Nagrywanie bez zgody i wiedzy osoby prezentowanej na nagraniu - Forum Prawne

 

Nagrywanie bez zgody i wiedzy osoby prezentowanej na nagraniu

witam, jestem obecnie uczniem szkoly sredniej i w zeszlym tygodniu mialem nastepujaca sytuację: Ktoś mnie nagrywał z bliska, z ukrycia. Własnie w zeszlym tygodniu kolega z klasy z ktorym niezbyt sie lubie, doslownie wydzieral sie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne

Prawo cywilne - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
05-11-2011, 23:38  
Khalifa7
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Nagrywanie bez zgody i wiedzy osoby prezentowanej na nagraniu

witam,
jestem obecnie uczniem szkoly sredniej i w zeszlym tygodniu mialem nastepujaca sytuację: Ktoś mnie nagrywał z bliska, z ukrycia. Własnie w zeszlym tygodniu kolega z klasy z ktorym niezbyt sie lubie, doslownie wydzieral sie do mnie, smial sie i caly czas patrzac w komorke swoja i na mnie. Podszedlem do niego i po prostu wyrwalem mu komorke z reki, zeby dowiedziec sie o co chodzi i wtedy ukazalo mi sie to nagranie, o ktorym nie mialem pojecia. No i oczywiscie w przyplywie emocji natychmiast usunąłem. Sumując nie wiem kto nagrywal, nie wiem kto rozpowszechnia. W zwiazku z tym tu moje pytanie: co moglem zrobic w sensie dochodzenia swoich praw, majac jego komórke w reku? Czy samo takie, zaznacze perfidne nagrywanie z ukrycia jest naruszeniem moich praw (bardzo dokladnie widac moja twarz)? Co wlasnie w takiej sytuacji moglem zrobic? Udac sie na policje z ta komorka, (czy jednak nie mogłem bo to w sumie jego wlasnosc), wiec w takim razie wezwac policje na miejsce? Prosze o odpowiedź
Khalifa7 jest off-line  
05-11-2011, 23:43  
seniorita
Użytkownik
 
Posty: 223
Domyślnie RE: Nagrywanie bez zgody i wiedzy osoby prezentowanej na nagraniu

Samo nagrywanie nie jest karane (chyba że to nagranie podczas odbywania czynności seksualnej czy nago). Jednak nasilenie takich zachowań można uznać za nękanie w rozumieniu Art. 190a. kk § 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.
seniorita jest off-line  
05-11-2011, 23:56  
Khalifa7
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Nagrywanie bez zgody i wiedzy osoby prezentowanej na nagraniu

Jeśli dobrze rozumiem to rozpowszechnianie nagrania bez mojej wiedzy jest karalne. Jeśli znajduję nagranie na czyimś telefonie, co dokładnie w takiej sytuacji powinienem zrobić? Zadzwonić na policję? Udać się z telefonem na którym jest nagranie do prokuratury?
Khalifa7 jest off-line  
06-11-2011, 00:02  
seniorita
Użytkownik
 
Posty: 223
Domyślnie RE: Nagrywanie bez zgody i wiedzy osoby prezentowanej na nagraniu

Rozpowszechnianie i posiadanie to dwie inne sprawy. Fakt, że ktoś ma takie nagranie na telefonie o niczym nie świadczy.

Zgodnie z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych
Art. 81.
1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.
2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych,zawodowych;
2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz,publiczna impreza.

z tym, że to nie jest przepis karny wiec powoduje możliwość podjęcia obrony praw na drodze powództwa cywilnego z powodu naruszenia dóbr osobistych.

Art. 23. Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.

Art. 24. § 1. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.
§ 2. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.
§ 3. Przepisy powyższe nie uchybiają uprawnieniom przewidzianym w innych przepisach, w szczególności w prawie autorskim oraz w prawie wynalazczym.
seniorita jest off-line  
06-11-2011, 00:20  
Khalifa7
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Nagrywanie bez zgody i wiedzy osoby prezentowanej na nagraniu

dobrze, jesli autor nagrania przesłał nagranie na komórkę kogoś innego to jest to rozpowszechnianie. Jesli ta osoba na ktorej komorkę nagranie zostało przeslane, zechce zeznawac prawde, ze autor przeslal to nagranie, to jak mam zacząć? Najpierw powiadomić policje, ktora uda się do mieszkania autora, zeby skonfiskować komórke? czy powiadomic prokuraturę o popełnieniu przestępstwa?
Khalifa7 jest off-line  
06-11-2011, 00:24  
seniorita
Użytkownik
 
Posty: 223
Domyślnie RE: Nagrywanie bez zgody i wiedzy osoby prezentowanej na nagraniu

Khalifa7 chyba trochę przesadzasz. Poza tym pisałam Ci, że to nie jest przestępstwo tylko ewentualnie naruszenie Twoich dóbr osobistych i możesz wystąpić z pozwem o zaniechanie do sądu cywilnego. Tylko nie bardzo wiem, jak wykażesz, że przesłanie filmu jednej osobie narusza Twoje dobra.
seniorita jest off-line  
02-10-2012, 13:42  
kamilka968
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Nagrywanie bez zgody i wiedzy osoby prezentowanej na nagraniu

Witam,

chciałabym dowiedzieć się co mogę zrobić w następującej sytuacji:

W ubiegłym roku wynajmowałam mieszkanie wraz z drugą osobą. Po zakończeniu się umowy właścicielka nie chciała spotkać się osobiście w celu rozliczenia tylko wszystko załatwiała drogą @ a w konsekwencji nie zwróciła ani 1zł z kaucji - która została wzięta na poczet "usterek" objaśnionych w @. Poprzez korespondencję @ okazało się iż właścicielka nagrywała filmy video z udziałem moim, 2 os zamieszkującej mieszkanie oraz osób nas odwiedzających - co jest rzekomo dla niej dowodem zrobienia przez nas owych "usterek" czy tego, iż mieszkanie było rzadko sprzątane...za co nie oddała kaucji.
Zostało przesłane mi na płycie kilka zdjęć ze stopklatek z nagrań video gdzie jestem ja i inne osoby, np. przy podpisywaniu umowyz właścicielką, siedząc w kuchni itd. Kilka zdjęć jest również z pokoi przez nas zamieszkiwanych.

Boję się, iż właściciele posiadają nagrania z moim udziałem np. w sytuacjach dla mnie intymnych...a tak naprawdę nie wiem co mogą z nimi zrobic!

Przy podpisywaniu umowy nikt nie wspominał o ewentualnym nagrywaniu czy o fakcie, iz w mieszkaniu znajdują się kamery, w umowie najmu mieszkanie też na ten temat nie było ani jednej wzmianki. Nikt nas nie pytał czy zgadzamy się być nagrywani i czy chcemy mieszkać w mieszkaniu gdzie są kamery i nas nagrywają.

Co mogę zrobić w takiej sytuacji, jakie mam prawa, jakie mogę mieć roszczenia wobec właścicieli, czy mogę wystąpić z taką sprawą do sądu???
kamilka968 jest off-line  
14-11-2012, 12:03  
Antoniii
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Nagrywanie bez zgody i wiedzy osoby prezentowanej na nagraniu

Witam, mam pytanie odnośnie tego czy bezkarnie mogę nagrać mojego managera?
Pracuję w pewnej firmie od paru lat..Od samego początku dzieją się tam rzeczy, które nie powinny mieć miejsca..Między innymi : mobbing, zniesławienia pracowników, ośmieszanie poszczególnych osób, faworyzacja itd. itp Chciałbym wiedzieć, czy mogę nagrać dyktafonem mojego managera bez jego wiedzy w jego tzw. "ataku szału", który bardzo często mu się zdarza..bez konsekwencji karnych dla mnie?
Antoniii jest off-line  
14-11-2012, 12:42  
FreeG
Przyjaciel forum
 
FreeG na Forum Prawnym
 
Posty: 8.439
Domyślnie RE: Nagrywanie bez zgody i wiedzy osoby prezentowanej na nagraniu

http://forumprawne.org/prawo-cywilne...agrywanej.html

http://forumprawne.org/prawo-karne/1...zy-pomocy.html

http://forumprawne.org/prawo-wykrocz...estepstwo.html
FreeG jest off-line  
14-11-2012, 12:53  
Antoniii
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Nagrywanie bez zgody i wiedzy osoby prezentowanej na nagraniu

słyszałem również, że jak coś takiego nagram to nie mogę tego pokazać osobie trzeciej?Czy to prawda? czy mogę pokazać takie nagranie przełożonemu mojego przełożonego? czy może mi to tylko posłużyć jako dowód w sprawie sądowej?
Antoniii jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Nagrywanie dyktafonem bez zgody i wiedzy (odpowiedzi: 7) Witam. Mam pytanie odnośnie nagrywania dyktafonem w telefonie. Działo się to w szkole na przerwie. Koleżanka podeszła do dziewczyny ze schowanym...
§ Nagrywanie bez zgody drugiej osoby (odpowiedzi: 23) Witam, Mam pytanie dotyczące nagrywania seksu bez zgody drugiej osoby. Czy można coś zrobić jeśli się podejrzewa kogoś o nagranie ale nie ma się na...
§ nagrywanie bez zgody osoby nagrywanej (odpowiedzi: 17) Witam, czy nagrywanie jakiejś rozmowy dyktafonem lub ukrytą kamerą bez zgody, wiedzy osoby nagrywanej(lub osób nagrywanych) jest karalne? Czy...
§ nagrywanie bez wiedzy!!!!!!pomocy!!!!!!!!! (odpowiedzi: 13) witam, mam takie pytanie chodzi o to, że zostałyśmy z kolezanka z pracy pozwane do sądu przez 3 kolezanke za pomowienia. nigdy nic nie mowilysmy...
§ konsultacje społeczne bez wiedzy i zgody osoby zainteresowanej (odpowiedzi: 1) Witam, mam pytanie czy organizowanie konsultacji społecznych (zebrań) na temat osoby zainteresowanej , bez zgody oraz jej wiedzy , nie stanowi aby...
§ Nagrywanie kogoś bez wiedzy tej osoby-przestępstwo? (odpowiedzi: 5) Witam, pytanie: czy nagrywanie kogoś dyktafonem bez wiedzy tej osoby jest nielegalne? Przytoczę okoliczności: Wynajmowałem mieszkanie. Przedtem,...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:38.