Konkursy - Forum Prawne

 

Konkursy

Witam, Czy jako osoba fizyczna organizując konkurs w Internecie muszę mieć jakieś zezwolenia? Konkurs polegał by np. na odpowiadaniu na pytania i zbieraniu w ten sposób punktów. Udział w konkursie był by bezpłatny. Sponsorem nagród ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
05-08-2011, 15:38  
_roland_
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie Konkursy

Witam,
Czy jako osoba fizyczna organizując konkurs w Internecie muszę mieć jakieś zezwolenia? Konkurs polegał by np. na odpowiadaniu na pytania i zbieraniu w ten sposób punktów.

Udział w konkursie był by bezpłatny. Sponsorem nagród był bym ja. Nagroda wynosiła by pewna ilość pieniążków mieszczącą się w granicach 600zł.

Czy od przekazanej nagrody musiał bym zapłacić jakiś podatek?

Dziękuję i Pozdrawiam
_roland_ jest off-line  
09-08-2011, 13:30  
matti82
Ekspert
 
matti82 na Forum Prawnym
 
Posty: 4.517
Domyślnie RE: Konkursy

Jeśli to faktycznie konkurs (czyli np. sprawdzian wiedzy), to nie są wymagane zezwolenia. Nagroda 600zł nie powoduje konieczności zapłacenia podatku. Parę przydatnych przepisów z kc:
Przepis prawny:
Tytuł XXXVI. PRZYRZECZENIE PUBLICZNE

Art. 919. § 1. Kto przez ogłoszenie publiczne przyrzekł nagrodę za wykonanie oznaczonej czynności, obowiązany jest przyrzeczenia dotrzymać.
§ 2. Jeżeli w przyrzeczeniu nie był oznaczony termin wykonania czynności ani nie było zastrzeżenia, że przyrzeczenie jest nieodwołalne, przyrzekający może je odwołać. Odwołanie powinno nastąpić przez ogłoszenie publiczne w taki sam sposób, w jaki było uczynione przyrzeczenie. Odwołanie jest bezskuteczne względem osoby, która wcześniej czynność wykonała.

Art. 920. § 1. Jeżeli czynność wykonało kilka osób niezależnie od siebie, każdej z nich należy się nagroda w pełnej wysokości, chyba że została przyrzeczona tylko jedna nagroda.
§ 2. Jeżeli była przyrzeczona tylko jedna nagroda, otrzyma ją osoba, która pierwsza się zgłosi, a w razie jednoczesnego zgłoszenia się kilku osób - ta, która pierwsza czynność wykonała.
§ 3. Jeżeli czynność wykonało kilka osób wspólnie, w razie sporu sąd odpowiednio podzieli nagrodę.

Art. 921. § 1. Publiczne przyrzeczenie nagrody za najlepsze dzieło lub za najlepszą czynność jest bezskuteczne, jeżeli nie został w nim oznaczony termin, w ciągu którego można ubiegać się o nagrodę.
§ 2. Ocena, czy i które dzieło lub czynność zasługuje na nagrodę, należy do przyrzekającego, chyba że w przyrzeczeniu nagrody inaczej zastrzeżono.
§ 3. Przyrzekający nagrodę nabywa własność nagrodzonego dzieła tylko wtedy, gdy to zastrzegł w przyrzeczeniu. W wypadku takim nabycie własności następuje z chwilą wypłacenia nagrody. Przepis ten stosuje się również do nabycia praw autorskich albo praw wynalazczych.
matti82 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Konkursy za smsy (odpowiedzi: 3) Witam. Czy bez prowadzenia działalności moge tworzyć strone na której regularnie będą pojawiały sie konkursy w których by wygrać trzeba wysłać smsa...
§ Fikcyjne konkursy (odpowiedzi: 18) Witam, chciałem się dowiedzieć czy organizowanie fikcyjnych konkursów poprzez fanpage na facebook.com może być karalne. Fanpage z którego pochodzi...
§ Konkursy, reklamy i tp (odpowiedzi: 17) Witam szanownych, Po blisko 30-to letniej nieobecnosci i po powrocie rzucily mi sie w oczy i uszy dwa fakty : 1. Nieprawdopodobna ilosc bankow...
§ konkursy (odpowiedzi: 1) Jest to mój pierwszy wpis, więc w razie niepoprawnej treści proszę mnie poprawić. W poniedziałek 14 maja wzięłam udział w internetowym konkursie, w...
§ konkursy co i jak. (odpowiedzi: 4) Witam. Mam pytanie, ponieważ jakiś czas temu wygrałem w pewnym konkursie rzecz o wartości +- 100zł. I choć wszystkie dane wysyłkowe podałem dobrze...
§ Konkursy SMS (odpowiedzi: 1) Witam. Nie bardzo wiedziałem w jakim dziale napisać, więc myślę że dobry wybrałem. Moje pytanie dotyczy internetowych konkursów SMS (np....


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:11.