skarga do Izby Notarialnej - Forum Prawne

 

skarga do Izby Notarialnej

Nie wiem czy dobrze się pokierowałam, ale mam kolejny problem, i to mnie wkurza!!! Notariusz wprowadził w błąd mnie, co do odrzucenia spadku (sama wcześniej nie sprawdziłam i teraz żałuje), powiedział że dzieci się nie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
04-08-2011, 16:57  
katty801
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie skarga do Izby Notarialnej

Nie wiem czy dobrze się pokierowałam, ale mam kolejny problem, i to mnie wkurza!!!
Notariusz wprowadził w błąd mnie, co do odrzucenia spadku (sama wcześniej nie sprawdziłam i teraz żałuje), powiedział że dzieci się nie wpisuje do protokołu o odrzucenie spadku. Ja sprawdziłam po czasie (ponieważ trzeba podać informację o ustanowieniu spadku) i okazuje się, że wprowadził w błąd ponieważ na podstawie art. 927 pkt 2 k.c. dzieci się ujmuje do spadku.
Pojawił się problem i nie za bardzo wiem jak go rozwiązać, ponieważ okazuje się że sprawa spadkowa nie jest zakończona, czym miał również zająć się notariusz.
Nawet proszę o poinstruowanie, jak napisać skargę na notariusza.

Pozdrawiam
katty801 jest off-line  
04-08-2011, 17:09  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.768
Domyślnie RE: skarga do Izby Notarialnej

No bo dzieci się nie wpisuje "na słowo" rodzica - należy uzyskać zgodę SR Wydział Rodzinny i Nieletnich. Przecież jezeli spadek odrzuca najbliższy zstępny, w jego miejscę wchodzi jego zstępny. Jeżeli jest to osoba nieletnia, zgodę na odrzucenie przez nią spadku wydaje sąd.

Jezeli tego nie zrobiono, nieletni (a także inni spadkobiercy, którzy nie odrzucili spadku) otrzymuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Nie widzę powodu by skarzyć się na notariusza.
natalie-s1959 jest off-line  
04-08-2011, 19:11  
FraZeolog
Ekspert
 
FraZeolog na Forum Prawnym
 
Posty: 8.156
Domyślnie RE: skarga do Izby Notarialnej

Jest za mało szczegółów, by ocenić postępowanie notariusza.

Proszę opisać sprawę bardziej szczegółowo - z uwzględnieniem daty śmierci, daty odrzucenia spadku przez Panią, relacji do spadkodawcy oraz wieku dzieci.
FraZeolog jest off-line  
05-08-2011, 07:37  
katty801
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: skarga do Izby Notarialnej

Myślę, że jest podstawa do tego, aby złożyć skargę na notariusza.
Od początku:
zgon osoby nastąpił 5 września 2010r,.
udałam się po poradę prawdą, gdzie usłyszałam, że najszybciej zrzec się spadku jest przez notariusza. Zebrałam wszystkich "chętnych" i w dniu 12 stycznia br złożyliśmy przed notariuszem podpisy na protokołach o zrzeczeniu się spadku.
Zapytałam co z dziećmi rodzeństwa, przecież jeżeli rodzeństwo się zrzeka, to ich dzieci przejmują spadek na siebie (to wiedziałam), wobec czego notariusz poinformował nas, że o dzieciach nie ma co mówić, ponieważ jako nieletnie (wiek 4, 3 i 2 lata) nie wchodzą w osoby, które przejmują spadek, czyli odpadają automatycznie. Notariusz zadeklarował się, że wszystkie dokumenty dostarczy do Sądu, na podpisach nasza rola się kończy i mama otrzyma tylko pismo powiadamiające o przejęciu całkowitym spadku.
W tamtym tygodniu jadę do Sądu i się okazuje, że nie ma żadnych papierów, nie wspominając o protokołach przez nas podpisanych, i sprawa spadkowa jest już przedawniona.
Wiem, że mogę się odwołać na podst. art 1019 k.c., ale muszę mieć coś jeszcze żeby to wszystko wyprostować (znaczy, ja nie muszę, ale tak się jakoś utarło)
Wobec czego potrzebuję jakiejś mądrej rady, nie kolejnej, ponieważ gdzie nie czytam i się nie dowiaduję, to każdy mówi co innego
katty801 jest off-line  
05-08-2011, 08:35  
FraZeolog
Ekspert
 
FraZeolog na Forum Prawnym
 
Posty: 8.156
Domyślnie RE: skarga do Izby Notarialnej

A Państwa zamiarem było całkowite odrzucenie spadku czy tylko odrzucenie przez niektóre osoby - tak, by jedna zainteresowana osoba nabyła cały spadek?

Odrzucaliście spadek bo długi przeważały nad aktywami, czy po prostu część osób nie chciała spadku, a ktoś chciał?

Proszę opisać stopień pokrewieństwa osób, które składały oświadczenia o odrzuceniu spadku i czy ktoś spadek przyjmował.

Proszę odpisać na powyższe pytania.

Co do przesłania pism do sądu - notariusz ma obowiązek zawiadomić sąd spadku o złożeniu oświadczeń o przyjęciu lub odrzuceniu spadku W tym celu przesyła do sądu spadku (sąd rejonowy wydział cywilny właściwy wg ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego) wypisy aktów notarialnych - oświadczeń oraz załącza do tego odpisy aktów stanu cywilnego. Jest to jego obowiązek i jeżeli się z tego nie wywiązał, to oczywiście skargę można składać. Niemniej jednak nie ma to wpływu na skuteczność oświadczeń. To przesłanie ma charakter w zasadzie tylko informacyjny.

Niezależnie od powyższego zawiadomienia sądu spadku i tak trzeba przeprowadzić sprawę o stwierdzenie nabycia spadku. Dopiero wtedy zostanie wiążąco ustalone - kto nabył spadek po zmarłym.

No i jeszcze jedno - skargę na notariusza można sobie składać, ale sytuacji zasadniczo to nie zmieni, poza tym że napsuje Pani krwi notariuszowi. Trzeba natomiast działać dalej, by doprowadzić sprawę do końca.
FraZeolog jest off-line  
05-08-2011, 13:33  
katty801
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: skarga do Izby Notarialnej

Zmarły był naszym Ojcem.
Każdy z nas chciał w całości odrzucić spadek na rzecz Mamy, ponieważ każdy z rodzeństwa ma swoje mieszkania (jest nas trójka rodzeństwa).
Mama miała zadecydować co z tym zrobić.

Jeżeli chodzi o zadłużeniu spadku, udało mi się ustalić, że nie było opłacone ostatnie 6 m-cy ZUSu (Tata prowadził własną działalność), posiadał również kartę płatniczą w jakimś banku, ale do chwili obecnej jej nie znaleźliśmy, a bank, mimo posiadanego przeze mnie pełnomocnictwa od Mamy, nie chciał udzielić informacji o stanie zadłużenia na karcie płatniczej (podobno mimo wszystkiego nie mieliśmy prawa do wglądu do tych informacji).

Z tego co wiem, to rodzeństwo otrzymało już z Sądu informację, że wnioski w sprawie dzieci odrzucili, ponieważ są przedawnione (o tym to wiem, dlatego pisałam wniosek z zaznaczeniem, że wynikło to z winy błędnie przekazanej informacji, i na podstawie wcześniej wspomnianego art 1019, mogę wnosić o przywrócenie terminu. Do tego jeszcze obciążą ich kosztami.

Więc chyba na dzień dzisiejszy jestem w kropce, a chciałabym im pomóc i
jak najszybciej zamknąć tą sprawę.

katty801 jest off-line  
05-08-2011, 13:53  
FraZeolog
Ekspert
 
FraZeolog na Forum Prawnym
 
Posty: 8.156
Domyślnie RE: skarga do Izby Notarialnej

Jeżeli dzieci są małoletnie i nie ma pewności, że długów jest więcej niż aktywów, to wątpię żeby sąd opiekuńczy wyraził zgodę na odrzucenie spadku w imieniu małoletnich.
FraZeolog jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ skarga do Izby Adwokackiej (odpowiedzi: 9) jakie sa podstawy do zloenia skargi i jak wygladaja koszty takiego postepowania, czy skarzacy placi? Czy nie jest wymagana odplatnosc. Czy Izba bada...
§ przeniesienie na aplikacji notarialnej - z izby Wawa do izby KR lub KT (odpowiedzi: 1) Hej, czy orientujecie się jak wygląda sprawa przenosin podczas trwania aplikacji notarialnej - z Izby Warszawskiej do Izby Krakowskiej lub Izby...
§ Skarga na decyzje Izby Skarbowej w sprawie przywrócenia terminu odwołania (odpowiedzi: 5) Witam Izba Skarbowa w Bydgoszczy nie przywróciła mi terminu odwołania sie od decyzji wydanej przez US w Świeciu. Termin przegapiłem ponieważ...
§ Zgłoszenie notariusza do Rady Izby Notarialnej (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie, zwracam się do Państwa z następującym pytaniem. Mam mocne podstawy by sądzić, że notariusz został nakłoniony do tego by...
§ Skarga do WSA na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej (odpowiedzi: 13) Jestem zmuszony napisać skargę do WSA na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych (w...
§ Odmowa izby notarialnej mimo znalezienia patronatu (odpowiedzi: 41) Czy może ktoś z was się spotkał z takim problemem? Znalazłem patrona, podpisałem z nim umowe. Otrzymałem promesę i złożyłem wniosek do izby o...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 05:10.