Druga darowizna w ciągu 5 lat w 1 grupie? - Forum Prawne

 

Druga darowizna w ciągu 5 lat w 1 grupie?

Witam, w zeszłym roku dostaliśmy z bratem od rodziców mieszkanie wartość mieszkania około 300 tys. zł (każdy z nas po połowie). mama jest właścicielem samochodu wartość około 11 tys., ale ma mniejsze zniżki na OC ...



Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
06-01-2012, 07:48  
natalias77
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie Druga darowizna w ciągu 5 lat w 1 grupie?

Witam,

w zeszłym roku dostaliśmy z bratem od rodziców mieszkanie wartość mieszkania około 300 tys. zł (każdy z nas po połowie).
mama jest właścicielem samochodu wartość około 11 tys., ale ma mniejsze zniżki na OC niż ja, chcieliśmy dokonać aktu darowizny chociażby 1% tego samochodu dla mnie, aby wykorzystać moje zniżki. Czy to jest możliwe i nieodpłatne? Mój niepokój wzbudził zapis w znalezionym wzorze umowy darowizny: "Darczyńca oświadcza, iż jest matką Obdarowanej i że jest to pierwsza darowizna, którą na jego rzecz czyni." czy można usunąć ten punkt z umowy?, albo wpisać, że druga?

Proszę o pomoc w tej sprawie
natalias77 jest off-line  
06-01-2012, 11:13  
kamil.k
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie RE: Druga darowizna w ciągu 5 lat w 1 grupie?

Witam,

Jeżeli chodzi o zapis umowny, to nie wpływa on znacząco na kształt stosunku prawnego i dlatego może być usunięty, ale może również pozostać w zmienionej i zgodnej z prawdą treści.

Najistotniejsze są dwie kwestie:
1. czy można darować "1% samochodu"?
2. jeśli tak, to ile będzie to kosztowało?

Odpowiedź:
Ad.1. tak, jak najbardziej.

Ad.2. tyle co nic.
Art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn przewiduje zwolnienie podmiotowe od obowiązku podatkowego dla tzw. zerowej grupy podatkowej, tj. małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Tym samym oznacza to, że te osoby, gdy są nabywcami, zapłacą całe 0 (słownie: zero) złotych podatku.

Jest jeden warunek: zgodnie z art. 4a pkt 1 muszą zgłosić fakt dokonania darowizny w terminie 6 miesięcy od dnia jej dokonania do US, chyba że zachodzi któryś z wyjątków określonych w art. 4a ust. 4 powołanej powyżej ustawy i nie są to środki pieniężne. W przypadku tych ostatnich należy jeszcze udokumentować fakt ich otrzymania na rachunek bankowy.

Podsumowując, jeśli to Ty będziesz obdarowana, to będziesz musiała zgłosić ten fakt do US, jako że przekroczyłaś magiczny prób 9637 złotych wartości darowizn dokonanych w ciągu ostatnich 5 lat liczonych od końca poprzedniego roku. W takim wypadku nie zapłacisz podatku.

Pozdrawiam
kamil.k jest off-line  
06-01-2012, 11:15  
natalias77
Początkujący
 
Posty: 12
Domyślnie RE: Druga darowizna w ciągu 5 lat w 1 grupie?

dziękuję bardzo za szybką odpowiedź
natalias77 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Darowizna poniżej 9637zl w I grupie - czy trzeba zgłaszać do US? (odpowiedzi: 8) Witam, Otrzymałem w darowiźnie "kawałek" samochodu, jestem w I grupie podatkowej, moja część ma wartość poniżej 9637zł z ustawy. Czy muszę to...
§ Darowizna gotówki w grupie 0 - brak dowodu wpłaty (odpowiedzi: 6) Witam, 4 miesiące temu babcia przekazała mi darowiznę w wysokości 90tys. zł. na zakup mieszkania. Gotówka została przekazana "z ręki do ręki"- nie...
§ Darowizna w grupie zerowej (odpowiedzi: 10) Witam! Poczytałem już trochę na temat podatków od darowizn, jednak mam jeszcze wątpliwości. Otóż Ojciec chce podarować mi pewną sumę nieznacznie...
§ Darowizna w zerowej grupie podatkowej poniżej 9637 zł (odpowiedzi: 1) Czy w przypadku darowizny przekazanej z konta bankowego ojca na firmowe konto bankowe syna (jednoosobowa działalność gospodarcza) na kwotę powiedzmy...
§ Darowizna - sposób na podatek w II grupie? (odpowiedzi: 2) Witam, Sprawa przedstawia się następująco: Ciotka mojej żony chce przekazać nam (mi i żonie) ziemię jako darowiznę. W związku z tym powinniśmy...
§ darowizna w grupie zerowej (odpowiedzi: 3) witam serdecznie mam takie pytanie, a mianowicie, brat mojej matki w najbliższym terminie zamierza wykupić mieszkanie od spółdzielni za przysłowiową...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:13.