Proszę o szybka pomoc Stłuczka// OC Sprawcy - Forum Prawne

 

Proszę o szybka pomoc Stłuczka// OC Sprawcy

Witam potrzebuje pilnie pomocy Moja dziewczyna dziś miała stłuczkę oczywiście nie z jej winy . Koleś wymusił jej pierszeństwo uderzył w bok samochodu następnie auto odbiło się i uderzyło w stojący samochód na przeciwnym pasie ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
16-12-2011, 03:53  
PitBull89
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie Proszę o szybka pomoc Stłuczka// OC Sprawcy

Witam potrzebuje pilnie pomocy Moja dziewczyna dziś miała stłuczkę oczywiście nie z jej winy . Koleś wymusił jej pierszeństwo uderzył w bok samochodu następnie auto odbiło się i uderzyło w stojący samochód na przeciwnym pasie . Całe szczęście wyszła z tego bez szfanku . Autko to opel corsa B 96r wartość rynkową jak braliśmy miesiąc temu w AXA wyliczyło nam na 5 tyś obawiam się ze TU sprawcy czyli Link4 takowej ceny nie będzie miał Jak sprawdzić sobie cene rynkową auta? Do jakiej kwoty może być naprawiane autko ? Boimy się tz. szkody całkowitej dosyć stała się ostatnio popularna w TU i z góry człowieka chcą oskubać a dlaczego mamy ponosić straty jak to nie my jesteśmy tu winni . Czytałem kiedyś coś o ustawie-> Sąd Najwyższy uznał że poszkodowani mogą z OC sprawcy naprawiać swoje pojazdy do 100 proc. jego wartości (sygn. akt III CZP 76/05) Czy mam to rozumieć tak że jeśli ubezpieczyciel sprawcy wyceni auto na ok 3tyś lub 3,5 tyś to moge naprawić do właśnie takiej kwoty ?? Może ktoś ma jakieś wskazówki jak walczyć z nimi no i o co moja dziewczyna może się starać jako poszkodowana . Do pracy ma jakieś 10/15km w jedna stronę czy może starać się o auto zastępcze na cały czas sprawy na koszt polisy sprawcy ?? Kurde człowiek dba o autko jak może itd a taki ******* wjedzie mu w nie i rozwali
PitBull89 jest off-line  
05-02-2013, 00:02  
ekoarena
Użytkownik
 
Posty: 65
Domyślnie RE: Proszę o szybka pomoc Stłuczka// OC Sprawcy

W przypadku OC sprawcy, ekonomicznie uzasadnione koszty naprawy auta, nie mogą przekroczyć 100% jego wartości rynkowej. Jeśli przekroczą - ubezpieczyciel może zrobić tzw. szkodę calkowitą (i jesteś w czarnej d.).

A więc np. wartość auta wynosi 5 tys, koszt naprawy 5,2 tys = szkoda całkowita (czemu jest to niekorzystne napiszę później)

Ponieważ to ubezpieczyciel likwiduje szkodę, to on:
primo: ustala wartość rynkową auta na dzień szkody
duo: sporządza kosztorys naprawy
Na tej podstawie podejmuje decyzję o dalszym postępowaniu (albo samochód będzie naprawiany, albo szkoda calkowita)

Przeważnie jest tak, że wartość rynkowa auta jest na maxa zaniżona, a kosztorys naprawy, jak nigdy uwzględnia części oryginalne, serwisową stawkę RBG, nie ma amortyzacji, urealnienia i innych potrąceń na części itd.

W waszym przypadku, przy stosunkowo niewielkiej wartości rynkowej samochodu, szkoda calkowita jest bardzo prawdopodobna, nawet przy niewielkich uszkodzeniach (napisałeś, że w wyniku wymuszenia pierszeństwa sprawca wjechaał w bok, więc pewnie drzwi, może słupek, jeśli auto odbiło się i uderzyło w kolejne auto to pewnie coś jeszcze)

Jeśli ubezpieczyciel zrobi szkodę calkowita, to są zasadniczo 3 metody wyliczania wartości ubezpieczenia, ale nie będę się rozpisywał podam, jedną z możliwości (często stosowaną), poglądowo dla zobrazowania zasady.

Ubezpieczyciel "określi w %" ile samochodu jest popsute, a ile jest dobre. Wyjdzie mu, że jest popsute np. 20% samochodu a 80% jest dobre, więc odszkodowanie będzie wynosić 20% wartości rynkowej samochodu, przy czym wrak pozostaje do Twojej dyspozycji.

Co możesz zrobić z wrakiem to długi temat i na razie odpuścimy czekając na rozwój sytuacji.

Przed szkodą całkowitą można się bronić, ale musisz konkretnie wiedzieć, jaką wartośc rynkową auta ustalił ubezpieczyciel, jaki jest wyliczony przez niego koszt naprawy samochodu i w jaki sposób został wyliczony itd.
Można np spróować podnieść wartość rynkową pojazdu - kwestia trudna i dyskusyjna, ale możliwa. Można również zoptymalizować kosztorys naprawy np. poprzez dobór alternatywnych cen części zamiennych, w taki sposób, żeby koszt naprawy nie przekroczył wartości rynkowej auta.

Zaczekajmy na rozwój sytuacji, będzie więcej danych to się będziemy zastanawiać.
ekoarena jest off-line  
05-02-2013, 00:12  
ekoarena
Użytkownik
 
Posty: 65
Domyślnie RE: Proszę o szybka pomoc Stłuczka// OC Sprawcy

Ps.
Jeśli uszkodzenia samochodu są poważniejsze (stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa ruch drogowego np. urwane elementy, ostre krawędzie itp), to może samochód zastępczy.
Nie musi to być samochód zastępczy z wypożyczalni "bezgotówkowo" oczywiście (ale jak ubezpieczyciel nie zapłaci za korzystanie to będziesz musiał zapłacić z wlasnej kieszeni, bo na tym polega super opcja "bezgotówkowo"). Twoja dziewczyna może pożyczyć samochód od koleżanki, na umowę cywilno-prawną pomiędzy osobami fizycznymi (stawka do 100zł doba powinna przejść w ubezpieczalni), przy czym, właściciel samochodu musi zgłosić taki przychód w rocznym zeznaniu podatkowym, i zapłacić od tego podatek obowiązkowo, bo firmy ubezpieczeniowe, kablują na takich sprytków do US.
Zakładając, że ubezpieczyciel sprawcy nie zapłaci całości kosztów za samochód zastępczy, to jest szansa, że dziewczyna dogada się z koleżanką (aneks do umowy i opodatkowany zostanie jedynie przychód, który został wypłacony przez ubezpieczyciela).

W przypadku szkody całkowitej, auto zastępcze przysługuje od dnia szkody do dnia wypłaty odszkodowania (można próbować dłużej, np. do czasu zakupu kolejnego samochodu, ale to ryzykowne, i bez sądu ani rusz)
ekoarena jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Oszust Mieszkaniowy.. Proszę o pomoc i szybka odpowiedż (odpowiedzi: 5) Witam Moja córka jest studentką we Wrocławiu, tak więc wynejęła mieszkanie kawalerkę, właściceil mieszkania przyjechal córce pokazać to mieszkanie...
§ Duża stłuczka brak OC sprawcy. Poradźcie proszę. (odpowiedzi: 4) Witam. Chciałam prosić was o radę, pewnie była już podobna sprawa chodzi mianowicie o to, że: W minioną niedzielę pod moim domem stał mój samochód...
§ Proszę o szybka pomoc (odpowiedzi: 2) Witam Sprawa zaczela sie jakies 2 miesiace temu gdy znalezlismy alufelgi w lasku.Ojciec kolegi przyjechal wzial je do warsztatu mial je nam...
§ Stypendium socjalne - proszę o szybka pomoc !!! (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie. Chcę złożyć wniosek o przyznanie mi stypendium socjalnego. Mam spory problem z udokumentowaniem dochodu za rok 2008. Moja mama...
§ Ubezpieczenie i REJESTRACJA POJAZDU. Proszę o szybka pomoc. (odpowiedzi: 6) Witam serdecznie. Mam do was pytanie. Mój kolega cztery lata temu kupił w polsce renault megane 1.6 . Jednak 14 dni puźniej wyjechał do angli i auto...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:15.