Odpowiedzialność cywilna osoby przeprowadzającej zabieg akupunktury - Forum Prawne

 

Odpowiedzialność cywilna osoby przeprowadzającej zabieg akupunktury

Witam, Sprawa jest dosyć osobliwa i nie jestem pewien czy podpiąłem się pod odpowiednią podgrupę, więc proszę o wyrozumiałość. Żeby nie rozwodzić się zbytnio: moja matka zdecydowała się na zabieg akupunktury w pewnym "gabinecie" medycyny ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
02-09-2011, 19:31  
Nevermind
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie Odpowiedzialność cywilna osoby przeprowadzającej zabieg akupunktury

Witam,

Sprawa jest dosyć osobliwa i nie jestem pewien czy podpiąłem się pod odpowiednią podgrupę, więc proszę o wyrozumiałość.

Żeby nie rozwodzić się zbytnio: moja matka zdecydowała się na zabieg akupunktury w pewnym "gabinecie" medycyny alternatywnej (z góry proszę o powstrzymanie się od oceniania tej decyzji). Gabinet działa oficjalnie, jest zarejestrowany itp. W trakcie ostatniego zabiegu, który został najwyraźniej nieumiejętnie przeprowadzony, doszło do przebicia opłucnej a w dalszej kolejności do odmy. Stan matki był na tyle ciężki, że istniało zagrożenie życia. Skończyło się kilkudniowym pobytem w szpitalu, w perspektywie zaś czeka ją kilka tygodni rehabilitacji.

I tutaj pojawia się moje pytanie: czy mogę wystąpić na drogę prawną w celu jakiegoś zadośćuczynienia za poniesione straty zdrowotne na skutek nieumiejętnie przeprowadzonego zabiegu? Szczerze mówiać nie bardzo wiem jak się do tego zabrać, dlatego proszę Was o pomoc.
Nevermind jest off-line  
02-09-2011, 20:21  
FraZeolog
Ekspert
 
FraZeolog na Forum Prawnym
 
Posty: 8.156
Domyślnie RE: Odpowiedzialność cywilna osoby przeprowadzającej zabieg akupunktury

Cytat:
Napisał/a Nevermind Zobacz post
I tutaj pojawia się moje pytanie: czy mogę wystąpić na drogę prawną w celu jakiegoś zadośćuczynienia za poniesione straty zdrowotne na skutek nieumiejętnie przeprowadzonego zabiegu?
Tak

Art. 415. Kodeksu cywilnego
Cytat:
Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.
Cytat:
Art. 444. § 1. W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu.
§ 2. Jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty.
§ 3. Jeżeli w chwili wydania wyroku szkody nie da się dokładnie ustalić, poszkodowanemu może być przyznana renta tymczasowa.

Art. 445. § 1. W wypadkach przewidzianych w artykule poprzedzającym sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.
§ 2. Przepis powyższy stosuje się również w wypadku pozbawienia wolności oraz w wypadku skłonienia za pomocą podstępu, gwałtu lub nadużycia stosunku zależności do poddania się czynowi nierządnemu.
§ 3. Roszczenie o zadośćuczynienie przechodzi na spadkobierców tylko wtedy, gdy zostało uznane na piśmie albo gdy powództwo zostało wytoczone za życia poszkodowanego.
FraZeolog jest off-line  
03-09-2011, 16:45  
Nevermind
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: Odpowiedzialność cywilna osoby przeprowadzającej zabieg akupunktury

Cytat:
Napisał/a FraZeolog Zobacz post
Tak

Art. 415. Kodeksu cywilnego
FraZeolog, dziękuję Ci za odpowiedź.

Jeśli chodzi o służbę zdrowia, to wiem że lekarze muszą mieć wykupione OC, co jest wymagane przez NFZ. Czy fakt posiadania (lub też nie, co jest bardziej prawdopodobne) podobnego ubezpieczenia przez osobę wykonującą akupunkturę powienien w jakiś sposób dyskryminować moje dalsze kroki w tej sprawie?

W przypadku braku porozumienia polubownego chyba będę zmuszony założyć sprawę cywilną. Jakie byłyby koszty takiej sprawy, oczywiście w grubym przybliżeniu? Generalnie chciałbym uniknąć ostatecznych rozwiązań, ale sprawa jest o tyle istotna, że matka nie przez dobrych kilka(naście?) tygodni nie może wykonywać zawodu z powodu oszczerbku na zdrowiu.
Nevermind jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odpowiedzialność cywilna (odpowiedzi: 20) Witam. Zagadnienie dotyczy odpowiedzialności za powstałą szkodę, mianowicie, syn grał w piłkę na orliku,obiekcie do tego celu...
§ Odpowiedzialność Cywilna firmy (odpowiedzi: 1) Witam, prowadzę firmę serwisowo-monterską zajmującą się między innymi montażem klimatyzatorów u klientów(zarówno u osób prywatnych jak i w firmach)....
§ odpowiedzialność cywilna rolnika (odpowiedzi: 3) Witam, otrzymałam w darowiźnie od matki gospodarstwo rolne wraz z budynkami, w obrębie gospodarstwa mieszkają tylko rodzice , ja mieszkam w innym...
§ odpowiedzialność cywilna (odpowiedzi: 2) Chciałabym się dowiedzieę jaka jest odpowiedzialność cywilna i karna za źle przeprowadzony zabieg kosmetyczny? bardzo proszę o odpowiedz.
§ odpowiedzialność cywilna policjanta (odpowiedzi: 5) Witam... Mam do napisania prace dyplomową temat:''Odpowiedzialność cywilna policjanta w polskim sytemie prawa'' i kompletnie nie wiem co moglabym w...
§ Odpowiedzialność cywilna (odpowiedzi: 1) Witam. Potrzebuje definicji odpowiedzialności cywilnej. Może ktoś pomóc?


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:33.