Odstąpienie od umowy najmu lokalu mieszkalnego - Forum Prawne

 

Odstąpienie od umowy najmu lokalu mieszkalnego 3

A ogólnie właścicielka stwierdziła, że ona nie odda tych pieniędzy, bo je wydała, i że jeśli komuś wynajmie mieszkanie, to może dopiero wtedy im je zwrócić ;p Bo , gdy powiedzieli, że nie zostali poinformowani ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
29-02-2012, 01:52  
cinderella
Użytkownik
 
Posty: 49
Domyślnie RE: Odstąpienie od umowy najmu lokalu mieszkalnego

A ogólnie właścicielka stwierdziła, że ona nie odda tych pieniędzy, bo je wydała, i że jeśli komuś wynajmie mieszkanie, to może dopiero wtedy im je zwrócić ;p

Bo , gdy powiedzieli, że nie zostali poinformowani o braku możliwości zwrotu pieniędzy w razie , właśnie, rozwiązania umowy przed kwietniem, to właśnie ona też wtedy przyznała, że rzeczywiście , nie jest opisane to w umowie, po czym wypowiedziała w/w stwierdzenie ;p
cinderella jest off-line  
01-12-2014, 13:16  
ataeb_zd
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Odstąpienie od umowy najmu lokalu mieszkalnego

Witam,

Czy istnieje możliwość odstąpienia od umowy najmu mieszkania w przypadku, gdy wynajmuję mieszkanie od 28.11 (dziś jest 1.12) i niestety mieszkanie nie spełnia moich oczekiwań, które były zapewniane w momencie podpisywania umowy - a mianowicie:
W mieszkaniu jak się okazało nie działa piec akumulacyjny, a grzejniki, które zamontowane są w pokojach nie spełniają swojej roli, w mieszkaniu nadal jest przeraźliwie zimno (temperatura wynosi 12 st.). Byłam uprzedzona, że ogrzewanie jest elektryczne, ale zapewniano mnie, że dzięki nowoczesnym sprzętom, w mieszkaniu będzie ciepło przy kosztach nie sięgających kosmicznych kwot.
W mojej umowie zapisane jest, że umowa obowiązuje od dnia 1.12 do zerwania umowy, który upływa na dwa miesiące od powiadomienia na piśmie każdej ze stron.
Czy pomimo takiego zapisu, umowę traktujemy jako na czas nieokreślony? Czy w moim przypadku istnieje możliwość odstąpienia od umowy w trybie natychmiastowym, albo chociaż z miesięcznym wyprzedzeniem?
ataeb_zd jest off-line  
01-12-2014, 15:11  
Lewanna
Moderator globalny
 
Lewanna na Forum Prawnym
 
Posty: 15.406
Domyślnie RE: Odstąpienie od umowy najmu lokalu mieszkalnego

1. Na jaki czas umowa jest zawarta?
2. Czy rozmawiałaś z wynajmującym na temat zbyt niskiej temperatury w mieszkaniu? Jak to tłumaczy?

Kodeks cywilny:

Art. 662 [Stan i utrzymanie rzeczy]
§ 1. Wynajmujący powinien wydać najemcy rzecz w stanie przydatnym do umówionego użytku i utrzymywać ją w takim stanie przez czas trwania najmu.
§ 2. Drobne nakłady połączone ze zwykłym używaniem rzeczy obciążają najemcę.
§ 3. Jeżeli rzecz najęta uległa zniszczeniu z powodu okoliczności, za które wynajmujący odpowiedzialności nie ponosi, wynajmujący nie ma obowiązku przywrócenia stanu poprzedniego.

Art. 663 [Naprawy konieczne] Jeżeli w czasie trwania najmu rzecz wymaga napraw, które obciążają wynajmującego, a bez których rzecz nie jest przydatna do umówionego użytku, najemca może wyznaczyć wynajmującemu odpowiedni termin do wykonania napraw. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu najemca może dokonać koniecznych napraw na koszt wynajmującego.

Art. 664 [Rękojmia]
§ 1. Jeżeli rzecz najęta ma wady, które ograniczają jej przydatność do umówionego użytku, najemca może żądać odpowiedniego obniżenia czynszu za czas trwania wad.
§ 2. Jeżeli w chwili wydania najemcy rzecz miała wady, które uniemożliwiają przewidziane w umowie używanie rzeczy, albo jeżeli wady takie powstały później, a wynajmujący mimo otrzymanego zawiadomienia nie usunął ich w czasie odpowiednim, albo jeżeli wady usunąć się nie dadzą, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia.
§ 3. Roszczenie o obniżenie czynszu z powodu wad rzeczy najętej, jak również uprawnienie do niezwłocznego wypowiedzenia najmu nie przysługuje najemcy, jeżeli w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach.

Art. 682 [Wady zagrażające zdrowiu] Jeżeli wady najętego lokalu są tego rodzaju, że zagrażają zdrowiu najemcy lub jego domowników albo osób u niego zatrudnionych, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach.
Lewanna jest off-line  
01-12-2014, 16:30  
ataeb_zd
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Odstąpienie od umowy najmu lokalu mieszkalnego

Umowa została zawarta na czas nieokreślony - zapis w umowie: Umowa zawarta na okres od 01.12.2014 do zerwania umowy, który upływa dwa miesiące od powiadomienia na piśmie każdej ze stron.
O fakt naprawy pieca się nie martwię, zostanie to dokonane jak najszybciej, jednak obawiam się (na podstawie pierwszych dni zamieszkania w mieszkaniu, że on sam nie będzie w stanie utrzymać ciepła w mieszkaniu przez cały czas. Ponadto, kaloryfery zainstalowane w pokojach, które miały wspomóc piec okazują się mało wydajne (zapewniano mnie przy oglądaniu mieszkania, że grzejniki będą utrzymywać ciepło na zasadzie nagrzewania ich w nocy - podczas drugiej taryfy - a w dzień będą w stanie utrzymywać ciepłotę mieszkania. Jednak tak się nie dzieje, temperatura w ciągu godziny od wyłączenia grzejników spada diametralnie o 5 stopni Celsjusza.
Temat póki co jest tłumaczony faktem, że w mieszkaniu do tej pory nikt nie mieszkał i właściciel nie zdawał sobie sprawy z zaistniałych faktów..
ataeb_zd jest off-line  
01-12-2014, 21:57  
Lewanna
Moderator globalny
 
Lewanna na Forum Prawnym
 
Posty: 15.406
Domyślnie RE: Odstąpienie od umowy najmu lokalu mieszkalnego

Cytat:
Napisał/a ataeb_zd Zobacz post
Umowa została zawarta na czas nieokreślony - zapis w umowie: Umowa zawarta na okres od 01.12.2014 do zerwania umowy, który upływa dwa miesiące od powiadomienia na piśmie każdej ze stron.
Skoro czas nieokreślony, to możesz wypowiedzieć umowę zgodnie z zapisem art. 688 KC.

Jeśli zdecydujesz się jednak na wypowiedzenie w trybie natychmiastowym, na podstawie art. 682 KC, to radzę zaopatrzyć się w dowody świadczące o Twojej racji.
Lewanna jest off-line  
02-12-2014, 12:33  
ataeb_zd
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Odstąpienie od umowy najmu lokalu mieszkalnego

Ok, dziękuję bardzo za wszelkie informacje i pomoc.
ataeb_zd jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Umowa Najmu Lokalu Mieszkalnego- odstąpienie (odpowiedzi: 5) Dzień Dobry Wynajmuję jeden pokój z mieszkaniu trzypokojowym. W związku z tym, że kończę studia, chcę zerwać umowę, która została podpisana z...
§ Odstąpienie od umowy najmu lokalu użytkowego (odpowiedzi: 3) Witam, 2 dni temu zawarłem w imieniu mojej spółki umowę najmu lokalu użytkowego z galeria handlową. Umowa nie była podpisywana ani potwierdzana...
§ Odstąpienie od umowy przedstępnej lokalu mieszkalnego (odpowiedzi: 4) Na wstępie witam wszystkich serdecznie,. Otóż mamy z żoną pewne wątpliwości, które nie dają nam spokoju. Podpisaliśmy z deweloperem umowę...
§ Odstąpienie od umowy najmu przed przekazaniem lokalu (odpowiedzi: 5) Witam, Najemca zanim się wprowadził do mojego mieszkania odstąpił od umowy Poniżej szczegóły Umowa zawarta 03.04.2014 (przesłano skan mailem -...
§ odstąpienie od umowy najmu lokalu (odpowiedzi: 1) czy mogę odstąpić od umowy wynajmu lokalu użytkowego? została spisana wczoraj, obowiązuje 3m-y okres wypowiedzenia, wszystko działo się za...
§ odstąpienie od umowy najmu lokalu (odpowiedzi: 5) witam, proszę o poradę i pomoc. mam pytanie czy mogę odstąpić od wynajmu mieszkania jeśli właścicielka chce mi podnieść opłaty z tytułu...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:03.