Budowa siłowni wiatrowej. - Forum Prawne

 

Budowa siłowni wiatrowej.

Witam serdecznie forumowiczów. W związku z rosnącymi cenami energii elektrycznej, rozważam postawienie (i instalację we własnym zakresie) na posesji, siłowni wiatrowej (wiatraka) o mocy wytwarzania energii elektrycznej, nie przekraczającej 1MW. Inwestycja ta ma być przeznaczona ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
15-03-2008, 01:20  
S.Kai
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Budowa siłowni wiatrowej.

Witam serdecznie forumowiczów.

W związku z rosnącymi cenami energii elektrycznej, rozważam postawienie (i instalację we własnym zakresie) na posesji, siłowni wiatrowej (wiatraka) o mocy wytwarzania energii elektrycznej, nie przekraczającej 1MW. Inwestycja ta ma być przeznaczona tylko i wyłącznie na użytek własny, czyli gospodarstwa domowego.

W tym miejscu pojawiają się moje pytania:
a) Czy powinienem zgłosić budowę takiej konstrukcji i ewentualnie, gdzie?
b) Czy energia elektryczna którą bym uzyskał, była by opodatkowana? Zaznaczam, że nie rezygnowałbym z dotychczasowego źródła podstawowego zasilania.
c) Czy wymagane są jakieś zezwolenia? Wiem, że u przedsiębiorstw wytwarzających energię powyżej 1MW jest potrzebna koncesja (wg. Ustawa o prawie energetycznym 1997r.) jednak jak to się ma do osób prywatnych?
d) Które przepisy określają mój przypadek i gdzie powinienem ich szukać?

Mam nadzieję, że nie zadałem zbyt trudnych pytań .Będę bardzo wdzięczny za wszelkie odpowiedzi.
S.Kai jest off-line  
16-03-2008, 23:54  
kapustka
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Re: Budowa siłowni wiatrowej.

Słyszałem, że można korzystać tylko z energii, która jest zakupiona od państwa. Podobno w takiej sytuacji jak budowa własnej siłowni wiatrowej jest obowiązek przyłączenia jej do sieci państwa, następnie sprzedania tej energii. Dopiero potem, można tą energię odkupić (oczywiście z odpowiednim narzutem w kwocie, chyba 70%). Niech żyje socjalizm.

... znalazłem taką informację na videoblogu Janusza Korwina Mikke oraz na innym forum dyskusyjnym. Nie znalazłem natomiast nic na ten temat na stronach producentów takich elektrowni wiatrowych ale to prawdopodobnie dlatego, bo odstraszali by tą informacją.
kapustka jest off-line  
17-03-2008, 00:40  
S.Kai
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Re: Budowa siłowni wiatrowej.

"na videoblogu JKM" widzę, że mamy odrobinę zbieżne poglądy polityczne .
Z narzuconym odsprzedaniem energii elektrycznej to prawda. Szczegóły można znaleźć w "Ustawie o Prawie Energetycznym", jednak odsprzedanie energii dotyczy tylko osób produkujących więcej energii niż 1MW i interesuje mnie obejście tego nakazu przez obniżenie mocy produkcyjnej wiatraka.
Stąd też nadal poszukuję przepisów dotyczących budowy i używania tego urządzenia.

O ile mnie pamięć nie myli w pierwszej połowie lat 90-tych w Teleexpresie była informacja o człowieku który ustawił wiatrak na dachu swojego domu. Mimo, że inwestycja (jak na tamte czasy) droga, zwróciła mu się ona po paru latach użytkowania i ponoć do dziś cieszy się skrajnie niskimi opłatami za prąd.

W dzisiejszych czasach wiatraki mogą być alternatywą dla setek jeśli nie tysięcy osób które obecnie, ledwie wiążą koniec z końcem, wydając ostatnie grosze na różne formy podatków. Stąd też moje zacięcie w próbie zgłębienia tego zagadnienia .
S.Kai jest off-line  
15-04-2008, 21:45  
S.Kai
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Re: Budowa siłowni wiatrowej.

Jeśli ktoś, coś wie w tym temacie to cały czas jestem otwarty na sugestie.
S.Kai jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wagary w siłowni (odpowiedzi: 3) Witam mam pytanie czy personel w siłowni musi powiadomić policje o uczniu przebywającym na wagarach w siłowni??? Dziękuje za każde odpowiedzi :)
§ Kradzież w szatni siłowni (odpowiedzi: 3) Witam, Miała miejsce kradzież w klubie fitness. Z zamkniętej szafki zniknęły rzeczy(nie było śladów włamania, mam podejrzenia, że została otwarta...
§ Problem z umową na siłowni (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie. Jakiś czas temu podpisałem umowę z pewną siłownią na 3 miesiące. Za pierwszy miesiąc zapłaciłem od razu, a za następne miałem...
§ likwidacja siłowni w gdyni (odpowiedzi: 1) Witam. Mam taki problem: - 31 grudnia siłownia do ktorej chodziłem została zamknieta do konca stycznia z powodow niezaleznych jak tlumaczyl...
§ zablokowanie farmy wiatrowej (odpowiedzi: 1) Witam jestem rolnikiem z woj. Wielkopolskiego obok mojej działki ma powstać elektrownia wiatrowa. Urząd gminy wydał zgode na warunki zabudowy dla...
§ Skradzione pieniądze z siłowni (odpowiedzi: 3) Witam Podobny temat był już na tym forum, ale tutaj jest parę innych znaczących szczegółów. Byłem wczoraj na siłowni w ktorej sa zamykane szafki na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:35.