Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. - Forum Prawne

 

Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym.

Dzień dobry. Mam kilka pytań odnośnie postepowania upominawczego , ale chciałabym po krótce wyjaśnić sytuację , której to dotyczy. Otóż: W 2005 roku Pan "X" mieszkał na stancji. Podpisał umowę ze Spółką Gazowniczą o dostarczanie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
02-04-2008, 08:34  
daga260
Użytkownik
 
Posty: 31
Domyślnie Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym.

Dzień dobry.
Mam kilka pytań odnośnie postepowania upominawczego , ale chciałabym po krótce wyjaśnić sytuację , której to dotyczy. Otóż:
W 2005 roku Pan "X" mieszkał na stancji. Podpisał umowę ze Spółką Gazowniczą o dostarczanie gazu.Od momentu podpisania umowy , nie otrzymał ani razu faktury ( częste kradzieże w skrzynkach na listy były powodem niedostarczania wielu przesyłek listowych do Pana "X"). Mniej więcej po pół roku Pan "X" wyprowadził się z w/w mieszkania. W bierzącym roku ( po trzech latach!!!!!) otrzymał odpis postanowienia sądowego o wszczęciu postepowania w w trybie upominawczym , a co za tym idzie nakaz zapłaty w tym samym trybie.
Chiałabym się dowiedziec w jakiej formie składa się sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym.
1.Czy jest do tego stosowny druk sądowy czy można go złożyć w zwykłej formie pisemnej?
2. Jak się mają te dwa sposoby do opłaty sądowej.
3.Jakich argumentów w takim razie użyć aby sąd uchylił nakaz zapłaty?

Nie wiem czy odpowiednio sformułowałam te pytania ale mam nadzieję, że ktoś z Państwa będzie w stanie mi podpowiedzieć.
Pozdrawiam.
daga260 jest off-line  
02-04-2008, 17:26  
bungo
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie Re: Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym.

kodeks postepowania cywilnego:

Art. 503. § 1. Pismo zawierające sprzeciw wnosi się do sądu, który wydał nakaz zapłaty, a w przypadku nakazu wydanego przez referendarza sądowego - do sądu, przed którym wytoczono powództwo. W piśmie pozwany powinien wskazać, czy zaskarża nakaz w całości czy w części, przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór, a także pozostałe zarzuty przeciwko żądaniu pozwu oraz wszystkie okoliczności faktyczne i dowody na ich potwierdzenie.
§ 2. Jeżeli pozew wniesiono na urzędowym formularzu, wniesienie sprzeciwu wymaga również zachowania tej formy.

Art. 504. § 1. Sąd odrzuca sprzeciw wniesiony po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalny albo którego braków pozwany nie usunął w terminie.
§ 2. Nakaz zapłaty, przeciwko któremu w całości lub w części nie wniesiono skutecznie sprzeciwu, ma skutki prawomocnego wyroku.

Art. 505. § 1. W razie prawidłowego wniesienia sprzeciwu nakaz zapłaty traci moc, a przewodniczący wyznacza rozprawę i zarządza doręczenie powodowi sprzeciwu razem z wezwaniem na rozprawę.
§ 2. Nakaz zapłaty traci moc w części zaskarżonej sprzeciwem. Sprzeciw jednego tylko ze współpozwanych o to samo roszczenie oraz co do jednego lub niektórych uwzględnionych roszczeń powoduje utratę mocy nakazu jedynie co do nich.
------

tyle przepisy. Prawidlowe sformulowanie sprzeciwu wymaga jednak pewnej znajomosci prawa. Z tego co piszesz mozna wnioskowac, ze roszczenie sie przedawnilo:

kodeks cywilny - Art. 118. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata.

ale pamietaj, ze (art. z kc):
Art. 120. § 1. Bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Jeżeli wymagalność roszczenia zależy od podjęcia określonej czynności przez uprawnionego, bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony podjął czynność w najwcześniej możliwym terminie.

Art. 123. § 1. Bieg przedawnienia przerywa się:
1) przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia;
2) przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje,
3) przez wszczęcie mediacji.

§ 2. Art. 124. § 1. Po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo.

Jesli uwazasz, ze doszlo do przedawnienia - koniecznie podnies ten zarzut wobec nakazu w sprzeciwie.
Uwaznie przeczytaj tresc nakazu oraz wniosku o wydanie nakazu zaplaty i po prostu odnies sie do zawartej tam argumentacji, podajac wlasna argumentacje prawna.
bungo jest off-line  
03-04-2008, 00:14  
daga260
Użytkownik
 
Posty: 31
Domyślnie Re: Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym.

Dziękuję za zarzucenie mnie paragrafami ale ja nie mam zielonego pojęcia na ten temat, gdyż nigdy nie miałam do czynienia z prawem a tym bardziej gospodarczym. Fakt faktem uważam, że jest to przedawnienie, ale jak udowodnic w sądzie , że faktycznie żadna korespondecja ze spółki gazowniczej nie dotarła do dłużnika, gdyż faktury są zazwyczaj wysyłane listem zwykłym. Natomiast w momencie wszczęcia postępowania, sąd kierował pisma na adres zameldowania pana "X, nadmieniam, że punkt odbioru gazu odbywał sięw innym miejscu niż pobyt stały dłużnika.Z załączonych dokumenów wynika, że w roku 2005 odbyło się niejawne posiedzenie sądu, na którym sąd uchylił nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym oraz zawiesił postępowanie. W marcu br, powód ponownie wnioskował o wszczęcie zawieszonego postępowania, tym razem właśnie w trybie upominawczym. Proszę mi wybaczyć za ten mętlik, ale sama niedawno otrzymałam nowe informacje odnośnie sprawy pana "X"
daga260 jest off-line  
06-04-2008, 11:58  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.622
Domyślnie Re: Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym.

To nie jest sprawa dla tego działu.
Przenoszę na prawo cywilne.
Janusz.C.M. jest off-line  
13-04-2008, 11:24  
GORDON
Użytkownik
 
Posty: 110
Domyślnie Re: Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym.

to zalezy:
na druku - jak sprawa dotyczy długu do 10 000 zł,

nie koniecznie na druku jak powyżej 10 000 zł (ale jak będzie na druku nic sie nie stganie),

sprzeciw składa się w terminie 14 dni od dnia doręczenia nakazu,

zarzuty: np przedawnienie
GORDON jest off-line  
25-04-2008, 21:56  
ewelinka36
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Re: Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym.

Otrzymałam z sadu sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym wraz z zawiadomieniem. Nie dostałam wezwania na rozprawe czy to oznacza że wyrok jest prawomocny?
Pozdrawiam
ewelinka36 jest off-line  
26-04-2008, 06:46  
GORDON
Użytkownik
 
Posty: 110
Domyślnie Re: Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym.

nakaz stracił moc i go już nie ma
GORDON jest off-line  
27-04-2008, 15:31  
Pasqud
Moderator w spoczynku
 
Pasqud na Forum Prawnym
 
Posty: 3.396
Domyślnie Re: Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym.

To znaczy że sprawa będzie rozpatrywana w trybie zwyczajnym.
Pasqud jest off-line  
08-03-2013, 13:27  
gostek2012
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym.

W dniu wczorajszym miałem sprawę z mojego wniosku o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu od nakazu zapłaty, ale sąd zdecydował, że doręczenie nakazu zapłaty było nie skuteczne (rzecz działa się w kwietniu 2000r), a ja wniosłem wniosek o przywrócenie terminu i wniosłem też w tym samym dniu sprzeciw, a było to w pazdzierniku 2011r (wtedy dowiedziałem się o wydanym nakazie)
Nakaz był wydany na rzecz banku za niespłacony kredyt, który został wypowiedziany przez bank w 1999roku.
Czy teraz mogę podnieść zarzut przedawnienia podczas rozpatrywania mojego sprzeciwu, ja nie podniosłem przedawnienia w sprzeciwie od nakazu zapłaty.
gostek2012 jest off-line  
09-08-2016, 22:17  
s1korupka
Użytkownik
 
Posty: 38
Domyślnie RE: Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym.

Czy wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty w postęp. upominawczym z zaskarżeniem nakazu W CAŁOŚCI jest równoznaczne z uchyleniem zasądzonych w tym nakazie zapłaty kosztów postępowania jakimi został obciążony dłuznik? Czy dobrze rozumiem, że skargę na postanowienie referendarza wnosi się tylko wtedy, gdy kwestionuje się same koszty, a przy zakwestionowaniu całego nakazu - skarga ta jest już zbędna?
Proszę o info.
s1korupka jest off-line  
09-08-2016, 23:23  
marian.pazdzioch
Zbanowany
 
Posty: 6.669
Domyślnie RE: Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym.

Tak, skoro w całości to w całości wszystko
marian.pazdzioch jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym (odpowiedzi: 1) czy sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym trzeba wnieść na formularzu w sytuacji kiedy pozew jest wniesiony na formularzu, sprawa...
§ Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym (odpowiedzi: 28) jak we wniosku sprzeciwu sformułować że dowód osobisty okazany przy kontroli biletów nie zgadza się z nr i serią mojego aktualnego dowodu i ten dowód...
§ sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym (odpowiedzi: 5) witam, zwracam się z prosbą o pomoc w kwestii udzielenia informacji, czy jest sens i w jaki sposób ugryź sprzeciw od nakazu załaty w postępowaniu...
§ sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym (odpowiedzi: 4) Czy wniesienie sprzeciwu do nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym wiąże sie z poniesieniem dodatkowych kosztów procesowych? Skąd można...
§ sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym (odpowiedzi: 4) Witam, Dostałam nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym i chciałabym napisać sprzeciw. Należność o którą chodzi dotyczy okresu grudzień...
§ Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. (odpowiedzi: 5) Witam, Właśnie wypełniam formularz Sprzeciwu do Nakazu Zapłaty w Trybie Upominawczym. Pojutrze (15.10.2009) muszę go nadać na poczcie by się...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:08.