Stypendium studenckie - Forum Prawne

 

Stypendium studenckie

Witam, jestem studentką, otrzymałam w piątek decyzję odmowną w sprawie odwołania od decyzji komisji stypendialnej. Składałam wniosek o stypendium burmistrza mojego miasta za osiągnięcia artystyczne. Młoda pani w sekretariacie nie była zbyt dobrze poinformowana i ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa prywatnego > Prawo cywilne


Odpowiedz
 
04-03-2012, 02:23  
gia22
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie Stypendium studenckie

Witam, jestem studentką, otrzymałam w piątek decyzję odmowną w sprawie odwołania od decyzji komisji stypendialnej. Składałam wniosek o stypendium burmistrza mojego miasta za osiągnięcia artystyczne. Młoda pani w sekretariacie nie była zbyt dobrze poinformowana i uparcie domagała się indeksu ze średnią ocen, natomiast ja składałam wniosek za osiągnięcia; za zajęcie III miejsca w ogólnoświatowym konkursie, mając na to odpowiedni dokument.

Powołałam się na regulamin, który jasno określa :

Stypendysta powinien spełniać jedno z następujących kryteriów:
1. Osiągnąć znaczące wyniki w sporcie, dziedzinie artystycznej, naukowej lub innej,
2. Zająć miejsce od 1 do 3 w wojewódzkiej albo miejsce od 1 do 10 w krajowej
lub międzynarodowej olimpiadzie przedmiotowej,
3. Uzyskać średnią ocen co najmniej:
- w szkole podstawowej (z wyłączeniem klas I-III) i gimnazjum - 5,4
- w szkole ponadgimnazjalnej - 5,3
- na uczelni wyższej - 4,8


Pani po zastanowieniu przyjęła wniosek, doczytała że jednak wystarczy jedno z 3 kryteriów. Złożyłam wniosek z odpowiednim dokumentem i potwierdzeniem zamieszkania w mieście,czyli, tak jak mówi regulamin, dostarczyłam komplet dokumentów.

" § 4
Wniosek o stypendium musi zawierać:
- potwierdzenie stałego zamieszkania na terenie miasta ,
- wykaz ocen ze wszystkich przedmiotów lub inny dokument potwierdzający osiągnięcia.
Wnioski można składać w okresie od 1 września do 31 października."


Zdziwiona brakiem odpowiedzi, pod koniec jesieni zadzwoniłam do wydziału oświaty , odpowiedziano mi, iż nie złożyłam zaświadczenia o studiowaniu na mojej uczelni. Byłam w szoku, ponieważ o tym mnie NIE POINFORMOWANO przy składaniu dokumentów, Pani zapewniała że te dokumenty które składałam WYSTARCZĄ, a teraz się tego wypiera. Napisano mi w odpowiedzi na odwołanie, że złożenie takiego zaświadczenia jest w regulaminie w paragrafie 4, a takiego zapisu tam NIE WIDAĆ.

Chciałabym dodać, że pod koniec listopada ukradziono mi za granicą telefon z nr który podałam do kontaktu ( całe szczęście że mam na to dowody) , w czasie zanim zdążyłam wyrobić ten numer od nowa próbowano się ze mną skontaktować, niestety było to wówczas niemożliwe. Nie pofatygowano się o wysłanie informacji pocztą, od razu przyszła decyzja odmowna. Czyżby przyjęto ode mnie niekompletny wniosek, a dopiero po czasie domagano się tego zaświadczenia?(które doniosłam, jak mi później polecono) Tylko po to żeby stwierdzić że jest to przez działanie tych Pań- po terminie??? Kiedy już zaświadczenie było dostarczone, poinformowano mnie przez telefon że komisja stwierdziła " że to osiągnięcie to za mało i nie przysługuje mi stypendium" . .


Czy wiedząc o tym że jest taka konieczność, celowo bym nie poświadczyła studiowania? tym bardziej że średnio raz w tygodniu jestem na uczelni,(60 km od mojego miasta) więc to nie był żaden problem. Pobieram od pięciu lat stypendia na mojej uczelni (gdzie trzeba dostarczyć wiele różnych zaświadczeń), nigdy nie spotkałam się z czymś takim jak w tamtym wydziale oświaty. Komisja zbagatelizowała moje odwołanie, upierając się dalej przy swoim oraz powołując na to, iż w regulaminie widnieje informacja o takim zaświadczeniu, co jest nieprawdą. (ten sporny paragraf przytaczam wyżej )
Panie z wydziału oświaty wciąż zmieniają wersje wydarzeń- raz twierdząc że informowały mnie przy składaniu dokumentów o konieczności takiego zaświadczenia, a potem że przecież dzwoniono do mnie w tej sprawie - i tu nasuwa się pytanie- czy dzwoniono by do mnie, jeśli już przy składaniu wniosku byłaby informacja o konieczności tegoż zaświadczenia, a ja bym go celowo nie złożyła?
Sytuacja jest absurdalna. . -czyli nie dość ze za granicą ukradziono mi telefon (i przez dosłownie 2 tygodnie) nie można się było do mnie dodzwonić, to jeszcze mam ponieść karę za to że wprowadzono mnie w błąd??? zastanawiam się nad ponownym pójściem do urzędu, oraz wniesieniem skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Mogę prosić o poradę, co mam zrobić w tej sytuacji?


Pozdrawiam i z góry dziękuję.
gia22 jest off-line  
04-03-2012, 10:15  
bobpl
Stały bywalec
 
Posty: 1.831
Domyślnie RE: Stypendium studenckie

chwila, piszesz ze potwierdzasz stałe zamieszkanie na terenie miasta, a potem ze uczelnia jest 60km od twojego miasta. O co tu chodzi? Bo nie spełniasz warunku o zamieszkaniu (u nas na slasku był problem bo laska studiowała w katowicach a mieszkała w chorzowie, miała 10minut drogi do uczelni pieszo..).
Druga sprawa to paragraf 4 - powinien zawierac wykaz ocen, a z tego co przeczytałem to Ty go nie zostawiłas.

Tak swoją drogą to 2 sprawy mam do Ciebie:
1. jaka jest wysokość tego stypendium? Bo piszesz, ze to burmistrzowe jest, a one z reguły nie powalają kwotowo (u nas nie przekraczają 50zł/mies, rzadko kiedy jest stówa).
A kwestia przyznawania jest subiektywna przez komisję danego obszaru jeśli są to stypendia 'terytorialne' a nie ministerstwa. Takze Twoje odwołanie zapewne i tak Ci nic nie da. (ergo - idz do pracy jak potrzebujesz kasy.)
2. Wez to stresc i napisz mniej chaotycznie, bo ciezko sie polapac w tym co napisałaś. Szanuj czas innych, ja to przeczytałem i nie kumam zabardzo o co chodzi..
bobpl jest off-line  
04-03-2012, 11:45  
gia22
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie RE: Stypendium studenckie

stypendium jest dla studentów- w mojej miejscowości nie ma uczelni. Mam stałe zameldowanie tam gdzie jest wymagane ale siłą rzeczy studiuje gdzieś indziej. Nie o to tu chodzi.
Wykaz ocen LUB inny dokument potwierdzający- więc ja zostawiłam INNY dokument, do takiego porozumienia doszłyśmy.. . . Nie chodzi tu u kasę - bo to jest 120 /msc przez 10 msc więc nie powala, ale zawsze coś no a skoro się kwalifikuję, pomyślałam że mogłabym to dostać.

streszczenie
1. składam kompletny wniosek, drobne nieporozumienia ale ok pani go przyjmuje
2. czekam na decyzję
3. Kradną mi za granicą telefon, wyrabiam mój numer od nowa
4. Dzwonię do urzędu zdziwiona brakiem odpowiedzi
5. Informują mnie że nie poświadczyłam studiowania i że przez to nie dostanę stypendium; ale można podobno jeszcze dostarczyć
6. Dostarczam od razu co trzeba, po czasie przez tel dostaje informację że ten konkurs jednak za mało- czyli porzednio był ok a brakowało zaświadczenia :P?
7. Piszę odwołanie a oni dalej swoje- że zaświadczenie po terminie.


daruj sobie uwagi o pracy- pracuje jeśli to takie istotne dla Ciebie , jak już wspomniałam chodzi o zasadę, nie mogę zrozumieć takiego betonu urzędniczego i ewidentnie robienia na złość, skoro spełniam wszytskie warunki???
gia22 jest off-line  
13-03-2012, 17:10  
gia22
Początkujący
 
Posty: 23
Domyślnie RE: Stypendium studenckie

czy jest jakis okreslony czas na wniesienie odwolania(np od decyzji burmistrza) , jesli regulamin nie stanowi o tym? jesli prowadzone byly rozmowy przez telefon oraz skladane dodatkowe dokumenty?chodzi mi o moje pisemne odwolanie do urzedu, zastanawiam sie czy nie bylo juz po terminie. Pierwsza pisemna decyzje odmowna otrzymalam 2.01. 2012, dzwonilam tam kilkukrotnie, kazano mi doniesc jedno zaswiadczenie i czekac, a gdy przez telefon poinformowano mnie o negatywnym rozpatrzeniu niezwłocznie-17.02. złozylam odwolanie, odpowiedz dostalam w terminie, 27.02. Pisalam w tej sprawie do rzecznika praw studenta, poradzil mi wniesc skarge do sadu administracyjnego i powolac sie na Kodeks postępowania administracyjnego

Art. 64. §
§ 2. Jeżeli podanie nie czyni zadość innym wymaganiom ustalonym w przepisach prawa, należy wezwać wnoszącego do usunięcia braków w terminie siedmiu dni z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie podania bez rozpoznania.

Jakie mam szanse w sadzie ? z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam
gia22 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Praca w Niemczech a stypendium studenckie w PL (odpowiedzi: 1) Bardzo proszę o pomoc!!! Moja kuzynka chciałaby na wakacjach wyjechać za granicę zarobić na studia, jednakże tutaj pobiera stypendium czy kredyt...
§ Mieszkanie studenckie (odpowiedzi: 7) Witam, wraz z trzema "koleżankami" mieszkam w mieszkaniu rozkładowym. Raz w tygodniu chce mnie odwiedzić chłopak- zostać na noc. Moim koleżankom to...
§ Stypendium studenckie a zarobki w rodzinie. (odpowiedzi: 6) Witam. Mam następujący problem. Jestem studentką 3 roku studiów stacjonarnych, mam 20 lat. Do tej pory byłam utrzymywana przez rodziców w 100%....
§ stypendium socjalene studenckie (odpowiedzi: 3) Witam, Opiszę swoją sytuację. Mieszkam w Gdańsku i uczęszczam do szkoły (studia dzienne). Nie pracuję. Na stałe jestem zameldowany w...
§ praktyki studenckie a ciąża (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich mam taki problem: Moja dziewczyna studiuje administracje i jest w 6 miesiącu ciąży . jest równiez zatrudniona na pół etatu i obecnie...
§ Stypendium studenckie (odpowiedzi: 5) witam wszystkich, od pewnego czasu nurtuje mnie kwestia, stypendium w prywatnej uczelni, sprawa wyglada tak ze mieszkam z ojcem i siostra, otrzymuje...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:58.