Odzyskanie darowizny - Forum Prawne

 

Odzyskanie darowizny

Moja znajoma w wieku 18 lat została poproszona przez matkę o przepisanie części majątku, tj. mieszkania, po zmarłym ojcu. Matka argumentowała to iż nie może założyć księgi wieczystej na dwie osoby i dlatego potrzebuje być ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
05-09-2011, 16:00  
Trener1122
Stały bywalec
 
Posty: 512
Domyślnie Odzyskanie darowizny

Moja znajoma w wieku 18 lat została poproszona przez matkę o przepisanie części majątku, tj. mieszkania, po zmarłym ojcu. Matka argumentowała to iż nie może założyć księgi wieczystej na dwie osoby i dlatego potrzebuje być jedynym właścicielem mieszkania. Oczywiście dziewczyna podpisała dokumenty, forma darowizny na matkę.
Dziewczyna była całkowicie zależna finansowo od matki, która zarządzała jej majątkiem uzyskanym w ramach spadku po ojcu, nigdy nie otrzymała żadnej części. Otrzymywała rentę rodzinną którą matka jej zabierała.
Niestety, matka dostała jakiegoś "bzika", liczy się dla niej tylko i wyłącznie majątek, dziewczyna jest chora, m.in. na oczy, potrzebna była jej laserowa korekta wzroku, powinna mieć również inny zabieg chirurgiczny (plastyka przegrody nosowej), niestety matka wypięła się na swoją córkę a ostatnimi czasy nawet wyrzuciła ją z domu, twierdząc, że jest to tylko jej mieszkanie. Swoje rzeczy dziewczyna odzyskiwała po wezwaniu policji gdyż matka nie wpuściła jej do domu.
Obecnie dziewczyna została zupełnie bez zaplecza finansowego, nie może odzyskać żadnej części spadku - pieniądze z konta, po sprzedaży samochodu, akcji giełdowych.
W związku z tym proszę Was o pomoc jak przystąpić do cofnięcia darowizny na matkę (procedura), oraz części pieniędzy z majątku po ojcu.
Trener1122 jest off-line  
05-09-2011, 19:15  
radca_prawny
Użytkownik
 
Posty: 39
Domyślnie RE: Odzyskanie darowizny

Jeśli chodzi o anulowanie skutków prawnych darowizny, potrzebny jest pozew o tzw. "zobowiązanie do złożenia oświadczenia woli". Odnosząc się do nierozliczonego spadku po ojcu, trzeba wszcząć sprawę o dział spadku i (zarazem) podział majątku wspólnego małżonków. Pozdrawiam
radca_prawny jest off-line  
05-09-2011, 21:36  
Trener1122
Stały bywalec
 
Posty: 512
Domyślnie RE: Odzyskanie darowizny

Cały podział spadku i całe postępowanie zostało przeprowadzone po śmierci ojca gdyż matka i córka nie były jedynymi dziedziczącymi. Chodzi o to, że dziewczyna była małoletnia w tym czasie i to matka nabyła prawo do decydowania i zarządzania częścią spadku córki. W momencie uzyskania pełnoletności matka namówiła córkę podając takie powody jak wyżej że koniecznie musi jej przepisać tą część mieszkania.Teraz mamusi się znudziło najwyraźniej rodzicielstwo i postanowiła dziecko zrobić w trąbę i puścić z niczym.
Trener1122 jest off-line  
06-09-2011, 14:19  
firondel
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.315
Domyślnie RE: Odzyskanie darowizny

Wyrzucenie z mieszkania, którego część uprzednio została darowana, i to bez eksmisji, tylko tzw "domowymi sposobami" chyba można by zakwalifikować jako rażącą niewdzięczność, więc podstawa do odwołania darowizny by się znalazła.
Ale jak to w sprawach rodzinnych bywa, szczegóły dla ewentualnego sądu będą miały znaczenie i nie wiadomo jak by orzekł.
firondel jest off-line  
07-09-2011, 09:51  
Trener1122
Stały bywalec
 
Posty: 512
Domyślnie RE: Odzyskanie darowizny

Dziękuję.
W dniu wczorajszym dziewczyna udała się do swojego mieszkania, oczywiście po wcześniejszym umówieniu bo nie ma kluczy (matka jej zabrała) i wzięła kilka swoich rzeczy. Oczywiście matka nakazała jej zabrać wszystko oświadczając że córka już tu nie mieszka i powiedziała, że resztę rzeczy wyrzuci. Cała wizyta została nagrana na dyktafonie, cały stek wyzwisk, oskarżeń i obrażania. W związku z tym, że dziewczyna zacznie studiować w innym mieście matka szuka pretekstu do wymeldowania i całkowite usunięcie jej z mieszkania dając ten argument, że od czerwca b.r. nikt jej nie widział w miejscu zamieszkania więc tam nie mieszka.
Czy możecie mi podpowiedzieć, czy z tym walić od razu do sądu czy wysłać listem poleconym do matki formalne wezwanie o zwrot darowizny, gdzie naruszyła rażąco wdzięczność?
Trener1122 jest off-line  
07-09-2011, 19:58  
radca_prawny
Użytkownik
 
Posty: 39
Domyślnie RE: Odzyskanie darowizny

Należy wysłać najpierw matce pisemne oświadczenie o odwołaniu darowizny, ze wskazaniem przyczyn
radca_prawny jest off-line  
07-09-2011, 20:40  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Odzyskanie darowizny

Sugeruję przeczytanie poniższych artykułów, myślę, że mogą pomóc.
W jaki sposób można odwołać darowiznę
Jak sformułować pozew o odwołanie darowizny
 
09-09-2011, 11:13  
Trener1122
Stały bywalec
 
Posty: 512
Domyślnie RE: Odzyskanie darowizny

Przeczytaliśmy te artykuły, bardzo dziękuję w imieniu koleżanki bo bardzo rozjaśniły nam sprawę. Jednak kolejna kwestia nam się nasunęła - odwołanie darowizny toczy się przez sąd rejonowy/okręgowy a chyba jako osobną sprawę należy traktować fakt nieprzekazania przez matkę części spadku należnego córce? Dziewczyna była małoletnia w momencie śmierci ojca i to matka sprawowała za nią czynności prawne, od momentu uzyskania pełnoletności dziewczyna nie otrzymała żadnej części tego spadku.
Trener1122 jest off-line  
09-09-2011, 11:16  
Trener1122
Stały bywalec
 
Posty: 512
Domyślnie RE: Odzyskanie darowizny

I jeszcze jedna kwestia - gdy była jeszcze małoletnia po śmierci ojca matka toczyła proces z zakładem pracy ojca i według wiedzy dziewczyny (a matka bardzo niechętnie ją o tym informowała) proces został wygrany i za tym szło pewne odszkodowanie finansowe. Czy te pieniądze również powinny zostać poddane podziałowi spadkowemu?
Trener1122 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Odzyskanie należności z darowizny (odpowiedzi: 1) Witam Chciałbym uzyskać informację w jaki sposób mogę odzyskać resztę wartości pieniężnej z podziału spadku tytułem darowizny?. 1,5 roku temu odbył...
§ Odzyskanie darowizny pieniężnej. (odpowiedzi: 1) Witam W 2007 roku przekazałem matce mojego dziecka 50 tysięcy złotych na kupno mieszkania, ponieważ nie chciałem, żeby dziecko mieszkało w ścisku z...
§ odzyskanie darowizny cesji ksiazeczki mieszkaniowej (odpowiedzi: 11) Witam Mam taką sytuacje : Moja Mama 14 lat temu scedowała swoją książeczkę mieszkaniową na moich dziadków, aby w przyszłości wykupione mieszkanie...
§ Odzyskanie darowizny i spadek (odpowiedzi: 1) Witam, mam pytanie. 3.5 roku temu zmarł mój teściu. Nie zostawił testamentu, a ziemia i domy jest dalej na teścia i teściową. Mój mąż ma także...
§ odzyskanie darowizny-proszę o pomoc (odpowiedzi: 1) Piszę tu ze względu na zaistniałą sytuację otóż moja żona przepisała na córkę dom który wcześniej był darowizną jej matki (czyli...
§ Odzyskanie darowizny - skomplikowana sytuacja (odpowiedzi: 5) Witam, mam dla Was wielkie pytanie, dreczace mnie i moja mame juz od dlugiego okresu. Przechodzac do rzeczy po krotce, ale wmiare dokladnie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:47.