EPU czy tradycyjny sąd - Forum Prawne

 

EPU czy tradycyjny sąd

Witam Jak w temacie chciałbym zapytać z czego lepiej korzystać? Z sądu tradycyjnego czy e-sądu? Chodzi przede wszystkim o czas oczekiwania. precyzując dodam, że chodzi o sąd rejonowy w Warszawie. Złożyłem pozew w EPU ponad ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
10-09-2011, 16:12  
Max190
Użytkownik
 
Posty: 36
Domyślnie EPU czy tradycyjny sąd

Witam

Jak w temacie chciałbym zapytać z czego lepiej korzystać? Z sądu tradycyjnego czy e-sądu? Chodzi przede wszystkim o czas oczekiwania. precyzując dodam, że chodzi o sąd rejonowy w Warszawie. Złożyłem pozew w EPU ponad 2 miesiące temu i nadal czekam nie mając żadnych wieści. Czy w warszawskim sądzie tradycyjnym wydanie nakazu w tak prostej sprawie jak wyegzekwowanie niespłaconej pożyczki też tak długo może trwać?

Będę zobowiązany za wypowiedzi doświadczonych osób bo czas jaki trzeba poświęcić na samo czekanie na nakaz zapłaty trochę mnie przeraża....

Pozdrawiam

Max190
Max190 jest off-line  
10-09-2011, 18:43  
loss-mind
Użytkownik
 
Posty: 150
Domyślnie RE: EPU czy tradycyjny sąd

Nie polecam EPU. Pozew tam złożyłem ponad 2 miesiące temu i nadal brak nakazu.

Na nakaz tradycyjny czekałem za to niecały miesiąc (Wrocław).
Zastanawiam się, czy nie szybciej byłoby wycofać pozwy z EPU i złożyć tradycyjnie. Szczególnie, jak pozwani złożą sprzeciwy od nakazu w EPU, to w takim tempie może potrwać miesiącami przekazanie sprawy do sądu tradycyjnego.
loss-mind jest off-line  
10-09-2011, 18:52  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.475
Domyślnie RE: EPU czy tradycyjny sąd

W tym momencie w epu czeka się w zasadzie co najmniej dwa miesiące. Oczywiście są i wyjątki i nadal zdarza się mieć nakaz po kilku dniach.

W Warszawie bywa różnie, ale problemem jest oczekiwanie na klauzulę, podobnie w innych sądach.

Jeśli ktoś wnosi sprzeciw, to raczej sprawa szybko trafia do normalnego sądu i to od niego zależy, kiedy będzie rozpoznana sprawa.
rafal_26 jest off-line  
10-09-2011, 19:39  
Max190
Użytkownik
 
Posty: 36
Domyślnie RE: EPU czy tradycyjny sąd

No właśnie, ale mając do wyboru te dwie drogi (EPU vs tradycyjny sąd rejonowy w Warszawie) to z której opcji byś skorzystał znając wszystkie plusy i minusy obydwu rozwiązań? Czy jednak z prostymi sprawami nadal lepiej w EPU czy iść w stronę sądu tradycyjnego?
Max190 jest off-line  
10-09-2011, 19:49  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.475
Domyślnie RE: EPU czy tradycyjny sąd

Ja wybrałbym epu - jest wiele udogodnień dla wierzyciela, ale jeśli zależy Ci tylko na szybkości, sprawa jest pewna (nikt nie wniesie sprzeciwu) i nie musisz uiszczać opłaty większej, od podstawowej i lubisz papierki, to tradycyjne postępowanie.

Teraz w e-sądzie wszystko się rozstrzygnie - albo się zatka na amen (ponad 3 miesiące) albo przyśpieszy.

Oczywiście w e-sądzie możesz mieć pecha i czekać 3 miesiące...i kolejne 3 na klauzulę.
rafal_26 jest off-line  
10-09-2011, 19:55  
Max190
Użytkownik
 
Posty: 36
Domyślnie RE: EPU czy tradycyjny sąd

@rafal_29 dzięki za kolejną pomoc na tym forum. Wiem, że jednoznacznej odpowiedzi zapewne nie ma (pewnie trochę też od szczęścia zależy), ale spróbuję drogi tradycyjnej. Jeszcze raz dzięki.

Pozdrawiam

Marcin
Max190 jest off-line  
18-09-2014, 13:04  
aron305
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie RE: EPU czy tradycyjny sąd

Witajcie,

czy jakaś przyjazna dusza orientuje się jak długo czeka się obecnie na nakaz w EPU? Zastanawiam się czy szybciej pójdzie przez e-sąd czy przez sąd rejonowy w Poznaniu.

Pozdrawiam
aron305 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Postepowanie upominawcze - tradycyjny sąd (odpowiedzi: 16) Mam nastepujące pytanie: chcę wyjątkowo dać sprawę do tradycyjnego sądu (podobno rozstrzygają aktualnie szybciej niż EPU - a w tym przypadku...
§ e-sąd czy tradycyjny sąd (odpowiedzi: 15) Witam serdecznie. Chciałbym odzyskać pożyczone pieniądze jednak dłużnik nie ma zamiaru ich oddać. Mam spisaną umowę z wszystkimi danymi lącznie ze...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:17.