowane tylko Tobie, to wchodzą one do Twojego majątku osobistego, czyli nie podlegają wspólności małżeńskiej.
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Unieważnienie darowizny (odpowiedzi: 9) Witam, Przepisałam darowiznę domu córce i wnukowi. Córka zmarła. Czy zięć dziedziczy po córce darowiznę? W zapisie notarialnym nie jest...
§ Unieważnienie darowizny (odpowiedzi: 1) Cześć wszystkim Mam takie pytanie. W 2010 roku moja matka przepisała aktem darowizny całą swoja część majatku mojej siostrze u której mieszkała...
§ Unieważnienie darowizny. (odpowiedzi: 10) Wita. Mam pytanie. Starszy 90-letni mężczyzna z chorobą ajcchajmera przepisał darowiznę mieszkanie na swojego syna. Jednak nie był świadom tego co...
§ unieważnienie darowizny (odpowiedzi: 2) Dostałam darowiznę od taty. Zgłosiłam ten fakt do US. Rodzice posiadają wspólność majątkową,załóżmy, że mama nie wyraziła zgody na darowanie mi...
§ Unieważnienie darowizny (odpowiedzi: 1) Witam! Mam pewien problem babcia miesiąc przed śmiercią zapisała mi w akcie darowizny mieszkanie (jestem jej wnuczką) chorowała na astmę. Mój...
§ Unieważnienie darowizny ? (odpowiedzi: 8) Witam serdecznie, Około cztery lata temu moja koleżanka darowała swojemu wnukowi mieszkanie - akt darowizny spisany notarialnie. Jako, że wnuk do...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:33.